de zenuwslopende maand voor de studerende jongeren fsi 19e jaargang - Nr 23 Zaterdag 10 juni 1967 Een bondgenootschap van de haat Israël bestaat en mag niet meer verdtvijnen Het probleem van de Palestijnse vluchtelingen Solidariteit met Israël De maand die we nu bij de arm hebben, juni, is voor velen van onze jongeren een heel zware maand. De examens kunnen hun levensrichting be palen ook voor hen die nu nog niet afgestudeerd zijn. Voor de ouders is het een maand van bekommernis en moeilijkhe den, voor de jongeren de maand van vele vraagtekens. Zeker is het een feit dat er studenten zijn die heel het jaar door alleen zon gezien hebben en gedacht hebben dat een laatste krachtige aanloop hen wel in extremis over de lijn kon brengen. Indien zij juist te laat toekomen weten ze heel goed waar de schuld ligt. Maar er zijn veel meer meisjes en jongens die heel het jaar door ernstig geiverlct heb ben, zich vaak heel zware in spanningen getroost hebben en nu toch met een angstkom- pleks zitten omdat ze niet we ten wat de examens hen zullen brengen. En zo willen we dan naar die achtergrond gaan, want bij examens spelen niet alleen vakkennis en het zo nodige tikje geluk een rol. Er komen heel veel psycho logische punten hun deel in de weegschaal werpen. Familiale of persoonlijke omstandighe den kunnen het zenuwstelsel zo prikkelen of ontredderen dat er een gedeeltelijke kata- strofe kan volgen. Zij die achter de groene ta fel zitten en het lot van vele jongeren, en meteen ook hun toekomst in handen hebbe.n, weten niet altijd ivat er zich afgespeeld heeft in de gedach ten van die jongeren. Zij heb ben de macht in handen maar gewoonlijk hebben ze toch mensenkennis genoeg om met één oogopslag te zien dat er ^0^ wat abnormaals aan het gisten is. De jongeren hebben ge woonlijk een. zeer groot ver trouwen in hun leraars en die mensen hebben de mogelijk heid om hen met een babbeltje weer terug op het goede spoor te zetten. Het is hetgeen we zouden willen vragen aan vele mensen in het onderwijs, hun jongeren dat vertrouwen te geven in hun eigen kunnen en mogelijkheden, dat ze gesterkt naar het examen zullen gaan. Zij hebben geivoonlijk veel meer invloed dan de ouders zelf, en zien soms ook veel be ter door hun omgang met de jongeren dat er wat scheef loopt. Met een goed woord kan er zoveel gedaan worden en dan mag het examen zwaar en moeilijk zijn, de jongeren zul len die morele steun hébben die ze in geen geval kunnen missen. ledereen is niet even slim, heeft geen stalen zenuwen, om een eerste plaats met een grote onderscheiding in de wacht te slepen. De ouders zullen dat ook niet verwachten, men zal wel weten tot welke prestaties de student in staat is. En bij dat alles krijgt men ook de berichten van een hele reeks scholen die de komende dagen hun tienjarig bestaan vieren. Dan snelt men meteen vast hoe snel de tijd wel raast. Velen zullen zich de oprichting van die scholen nog wel herin neren, de tijd van de zwarte vlaggen, omgezaagde bomen, opschriften, enz., enz. Het was de tijd dat enkele onruststo kers achter de schermen jon geren ophitsten om stommitei ten te doen. We vertellen dat zo maar terloops, zonder haat gevoelens, maar het doet ons veel plezier en genoegen dat juist degenen die toen al hun hal zouden uitgespuwd hebben op het rijksonderwijs, nu toch a.u.b. komen vragen om een betrekking in die duivelsscho- len. Dat al die scholen een groot aantal leerlingen kregen is ook wel 't beioijs hoe hoogstnodig ze waren_ De ouders hebben nu toch op de vele plaatsen gele genheid om de school van hun kinderen te kiezen. Tien jaar geleden was dat niet het geval en toen moest men zelfs al heel veel moed opbrengen om de officiële school te durven kiezen. De eerste studenten zijn toen het slachtoffer ge weest van veel tegenkanting. We hebben het altijd spijtig gevonden dat men toen alles in het werk gesteld heeft om de vrije keuze van de huisva ders in het gedrang te bren gen. Nu vinden we het heel spij tig dat men besparen wil op de studies en uitrusting. Men moet het met minder doen, maar op de uitgaven van het leger steekt het zo nauw niet. Vliegtuigen van 750 miljoen F en tanks van 200 miljoen F hebben meer waarde. Indien men 5 tanks en 5 vliegtuigen zou uitsparen dan zouden op een paar jaar tijds alle rijks scholen tip-top in orde zijn. icant ook dat zou van beslis sende invloed zijn voor de stu denten die hun eksamen dan zouden kunnen afleggen fel schoollokalen die naam waar dig. voor I allen UED.VKTIE EN ADMINISTRATIE ST.-PIETEKSNIEG4VSTRAAT 64 GENT Tel. 25.57.95 (4 Ujncn) Postcheckrekening 567.33 «Het Licht» Voor de abonnementsprijzen zie gewestelijke bladzijden. Ver. uitgever DEKEYEN R., Koningstraat, Menen. SHALOM ISRAEL EDERT verleden maandag is er oorlog in het Mid- Mt den-Oosten. Op liet ogen- n>| blik dat (lit artikel ter perse gaat hebben de vij andelijkheden nog geen einde ge nomen. De UNO heeft bevel ge geven de wapenfeiten stop te zetten en er mag gehoopt worden dat dit zal gebeuren. De man, die het vuur aan de lont heeft gestoken doet ons op menig punt denken aan een would-be Hitier. Inderdaad, President Nasser van Egypte is een militair dikla- tor, die in zijn land enkel zijn eigen nationaal-socialistische par tij toelaat; hij is een racist die zijn macht tot gans de Arabische wereld wil uitbreiden en die om dat doel te bereiken in hysteri sche redevoeringen scheldt tegen het imperialisme en het joden dom. Bovendien staat hij op goede voet met al wat van het Duitse nazisme is overgebleven. Oud nazi's die zich in Egypte hebben gevestigd, hebben hem zeer goed geholpen. Dient hieraan nog iets toegevoegd Thans is dit heerschap erin ge lukt een groot Arabisch blok te vormen tegen de Staat Israël, een bondgenootschap van de haat. De Arabieren willen hun onder linge twisten vergeten om samen de Israëlische «agressie» tegen te gaan en de Palestijnse grond te bevrijden... Men bemerkt reeds onmiddellijk dat deze heren inzake propaganda bij Gcebbels in de leer zijn ge weest Het is de kleine Staat Israël die het grote Arabische blok wil aanvallen... dus hebben Nasser en konsoorten het recht deze Staat te vernietigen. Men kan zich afvragen wat de beweegredenen zijn van deze ha telijke campagne tegen een vre delievend land. Nasser heeft, sedert hij zijn voorganger generaal Naguib in zeer duistere omstandigheden heeft verjaagd, niets anders dan mislukkingen gekend. Toen hij in 1956 de Suez-krisis uitlokte werd hem, precies zoals het nu is ge beurd. door het kleine Israël een militaire nederlaag toegebracht die hem nog altijd zwaar op de maag ligt. Op enkele dagen tijd had het Israëlische leger de gan se strook van Gaza en een groot gedeelte van het Sinai-sehicr- eiland bezet. Ze maakten bijna de helft van het Egyptische legermateriaal buit, kanonnen, tanks en munitie, die zo gretig door de Sovjet Unie en Tsjechoslovakije aan de Egyp tische diktator werden geleverd. Ook Nassers opzet om een Ver enigde Arabische republiek te bouwen is na enkele schuchtere pogingen steeds op een sisser uit gelopen. De samengesmolten sta ten vielen sneller uiteen dan ze werden opgebouwd, want de Ara bische cement is van slechte kwaliteit. Intussen is Egypte een onder ontwikkeld land gebleven, niette genstaande geïnteresseerde grote mogendheden er miljarden heb ben ingepompt. De bevolking van Egypte leeft in armoede, maar Nasser geeft hen in kompensatie een nationale trots, die zich zoals bij elk gezagsnationalisme uit in haat tegenover andere mo gendheden. Israël is de zondebok. De Joden zijn de schuld van alles. We heb ben dat nog gehoord. Elkeen weet nog hoe de Staat Israël is opgebouwd. Hjj is gesproten uit de tweede wereldoorlog. Hitler had zes mil joen joden uitgeroeid en het wa ren geen miljoenen - meer die nadat de nevel boven de koncen- tratiekampen was weggetrokken aan de Poorten van Palestina klopten. Al diegenen, die nog hun hart konden laten spreken, hebben toen met sympathie gezien hoe de Joden, die aan de gaskamers waren ontsnapt, zijn teruggekeerd naar hun land van herkomst. Ze vonden er geen aards para dijs meer maar een dorre woes tijn een grond die door de Arabieren gedurende eeuwen was verwaarloosd. De vruchtbare akkers van des tijds waren door erosie wegge spoeld. Ze vonden er ook nog on begrip en haat vanwege de Ara bieren, die het feodale tijdperk nog niet waren ontgroeid. Wat de jonge Staat Israël op twintig jaar tijd heeft opgebouwd, wekte ontzag en bewondering. De woestijngronden werden vrucht bare akkers. De Israëliërs bewe zen een moedig en werkzaam volk te zijn. De kleine gesloten landbouwge- meensehappen, die werkelijk op socialistische basis werden be heerd, en die zich in de onher bergzame en onvruchtbare stre- 1 ken hadden neergezet moesten dikwijls de aanvallen afwentelen van de vijandige Arabieren. Ze hebben blijven volharden. De Arabieren, die de nieuwe Slaat niet wilden erkennen zijn uitgeweken naar de Arabische landen, zoals Jordanië en Egypte, waar ze in kampen werden on dergebracht. Vandaar zijn de moeilijkheden ontstaan. Men heeft deze Palestijnse vluchtelin gen nergens willen vestigen. Als er werkelijk een Arabische solidariteit bestaat waarom wer den deze mensen dan niet geïnte greerd in de Arabische landen Waarom heeft men gedurende meer dan twintig jaar deze kam pen laten bestaan, waar stelsel matig haat tegenover de Joden werd gepredikt en tot gewapend verzet werd opgehitst Nu voor de tweede maal Israël zo heldhaftig voor zijn bestaans recht heeft gevochten moet het voor elkeen duidelijk zijn: De Staat Israël is een historisch feit. Als we de vergelijking maken tussen de dynamische, moderne, demokratische staat Israël en zijn vijandige buurlanden de mili- taire diktaturen in Egypte en Syrië, de wankelbare feodale stel- seis in Jordanië en Saoudi-Arabië (waar men nog niet gelukt is de slavenhandel af te schaffen) dan is de keuze vlug gedaan. Aï onze sympatie gaat naar Israël. Men mocht niet aanvaar den dat op hevel van één mi litair heerschap de levensader van dat land werd afgesneden. De golf van Akaba is een in ternationale waterweg die voor Israël niet mag worden gesloten. Door de blokkade, die Nasser heeft opgelegd, werd er een aan val gepleegd tegenover Israël. Israël was in staat van wette- lijke zelfverdediging. De aanval ler was Nasser, die niet anders op 't oog heeft dan van de Staat Israël één enkel getto te maken, dat mag worden uitgeroeid. Zes miljoen joden werden in de gasovens verbrand door de schuld van het nazisme, maar ook wegens de laksheid van de demokratische landen. Gelukkig is het hiet zo ver ge komen en heeft men de stem van Israël in de UNO aanhoord. Wij hopen dat wij naar een regeling kunnen gaan in het Midden-Oosten van alle proble men die door de schuld van het Arabisch blok en bijzonder van kolonel Nasser niet werden op gelost. Gaan de Arabieren het bestaansrecht van Israël erken nen? Wij weten het niet. In elk geval in deze uren van spanning gaan onze gedachten naar dal kleine en moedige land dat in gesloten Is door vijandige buren. Shalom Israël! Wij wensen dat uw volk in vrede kan leven P.D.B. JUNI

Voor Allen | 1967 | | pagina 1