DE TAAK VAN ISRAEL INDRUKWEKKENDE MASSAMEETING VAN DE SOC. GEMEENSCHAPPELIJKE AKTIE TE BRUSSEL CM 19e Jaargang - Nr 24 Zaterdag 17 juni 1967 Protest tegen diktatuur in Griekenland en solidariteit met Israël Arabische nazi's A Collard over ile diktatuur in Griekenland Na de oorlof!, de vrede winnen De houding van de Kommunisten Z co voor j alien BEDAKT1E EN ADMIXISTI5ATIE ST.-PlETEKSN'IEUWSTKAAT 61 GENT Tel. 35.57.95 (1 Ujnen) Postcheckrekenin» 567.33 «Het Eicbt» Voor (le abonnementsprijzen zie gewestelijke bladzijden Ver. uitgever DEKEYEN K., Koningstraat, Menen. Na de recente militaire putch in Griekenland, had de Socialistische Gemeenschap pelijke Aktic besloten te Brus sel een grote protestbetoging tegen elke diktatuur en in het bijzonder tegen de militaire en fascistische diktatuur in Grie kenland op touw te zetten. Wegens de recente gebeurte nissen in het Nabije Oosten werd hierbij een soiidariteits- vianifestdte met Israël ge voegd. De bij'eenkomst hacl zater dagnamiddag plaats in de rui me Leonardo da Vinei-zaal van het Internationaal Rogier Centrum te Brussel, in aanwe zigheid van talrijke mandata- rk'sen van de vier takken van de Gemeenschappelijke Aktie en van een groot aantal mili tanten en sympathisanten. De ruime tribune was ver sierd met lichtblauwe en witte draperieën, kleuren die tevens die vaü- Griekonland en van Israël zijn. De machtsovername door de militairen van Athene werd treffend geïllustreerd door een audio-visuele montage, met behulp van diapositieven en persberichten. de voorzitter van de Socialis tische Internationale, heeft generaal Patahos o.a. ver klaard: «Wij zullen de poli tieke gevangenen vrijlaten, wanneer ze ons regime niet meer kunnen schaden! De po litieke gevangenen zijn trou wens geen mensen, maar woes telingen!» Wat het Nabije Oosten be treft, is voorzichtigheid gebo den in de huidige omstandig heden. Maar voorzichtigheid belet ons niet te zeggen dat wij de demokratischè republiek Israël niet op dezelfde voet plaatsen als het Hitleriaans Nasserregime en de Arabische potentaten! Wij betuigen onze solidari teit met Israël, dat het reclit heeft le bestaan op zijn grond. Een deel van de talrijke aanwezigen dat recht heeft op vrede. (Geestdriftig applaus). Ais socialisten kunnen wij niet ongevoelig blijven voor de Palestijnse vluchtelingen. Ieder moet de verantwoordelijkheid op zich nemen. De klassen strijd doet zich nu op interna tionaal vlak voor. Zolang in de wereld twee miljard mensen honger lijden, zullen wij niet in vrede leven! Wij hopen dat het gevaar nu geweken Is en dat de wapens zullen zwijgen in het Nabije Oosten. De les van de gebeurtenissen is dat de mogendheden de oor log kunnen voorkomen. Het ogenblik is gekomen om ook voor het Vietnamese geschil een oplossing te vinden. De socialisten moeten hun drukking in deze zin voortzet ten en versterken. Wij zijn misschien aan een historisch keerpunt «indien de zegevierende volken afstand doen van hun viktories en de verslagen volken van hun ver nederde trot.s», zoals Emile Vandervelde eens gezegd heeft. Met dit citaat beëindigde Col- lard zijn luidruchtig toege juichte rede. De protest- en solidariteits- meeting werd besloten met het optreden van de «Weicom Sin gers die vprotest-songs ten gehore bracht. Collard, voorzitter van de B.S P. en van de Gemeeu- schappelijke Aktie, lichtte de betekenis van de manifestatie toe. Zij komt op het geschikte ogenblik, wnnt de Griekse dik- tators hopen nu ongemerkt hun macht te kunnen verster ken. Het is de plicht van de so cialisten hun standpunt duide lijk kenbaar te maken. Ze zijn niet gehouden aan de diplo matieke voorzorgen. De dik ia- tors rekenen op de onverschil ligheid. op de gemakzucht van de andere volken, die niet rechtstreeks bij—de gebeurte nissen zijn betrokken. Wat de arbeidersklasse on derscheidt van de burgerij is het ideaal: vrijheid, demokra- tie. vrede. Collard deed een beroep op de socialisten om trouw te blij ven aan het ideaal. Wi.i voelen ons schuldig, zolang de vrij heid aan banden ligt, waar ook ter wereld. De diktatuur, die onvermijdelijk tot de oorlog leidt, begint samen met de uit roeiing van het socialisme. Ik hoop, zei Collard. dat de jonge generatie niet dezelfde vergis sing zal begaan als de vorige. Om dat te voorkomen is er maar één middel: de vrijheid en de demokratie verdedigen. Het geschil Israël-Arabië Is slechts een ander aspekt van hetzelfde fundamentele vraag stuk. De militairen hebben In Griekenland de demokratie ge wurgd, de demokraten opge sloten en gedeporteerd. Tijdens een onderhoud met J9 N het begin van vorige I week, toen het ene Arabische land na het y andere Israël de oor log verklaarde, dacht eikeen met beklemmend hart dat Hitier zijn doel had be reikt en dat met de «Endlö- sing der Judenfrage» was be gonnen in de zin zoals de Na zi's het hadden gepland, na melijk door de uitroeiing van alle Joden. Een blok van 100 miljoen Arabieren die de wapens op namen tegen 4 1/h miljoen Israëliërs, dat was in onze ogen altans een ongelijke strijd. We hebben evenwel moeten ervaren dat er zich in de ge schiedenis bepaalde onvoor ziene kenteringen kunnen voordoen. Het feit dat op en kele diagen tijd de Israëlische legers op alle fronten tegen zijn viiandige buren zegevier den zal wei bet meest teke nende feit blijven van het jaar 1957, dat op de politieke toestand üi het. Midden-Oos ten voor ettelijke jaren zijn stempel zal drukken. Israël heeft dus de oorlog gewonnen, I»it kleine land zal nu ech ter moeten trachten de vrede te winnen. Want deze oorlog heeft zo als alle andere oorlogen, de problemen niet <peIost, Met de wapens wordt trouwens geen enkel vraagstuk opgelost dat niet beter door onderhan delingen zou zijn geregeld. Het. is eerst nadat men de ba lans van de krijgsverrichtin gen opmaakt en men noodge dwongen toch aan de groene tafel moet plaatsnemen, dat men beseft hoe zinloos het is geweest zovele mensenlevens te vergooien. I)e problemen zijn blijven beslaan. Tussen Israël en zijn vijan- die buren is de kloof nog gro ter geworden; de Arabieren .spreken reeds van on «re vanche» en het probleem der vlu i telingen steflt zich nog sterker dan voordien. Andere problemen hebben de toestand nog ingewikkelder gemaakt. Israël is ver door gedrongen in Jordanië, Syrië en Egypte. Wat gaat het met «'•ze bezette gebic'en aan vangen? Zal het nog bereid worden gevonden de eksplo- sievc strook van Gaza te ont ruimen? Zal het de toegang tot de Golf van Akaba weer opnieuw in handen van Egyp te geven? Zal het Jeruzalem, de stad die David duizend jaar voor Chris'* 4 als Cen trum voor de Joodse natie uitkoos, nog verlaten? Zal het tenslotte erin ge lukken zich te verzoenen met de Sovjet Unie en zijn slaafse discipelen die ingevolge de jongste gebeurtenissen de di plomatieke betrekkingen heb ben verbroken? Zoveel vragen die voorals nog onbeantwoord blijven! Ile «vrede winnen» is in deze omstandigheden geen gemakkelijke opgave en ïs- ïaël zal moeten kunnen be wijzen fc'et alken oiter een moedig leger te beschikken dat snel en hevig ban toe slaan. maar ook over diplo maten die blijk geven van vakmanschap. De eerste voorwaarde die tot stand moet komen is dat de Arabische landen het recht op bestaan van Israël erken nen. Zullen de op wraak beluste Arabieren dit alternatief wil len onder ogen nemen? Zal Algerië. dat nog altijd is blij ven weigeren, het wapenbe stand te erkennen, tof deze stap kunnen worden bewo gen? Ook is het noodzakelijk dat de grote mogendheden aan Israël de nodige waarbor gen geven dat liet van agres sie in de toekomst zal gevrij waard blijven en dat de vrije doorgang van ds waterwegen verzekerd wordt. Maar de Is raelis zijn wel nuchter genoeg om deze waarborgen in de eerste plaats (e eisen van de Arabieren zelf. Zodra Israël deze garanties bezit zal het blijk moeten ge ven van grootmoedigheid Itn overstaan van de overwonnen vijand. Israël moet bereid zijn voor het probleem van de Pa lestijnse vluchtelingen 'n op lossing te zoeken. Het zou verkeerd zijn, nu het land met verhoogd prestige uit het konfiikt is gekomen, de JJa- bieren die zulks wensen in eigen land niet als volwaardi ge burgers te willen opnemen. De geschiedenis heeft ons toch geleerd dat de erfvijan den van vroeger de vrienden van vandaag kunnen worden! Nog geen dertig jaar gele den streden de Polen tegen de Russen, de Era u sen tegen de Duitsers, de Japanners tegen de Amerikanen, enz., enz. Tans bestaan er tussen de-ze vroe gere vijanden innige banden van vriendschap. Er is niets reddeloos verlo ren; alleen zal het nodig zijn dat alle betrokken partijen de nodige «goodwill» moeten op leveren om een eerzame en voor elkeen aanvaardbare op lossing te vinden en tevens de nodige moed om op sommige ingenomen stellingen te dur- ven terugkomen. Veel zal afhangen van de houding der Kommunistisehe landen, die de jongste weken werkelijk beschamend is ge weest. We hebben gezien dat, hoe wel het Poolse volk met Israël sympatiseerde omdat men het ghetto van Warschau nog niet vergeten is. de leiders weeral eens de buitenlandse politiek van de Sowjet-Unie volgden. Tsjechoslovakije is waar schijn]^!; «Lidice» al verge ten en de Duitser Walter 111- bricht heeft bewezen met zijn opvattingen over de joden zeer dicht bij Hitler te staan. De kommunisten hebben getoond zo onbetrouwbaar te zijn als ten tijde van de on derhandelingen tussen Molo- tov en Von Ribbentrop, want met Nasser te kiezen hebben ze gekozen voor al wat niets met het socialisme, maar heel veel met een dictatoriaal fas cisme te zien heeft. Dat werpt een schaduw op de komende onderhandelin gen. Laat ons echter hopen dat liet kommunistisch lawaai maar voor de vorm is, bedoeld om de Arabische landen niet te ontstemmen en dat men ook weldra achter het ijzeren gordijn, dat we frvzig weren te vergeten, tot beter inzicht komt. PD15

Voor Allen | 1967 | | pagina 1