Alles gaat om ter best maar... a IN LIJN MET DE OUDE TRADITIE Meest wslomewde r* Zaterdag 1 Juli 1967 19e jaargang - Nr 26 Aangepord door de oppo sitie, heeft de regering vo rige week een bondig overzicht gegeven van de uitvoering van haar begro ting voor het jaar 1967. In de grond is dat een nieuwigheid, want vroeger kon een gewoon parle mentslid maar enig inzicht krijgen in het verloop van zaken door de publikatie van de vraag om bijkredie ten. Langs deze kant ver dient het dan ook alle lof dat de regering het Parle ment op de hoogte houdt in de loop van het jaar zelf. Er is echter een maar Inderdaad, toen de heren De Clercq en Henrion hun uiteenzetting beëindigd hadden, bleek dat zij niets, maar dan ook letterlijk niets méér verteld hadden dan wat iedereen de vrijdag voordien in de Brusselse krant «Le Soir» had kunnen lezen. Als blijk van eerbied van de regering voor het Parle ment kon het er door Maar er is veel erger. Uit alles wat de heren ministers verteld hebben blijkt onom- stootbaar: 1. Dat er van besparingen tot nog toe helemaal niets in huis gekomen is, tenzij in het onderwijs. 2. Dat de nieuwe belas tingen door de P.V.V. en de C.V.P. gestemd, nog niet volstaan om de begroting in evenwicht te brengen. 3. Dat ondanks die «knap pe» minister van Ekono- mische Zaken, de kolenmij nen nog maar eens 700 mil joen méér nodig hebben, waardoor deze ondernemin gen in 1967 alléén al méér dan vier miljard aan het land gaan kosten. 4. Dat de regering méér dan 1 miljard méér nodig heeft dan voorzien om aan werklozensteun uit te keren (en niemand gelooft dat zij daarmee genoeg zal heb ben). 5. Dat de rijksschuld maar voort blijft stijgen, ondanks de aanwezigheid van de zeer geleerde (en als persoon trouwens zeer sympatieke) heer Henrion, de man van de Générale. In één woord, de beide li berale ministers hebben met zoveel woorden hun eigen requisitorium uitgesproken. Nimmer is schrijnender aan het licht gekomen hoe zeer al dat P.V.V.-verkie- zingsgeblaat louter humbug en bluf was. De Belgen be talen onder liberaal bestuur méér belastingen dan ooit tevoren, en van de bespa ringen die zij gingen door voeren is in de verste verte nog geen spoor te beken nen Het was onvermijdelijk dat de tragische sluiting van de «Laminoires de l'Es- caut» te Burcht ook in de Kamer zou ter sprake ko men. De kranten hebben on dertussen al wel gemeld wie sprak en wat gezegd werd. Opmerkelijk was echter üat haast alle sprekers de P.V.V. natuurlijk uitge- zonder vol vuur allerlei maatregelen van kijkrecht en medebeheer voor de ar beiders verdedigden. Als socialist kon men daar nochtans twee beden kingen bij maken 1. Die heren willen om dat zij bij de getroffen en bij eventueel bedreigde ar beiders in het gevlei willen komen Marxistischer zijn dan de meest linkse Marxist uit onze beweging. 2. Het zal maar zijn als het er zal op aankomen de daartoe vereiste wetten te stemmen. Mijn pink vinger zegt mij dat wij op dat ogenblik goed de kristen-demokra- tische stemmers zullen moe ten in 't oog houden. Denkt u dat ook niet, bes te lezer Wat nu de h. Van Offe- len, onze onvolprezen mi nister van Ekonomische Za ken betreft, die had een mooie redevoering klaarge maakt, maar aangezien het nieuws van het akkoord met de vakbonden hem tijdig bereikte, stak hij die heel vlug op zak, en vergenoegde hij er zich mee iedereen van zijn goede wil en beste voornemens te verzekeren. En voor de rest, niets. Le pauvre petit Ik geloof dat u iemand de socialisatie van het nodig heeft om energiek bedrijf aan te pakken Éénzijdige visie (Zie vervolg laatste blz.) ERRATUM ia* ca voori allen RED AK TIE EN ADMINISTRATIE ST.-PIETERSNIEUWSTRAAT 64 GENT Tel. 25.57.95 (4 lijnen) Postcheckrekening 567.33 «Het Licht» Voor de abonnementsprijzen zie gewestelijke bladzijden Ver. uitgever DEKEYEN R., Koningstraat, Menen.' De liberale ministers ontpopten zich weer als bedreven tafelspringers WW* Ekonomische problemen in Vlaanderen DE Waalse gewestelijke af delingen van het ABVV hebben in een dokument unaniem stelling genomen te gen de fabrieksluitingen. Dit dokument, waarvan de tekst integraal werd afgedrukt in het blad «Combat» van 22 juni, omvat een reeks voor stellen die erop gericht zijn, volgens een tijdschema, de so- ciale gevolgen van de fabriek sluitingen op te vangen. Wij begrijpen ten volle de bezorgdheid van de Waalse vakbondsleiders die onmach tig moeten toezien hoe weinig het kapitalistisch stelsel reke ning houdt met de arbeiders belangen en dat als het ware ganse gewesten ontmanteld worden zonder aan gelijk wie rekenschap te geven. Toch hebben we de indruk dat deze leiders de kwestie tamelijk éénzijdig, van uit louter Waalse bril, zien. An ders zouden ze geen afzonder lijke procedure eisen die ex clusief aan Wallonië wordt voorbehouden. Anders zoucTen ze ook niet klagen over het feit dat nog elders dan in Wallonië staatshulp kan ver leend worden, in geval van nijverheidsinplanting. «Nu reeds stelt men de nei ging vast», aldus het doku ment, «dat in alle streken één of meerdere zones van natio naal belang zouden worden opgericht en natuurlijk ook in Vlaanderen...». En vermits, volgens de Waalse vakbondsleiders, «90 van de buitenlandse investe ringen opgeslorpt worden door Vlaanderen moet men des te beter de achteruitgang van de Waalse ekonomie begrijpen...» Zo staat het er letterlijk Wanneer gaat men in Wal lonië eens nuchter inzien dat een verbetering van de toe stand in Vlaanderen (die, niet schitterend is) hoegenaamd niet ten nadele uitvalt van Wallonië De buitenlandse investeer ders kunnen even goed in de Vlaamse gewesten geen cent investeren, zonder dat de toe stand in Wallonië maar iets zou verbeteren. Het is nu een maal een feit dat deze hun fabrieken willen vestigen bij de grote zeewegen en in stre ken waar voldoende arbeids krachten aanwezig zijn. In het artikel WEL VAARTSTAAT EN WERK VERSCHAFFING», van de hand van kameraad Roger Van Steenkiste, dat hier ver leden week verscheen, was in de onder-titel een storende fout geslopen. In plaats van te lezen «Regeringsmaatrege len alleen bestaan niet», moet het zijn REGE RINGSMAATREGELEN AL LEEN VOLSTAAN NIET». Verder in de tekst werd eveneens een paragraaf op een onbegrijpelijke wijze ver minkt. Hier moet het zijn De redenen van de sluiting van bedrijven en van het toenemend aantal afdankin gen zijn in sommige gevaHen van konkurrentiële aard; het gevolg ook van rationalisatie en modernisatie ten nadele van de tewerkstellingsmoge- lijkhcden van het personeel. Zowel de ene als de andere zijn een gevolg van de eko nomische konstellatic van het land

Voor Allen | 1967 | | pagina 1