Grof spel van de kommunisten Welvaartsstaat en werkverschaffing m REGERINGSMAATREGELEN ALLEEN BESTAAN NIET I9e Jaargang - Nr 25 Zaterdag 24 juni 1967 (lo«r ROGER VAN STEENK1STE (Zie vervolg laatste blr.) t/> Z CQ voor: alien BEDAKTIE EX ADMINISTRATIE ST.-PIETERSNIEUWSTRAAT 61 GENT Tel. 25.57.95 (4 lijnen) rostcheckrekenin» 567.33 «Het Licht» Voor de abonnementsprijzen zie gewestelijke bladzijden. Ver. uitgever DEKEYEN R.. Koningstraat, Menen. ALSOF de oorlog in het Midden-Oosten niet ge noeg menselijk leed heeft veroorzaakt, niet genoeg haat en onbegrip gezaaid, niet ge noeg miljarden heeft gekost die beter aan wat anders wa ren besteed, toch heeft het internationaal kommunisme er behagen in geschept de toestand nog wat moeilijker en gevaarlijker te maken. Moskou heeft in dit geschil zich ontpopt als een groot meester in de demagogie en heeft hiervoor het internatio nale forum van de Verenigde Naties schandelijk misbruikt. Tijdens de zesdaagse oorlog is de Sovjetunie nochtans zeer voorzichtig geweest. Op het biezonder kritieke ogenblik toen Nasser de Engelsen en Amerikanen van rechtstreekse deelname aan de bombarde menten beschuldigde, hebben de leiders van het Kremlin blijk gegeven van grote koel bloedigheid. Ze hadden immers bij hoog en laag gezworen huil hou ding af te stemmen op die van de andere grootmachten. Het Kremlin kon toen ofwel Nassers' beschuldiging tot de zijne maken wat het uitbre ken van een derde wereldoor log betekende, ofwel kolonel Nasser voor een leugenaar van groot formaat laten doorgaan cn met hem al de Arabische landen, die ingevolge «de agressie van Engeland en Amerika» hun diplomatieke betrekkingen met deze staten hadden verbroken. Moskou heeft op dit ultieme ogenblik de veiligste oplossing gekozen en de Arabieren laten vallen. In tal van hoofdsteden in het Arabisch blok heeft men de teleurstelling niet onder stoelen of banken gestoken. Het kwam zowaar tot anti- russische manifestaties en de Algerijnse premier Boemedien- vloog direkt naar Moskou om uitleg te gaan vragen... De leiders van het Kremlin hebben toen gevoeld dat hun invloed in de Arabische lan den een gevoelige deuk zou krijgen. De Chinese kommunisten hadden intussen niet gewacht om de «lakse» houding van Moskou aan te klagen en zich bereid te verklaren de taak van beschermer over te ne men. Om zulks te vermij-den heb ben de Russische leiders in de Uno een onwaardig spek takel ten beste gegeven met Kosygin als eerste tenor in de hoofdrol. Al de kwistige woorden vloed, de ongebreidelde uit vallen, de harde en strakke houding stonden in het teken van de «buitenlandse politiek van de Sovjetunie» die, in kompetitie met de Chinese kommunisten, haar prestige in het Midden-Oosten wil red den. Dat geen rekening wordt gehouden met de morele voor waarden, noch met de rech ten vervat in het handvest van de Verenigde Naties, noch met de bezorgdheid om de vrede in het betrokken gebied te herstellen op grond van een stevige basis, schijnt de kommunisten niet te veront rusten. Nasser mag een jodenhater zijn, een fascist, een onbe trouwbaar individu. Hij mag sinds jaren Israël in zijn be staan hebben bedreigd, de heilige oorlog ter vernietiging van de Joodse Staat hebben gepredikt, de Uno-soldaten hebben weggezonden, de Golf van Abaka hebben gesloten toch moet, volgens de kom- munistische logika, Israël ge brandmerkt worden als «ag gressor». Men mag thans in de Ara bische landen opnieuw open lijk de weerwraak prediken in de vorm van een guerilla-oor- log. Bepaalde Arabische sta ten mogen zelfs het Uno-be- vel om de strijd met de wa pens stop te zetten met de voeten treden, toch moet elk een beweren dat Israël de oorlog heeft gewild en moet gestraft worden. Men vindt het in het kom- munistisch kamp zelfs niet nodig aan Israël bepaalde waarborgen te geven om ver der te blijven bestaan! Neen, voor Moskou en zijn lakeien moet dat land, door vijandige buren omringd, nu maar verder ir. een atmosfeer van oorlogsbedreiging blijven leven. Erger, het moet op nieuw al de strategische pun ten die het heeft ingenomen om zijn eigen grenzen te vrij waren aan zijn vijanden te ruggeven zonder enige waar borg dat het in de toekomst niet meer zal worden aange rand. Dit alles wordt geëist uit naam van de Russische diplo matie, die haar eigen beweeg redenen en haar eigen mo raal heeft. Wat ons het meest afstoot in dit onwaardig spektakel is de slaafse houding van de kommunistische partijen in andere landen, die met uit zondering van de Italiaanse K-P. hun duit in het zakje hebben gedaan om de buiten landse politiek van Moskou te dienen. In zulk een atmosfeer van haat en revanche tegenover Israël is het niet mogelijk een duurzame oplossing te vinden voor de talloze problemen die zich in het Midden-Oosten stellen en die, enkel mits goe de wil van beide kanten, kun nen worden opgelost. Moskou schijnt dit te willen onmogelijk maken uit vrees op het internationaal schaak bord door Peking te worden verdrongen. Hiermee laadt het interna tionaal kommunisme een zeer grote verantwoordelijkheid op zich, want aldus vergroot men het gevaar dat binnen enkele jaren het Midden-Oosten op nieuw in vuur en vlam staat. We houden ons hart vast als we daarbij denken dat wellicht de tijd niet ver meer is dat zowel Israël als Egypte over de atoombom zullen be schikken en dat diegene die het vlugst toeslaat het mees te kans heeft om de andere te vernietigen vooraleer zelf te worden vernietigd. Dat diegenen die ook in ons land thans hun steentje bij dragen om de agressieve hou ding van het Arabische blok te vergoeilijken en de houding van de Sovjetunie trachten te verdedigen weten welk grof en gevaarlijk spel ze spelen. P.D.B. Te Burcht worden de betogers toegesproken op het Marktplein. (Klichee Vooruit) Het heeft er de schijn van dat de aanstaande verlofperiode nog niet al te veel vreugde brengt in het gemoed van dui zenden arbeiders en bedienden, zowel in Vlaanderen als in Wal lonië. De werkloosheid greeit met de dag en de gesel der afdan kingen laat zich reeds zeer goed voelen. De neo-kapitalistische «welvaartstaat, waarover men zo gaarne in bepaalde middens spreekt en schrijft, bewijst dat de toekomst van het werkende volk toch niet zo goed gewaar borgd is. De oorzaken van de heersende malaise zijn verschei den, alhoewel ze praktisch alle tot EEN GROND-OORZAAK kunnen terug gebracht worden: het ekonomisch stelsee waarin wij nog steeds moeten leven en dat zijn nadelige in vloed op de ekonomische bedrij vigheid en op de werkverschaf fing laat voelen. Werkloosheid en sluiting van bedrijven De steiging van de werkloos heid, de onvoorziene afdankin gen zijn reeds goed voelbaar, vooral in de gezinnen van de getroffen arbeiders en bedien den. In bepaalde ondernemingen en streken van het land heeft de arbeidersklasse reeds gereageerd. De duizenden werknemers, die van de vrucht van hun arbeid moeten leven, weigeren de slachtoffers te worden van de gevolgen van een neo-kapitalis- tisch regime waarin zij geen rechtstreeks beslissingsrecht heb ben. Wij denken hier aan de twaalf weken lange staking van de arbeiders en bedienden van de ARBED-ondernemingen te Gentbrugge en te Merel'oeke; aan de kameraden die het bedrijf «Germain-Anglo» te La Croyère hebben bezet, evenals aan deze die het bedrijf «Laminoirs de l^scaut» te Burcht bezetten. Wij schrijven dit artikel na zo juist te hebben deelgenomen aan de massale protestbetoging van de textielarbeiders in de straten van Gent. In al deze gevallen keent een eensgezinde arbeidersklasse in gerechtvaardigd verzet tegen de aanslag op haar bestaan en op haar levensstandaard. Zeer terecht eisen wij RECHT OP ARBEID en dan nog zoveel mogelijk IN EIGEN STREEK! Hierop komt het inderdaad aan. Het zal echter dan ook duidelijk zijn dat het probleem niet in zijn geheel en ook niet op een blijvende manier kan opgelost werden met enkele verspreide en uiteraard onvoldoende regerings maatregelen. Deze zijn weliswaar noodzakelijk om op korte ter mijn een weinig verbetering te brengen, doch vroeg of laat (on getwijfeld eerder vroeg) zal het probleem zich opnieuw in al zijn scherpte komen te stellen. Een regeringswaarborg die vcor een bepaalde onderneming zoals bij voorbeeld het geval is met «Ger main-Anglo» een verzekerde te werkstelling geeft van één jaar, illustreert, ons inziens, toch dui delijk dat het maar om een zeer tijdelijke «oplossing» gaat. Om aan een in gebreke blijvend eko nomisch regime grondige sane ringsmaatregelen op te dringen zijn STRI KTCCRHERVORMIN- GEN (voor ons, socialisten, uiteraard anti-kapitalistische) noodzakelijk die ook op langere termijn de toekomst van de ar beiderswereld veilig stellen. Het personeel heeft nu niets te vertellen De redenen van de sluiting van bedrijven en van het toene mend aantal afdankingen zijn ln sommige gevallen van kon- kurrentiële rationalisatie en mo dernisatie ten nadele van de te- werkstelIlngSKuigelijkheden van het personeel. Zowel de ene als de andere zijn een gevcjg van de ekonomische konstellatie van het land. In deze gevallen worden dan onmiddellijk regeringsmaa tinge len geëtst, hetzij onder vorm van reglementeringen, hetzij on der vorm van financiële tege moetkomingen. Zo zien wij dat inderdaad de Staat en bepaalde openbare maatschappijen meer en meer geldelijke tussenkom sten en andere voordelen verle nen zonder dat hierop een dege lijke kontrole wordt uitgeoefend, noch door de gemeenschap, noch door de werknemers. Dit is een reden te meer om de financiële groepen onder kontrole te plaat-- sen! Zoals het nu Is komt de ekonomie steeds meer in de greep van de financiële mach ten, met alle nadelige gevolgen van afdankingen en bedrijfsslui tingen die hieruit voor de arbei ders en bedienden kunnen voort vloeien. Oorzaken van sluiting van be drijven zijn echter ook een soort «wurging» van kleine bedrijven door grote, evenals spekulatie- overwegingen door de geldbezit ters. Deze oorzaken vooral zijn typisch kapitalistisch en wraak roepend. Om winsten te maken door een bedrijf te likwideren, likwideert men; door een kon- kurrent uit te schakelen, scha kelt men hem uit. Niemand van deze heren schijnt zich echter te bekommeren over het lot van honderden of duizenden arbei ders en bedienden waarover met een werdt beslist. Is het dan niet rechtvaardig dat ook het personeel van de ondernemingen Iets te vertellen zou hebben in zake het al dan niet sluiten van het bedrijf?! Vandaag de dag, van uit wet telijk standpunt gezien, kan niet opgetreden worden tegen derge lijke beslissingen vanwege de ka pitaalbezitters. Wanneer er ekonomische moei lijkheden zijn wordt beroep ge daan op de regering om hulp maatregelen uit te vaardigen, alsook op het begrip en de me dewerking van de werknemers organisaties om te helpen in het belang van het personeel, een «oplossing» te vinden. Wanneer er echter beslist wordt over het bestaan van de onderneming wordt niemand geraadpleegd. Enkele geïnteresseerde kapi taalbezitters beslissen het ia, wat wij geneigd zijn te noemen,

Voor Allen | 1967 | | pagina 1