Verzet tegen de militaire diktatuur in Griekenland Realistisch socialistisch wetsvoorstel tot versnelling van de ekonomische rekonversie <V| I9e jaargang - Nr. 21 Zaterdag 27 mei 1967 Een nieuw Spanje? V erantwoordelijkheid der Amerikanen Geen plaats voor diktatuur in Europese instellingen WENSEN VAN SPOEDIG HERSTEL - Een voorbeeld voor i allen REDAKTIE EN ADMINISTRATIE ST.-PIETEIisMElWSTRAAT 61 GENT Tel. 25.57.95 (t lijnen) Postcheckrckening 567.33 «Het Dicht» Voor de abonnementsprijzen zie gewestelijke bladzijden. Ver. uitgever DEIvEYEN R., Koningstraat, Menen. OP 10 juni zal dc Socialis tische Gemeenschappe lijke Aktie een protest betoging inrichten tegen de Griekse diktatuur. Hiermee wil de socialistische beweging haar afkeuring la ten blijken over de militaire staatsgreep van 21 april en een oproep richten tot alle de- mokraten om zich te verzetten tegen het huidige bewind in Griekenland en de wijze waar op in een land, dat tot onze gemeenschap wil behoren, de mensenrechten worden ge schonden. Er is tussen wat in 1936 in Spanje is gebeurd en de hui dige toestand in Griekenland wel menig punt van overeen stemming. De reaktie vreesde dat de verkiezingen, die voor 28 mei waren aangekondigd, een suk- ses zouden bezorgen aan de Centrumpartij van de h. Pa- pandreoe. Men vreesde dat deze laatste die noch voor de monarchie, noch voor het leger wou buigen een meer sociale en demokratische po litiek zou voeren. Dit wilden de militairen ver hinderen en zoals misdadigers In de nacht hebben ze toege slagen en de demokratie ge wurgd. Tijdens de «nacht van de generaals» werden meer dan 12.000 burgers aangehouden en weggesleept, waaronder de beste demokraten. De uitleg die deze staats greep moest «rechtvaardigen» is de klassieke leugen die al tijd voor het grijpen ligt: Het leger had een kommunistische staatsgreep willen verhinde ren! Men is altijd iemands «kom- munist». doch de Centrumpar tij van de h. Papandreoe van b kom muit isme beschuldigen is wel een ver gezochte uit vlucht, die enkel door sommige Amerikanen kan worden ge loofd, die nog steeds vervuld van de geest van MacCarthy, allergisch blijken te zijn voor al wat enigszins als een kom- munistisch gevaar kan worden verdacht. Het Amerikaanse staatsde- partement draagt in deze Griekse tragedie een enorme verantwoordelijkheid. Sedert jaren moet Athene rekenen op de Amerikaanse dollars om het Griekse leger te kunnen beta len dat enorm veel kost. Het zou volstaan dat deze steun zou worden afgesneden en de militaire diktatuur zou door de knieën gaan. Een socialistische senator heeft dat heel pertinent ge zegd deze reuzentoelagen stopzetten is geen inmenging in de aangelegenheden van Griekenland, njaar ze verder verlenen is dat wel! Thans dient elkeen zijn ver antwoordelijkheid te nemen. Voor ons, socialisten, bestaat er geen twijfel; wij zouden het misdadig beschouwen dat met een land, dat deel uitmaakt van de Nato, van de Raad van Europa en dat geassocieerd is met de E.E.G., nog langer zou worden samengewerkt, indien dat land de rechtmatig geko zen volksvertegenwoordigers en burgemeesters afschaft, de partijen ontbindt en de demo kraten in de gevangenissen werpt. Door het lidmaatschap aan vermelde internationale orga nisaties heeft Griekenland een aantal regels onderschreven die de diktatuur afwijzen en de demokratie als staatsvorm huldigen. Het huidige regime heeft op dat punt woordbreuk gepleegd en tevens inbreuk op het Charter van de Rechten van de Mens. In het raam van deze orga nisaties moeten alle rechtge aarde demokraten zich verzet ten tegen de Griekse militaire diktatuur. Ons verzet moet een inter nationaal karakter krijgen. Landen als Denemarken en Noorwegen hebben reeds het voorbeeld gegeven. Wij zullen niet rusten voor aleer deze militairen wijken, ofwel aan de deur worden ge zet in de Nato, de Raad van Europa en de E.E.G. Tot de jongeren richten we een plechtige oproep: Verzet u tegen de militaire diktatuur, want als we vandaag laten be tijen wat in Griekenland ge beurt, dan is men morgen in Europa nergens veilig meer. Wij hebben reeds genoeg aan een Salazar in Portugal en een Franco in Spanje opdat we zouden weten dat de tol voor de laksheid zwaar betaald wordt. (Hebben we niet gezien hoe in Frankrijk de militairen de demokratie hebben be dreigd om er tenslotte in te lukken een paternalistisch re gime van de Gaulle te doen instellen?) Het Europa, dat we willen bouwen, moet een demokra- tisch Europa zijn, waarin de Rechten van de Mens worden geëerbiedigd. Voor de militaire diktatuur is er geen plaats. P.D.B. Twee uitzonderlijke figuren uit onze arbeidersbeweging wer den de laatste tijd doo. ernstige ziekte getroffen de -riend Jos. Van Eynde die een heelkundig ingrijpen moest ondergaan en de kameraad A. Spinoy die door een hartaanval werd getroffen. Gelukkig is de toestand van beide vrienden thans bevredigend. Namens de redaktie van «Voor Allen» en al onze lezers wensen vlj hen dan ook een spoedig en algeheel herstel toe. .j. De partijgenoten Spinoy, Anseele, Leburton en anderen hebben een belangrijk wets voorstel ingediend ter aan vulling van de wet van 14 ju li 1966 tot tijdelijke instel ling van uitzonderlijke hulp verlening ter versnelling van de ekonomische rekonversie en ontioikkeling van de steen koolmijn gebieden en van be paalde andere gewesten die met ernstige en dringende problemen te kampen heb ben Dit is een zeer lange offi ciële kop die iaat verduide lijking vraagt. Waarover gaat het feitelijk? Op 14 juli 1966, dus verleden jaar, heeft de regering een wet doen stemmen ter bevordering van de ekonomische expansie, wet die echter ver van vol maakt is. Zij is veel meer een voorbeeld van volledige on- naitwkeurigheid en ondoel treffendheid. In het verleden hebben de socialistische ivoordvoerders er voldoende de nadruk op gelegd, dat het verkeerd was 3/4 van de landsoppervlakte als achter lijk ekonomiseh gebied te be- schouiven. Men zal zich wellicht nog de zaak van Amoco herinneren waarbij het enige gewest, of liever de enige gemeente, de andere letterlijk onder de voet liep om dit belangrijk che misch bedrijf te bezitten. Socialistische mandatarissen hebben het nu nodig geoor deeld het geografisch toepas singsgebied van de wet te her zien en hieraan een meer ge westelijke inhoud te geven, waarbij rekening moet gehou den worden met onontbeerlij ke prioriteiten. Er moet niet alleen rekening gehouden tooiden met werke lijk bestaande prioriteiten maar er moet meteen op ge beurlijke HANDICAPS gelet worden die de investeerders zouden treffen wegens het ontbreken of de niet-afwer- king in sommige gewesten van een infrastruktuur. Het spreekt vanzelf dat het toekennen van GELIJKE voortoaarden aan de verschil lende ekonomiseh noodlijdende gewesten, in de huidige toe stand, hoogst onrechtvaardig zou zijn, daar de toestanden hemelsbreed van het ene ge- toest tot het andere verschil len. De hulp moet bovendien vol doende ONGELIJK zijn om een daadwerkelijke aanmoe diging te betekenen voor de investering in de prioritaire gewesten. De doeltreffendheid vergt nog dat de uitvoerende macht een beperkt aantal gewesten uitkiest en er daadwerkelijk de middelen aan besteedt die jaarlijks ter beschikking staan. Indien de toelichting om trent dit belangrijk wetsvoor stel zeer uitvoerig is. dan is de inhoud van de verschillen de artikels zeer duidelijk. Zo b.v. wordt in artikel 2 tijdelijk vermeld dat de ekonomiseh noodlijdende gewesten moeten geklasseerd icorden volgens de volgende kriteria 1) antal verloren betrekkin gen door nijverheidsslui ting 1) aantal verloren betrekkin trekkingen in de steenkool- putten 3) op het huidig ogenblik in de staalindustrie en de textielnijverheid tewerkge stelde arbeidskrachten 4) de omvang van de niet te werk gestelde arbeids krachten omvang van de pendel van arbeidskrachten 6) de toestand van de tertiai re sector 7) het aantal betrekkingen dat geschapen werd over de laatste 10 jaar 8) de omvang van de totale aktieve bevolking 9) de invloed van de infra struktuur. Wat de handikaps betreft, deze worden in volgorde als volgt opgesomd 1de autowegen 2) de loaterwegen 3) de waardering van de voordelen in verband met de spoorwegen 4) de pijpleidingen aangelegd vanuit een haven 5) de kostprijs van de uitge ruste industrieterreinen 6) de voorwaarden tot lozing van de afvalwaters. Aan deze teksten ziet men voldoende dat het socialistisch loetsvoorstcl heel icat meer voordelen biedt en heel wat rechtvaardiger is dan de tekst die de regering verleden zomer heeft voorgelen/I

Voor Allen | 1967 | | pagina 1