De Belgische militaire aanwezigheid in Duitsland heeft geen zin meer! De liberale regenscherm blijkt wel van zeer slechte kwaliteit te zijn AL LOOPT DE LEUGEN EN HET BEDROG NOG ZO SNEL O 19e jaargang - Nr. 20 Zaterdag 20 mei 1967 België is zieli Eerste noodzaak een zuiver klimaat MINISTERS DE PAEPE EN SERVAIS BELOVEN WAT MEER PENSIOEN... MITS VERHOGING DER BIJDRAGE ...of dacht ge dat liet van ons ging komen IA Z ca voor ca allen MOEDIGE OPLOSSINGEN t I' leven in ons land m de jongste jaren in een sfeer van onbe hagen. Er is onbe hagen in Wallonië, dat eko- nomisch en demografisch in achteruitgang is en het uni taire België verwijt hiervan de schuld te dragen. Er is onbehagen in het Vlaamse landsgedeelte, dat, nog niet voldoende geïndus trialiseerd, met een zekere wrevel vaststelt hoe stelsel matig er wordt gehekeld als een fabriek wordt ingeplant in een Vlaamse streek, waar nochtans voldoende arbeids krachten aanwezig zijn. De Vlamingen voelen bo vendien nog dat in het België van vandaag hun taal nog steeds miskend wordt en men allerlei verkapte pogingen aanwendt tot verfransing. Er is ten slotte onbehagen in Brussel, dat niet bekwaam is zijn taak van verzoenend element tussen Walen en Vla mingen te spelen en zich als eigen gemeenschap wil doen gelden zonder enig inzicht van zijn rol als hoofdstad. Het onbehagen spruit dus niet louter voort uit taai- twisten. Er liggen ook socia le. ekonomische en zelfs po litieke oorzaken aan de basis ervan. Eén feit is duidelijk: de on derlinge tegenstellingen heb ben de drie traditionele par tijen innerlijk verscheurd en hebben splinterpartijen doen ontstaan, die als splijtzwam men verder woekeren door het op de spits drijven van het onbehagen. Daarbij dient nog het on begrip gevoegd dat kwistig wordt gezaaid door een zeke re pers die van een schijn heilig Belgisch patrottisme overvloeit. We bedoelen hier bladen zoals «La Libre Bel- gique» en «Le Soir». Als België ooit ten gronde gaat dan mag vooral dit laat ste blad er prat op gaan de doodgravers te hebben gele verd. Wie regelmatig de penne- vruchten leest van de heren Ch. Moureaux, Mr. Gregoire en M. Thiry-de-l'Academie, weet dat deze heren nog den ken in termen van «la Bel- gique sera francophone ou ne sera pas...» Ilij die verklaart dat België ziek is, stampt in feite een open deur in. Gaat het land aan deze malaise, die al zoveel schade heeft aangericht, ten onder Niemand zal het met zeker heid voorspellen. Wel weet elkeen dat het zo niet verder kan gaan. Er moet een einde worden ge steld aan deze innerlijke ver deeldheid. Er moeten oplos singen worden gevonden, en laat ons zeggen, moedige op lossingen. Deze zijn enkel te vinden in de richting van een verre gaande decentralisatie, waar van de grenzen duidelijk door Walen en Vlamingen worden afgebakend. Deze decentralisatie moet aan beide landsgedeelten een zo groot mogelijke autonomie geven en tegelijkertijd zo wei. nig mogelijk aan separatisme inhouden. Zulke formule moet kunnen gevonden worden als Vlamin gen en Walen bereid zijn rond de tafel te gaan zitten en nieuwe staatsstrukturen in vaste vormen te gieten. Terzelfdertijd zullen beide gemeenschappen een passend statuut voor Brussel moeten vinden op basis van gelijk berechtiging. Brussel moet het gemeenschappelijk gebied worden waar beide gemeen schappen mekaar ontmoeten. Thans is de toestand zo dat 18 burgemeesters mekaar in Brussels-gezindheid willen overtroeven en de toestand in de agglomeratie enkel bena deren vanuit een elektorale optiek die wordt bepaald door het politieke onbegrip dat de Brusselse middenstanders en bovenlaag kenmerkt. Indien men van een zo groot mogelijke decentralisa tie spreekt op eltonomiseh ge bied, zouden sommige ekono- misten ons voor de voeten werpen dat de ekonomische gebieden niet gelijklopend zijn met de taalgrens. Het kan waar zijn dat de Borinage dichter aanleunt bij Gent dan bij Luik. Het kan waar zijn dat «Ia route de la Wallonië» ekonomiscli gezien minder interessant is dan goede verbindingen met de REDAKT1E EN ADMINISTRATIE ST-PIETERSMEGYVSTRAAT 61 GENT Tel. 25.57.95 (4 lijnen) Posteheckrekeiiing 567.33 «Het Licht» Voor tie abonnementsprijzen zie gewestelijke bladzijden. Ver. uitgever DEKEYEN It., Koningstraat, Menen. In het Duitsland van heden dat nu opnieuw beschikt over metho disch uitgeruste en goed opgeleide legereenheden, heeft een Belgi sche militaire aanwezigeid geen meer In het kader van het verdedi gingssysteem van de Nato, waar in Duitsland met Amerikaanse medewerking een vooraanstaande rol speelt, heeft de opleiding van onze militairen op Duits grond gebied geen enkele politieke, mo rele of militaire betekenis meer. De Engelse Labour-regering drukt met ale macht op alle mi litaire uitgaven, ook op deze van de Duitse bezetting. Amerika heeft het voornemen meer dan 50.000 soldaten uit West Duitsland terug te trekken. De houding van Frankrijk ten over staan van Duitsland en van de Nato is nu algemeen bekend. Waarom moeten wij nu nog zware uitgaven blijven dragen om wille van die morele bezetting? De regering, die zo in moeilijk heden zit met de ekonomische en sociale problemen* heeft hier gelegenheid de sociale lasten heel wat te verlichten. De begroting voor 1968 wordt door de administratie voorbereid. Plannen vow de herziening van de Nato-verplichtingen worden opgesteld. Waarom niet, in af wachting van de reorganisatie van het leger, van de verminde ring van de diensttijdonze jon ge soldaten naar eigen land oiwr- brengen. De besparingen zullen zeker nuttig kunnen aangewend worden in de sector van het on derwijs en de sociale zekerheid. Ons land zal dan een voorbeeld kunnen stellen, hoe relatief be perkt ook. ten overstaan van veel jonge naties die vandaag neg een te groot deel van hun nationaal budget aan de bewapening beste den. Is het niet onzinnig dat in 1967 jonge onafhankelijke Afrikaanse staten, oude Franse kolomen op iedere 100 F 33 F aan het leger besteden, terwijl de bevolking roept om onderwijs- en gezond heidsinstellingen, woningen, we gen, enz. Het is ook in ons land dringend noodzakelijk de militaire udgaven naar omlaag te drukken en de al zo bespaarde fondsen aan te wen den voor sociale doeleinden. hoofdstad en de haven van Antwerpen. We gaan de gegrondheid van deze stellingen niet be twisten. Ekonomische beweeg redenen hebben enkel waarde als ze aanvaard worden. Doch wat baat het gelijk te hebben als men niet bij machte Is ooit gelijk te krijgen De moedige oplossingen waarvan we spraken zullen in de ogen van elkeen niet steeds de meest rationele of ekonomisch beredeneerde op lossingen zijn, maar wel deze die de beide gemeenschappen van elke vorm van frustratie zullen genezen. Als in het België van van daag het niet goed gaat, over laadt men aan beide kanten van de taalgrens mekaar met beschuldigingen. In het België van morgen moet dit euvel weggewerkt zijn. Daar zuilen Vlamingen of Walen mekaar niet schuin moeten bekijken als de zaken verkeerd lopen. Elkeen zal er zijn verantwoordelijkheid ne men en dan zal wellicht de tijd niet ver af zijn dat ratio neler overleg opnieuw aan bod komt en dat eindelijk Walen en Vlamingen mekaar in be tere voorwaarden zullen ont dekken. P.D.B. Sedert de LIBERALEN in de regering zijn leven de Beigen minder goed... is het een slechte tijd voor de Middenstand... (verkoopcijfer en winstmarges dalen) stijgt de levensduurte gedurig... (verkiezingsslogan 1965: „Tegen de levensduurte: Stem PVV") stijgt het indexcijfer gedurig... stijgt het werklozenaantal... verhogen de bestaande belastingen... worden nieuwe belastingen ingevoerd... (onder de voorgaande regering, verklaarde de huidige vice-premier W. Declercq „In de landen met liberale ministers DALEN DE BELAS TINGEN"!?). De liberalen bedragen hun kiezers in 1965, want ze wisten dat ze hun ktt» beloften onmogelijk konden houden.

Voor Allen | 1967 | | pagina 1