DE REGERING DER BEHOUDSGEZINDEN I' I* De MJ.A. bestaal I 20 jaar! uit het verslag dat zal onderzocht worden op het Kongres van de Socialistische federaties op 14 en 15 oktober te Klemskerke ie Luik Morgen, zondag rendez-vous I der jongeren Zaterdag 30 september 1967 19e jaargang - Nr 39 De P.V.V. verwijt de C.V.P en omgekeerd Welke richting gaat de regering uit Wie slaat achter de regering Hervorming van de strukturen der publiekrechterlijke instanties en de kulturele problemen Over het kultureel aspeia v au Brussei-nooiustad De vrije meningsuiting bij de massa media Kultuurbeleid (Zie vervolg blz. 2) Ui voor allen REDAKTIE EN ADMINISTRATIE 8T.-P1EIERSNIEL'WSTRAAT 64 GENT Tel. 25.57.95 (4 lijnen) Postcheekrehenlns 567.33 «Het Licht» Voor de abonnementsprijzen zie gewestelijke bladzijden Ver. uitgever DEKEYEN R., Koningstraat, Menen. yyC e ruzie tussen de twee regeringspartners is chro- a 1 nisch ze laait onverwacht op, dan luwt ze weer een poosje om dan opnieuw in alle hevigheid los te breken. In het heetste van het bekvechten, slingeren C.V.P. en P.V.V. mekaar scheldwoorden en beschuldigingen naar het hoofd, die niet bijzonder fraai zijn, maar die tenslotte ons klaarder doen inzien waar in feite de „zieke plekken" van deze regering zitten. Enkele flitsen De C.V.P. wordt door de partij van de heer Vanauden- hove verweten zich op sleeptouw te laten nemen door de „travaillistische politiek" van de Christen-democra ten, wat merkbaar in tegenspraak schijnt te zijn met de gemaakte afspraken. De Eerste-Minister wordt door de liberale bladen, niet alleen beschuldigd per soonlijke successen en populariteit na te jagen, maar ook van zich door diezelfde Christen-democraten te laten beïnvloeden. Dat stond niet langer dan verleden week zwart op wit in het P.V.V.-weekblad „Demain". De P.V.V. van haar kant is in de ogen van de C.V.P. de „zandbank" gebleven waarop het onbegonnen werk zou zijn een stabiele regering te willen bouwen. De liberalen staan bestendig met één voet in de rege ring en een andere in de oppositie. Ze benaderen alle problemen vanuit een electorale gezichtshoek, kortom: ze zijn onbetrouwbaar. Ziedaar in zeer gematigde termen hoe diegenen die 's lands beleid in handen hebben over mekaar denken en schrijven Er is echter één belangrijk kenmerk van de P.V.V. waarover in de C.V.P. met geen woord wordt gerept. Men zal in de katholieke bladen nooit zeggen dat de P.V.V. een rechtse, ultra-conservatieve partij is die door de geldmachten worden bestuurd. Waarom niet (Zou het tenslotte niet met gelijke munt betalen zijn vermits de C.V.P. wel wordt uitge kafferd voor het voeren van een travaillistische poli tiek Het besluit ligt voor de hand indien men zulks in C.V.P.-kringen zou doen... dan zou men precies de vinger in de wonde leggen. Bij de samenstelling van de regering Vanden Boey- nants werden immers bepaalde afspraken gemaakt over de richting die deze regering zou inslaan. Er werden hieromtrent geen schriftelijke akkoorden gesloten, maar men mag zeker zijn dat tussen de hui dige Eerste Minister en de liberale Voorzitter in het geheim werd bedisseld over het doel en het wezen van de regering. Welke richting de regering wilde inslaan kan men wel duidelijk gissen als men weet dat de ploeg van Vanden Boeynants-De Clercq reeds anderhalf jaar gesteund wordt door de geldmachten. Bladen zoals „La Libre Belgique, L'Echo de la Bourse, La Dernière Heure" die bekend staan wegens hun behoudsgezindheid en hun vijandigheid jegens de arbeiders, hebben geen gelegen heid laten voorbijgaan om de huidige regering te loven voor haar financieel beleid. Zeker lieten deze bladen af en toe wel eens een af keurende stem horen, maar dan was het enkel in de mate dat de regering naar de zin van deze heren, niet genoeg sneed in de sektor van de sociale voorzienin gen of wanneer ze genoopt werd als tegenprestatie en kele maatregelen in overweging te nemen die de heren van de Groot-Financie zouden mishagen. De regering Vanden Boeynants is dus vertrokken onder «Enkele Vlaamse federaties van de BS.P. hebben, zoals arti kel 16 van de statuten van de Party het voorziet, gevraagd een Vlaams Kongres bijeen te roepen. Het is de taak van de Vlaamse leden van het Partijbureau der gelijk kongres voor te bereiden, de agenda op te stellen en het algemeen tema te bepalen. De leden van het Bureau wa ren het eens om het kongres een positief karakter te geven en de polemiek zoveel mogelijk te ver mijden. Ze waren van mening dat dit kongres de weg en de middelen moet bepalen oin de ekonomische, sociale en kulturele toekomst van de Vlaamse gewes ten te verzekeren. Ze hadden het gevoel dat deze toekomst, willen of niet, verwrongen zit in de Belgische en Europese ontwikke ling. Het Bureau besloot als alge meen tema te nemen: DE TOE KOMST VAN VLAANDEREN IN EEN NATIONAAL EN EURO PEES PERSPBKTIEF. Daarmede wordt niet bedoeld dat er geen specifieke Vlaamse proble men zich stellen op ekonomisch gebied nog minder dat er geen oplossingen te zoeken zijn voor bepaalde administratieve en po litieke strukturen dat alles ge zegd werd op het stuk van de Vlaamse kuituurontplooiing maar dat wij, Vlaamse socialis ten, getrouw aan onze traditio nele opvattingen, onze problemen willen benaderen en onderzoeken zonder te vergeten dat wij deel uitmaken van een breder geogra fisch geheel. Dit kongres moet positief, re kening houdend met de werke lijkheid en met de snelle evolutie van de technische mogelijkheden, de oplossingen zoeken voor de beste toekomst van Vlaanderen...» ((JAN LEYTEN) «Te Klemskerke zal geen grie- ventrommel worden geroerd van Vlamingen tegenover Walen. Wü willen konstruktief werken. Den ken aan de toekomst van het land. Denken aan de toekomst van het socialisme. Daarom stre ven wij in de eerste plaats na de eenheid in de B.S.P en de verstandhouding tussen Waalse en Vlaamse kameraden «Dit verslag zal een onderzoek wijden aan de voorstellen die met betrekking tot de hervorming van onze politieke instellingen zijn gedaan. Die voorstellen kun nen worden ondergebracht in drie kategorieën de voorstellen die de FEDERALE STAAT be ogen; de voorstellen die de oplos sing zien in een GEDECENTRA LISEERDE STAAT; de voorstel len die de instelling van een RE GIONALE STAAT nastreven...» «Wij dienen oplossingen na te streven die de politieke instellin gen en de administratieve kaders uit oude gewoonten losrukken en ze aan de huidige ekonomi sche en sociale toestanden aan passen. De voorgestelde oplossing streeft zulks na. Zij heeft boven dien het voordeel de grieven die langs Vlaamse en Waalse zijde naar voren worden gebracht, in zekere mate uit te schakelen. Wij hopen bovendien dat ze een bind punt kan worden tussen Vlaamss en Waalse socialisten...» (A. VRANCKX) de vlag van een bepaald conservatisme, dat zijn oor sprong vindt in de neo liberale ideologie. En het is precies om die redenen dat de Christen-de mocraten, ondanks alles over dat bepaalde punt blijven zwijgen als vermoord. Ze voelen zich medeplichtig.^ Nochtans moet de jongste beslissing van de regering om af te zien van het miljard bijkomende belastingen op de grote vennootschappen, wel velen de ogen heb ben geopend. Het Franse gezaghebbende blad „Le Monde schrijtt hierover het volgende „Uiteindelijk heeft hij (de heer Vanden Boeynants) een belangrijke toegeving gedaan aan het kiezerskliën- teel van de P.V.V. door zijn inzicht te bevestigen af te zien van de miljardenverhoging der belasting op de vennootschappen. Inderdaad, aan het kiezerskliënteel van de P.V.V. wordt voldoening geschonken. Aan de bezittende klas se, en de geldmachten, wordt een cadeau gedaan, ter wijl de beurzen van de minder-begoeden worden aan gesproken. Wij hebben dat altijd geweten en aangeklaagd, maar precies dot heeft men in de Christen-democratische middens niet willen zien. P- D. B. t «Ei" worat zeker van um niet verwaem dat wij op uxt nonces van ae v.aamse sociansLscne ie- üeraties ten vaag en inusionair rapport over net insutuiiuneel aspekt van Brussei-nooiustad zouuen indienen. Het prooieem is te oelangryic zowei uit nel- gisch ais uit Vlaams en ouviA- i-L3 ïiHUH stanujpunt om net siecnts opperviaaitig te benanue- ïen. We menen dat pas een rea listisch gesprek tussen oeide taai- en kuituurgemcenschappen mogelijk is, zoaia op nationaal vlak net Brusseis v^agstuk ter dege wordt opge.osc. mussel is ae hoofdstad van het Rij.,, nan ae bepaling van zijn toekomst dient daarom het genele Rijk al le moeite en zorg te besteoen...» «De bedoeling van dit rapport is niet de gemoederen van een aan.al groepen tegen elkaar op te hitsen en de klooi die ons van de beslechting van deze kwestie scheidt nog groter te maken. Zonder aan de waarheidsgetrouw heid albreuk te willen do.n zul len we ons onderwei p met de grootste behoedzaamheid moeten benaderen...» (MARC GALLE) «Het radio-T.V.-apparaat moet steeds meer steunen op principes van politieke en ekonomisch^ on- dan ook verdienen door een eer lijk en ruim pluralisme. Niemand verwacht dat een naLonaal insti tuut een partij-instelling, bv. een socialistische, zou zijn. ook met als de B S.P. aan de regerings tafelen zit. Maar de eivarmg heeft bewezen dat de afwezigheid van elke socialistische invloed bu het beslissende driemanschap; één algemene en twee program- ma-direkties, in de dagelijkse praktijk het vertrouwen ontze nuwt en 'n minderwaardigheids positie bestendigt, die een grote staatspartij als de onze reeds veel te lang heeft geduld...» (JÜLIEN KUYPERS) «België staat nog niet ver met zijn kultuurbeleid, ten hoogste aan het begin van een gunstige evolutie Het kongres komt be slist op' zijn tijd. Het was reeds lang wenselijk dat onze beweging meer aandacht verleende aan de kuituur. Andere problemen heb ben steeds de voorrang gehad en dit zal zonder twijfel in de toe komst nog het geval zijn, maar deze mogen geen aanleiding de aandacht af te wentelen van het feit dat wü dreigen op kul tureel gebied achterop te geraken. Het was ongetwijfeld een stap in de goede richting dat door de B.S.P. een bijzondere kommissie werd geïnstalleerd die de kultu rele problemen in verband ook met jeugdproblemen en vrijetijds besteding zou onderzoeken (G. SCHMOOX - J- TORFö)

Voor Allen | 1967 | | pagina 1