HET ONTHAAL DER «JONGEREN OP DE BEDRIJVEN De staat mag met het geld van de gemeenschap de bedrijven uit de nood helpen DOCH WAAR BLIJFT ZIJN K0NTR0LERECHT MEDEZEGGENSCHAPEN DEELNAME IN DE WINST! Cni Zaterdag 29 juli 1967 19e jaargang - Nr. 30 OND dit tijdstip van Baf het jaar zetten 011- geveer 50.000 jonge ren hun eerste stap pen in het bedrijfsleven. De vakanties zijn voorbij en de industrie maakt aan stalten om opnieuw op vol le toeren te draaien. Voor vele jongeren, die de school hebben verlaten, met of zonder diploma, is het ogen blik aangebroken om ken nis te maken met het werk. Velen vragen niet beter, want zij zijn de studies beu en willen eindelijk wat ver dienen om aldus tot de we reld der volwassenen te be horen. De illusie is echter maar van korte duur, want het intreden in bureel of fa briek verloopt doorgaans niet zoals men het had ge droomd. In de school hadden deze jongeren geleerd te redene ren, na te denken, initiatie ven te nemen. In de fa briek of het bureel hebben De wetgever heeft daar aan aandacht besteed en volgens artikel 11 van de wet op het arbeidskontrakt wordt de werkgever aange maand de nodige aandacht en zorg te besteden aan het onthaal van de werknemers en inzonderheid van de jon geren. Doch in hoeveel gevallen is er van een werkelijk ont haal sprake? In het bedrijf wordt al les in funktie van de pro- duktie gezien en op het eer ste gezicht lijkt het beleg gen van allerlei plichtple gingen inzake onthaal enkel tijd- en geldverspillig te zijn. Dit is echter verkeerd, want de eerste dag in het bedrijf kan dikwijls op de verdere loopbaan een bepa lende invloed uitoefenen. Niemand vergeet die eerste dag en hij kan zowel een goede als een slechte in druk laten. De bedrijfspsychologen ze duait^ ia *eel mindere hebben het belang van deze mate de kans. ze krijgen een uitvoeringstaak toege wezen waaraan ze zich strikt dienen te houden. Veel ruimte voor initiatief wordt hen doorgaans niet gelaten omdat in de orga nisatie van het bedrijf al les op voorhand is geregeld of op hoger niveau wordt uitgedacht. Deze veranderingen zijn nogal brutaal, vooral omdat ze gewoonlijk plaats vin den op een zeer moeilijke leeftijd. eerste indruk wel ontdekt, doch vermits ze door het patronaat worden betaald, dat erop staat de mens aan te wenden voor eigen doel einden, wordt in de bedrij ven, waar toch een onthaal wordt georganiseerd, dit meestal in het teken van een afkeurenswaardig pa ternalisme gesteld. Men wil persé een goede indruk laten, en hierdoor krijgt de nieuwgekomene 'n beeld van de onderneming voorgeschoteld dat hoege- NIEUWE TANKS Tegen een atoombom kunnen ze niets be ginnen, maar bij de revue van 21 juli heb ben ze een prachtige indruk gemaakt... naamd niet met de werke lijkheid overeenstemt. De ontnuchtering volgt dan wel achteraf. Deze wijze van behavio risme, van mensen voor de eigen oogmerken misbrui ken, is ons inziens even laakbaar als het eenvoudig negeren van alle pogingen tot introduktie. Inderdaad, men blijft de mens beschouwen als een leeg iets, die zomaar te hanteren is en met aange paste middelen naar de hand kan worden gezet van bekwame leiders. Lincoln heeft eens gezegd dat het wel gaat iemand voor een tijdje te bedriegen maar dat men niet voortdu rend iedereen voor de gek kan houden. We hebben de indruk dat zulks ook hier het geval is en dat zo'n klaargemaakt en gekunsteld onthaal op de lange duur niet meer ernstig kan genomen wor den. Eeii werkelijk en welge meend onthaal moet daar om los staan van alle schijnheiligheid. Daarom mogen de syndikale dele gaties er niet buiten gelaten worden. De vakbondsafgevaardig den kunnen de nodige kor- DE SIGARETTEN WORDEN DUURDER Wat de ekonomische toestand betreft, is er geen wolkje aan de lucht rekties brenger» daar waar bepaalde zaken door de di- rektie rooskleuriger werden afgeschilderd als ze zijn. Door toedoen van deze syndikale vertegenwoordi gers kunnen de jonge ar beiders of arbeidsters zo vlug mogelijk worden opge nomen in het arbeidsmilieu in een inzicht verwerven van de werkelijke plaats die zij in het bedrijf innemen. Elkeen heeft er baat bij dat zulks gebeurt in alle eerlijkheid. Maar dat willen de patroons niet altijd. PDB Er werden in ons land, in de laatste jaren door de Staat zeer grote inspannin gen gedaan om de nijver- ■heidsinvesteringen aan te moedigen om zo te komen tot een zekere ekonomische ekspansie en tegelijkertijd tot het industrialiseren van bepaalde gewesten. Een dergelijke ekonomi sche politiek heeft voor ge volg dat de Staat aanzien lijke bedragen uitgeeft om de vestiging van zekere nij verheden mogelijk te ma ken. Zo weet men bijvoorbeeld dat de vestiging van Sidmar te Zelzate of het groot che misch kompleks op BASF te Antwerpen slechts moge lijk was doordat de Belgi sch Staat bereid was in elk van die bedrijven zowat 1 miljard frank te investeren. Anderzijds gaf de Staat zijn waarborg aan leningen die afgesloten werden om be paalde investeringen moge lijk te maken. Vandaag om vat die staatswaarborg kre dieten voor een totaal be drag van zowat 30 miljard frank. Onderhandelingen zijn aan gang voor industriële vestigingen van de maat schappijen Amoco, Kaisa Aluminium, Petrochim, enz. Wanneer men toelagen, in tresten en noodzakelijke openbare werken optelt, zou men ook in die gevallen weerom komen tot zowat 1 a 2 miljard frank per in dustrievestiging. De staatswaarborg voor de staalnij verheid alleen beloopt circa 10 miljard F. Men kan bij dat alles nog de zowat 80 miljard frank toelagen voegen die onze kolenmijnen ontvingen van de Staat en dit sinds de be vrijding. Al deze cijfers tonen dui delijk aan, dat de financië le deelname van de Staat in een politiek van ekonomi sche ekspansie, met daarbij vanzelfsprekend gepaard gaande de vestiging van nieuwe bedrijven, met de dag aanzienlijker wordt. Men kan het nog anders zeggen. Het wordt van dag tot dag steeds duidelijker, dat de vestiging van grote (Zie vervolg laatste blz.) I l voori alien REDAKTIË EN ADMINISTRATIE ST -PIËTERSMEUWSTRAAT 64 GENT Tel. '35.57.95 (4 lijnen) Postclieckrekening 567.33 «Het Licht Voor rte abonnementsprijzen zie gewestelijke bladzijden. Ver. uitgever OEKEVEN U„ Koningstraat, Menen. :'.v "v 'jfki A- -•

Voor Allen | 1967 | | pagina 1