VOOR DE MACHT VAN HET GEWELD 19e Jaargang - Nr 32 Zaterdag 12 augustus 1967 «•Les Dolimarts» te Bohan-sur-Semois Sedert enkele jaren heb ben de socialistische orga nisaties zich grote inspan ningen getroost om het so ciaal toerisme uit te brei den, voor mensen die dit het meest nodig hebben namelijk de loon- en T detrekkenden. Wie het ganse jaar op fa briek of kantoor werkt, heeft meer dan wie ook een periode van rust en verpo zing nodig. Het is een verheugende vaststelling dat de arbeiders geleidelijk de gewoonte hebben genomen van hun verlof te profiteren. De tijd is gelukkig voor bij dat het verlofgeld moest dienen om het gezinsbudget af te ronden of om 't een of 't ander te kopen. Het grootste probleem om met verlof te gaan blijft natuurlijk dat van de kos ten. Daarom is de uitbreiding van sociale vakantiehuizen meer dan ooit nodig. Deze bedenking moet ons nochtans niet doen verge ten dat, in dit opzicht, de socialistische organisatie heel wat weg heeft afge legd. Talrijke vakantiehui zen rezen uit de grond; ge bouwen werden aangekocht en als ideaal vakantiever blijf ingericht. Denken wij, om er enkele te noemen, aan de centra te Melreux, Harre, Pont-a-Lesse, in de Ardennen en aan de kust, «Floréal» te Blankenberge, «Zeezicht» te Mariakerke, «Torenhof» en «Blekkaard» te Klemskerke, «Blutsfjde» te Bredene. Honderden mil joenen w rder aldus geïn vesteerd, om u_ arbeiders in de gelegenheid te stellen tegen zeer sociale prijzen, van een vakantieperiode te genieten. De beschikbare plaatsen beantwoorden evenwel nog niet aan de steeds talrijker aanvragen. Vanwege de Staat zou, zo menen wij, meer financiële hulp moe ten uitgaan, om dergelijke initiatieven op doelmatige wijze te steunen. Een ander probleem is dat van de spreiding van de verlofperiodes. De meeste aanvragen betreffen nog altijd de maanden juli en augustus, hetgeen begrijpe lijk is, als men rekening houdt met het schoolverlof van de kinderen. Om de rentabiliteit van de vakan tiehuizen te verhogen en tevens om een te grote volkstoeloop tijdens de twee verlofmaanden te ver mijden zou de huidige re geling inzake schoolverlof misschien moeten herzien worden. Wij beweren niet dat iedereen die met verlof gaat zich op vakantiehui zen aangewezen moet voe len. De kamping en carava- iing zijn in de zeden getre den en hebben talrijke voorstanders. Het huren van een appartementje en in minder mate, een ver blijf in een hotel, zijn mo gelijkheden geworden die niet meer uitsluitend aan de rijken worden voorbe houden. Men is er heel wat op vooruit gegaan sedert de invoegetreding, voor de 2e wereldoorlog, van de eerste wet over het betaald ver lof. Het is in feite een van de voornaamste sociale ver overingen van deze eeuw geweest. Er valt nochtans nog heel wat te verwezenlijken; ook de gepensioneerden die vroeger van dit voordeel niet konden genieten, de zieken en de gehandikap- ten, worden nog te dikwijls inzake verlof, aan hun lot overgelaten. Ofwel beschik ken zij niet over voldoende financiële middelen, ofwel zijn er geen gespecialiseer de instellingen. Ook voor hen zou, van wege de openbare instan ties, meer mogen verwacht worden. Wij menen, inder daad, dat aan iedereen de kans zou moeten gegeven worden buiten het gewone kader van het dagelijkse leven, een periode van rust en ontspanning in een an dere omgeving door te brengen. SE jonge negerleider Stokely Carmichael heeft verleden week vreselijke woorden gesproken. Hij zei: «Wij zullen de eersten zijn om te doden. Wij bereiden onze mensen voor op het geweld want er is geen andere weg om het kapitalis tisch stelsel te vernietigen. We moeten 50 Vietnams binnen de Verenigde Staten oprichten en 50 Viet nams erbuiten wat de dood van het imperialisme zal betekenen». Deze studentenleider, die voordien voorstander was van de geweldloosheid, beriep zich thans op de ideo logie van Mao Tse Tung en op de woorden van de beruchte revolutionair Ernesto «Che» Guevara: «Wij moeten de haat ontwikkelen om aldus de mens om te vormen tot een machine die kan doden...» De ideologie van de geweldloosheid heeft plaats ge- a ruimd voor deze van het geweld! Een aaneenschakeling van bloed en geiveld Nu dient wel onderstreept dat de oorsprong van het geweld niet bij de Amerikaanse negers te zoeken is. Het zijn zij in de eerste plaats die het ge weld hebben ondergaan en er doorheen de tragische geschiedenis van de Verenigde Staten de slachtoffers zijn van geweest. Het volstaat de internationale gebeurtenissen van de jongste maanden even op te sommen om zich er van te vergewissen dat in alle iverelddelen naar het geweld wordt gegrepen, zogezegd om recht te laten wedervaren. Het geweld heeft als «argument» verre van afge daan. We vinden het terug in de oorlog van Vietnam, in de militaire staatsgreep in Griekenland, in de oorlog tussen Israël en de Arabische landen, in de afschei ding van Oost-Nigeria, in de afstelling van Soekarno, in de onlusten in China, in de opstand der huurlin gen in Kongo, in de ontvoering van Tsjombé, en we zouden deze lijst van recente gebeurtenissen nog heel wat langer kunnen maken. De geschiedenis en het heden zijn nog altijd een aaneenschakeling van bloed en geweld! De humanisten, de pacifisten, de aanhangers van de geweldloosheid, de vurige verdedigers van de rechten van de mens, de gelovigen die het «gij zult niet doden!» voorhouden, de dienstweigeraars uit ge wetensbezwaren, zullen bij deze bedroevende balans het hoofd buigen en zich afvragen of ze zich niet hebben vergist in het wezen van de mens. Staan de duistere aanhangers van het geweld, zoals Sorel, Hitler, Stalin of Mao Tse Tung dan toch dich ter bij de waarheid? Het geweld, in sommige omstandigheden geoorloofd Ook de socialist, die gehecht is aan de demokrati- sche beginselen en aan het behoud van de vrede, doch tezelfdertijd de arbeiders van hun uitbuiters wil bevrijd zien, heeft het niet altijd gemakkelijk zich een klaar oordeel te vormen of het aanwenden van geweld in alle omstandigheden dient veroordeeld. Had het Russische volk in 1917 niet gelijk zich van het Tsaristische regime te ontdoen? Hadden diege nen die in 1944 het komplot tegen Hitier hadden ge smeed het recht niet aan hun kant? Koesterden we geen sympatie voor het Algerijnse bevrijdingsfront? Zouden we morgen het Spaanse, het Griekse of het Albanese volk veroordelen indien het gewapender hand de militaire diktatuur moest trachten neer te slaan? Dat zijn pijnlijke vragen voor iemand die in het diepst van zijn hart gelooft dat de mens door de rede en het gezond verstand alle problemen kan oplossen... (Vervolg laatste blz.) «v» UI voor allen SOCIAAL TOERISME IEDERS BEURS REDAKTIE EN ADMINISTRATIE ST.-PIETERSNIEEWSTRA.AT 6A GENT Tel. 23.57.95 (4 lijnen) PosttheckrekeniiiR 567.33 «Het Licht» Voor de abonnementsprijzen zlc gewestelijke bladzijden. Ver. uitgever DEKEYEN R„ Koningstraat, Menen.

Voor Allen | 1967 | | pagina 1