Vrijwaring, van de persoonlijk heid van de vakantie gangers DE GAULLE Racisme en nationalisme Oef, voor ons eindelijk ook wat vakantie! op zijn Canadees strijdros Zaterdag 5 augustus 1967 19e jaargang - Nr 31 Ex- is heel veel veranderd sinds er in 1936 gestaakt werd om één enkele week verlof voor arbeiders en be dienden te veroveren. Wij zijn aan 3 en 4 weken offi cieel verlof, wij zijn aan de derde week dubbel betaald verlof. De vooruitgang was groot. De vraag is nu echter meer en meer: wat wordt er met dat verlof gedaan? Be staan de materiële moge lijkheden die gelegenheid bieden aan arbeiders en be dienden om met hun gezin een volwaardig verlof te ge nieten? Met de gelegenheid die in alle landen meer en meer geboden wordt om met ver lof te gaan, worden de va kantiemaanden een werke lijk massale volksverhuizing. In het jaar 1966 werden in heel de wereld 130 mil joen toeristen geboekt. Voor Europa alleen schat men op zowat 40 miljoen mensen die tijdens de verlofperiode hun land verlaten om vreemde oorden op te zoe ken. De vraag is echter hoe dat allemaal gebeurt? Onze partijgenoot Haulot, voorzitter van de Interna tionale Unie van Toeristi sche Organisaties stelde op een kongres te Rome de vraag: «Maar met welk toe risme stelt de hedendaagse mens zich tevreden?» Hij gaf zelf het antwoord: «Ik herinner mij de tijd, aldus spreker, dat ik als jongen met mijn vrienden Grote (Que)bec (HVV) bij het kamperen of ter ge legenheid van een uitstap, de verwarrende schoonheid van de nacht ontdekte, de luister van de sterren, de heerlijkheid van het woud en van de bergen of het wonderbaar leven van bloe men en insekten. Van die tijd af ben ik zeker van het verbazend vermogen om het hart en de geest te verrui men, dat het toerisme kan schenken aan hen die het beoefenen. Toch, vervolgt de h. Hau lot, zijn velen vaak ontgoo cheld. Dit komt, omdat het toerisme, zoals het thans beoefend wordt, voor mil joenen van onze tijdgeno ten een wat ik durf noe men «voorgekauwd» toeris me is. In plaats van een persoonlijk zoeken en ak- tief zich inspannen, is het niets anders dan een ge bruik maken van een onge twijfeld gesmeerd lopende, maar volledig gedepersona liseerde techniek. In plaats van een verovering is het een vlucht. Dat soort van toerisme wordt vertolkt door tabellen van afgelegde kilometers, door verzamelingen zicht- kaarten, die in de herinne ring overeenstemmen met evenveel plaatjes geknipt uit gidsen en illustraties en waarvan de beoefenaars de tirannie met een volkomen kudde-lijdzaamheid onder gaan. De sleutel van het probleem is het ingenomen standpunt tegenover het toerisme: een houding die (Vervolg laatste blz.) De druiven der gramschap De fanatieke generaal (Vervolg laatste blz.) 5s- voor fallen REDAKTIE EN ADMINISTRATIE ST.-PIETERSNIELWSTRAAT 64 GENT Tel. 35.57.95 (4 lijnen) Postcbeckrekening 567.33 «Het Licht» Voor de abonnementsprijzen zie gewestelijke bladzijden. Ver. uitgever DEKEYEN R„ Koningstraat, Menen. het racisme en het nationalisme nog steeds f I de betrekkingen tussen de mensen en volkeren vergiftigen werd verleden week nogmaals gron dig bewezen. De rassenhaat heeft de jongste weken tientallen steden van Amerika geteisterd. Ganse wijken werden in brand gestoken en geplunderd en het kwam gere geld tot vuurgevechten tussen de opstandige zwarten en blanke politie. Deze uitbarstingen van haat zijn niets anders dan het gevolg van de rassendiscriminatie waarvan de ne gerbevolking in de Verenigde Staten totnogtoe het slachtoffer is geweest. President Johnson heeft een kommissie ingesteld die de oorzaken van deze bloedige konflikten moet aanwij zen. Zal deze Kommissie de moed hebben de ware schul digen met de naam te noemen We betwijfelen dit ten stelligste. Neen, gewagen van een komplot in dit geval lijkt ons verdacht veel op de geestesopvatting van MacCarthy onzaliger gedachtenis. Er is hier geen komplot, tenware dit van de overgrote meerderheid der blanken in de Verenigde Staten tegen de zwarte minderheid. De ware schuldigen zijn de Amerikaanse staatsburgers die door duizend en één vormen van rassendiscriminatie de negers „op hun plaats" hebben willen houden. Deze plaats is een derde-rangplaats. De negers wonen in de vuile wijken van de reuzen-grootsteden. Ze wor den het ergst door werkloosheid getroffen, ze verdienen de laagste lonen. Men houdt ze op afstand en nadat men dit alles gedaan heeft zegt de Amerikaanse staats burger schijnheilig De zwarten zijn op verre na nog niet geëvolueerd. Onder leiding van Martin Luther King hebben de zwar ten weerstand geboden op een geweldloze manier. Deze beweging stond op een hoog zedelijk peil, doch had de fout niet snel genoeg konkrete verbeteringen te bren gen aan de sociale toestand van de negerbevolking. Omdat de blanken geen gehoor hebben gegeven aan de stem van de rede, hebben ze thans af te rekenen met de onredelijke daden van de aanhangers van de „Black Power". Deze verkondigen de stelling dat alleen door het aan wenden van de macht door het gebruik van geweld, de zwarten in Amerika hun rechten zullen veroveren. Te genover het blank racisme wordt een zwart racisme ge plaatst. De negers eisen geen integratie meer maar een segregatie die gebaseerd is op de macht der zwarte be volking. Tegenover de haat wordt niet meer de liefde gesteld, maar de haat. Ziedaar de druiven der gramschap die de Amerikanen hebben geoogstEr mag worden gevreesd dat de geest van geweldloosheid volledig is voorbijgestreefd omdat men te lang heeft gewacht gevolg te geven aan de stem van het gezond verstand. Wie evenmin zijn verstand heeft gebruikt is Generaal De Gaulle, die gedreven door een enggeestig nationa lisme een politiek incident heeft ontlokt met Canada waar hij op officieel bezoek was. Door de franssprekenden tegen de engelssprekende Canadezen op te hitsen, heeft De Gaulle niet alleen een daad gesteld van inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van Canada, doch heeft hij een „ze- «S*

Voor Allen | 1967 | | pagina 1