INTERNATIONALE POLITIEK ifllSL mm CM Z cd Zaterdag 13 mei 1967 19e jaargang - Nr. 19 W aarom 1 mei en Rerum Novarum Onze tegenstrevers kennen het socialisme slecht Nu ja, er worden af en toe tientallen Vietname- zen bij vergissing doodgebombardeerd, maar dat weegt toch niet op tegen die duizendtallen die we zonder vergissing likwideren... De Algemene Raad van de B.S.P. veroordeelt elke vorm van oorlogsgeweld9 verzet zich tegen associatie met Franco-Span je, eist sankties tegen diktatoriale staatsgreep in Griekenland GRIEKENLAND Waarschijnlijk moeten we ons gelukkig achten dat we tot de vrije wereld behoren,,. VIETNAM CHINA ONTWAPENING (Zie vervolg laatste blz.) voor j alien De inzet van de socialistische strijd REDAKTIE EN ADMINISTRATIE ST.-PIETERSNIEUWSTRAAT 64 GENT Tel. 25.57.95 (4 lijnen) Postcheckrekening 567.33 «Het Licht» Voor de abonnementsprijzen zie gewestelijke bladzijden. Ver. uitgever DEKEYEN R., Koningstraat, Menen. i r EU gelegenheid van de 1 Rerum - Novarumvieriing heeft een kristen-demo- kratiseh minister voor de radio een toespraak gehou den. Hij stelde de vraag waarom de arbeiders in ons land nog altijd afzonderlijk opstappen om de arbeid te vieren. De minister meende dat een onderscheid dient gemaakt tussen de Rerum-Novarum- manifestaties en de arbeiders- optochten «van de gebalde vuist, van haat en klassen strijd». De minister bedoelde hier mee kennelijk de optochten van Eerste Mei. Als men zulke taal hoort, zou men warempel menen dat er geen Tohannes XXIII is ge weest of geen encycliek «Po pulorum progressio» van Pau- lus VI Zulke woorden zou men nog kunnen aanvaarden vanwege de een of andere te ijverige A.C.V.-militant in het vuur van een redevoering rond de s.vndikale verkiezingen, maar van een kristen-demokratiscli minister hadden we meer om zichtigheid verwacht. Hoe gemakkelijk zou het ons niet vallen in dezelfde vorm van overdrijving te vallen en de manifestaties van de kris- telijke arbeiders te bestempe len als deze van «de slappe houding van de kristelijke ar beidersbeweging ten overstaan van de zeer gevaarlijke poli tiek van de huidige regering». De gebalde vuist waar voor de minister is geschrok ken is immers deze van de vastberadenheid tegenover de machten die de arbeiders nog steeds bedreigen. De oprechte kristen-demokraten weten dat diezelfde hand niet deze is van diegenen die de dialoog afwij zen. Die hand wordt uitgesto ken naar allen die de belan gen der werknemers beharti gen. De socialistische arbeiders beweging is geen beweging van haat, maar een beweging waarin men niet vergeet dat er nog steeds uitbuiters en uitgebuitenen zijn. We weten dat in de wereld van de ar beid nog onrecht bestaat. Vandaar ons verzet. De kristen - demokratische minister begaat dezelfde fout als het liberale blad «La Der- nière Heure» dat veronder stelt dat onze beweging alleen zou gericht zijn op materiële welstand. «In het tijdperk waar de T.Y. in de living, de koelkast in de keuken en de auto in de garage staat» - schreef dat blad «heeft het socialisme geen reden meer van bestaan.» En van de op Eerste Mei be togende arbeiders stelde het de smalende vraag «Ze hebben hun zuigdotje en hun rammelaar, waarom roepen ze nog?» Waarom we nog roepen, schijnt deze heren niet duide lijk te zijn of liever dat wil'i n ze niet weten en precies daar om zal de kristen-demokrati sche minister ons gevoelens van haat toeschrijven en de P.V.V.-krant ons afschilderen als ontevreden kinderen. Hoe slecht kennen ze de ideeën, die aan de basis liggen van het socialisme of wat moeten ze van kwade trouw zijn! De arbeiders hebben, ook in de zogezegde welvaartstaat, die het neo-kapitalisme ons voor houdt, nog alle redenen om de eisende partij te zijn. Waarom? Omdat de macht nog steeds berust bij diegenen die het produktieapparaat in handen hebben. Enkele tientallen fa milies kunnen beslissen over het welzijn van de duizenden arbeiders, wier aandeel nog steeds wordt miskend, en wier kinderen nog steeds geen ge lijke kansen hebben bij het vertrek. Er is geen demokratie waar macht, aanzien, status en levenskansen afhangen van het bezit. Het socialisme heeft niet het verwerven van materiële voor delen tot doel. Ons doel reikt wel verder het wil een omverwerping van een waardeschaal die aan het geld de voorrang geeft, daar waar in eerste aanleg de mens. en hij alleen, zou mogen tel len. P.D.B. De algemene raad van de B.S.P. kwam zaterdag, 7 mei, bijeen om een bespreking te houden over de resolutie van de te volgen bui tenlandse politiek. Men weet dat een eerste maal een Algemene Raad over deze kwestie bijeen kwam op zaterdag 22 april jl. Hieronder de eenparig aangeno men resoluties. De Algemene Raad, Ontroerd door het lijden dat de oorlog in Vietnam aan de bevol king van dat land oplegt, Verontrust door de onophoude lijke uitbreiding van die oorlog en de bedreiging die ze op de we reldvrede doet wegen, Rekening houdend met de reso lutie van de Socialistische Inter nationale van 8 mei 1966 over Vietnam en het programma voor gelegd door de sekretaris-generaal van de UNO op 30 december 1966. Vraagt: 1. De onmiddellijke stopzetting van de bombardementen op Noord-Vietnam als eerste etappe naar een veralgemeend staakt- het-vuren. 2. De vermindering van alle mili taire aktiviteiten door alle strijd krachten die bij de vijandelijk heden betrokken zijn. 3. De bereidheid dringende be sprekingen aan te vangen met de genen, die werkelijk aan het ge vecht deelnemen. Is van oordeel dat een vredelie vende oplossing moet gericht zijn op een neutralisering van Viet nam, of zelfs van Zuid-Oost-Azië. Betuigt zijn solidariteit met steeds talrijker sektoren van de demokratische wereldopinie die zich uitspreken tegen de oorlog in Vietnam. Vestigt de aandacht van de open bare mening op de grootscheepse inspanning die nodig zal zijn voor de ekonomische en sociale weder opbouw van een land, dat door de oorlog grondig werd verwoest en wenst dat na de beëindiging van de vijandelijkheden de uitvoering van dat programma aan de UNO zou worden toevertrouwd. De Algemene Raad, Brengt in herinnering dat de er kenning van de Chinese Volks republiek en haar toelating tot de UNO, sedert lange jaren op het partijprogramma voorkomen. Betreurt de vertraging bij de verwezenlijking van die doelstel lingen, Vraagt bijgevolg dat de Partij alles in het werk zou stellen om de uitvoering van haar vroegere beslissingen te bekomen. De Algemene Raad, 1. Bevestigt opnieuw zijn gehecht heid aan de vrede door de verwe zenlijking van een algemene, ge lijktijdige en gekontroleerde ont wapening. Meent evenwel dat bilaterale of regionale ontwapeningsoperaties met sukses en als voorbeeld in de wereld doorgevoerd zouden kun nen worden. Onderschrijft de resolutie over de ontwapening, op 8 mei 1966, door het kongres van de Socialistische Internationale te Stockholm aan genomen. Dringt er met nadruk op aan dat de internationale socialis tische aktie de verwezenlijking van de doeleinden, die in deze re soluties zijn omschreven krach tig zou nastreven. 2. Na onderzoek van de belang rijkste vraagstukken in verband met het ontwerp-verdrag over de niet-vermenigvuldiging van de kernwapens. Spreekt zich uit voor de onder tekening van een dergelijk ver drag dat het gevaar van een we- reldkonflikt aanzienlijk zou ver minderen. Vraagt nochtans dat wijzigingen zouden worden aangebracht in het thans gekende ontwerp, ten einde: a) van de kernmogendheden te verkrijgen dat zij zich bij de on dertekening van het verdrag zou den verbinden de weg van de nu- kleaire ontwapening op te gaan; b) bepalingen te vinden waardoor de in het verdrag voorziene kon- trole verenigbaar is met de wer king van Euratom, die reeds be staat en interessante resultaten heeft opgeleverd;

Voor Allen | 1967 | | pagina 1