ÈÊÊÈÈ- ■BEWEGING Jr N sommige Waalse kringen is men de jongste maanden bezig de geesten op te zwepen onder het motto: Voorrang voor Wallonië De thesis die wordt vooropgezet is tamelijk simplistisch en, zoals dat dikwijls in extremistische kringen het ge val is, gebaseerd op een zwart-wit-beeld, dat geenszins rekening houdt met de werkelijkheid of ruimte laat voor schakering. Men voert aan dat Vlaanderen in volle ekonomische expansie is en dat Wallonië ekonomisch ten gronde gaat. Vlaanderen is rijk en Wallonië is arm, dus moet het voor elkeen duidelijk zijn dat Wallonië voorrang dient te krijgen op allerlei gebied opdat spoedig het evenwicht zou hersteld worden. Op het eerste gezicht lijkt het voor elkeen nogal normaal dat inderdaad het Waalse landsgedeelte prio riteit verdient. Maar is de toestand werkelijk zoals hij wordt be schreven Of heeft men hier te doen met een pro bleem dat verkeerd werd gesteld Rijk Vlaanderen Om de problemen waarmee ons land wordt gekon- onteerd op een werkelijk objektieve wijze te bena deren heeft men een volledig dossier nodig en we hebben reeds lang alle hoop opgegeven dat ooit in Wallonië een dergelijk dokument zou worden opge steld. Daarom hebben de Vlamingen, die pertinent goed weten dat in hun gewesten de toestand helemaal niet zo rooskleurig is, slechts één houding aan te nemen: het «dossier» volledig te maken door nevens de gege vens, die van Waalse zijde worden aangevoerd, andere te leggen die bewijzen dat de wit-zwart redenering ge heel foutief is. De regionale ivelvaartverschillen Is de toestand werkelijk zo dat men zou kunnen spreken van rijke Vlamingen en arme Walen Geens zins. Dat werd onlangs nog bewezen door verschillende wetenschappelijke zoekers die, verbonden aan het Cen trum voor Ekonomische Studies, een onderzoek hebben ingesteld naar de regionale welvaartverschillen in ons land. Er werd niet alleen nagegaan hoe het in de verschil lende gewesten stond met de inkomsten aan de hand van de belastingsaangiften, doch tevens werden andere elementen onder de loupe genomen die mede het wel vaartspeil bepalen zoals de woonruimte, de riolering, het beschikken over bad of stortbad, centrale verwar ming, telefoon in de arbeidersgezinnen, draagbare ra dio's, TV-toestellen, het bezit van nieuwe wagens, de :*e waarin de kinderen voortgezet onderwijs volgen in de verschillende graden, de persoonsverzorging, de medische uitrusting, enz... Voor ol deze elementen werd een bepaalde waarde- cocfficicnt toegekend, waardoor het mogelijk werd een klaarder beeld te hebben van de «rijke» en de «arme» gewesten. Aan de top van deze aldus uitgewerkte welvaart- schaal bevinden zich de arrondissementen die belang rijke stedelijke agglomeraties en industriële kernen omvatten, zoals Brussel, Luik, Antwerpen, Charleroi of die mede in de invloedssfeer van deze kernen leven, zoals Nijvel. Ook kleinere industriële centra, als Na men en Aarlen, bekleden eveneens een gunstige posi tie alsmede de toeristische centra Dinant en Marche- en-Famenne. De Westvlaamse kuststreek, Brugge, Oostende en Veurne, vertoont een zekere voorsprong met haar hinterland, zij het dan op een heel wat lager niveau. 19e jaargang - Nr 28 Zaterdag 15 juli 1967 (Vervolg laatste blz.) Ja, weet gij nog hoe de P.V.V. verkondigde tijdens de verkiezin gen, dat zij, de liberalen met de nieuwe stijl, alle prijsverho gingen zouden tegenhouden Sindsdien, ging de index der kleinhandelsprijzen voortdurend de hoogte in. Maar ja, misschien konden de P.V.V.-ministers er toch niets aan doen Maar nu, verhoging van de sigarettenprijs met DRIE frank. Die prijsverhoging beslisten de P.V.V.-ministers zelf De P.V.V. was tijdens de verkiezingen tegen alle belastingver hogingen, er zou bespaard worden 1 De besparingen zijn er, maar ook de belastingverhogingen hebben wij gekregen. De minister die verantwoordelijk is voor de begroting is de P.V.V.'er Declerck. De minister van Financiën is de P.V.V.'er Henri on. Zij zijn hun P.V.V.-beloften vergeten. Maar wees gerust, er is nog de P.V.V.-voorzitter Mijnheer Van- audenhove. Deze verklaarde zopas dat de P.V.V. voor het jaar 1968 geen nieuwe belastingen zou aanvaarden, maar dat er voor 10 miljard frank besparingen moeten gedaan worden Wie houdt men voor de gek Heel zeker de P.V.V.-kiezer, helaas met hem ook gans het land III voor allen Voorrang voor Wallonië? REDAKTIE EN ADMINISTRATIE ST.-PIETERSNIEUWSTRAAT 64 GENT Tel. 25.57.95 (4 lijnen) Postcheckrekcnin» 567.33 sliet Liekt» Voor (le abonnementsprijzen zie gewestelijke bladzijden. Ver. uitgever DEKEYEN R„ Koningstraat, Menen. P.Y.V.-KIEZERS WEET GIJ NOG?

Voor Allen | 1967 | | pagina 1