ekonorraie C.V.P.-P.V.V. PRINCIPE: Hebben is hebben, maar krijgen is de kunst Verdrag tegen spreiding van kernwapens r^( Zaterdag 2 september 1967 19e jaargang - Nr 35 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE ST-PIETERSNIEEWSTRAAT 64 GENT Tel. 25.57.95 (4 lijnen) Postcheckrekening 567.33 «Het Licht» Voor de abonnementsprijzen zie gewestelijke bladzijden. Ver. uitgever DEKEYEN R„ Koningstraat. Menen. Dat de ekonomische vooruitzichten voor ons land niet schitterend zijn is nogmaals gebleken uit het jongste verslag van de Centrale Raad voor het Bedrijfsleven. De vette jaren zijn voorbij en het is niet zonder kommer dat we naar de toekomst blik ken. In zulke ogenblikken van onzekerheid is het logisch dat met belangstelling wordt uitgekeken naar wat de regering onderneemt. Regeren is immers vooruitzien Doch van die kant komt geen geruststelling. De rege ring Van Den Boeynants geeft wel vele woorden ten beste, maar het is zeker niet met een liberale minis ter van Economische Zaken, die onder het schoonmoe derschap staat van Omer Vanaudenhove, dat 's lands economie planmatig zal worden ingericht. Verongelijkt Wallonië In een land als het onze zijn de zaken bijaldien nog ingewikkeld door het feit dat de onderscheidelijke be volkingsgroepen met hun specifieke verzuchtingen naar voor komen. Er is in het Waalse landsgedeelte een neiging ontstaan om zich steeds verongelijkt te voelen en de eigen no den wat aan te dikken. Er is zelfs een zekere jaloersheid te bespeuren zodra in Vlaanderen enkele nieuwe bedrijven tot stand ko men. Voorbeelden als Sidmar en Amoco stemmen ons tot nadenken. Men heeft de Waalse arbeiders wijs gemaakt dat ze verplicht zullen worden werk te moeten zoeken in het Vlaamse landsgedeelte. Deze vrees kwam nog onlangs goed tot uiting in een uitzending van de Waalse T.V. „Vroeger waren de Vlamingen tevreden bij ons te komen werken" voerde een Waalse arbeider aan „Velen hebben zich trouwens hier gevestigd en beho ren thans tot de onzen, maar nu dreigt de toestand precies andersom te worden en zouden wij het zijn, die bij hen moeten gaan werken. Hiertegen moeten wij ons verzetten." Deze woorden klonken oprecht en zonder de minste wrok ten overstaan van de Vlamingen. Ze geven heel goed de geestestoestand weer die in Wallonië heerst. Het Waalse volk heeft geredelijk de migratie (en de integratie) van Vlaamse families aanvaard, doch zou het hemeltergend vinden moest precies het andersom gebeuren. Deze vrees is echter ongegrond. Er trekken nog dagelijks meer dan 32.000 Vlaamse arbeiders naar Wallonië, terwijl nog geen tienduizend Walen de taalgrens overschrijven. Voor ons moet het duidelijk zijn dat de dagelijkse pen del voor elkeen nadelig is en dat zowel de Waalse als de Vlaamse arbeiders het best gediend worden door werk in eigen streek. Het paradijs ligt niet in Vlaanderen Bij het benaderen van de ekonomische problemen moet men zich echter kanten tegen sommige waan denkbeelden. De toestand is Vlaanderen is helemaal niet zo goed als sommige Waalse leiders hem willen afschilderen. Het is bij ons nog geen paradijs. Dit werd onlangs nog aangetoond door de Economi sche Raad voor Vlaanderen in een publicatie „Licht en schaduw over de Vlaamse ekonomie". In Vlaanderen zijn nog steeds „werkloosheidszakken" in de gewesten met grote uitgaande pendel, de Vlaam se ekonomie beweegt zich op een te laag niveau er (Zie vervolg laatste bladzijde) De stilliggende spinnerij in de Cotonnière Gantoise te Gent- brugge tijdens de bezetting van de fabriek. (Archief) U zult zich wellicht herinneren dat op het ogen blik waarop de volksverte genwoordigers en senatoren er toe besloten hun parle mentaire vergoeding te ver hogen M. Vanden Boey nants voor radio en T.V., in Kamer en Senaat, aan de journalisten die in zijn om trek kwamen met luide Brusselse stem verklaarde dat zijn regering er niet mee akkoord was, dat hij zulks niet kon goedkeuren vooral nu hij wist dat zijn kollega minister Declercq zich inspande om langs al le kanten te besparen. Intussen hebben M. Vanden Boeynants en zijn P.V.V.-kollega Declercq van de vakantiestemming ge profiteerd om hun eigen zaakje te regelen en heb ben die heren besloten dat hun ministeriële wedde, die tot op heden 425.000 F per jaar bedroeg, vanaf 1 ja nuari 1968 zal gebracht worden op 720.000 F. Daar waar M. Vanden Boeynants niet akkoord kon gaan met de verhoging van 200.000 F voor de kamerleden en se natoren, acht hij het nodig zijn eigen wedde met circa 300.000 F op te voeren. Als men nu neg weet dat M. i Vanden Boeynants terzelf- j dertijd ook nog profiteert van de verhoging waar hij j tegen was, dan gaan zijn eerste-minister en zijn kol lega's voortaan zowat 1 mil joen en 220.000 F per jaar ontvangen. Voor de regering van de «besparingen» en «verhoogde belastingen» dit niet zo slecht. A propos, waar blijven de P.V.V.-stemmen en in het bijzonder deze van de de is P.V.V.-voorzitter Vanauden hove om hiertegen te pro testeren daar waar zij bij ieder interview de mening uiten dat er op de Staats uitgaven moet besnoeid wor den! Het is blijkbaar zo, dat de C.V.P.P.V.V.-regering «schijnheiligheid» tot een politiek principe heeft ver heven! Het verdrag tegen de sprei ding van kernwapens is in de maand juli beklonken tijdens de konferentie in de Ameri kaanse plaats Glassboro tus sen Johnson en Kosygin. Spe cialisten van beide partijen hebben het verdrag uitgewerkt en pasklaar gemaakt voor de Geneefse ontwapeningskonfe- rentie. Het demonstreert, dat Ame rika en de Sovjet-Unie on danks de gespannen toestand in de wereld op een vitaal punt tot overeenstemming konden komen. Dat verleven digt de hoop. dat beide lan den het op basis van de reali teit ook op andere wezen lijke punten eens kunnen wor den. Er is ten minste één ernstige lacune. Kernwapens bezittende landen als Frankrijk en China doen niet mee. Hoewel deze landen dus formeel afzijdig blijven, is het niet uitgesloten hen feitelijk in het gareel te houden. Een sterk omstreden punt is de internationale kontro'» op de naleving van het verdrag. In principe is men het er eens, dat er kontrole moet ko men. voor fallen

Voor Allen | 1967 | | pagina 1