Zal de puplieke opinie eindelijk klaar zien Het spookbeeld van de werkloosheid CVJ Zaterdag 9 september 1967 19e jaargang - Nr 36 Twee jaar geleden moch ten wij, d.w.z. de socialis tische militanten, ons niet op straat of op vergaderin gen vertonen of wij werden spottend onthaald met schampere opmerkingen over de stijging van de le vensduurte, de zware uitga ven voor de ziekteverzeke ring, het gevaar voor werk loosheid, de ontoereikend heid van de pensioenen, het tekort aan sociale wonin gen, de druk van de sociale bijdragen en ue zware be lastingen. Het was de periode dat wij, socialisten, aan de re gering deelnamen en alle krachten inspanden om het welvaartspeil te behouden en te bevorderen, trots de conjuncturele en financiële moeilijkheden. Voor de liberalen was er helemaal niets goed. De rij kelijk betaalde liberale pro paganda over de stijging van de prijzen en over het weggesmeten geld van de belastingbetaler vond overal inslag in de middens van de zelfstandigen, maar toch ook bij de gewone mens. Als er iets of wat niet naar de zin ging, was het toch de schuld van de so cialisten. Wij herinneren ons nog zeer goed hoe de liberalen het land op stelten wilden zetten als de rijksbegroting- op 204 miljard werd vast gesteld en er nieuwe belas tingen nodig waren om die uitgaven te helpen dekken. De socialisten waren de ver kwisters, het land stond aan de afgrond en de Staat was reddeloos verloren. Met de hulp van de ver tegenwoordigers van de ka- tolieke burgerij vond men de stok om de socialisten buiten de regering te hou den. De liberalen zouden nu eens aan de besparingen en de inkrimpingen beginnen, geen belastingen meer ver hogen en toch iedereen te vreden stellen. 't Is nog geen 30 maan den geleden en de rijksuit gaven van 204 miljard frank zijn gestegen tot 240 mil jard. Eigenlijk zal 't meer zijn, maar de liberale par tijvoorzitter heeft gedreigd dat zijn liberale ministers zouden ontslag nemen als dEwPan* Zouden we, om iedereen akkoord te stellen, niet liever De Paepe zijn pensioen geven?... de liberale minister van de begroting een budget zou voorstellen dat meer dan 240 miljard frank zou be dragen. En ziet, iedereen weet dat de levensduurte is blijven stijgen, dat de belastingen, rechtstreekse en onrecht streekse, met enkele miljar den frank toegenomen zijn, dat de ekonomische expan sie op een dood spoor loopt, enz. En toch blijft de massa daar onverschillig tegen over. Zo meenden wij althans. De kontakten die wij se dert enkele dagen met de militanten, met handelaars, met werknemers, mochten hebben tonen echter aan dat er wat begint te roe ren. De regering kan niet lan ger alles op de rug van de Europese conjunctuur schui ven. Er stellen zich belang rijke vraagstukken waarvan de oplossingen de ganse ge meenschap aanbelangen en waar de regering volledig in gebreke blijft. Er is in de eerste plaats de technische en financiële hulp aan Kongo, de manier waarop onze landgenoten daar behandeld worden, maar ook de rol die de gro te kapitalistische maat schappijen in Kongo blijven spelen in akkoord of onder lijdzaam toezien van de re gering. De tariefverhoging van de spoorwegen is niet van aard om de verbruiker of de rei ziger aan te zetten nog meer van de spoorwegen gebruik te maken voor personen- of voor goederenvervoer. De krisis in de bedienden wereld, waar minister De Paepe alleen nog passief ge steund wordt door de Vlaam se vleugel van de Christe lijke Bediendencentrale, is niet van aard om het pres tige van deze regering te versterken. Na de eerste ACV-neder- lagen bij de verkiezingen voor de ondernemingsraden, kondigde A.C.V.-minister De Paepe aan om zijn ACV- vrienden wat stof te geven dat vanaf 1-1-1968 de minimumpensioenen zouden verhoogd worden tot 58.000 frank. Hoe hij zulks gaat doen, komen wij thans te weten. Het standpunt van de be dienden, waarvan de Minis ter de financiële reserves wil benutten, is klaar en duidelijk in enkele woorden samen te vatten: de verho ging van de bijdragen ge schiedt in te snel tempo en het pensioen is te laag in verhouding tot de gevraag de financiële inspanning. Alle arbeiders en alle ge pensioneerden volgen met spanning wat hier in deze sektor juist zal geschieden. De moeilijkheden met de dokters en met de zieken huizen geraken niet opge lost en om de zaken nog wat lastiger te maken, ko men de verloren miljoenen van Prins Karei juist cp tijd. De regering wist en hield zich stom voor het Parle ment. Wij hebben de stellige in druk dat in de komende maanden ten overstaan van alle hangende vraagstukken deze van de onderwijszaken inbegrepen, de regering zal moeten spreken en klaar heid brengen. Zo zal heel het land kun nen konstateren dat deze regering meer belang voelt voor de sektor van de «dik ke portefeuilles» dan voor de geldbeurs van -de kleine man. De regering doet niets om aan deze toestand te verhelpen De morele gevolgen van de werkloosheid LU voori allen REDAKTIE EN ADMINISTRATIE ST.-PIETERSNIEUWSTRAAT 61 GENT Tel. 25.57.95 (4 lijnen) Postcheckrckenlng 567.33 «Het Elcht» Voor de abonnementsprijzen zie gewestelijke bladzijden Ver. ultgerer DEKEYEN R., Koningstraat. Menen. jjJr ET aantal werklozen is sedert verleden jaar met veertig percent toegenomen. Als deze evolutie zich voltrekt staan weldra 100.000 arbeiders op straat. De werkloosheid is in alle bedrijfstakken gestegen, maar vooral in de mij nen, de sektoren van de metaalnijverheid en de tex tiel. Ook in de bouw, de houtnijverheid, de voeding en de diensten is een niet geringe stijging vast te stel len. Naar aanleiding van het zogenaamde begrotingseven wicht dat de regering zopas heeft aangekondigd werd de ploeg Van den Boeynants duchtig gehekeld door de liberale krant «Het Laatste Nieuws» waarin Leo Ver bist van mening is dat dit evenwicht geen doel op zich zelf mag zijn en, in de gegeven omstandigheden, zelfs indruist tegen een politiek van ekonomische herop leving. De regering had er beter aan gedaan te denken aan de ekonomische expansie schrijft het «Laatste Nieuws» en met deze uitspraak kunnen we het volle dig eens zijn. We wisten reeds van in den beginne dat deze regering geen oog heeft voor de belangen van de werkende bevolking. De werkloosheid is een van de grootste plagen die in herent is aan het kapitalisme. De andere arbeiders herinneren zich wellicht nog de krisis uit de dertiger jare waarin honderdduizenden arbeiders werkloos wer den gesteld met a! dc sccisJc e.t «orde gevolgen Hier aan verbonden. Ganse arbeidersfamilies werden in ar moede gedompeld en de mistevredenheid groeide van dag tot dag. Het was een periode van sociale en poli tieke troebelen. Ekonomisten beweren thans dat zulke periodes van massale werkloosheid niet meer te vrezen zijn en dat we geen hevige konjunktuurschommelingen meer zul len kennen. Dit belet evenwel niet dat zoals we thans mee maken nog elke dag arbeiders door werkloosheid worden getroffen en dat diegenen, die nog aan het werk zijn, niet de zekerheid hebben dat ze het morgen nog zullen zijn. De gevolgen van de werkloosheid zijn heel erg voor de betrokken arbeider. Eerstens valt zijn gezin, dat over een normaal inkomen beschikte, terug tot de karige werklozensteun, die niet volstaat om te voldoen aan de behoeften van deze tijd. Het gezin lijdt daaronder want de inkrimping van de uitgaven gebeurt dikwijls op de voeding, de kleding, de persoonlijke verzorging en het onderwijs van de kinderen. Doch de arbeider, die als hoofd van dat gezin deze toestand ervaart, wordt dubbel getroffen omdat hij niet meer in staat is tegenover zijn gezin zijn normale ver plichtingen te volbrengen. Hij voelt zich als een nut teloos wezen dat kan gemist worden. Hij beschouwt zichzelf als iemand die werd gedegradeerd. Totnogtoe heeft men teveel verwaarloosd de arbeid als een sociale taak (we zouden haast durven zeggen: een sociale plicht) te beschouwen. De arbeid geeft de mens een plaats in de maatschap pij. Ontneemt men zijn arbeid dan wordt de band, die hem met deze maatschappij verbindt, als het ware doorgesneden. De arbeider ondergaat hiervan de morele weerslag. Soms wordt hij wrokkig en aggressief, soms ook wordt hij lusteloos en ondergaat lijdzaam zijn toestand. In beide gevallen zal hij echter het gevoel hebben uitge sloten te zijn van de gemeenschap. Een land dat zijn burgers in zulke toestand laat ver vallen, bewijst zichzelf een slechte dienst. De werkloosheid treft diensvolgens de ganse natie. Zou het dan niet logisch zijn dat alles in het werk zou worden gesteld om deze maatschappelijke kwaal uit te roeien En dat precies doet deze regering niet. PD*

Voor Allen | 1967 | | pagina 1