STORM IN EEN GLAS WATER Het zijn wij niet die het zeggen CN Zaterdag 23 september 1967 19e jaargang - Nr 38 De P.V.V. gezien door katolieke bril Het Volk Geen regeringscrisis uit vrees voor verkiezingen (Zie begin blz. 2) VAN OFFELEN VOORSPELT DE WEDEROPLEVING VAN ONZE EKONOMIE BahGe zult eens zien hoe ze zal opfleuren 1 ...en een brief van de vereniging van TV-kij- kers die vragen dat er in ruil van die verhoging van de TV-belasting films met Laurel en Hardy zouden komen in plaats van ministeriële toe spraken... V UI voor allen 'M M\ IE verleden week de katholieken bladen las, IJ zal zich hebben afgevraagd hoe het moge- lijk is dat de regering Vonden Boeynants nog aaneenhoudt. De ontleding die van de P.V.V. werd gemaakt kon even goed uit de pen zijn gekomen van een specialist, die behorend tot de oppositie zijn politieke tegenstan ders niet hoeft te sparen. Dit gebeurde natuurlijk naar aanleiding van de in zichten van de regering om radio- en TV-taks te ver hogen en een autostrade-vignet in te voeren. De liberalen, die zich ondanks alles als kampioenen van belastingbestrijding willen laten doorgaan, had den weer te horen en te verstaan gegeven dat ze zich tegen dergelijke inzichten blijven kanten en dat des noods P.V.V.-voorzitter O. Vanoudenhove de Eerste- Minister eens een bolwassing zou geven. De repliek van de katholieke bladen was verpletterend voor de P.V.V. - Oordeel zelf De Gazet van Antwerpen De P.V.V. bewijst weer eens haar onmacht om een regeringspartij te zijn en ze deinst terug voor haar verantwoordelijkheid. In de C.V..P stelt men eindelijk de vraag of het zo nog verder kan met die partner. De Nieuwe Gids De moeilijkheden van de P.V.V. zijn deze van een partij die in haar kiesstrijd de hemel op aarde beloofde en die nu voor de werkelijkheid staat waar in van dit alles weinig te bespeuren is. Zit de P.V.V. alleen in de regering voor benoe mingen te doen Le Rappel Er zijn twee P.V.V.'s, één die de beslissingen neemt in de regering en één die deze beslissingen aanvecht...» Dat verscheen allemaal op 12 september in verschil lende katholieke bladen. REDAKT1E EN ADMINISTRATIE ST.-PIETERSNlEtJWSTRAAT 64 GENT Tel. 25.57.93 (4 lijnen) Postebeckrekentng 567.33 «Het tlcht» Voor de abonnementsprijzen zie gewestelijke bladzijden. Ver. uitgever DEKEYEN R., Koningstraat, Menen. Intussen had de B.S.P. de bijeenroeping van het Par lement gevraagd om de regering uitleg te vragen over haar financieel beleid. Dhr. Vanden Boeynants verklaarde dat de regering nog geen enkele beslissing had genomen en dat in deze omstandigheden het dus voorbarig zou zijn hierop in te gaan. De uitleg die hij aan het Parlement weigerde kwam hij echter in het lang en het breed vóór de televisie uiteenzetten, waar hij natuurlijk geen gevaar van te genspraak hoefde te vrezen. Hij bracht er zijn politiek aan de man zoals een Brussels beenhouwer «saucis sen» verkoopt, veel pratend, maar tegelijkertijd zwij gend over de inhoud ervan... Er is niemand die na de toespraak van de Eerste- Minister zal durven zeggen: de aangekondigde taksen komen er niet... maar velen hebben wel de zekerheid gekregen dat ze er wel zullen komen, zij het onder één of andere vorm. De regering heeft gezegd: «wait and see» en dat moest dan enigszins als een geruststelling klinken aan het adres van de misnoegde liberalen. De regering had weer eens het gevaar afgewenteld... Doch was er werkelijk gevaar We geloven het niet. Een regeringscrisis kan op dit ogenblik tot niets an ders leiden dan tot vervroegde verkiezingen en die worden zowel door de P.V.V. als door de C.V.P. als de pest gevreesd. ■"UilScHg "EKOMOMlg Het zijn wij niet die o?i- derstaand verdikt vellen over het regeringsbeleid, maan' wel het Christen or gaan Volksmachtonder de titel SPANNINGEN Lees maar... «Hoewel wij niet geloven dat er een regeringskrisfe in de tucht hangt, kan niet geloochend worden dat (Ir ernstige politieke en socia le moeilijkheden in het ver schiet liggen. Er heerst on getwijfeld bij tal van be volkingsgroepen een mis noegdheid waarmede onze bewindvoerders rekening zullen moeten houden. De diepere oorzaken van die misnoegdheid zijn te zoeken in de noodlottige kringloop waarin zij zijn verzeild geraakt. De levens duurte stijgt snel en be stendig. Zulks brengt voor de staat ook zwaardere uitgaven mee, met het ge volg dat hij verplicht is de fiskale en parafiskale lasten en de prijls van de openba re diensten te verhogen. Daaruit volgt dan weer een nieuwe stijging van de le vensduurte die dan. na een zekere tijd, opnieuw.... enz. De regering is behept met de dwanggedachte van een evenwichtige rijksbegroting wat betekent dat alle bij komende uitgaven onmid dellijk door bijkomende in komsten gedekt zijn. Dit standpunt is trou wens verdedigbaar, want een oude regel van de staatshuishoudkunde is dat «men geen goede politiek kan voeren zonder goede financiën». Maar is het in alle omstandigheden even toepasselijk? De volgende rijksbegro ting zal 240 miljard bedra gen. De vorige bedroeg 220 miljard. Dat is een sprong van 20 miljard per jaar, waar de regering steeds nieuwe inkomsten moet voor vinden. En er zijn al specialisten die betogen dat de rijksbegrotingen in dat tempo zullen blijven stijgen tot we binnen enkele jaren de 300 miljard zullen heb ben bereikt!... Geen mens weet hoe men aan deze kringloop een ein de moet stellen. Naast deze kringloop duiken dan nog een aantal ongunstige nevenverschijn selen op. De stijging van de levensduurte ware wel draaglijker geweest indien de ekonomische hoogkon- junktuur was blijven aan houden. Helaas, dat ip niet het geval. De ekonomische bedrijvigheid verslapt, in alle Europese landen, en er is voorlopig weinig hoop op beterschap. In het fenomeen zelf van de levensduurte zijn A. nog tegenstrijdige toestan den. Zo bv. zijn sommige prijzen van landbouwpro ducten, in vergelijking met de prijzen van de indus triële produkten, abnor maal laag. Zoals men weet worden iedere dag duizen den kilo's appelen vernie tigd omdat ze van de markt niet geraken. In West-Vlaanderen be toogden de landbouwers voor betere melkprijzen. De melk is inderdaad de beste en voornaamste drank die bestaat, maar wanneer men de prijs ervan vergelijkt met deze van het bier bv., zal men toegeven dat de melk zeker niet naar haar waarde wordt betaald. Ten vlotte is er het alar merend verschijnsel van de struktuurhervormingen in de nijverheid. Ondernemin gen versmelten, verdwijnen, sluiten, soms omdat hun produktie totaal voorbijge streefd is, zoals dat het ge val is met de koolmijnen. Deze omwenteling in de strukturen van de nijver heid veroorzaakt pijnlijke schokken waarvan de werk nemers de eerste slachtof fers zijn. Zodat de stijgen de levensduurte in vele ge vallen gepaard gaat met lagere inkomens. Juipt op het ogenblik dat de algemene toestand zo ongunstig is, heeft de rege ring het noodzakelijk ge vonden altijd om haar rijksbegroting in evenwicht te houden de sportarie- ven te verhogen en nieuwe taksen te overwegen op ra dio en televisie en wellicht op 't gebruik van de auto snelwegen. In die voorwaarden is de plotse misnoegdheid be grijpelijk, vooral daar de vakantie voor vele gezinnen ook meer uitgaven dan in komsten 'met zich heeft gebracht...» We kunnen hierbij slechts één enkele bedenking ma ken: «Waarom hebben de par lementsleden van de Christelijke Arbeidersbe weging hieraan meege holpen door de volmacht - wet goed te keuren?» ge p verleden week verscheen p P een storende zetfout in de p P titel van onze bijdrage p de verschillende re- p aldus p over die p geringstaksen, moest luiden p De voorlopige P NING (en niet regering) 1 p met taksen van de rege- p p ring nieuwe stijl». 0 REKE- i

Voor Allen | 1967 | | pagina 1