DE VAN De bedrieglijke nieuwe stijl WOORDEN, DIE ZOALS SIGARETTEN, IN DURE ROOK OPGAAN Csi 19e jaargang - Nr 29 Zaterdag 22 juli 1967 ET Aktïekomitee voor de Verenigde Sloten von I Europa, dat samengesteld is uit vertegenwoor digers van de voornaamste partijen heeft en kele weken geleden een gemeenschappelijke verkla ring afgelegd met betrekking tot de buitenlandse po litiek. Voor ons land werd dit dokument onderschreven door B.S.P.-voorzitter Leo Collard, C.V.P.-voorzitter Houben, de heer Jeunehomme van de P.V.V. en voor de vakbonden door L. Major en A. Cool. Vermeld aktiekomitee werd in 1955 opgericht om de regeringen en parlementen von de zes landen bij te staan bij de verwezenlijking van de vereniging van Europa. De politieke partijen, die lid zijn, behaalden bij de laatste verkiezingen, meer dan 60 miljoen stemmen, d.w.z. tweederden van de kiesgerechtigden van het Europa der Zes. De vrije en Christelijke vakverenigin gen, die eveneens lid zijn, tellen meer dan 12 miljoen leden, hetzij 70 van de georganiseerde werknemers. Het is opmerkelijk hoe ten overstaan van een aan tal vraagstukken het mogelijk is in de schoot van dit Komitee tot een gemeenschappelijke stellingname te komen, wat erop wijst dat ondanks tegenkanting en tegenslagen, de europese gedachte groeit. Zulke stel lingnamen tonen ontegensprekelijk aan dat «het Euro pa der vaderlanden» waaraan Generaal de Gaulle zich krampachtig vasthoudt, veroordeeld is de plaats te rui men voor een Europa, dat niet alleen ekonomisch maar ook politiek één zal zijn. De noodzaak van de politieke Integratie De Gemeenschappelijke Markt is een sukses gewor den. Op de tiende verjaardag van de ondertekening van het Verdrag van Rome hebben velen zich in het eko nomisch welgelukken van de Gemeenschap kunnen verheugen. De tolunie is tot stand gekomen en op me nig gebied veel vlugger dan werd gepland. Doch velen zullen op de akademische zitting, die aan deze heuglijke gebeurtenis was gewijd, met spijt in het hart hebben gedacht aan het feit dat omzeggens geen vooruitgang werd geboekt op het gebied van de politieke integratie. De gemeenschappelijke verklaring legt de vinger op deze wonde. Inderdaad, in het Midden-Oosten is een bloedig kon- flikt uitgebroken en heeft men moeite om de vrede te herstellen. Het Verenigd Europa is niet bij machte geweest zijn stem te laten horen in dit geschil. En nochtans indien de politieke integratie reeds ver der ware doorgevoerd hoe heilzaam zou het niet ge weest zijn zo Europa de rol van bemiddelende derde had kunnen spelen In Europa is men van oordeel dat het bestaan van Israël niet mag bedreigd worden, maar is men even zeer de mening toegedaan dat alle volkeren van het Midden-Oosten zich ekonomisch en sociaal moeten kunnen ontwikkelen wil men in de toekomst alle wrij- vinaen uitschakelen. Europa heeft echter gezwegen omdat Frankrijk, door zich aan de neutrale landen te binden, alle zin voor werkelijke neutraliteit had laten varen Nochtans had datzelfde Europa wanneer het er op aan kwam zijn ekonomische belangen te verdedi- Talrijke landgenoten kunnen er misschien moei lijk aan wennen, maar toch is hèt zoonze Eerste-Mi- nister Vanden Boeynants kan aan de verleiding niet weerstaan om regelmatig op het T.V.-scherm te ver schijnen. Er gaat werkelijk geen hoogdag of een andere ge beurtenis voorbij, of de Bel gen krijgen van onze pre mier een les in burgerlijke opvoeding en in autosug gestie te horen. Onze premier is ongetwij feld een trouwe volgeling geworden van die Franse apoteker Coué die, in de voorbije eeuw, een metode van genezing door autosug gestie of zelfovertuiging heeft uitgedacht. Volgens Coué is het bijvoorbeeld to taal onnodig en ongepast te brullen of te vloeken wanneer men bij het knut selen de nagel mist en zich mét de hamer flink op de vinger slaat; zelfs al spat het bloed uit de wonde, doet men er best aan een tiental keren met diepe overtuiging te herhalen Het doet me deugd, het doet me deugd» en de pijn is zo weg...! Dat is tenminste de me tode Coué, overgenomen door Vanden Boeynants die, op de drempel van de va kantietij d, voor de zoveel ste keer in onze huiskamers is verschonen om ons te komen overtuigen dat, bui ten de volmachtswetten en andere kleinigheden, alles goed ging in België. Het valt echter te betwij felen of onze Eerste-Minis- ter de «Beste kijkers» met zijn T.V.-rede heeft kunnen bekoren. Men weet dat sprekers het op twee verschillende manieren aan boord kun nen leggen. Sommigen be zitten de gave, rond enkele grondgedachten, op magis trale wijze te improviseren. Anderen durven het niet aan en verkiezen een op voorhand van buiten ge leerde geschreven tekst voor te dragen. Deze twee metoden zijn beide even goed, op voor waarde dat men het op na tuurlijke, spontane wijze doet. Doch, de h. Vanden Boeynants, die kennelijk zijn tekst van buiten leert, brengt de kijker nooit in voeling met hetgeen hij te vertellen heeft. Vooreerst houdt hij zich zozeer bezig met zijn hou ding (dit werd hem trou wens aangeleerd) dat hij er alle spontaneïteit bij ver liest. Bovendien schijnt hij zich moeizaam toe te leg gen de aangeleerde tekst woord voor woord te herha len. Dikwijls blijft hij even haperen en doet daarbij zo onbehendig dat hij precies lichtjes in paniekstemming geraakt, telkens hij de draad van zijn betoog ver liest. Kortom, de toehoorders zijn soms meer bevangen door de vrees hem door de UJ Ck *z VI voor allen RED AK TIE EN ADMINISTRATIE ST.-PIETERSMEUWSTRAAT #4 GENT Tel. 25.57.95 (4 lijnen) Postclieckrekening 567.33 «Het Licht* Voor de abonnementsprijzen zie gewestelijke bladzijden. Ver. uitgever DEKEYEN R., Koningstraat, Menen. STEM EUROPA (ZIE VERVOLG BLZ 13)) (ZIE VERVOLG BLZ 1?))

Voor Allen | 1967 | | pagina 1