Ekonomische problemen in Vlaanderen IN HET VOORUITZICHT VAN HET KONGRES TE KLEMSKERKE o°: Zaterdag 7 oktober 1967 19e jaargang - Nr 40 Kan men in een klimaat van wantrouwen regeren Herrie rond het pensioenontwerp De Paepe (Zie vervolg laatste bladzijde) -b - oShhRSH Professor dr. Van Meer- haeghe in zijn boek «De ekonomie in Vlaanderen,» sprekend over het federalis me, schrijft: «In feite vormen Vlaan deren, Wallonië en Brussel één geheel. Men denke on der meer aan de nationale rol van Antwerpen. De wel vaart van het éne gewest is afhankelijk van die der an dere. De Vlaamse en Waal se vraagstukken kunnen en kel in nationaal verband worden gezien.» Toch kan en mag men niet loochenen die andere werkelijkheid die deze is van de ekonomische be wustwording op het regio naal vlak, die zich voltrok ken heeft sinds de tweede wereldoorlog. Het is deze re gionale ekonomische be wustwording, veel meer dan de taalfaktoren, die meer en meer de Waals-Vlaamse ver houdingen bepaalt. Daar waar de klassieke federale struktuur op eko- nomisch gebied voor een land als België ondenkbaar wordt geacht, dringt zich toch ook de noodzakelijk heid op van decentralisatie en dekoncentratie. Ons inziens zou het kon- gres er goed aan doen op dit plan terug te grijpen naar het ontwerp van wet van wijlen kd. A. Spinoy. Het doel van dit wetsont werp was, meer en meer nieuwe ekonomische ver antwoordelijkheid toe te kennen aan de gewesten. Men ging hierbij ook uit van het standpunt, dat de ekonomische politiek moest kunnen steunen op de ini tiatieven en op de energie van de gewesten zelf. De principes die hierbij inzake organisatie van het spreek- beleid werden verdedigd, voorzagen een nauwe sa menwerking, een nauwe ver binding tussen de nationa le expansiepolitiek en het streekbeleid. Het ontwerp voorzag de verschillende nationale en gewestelijke organismen die bij het streekbeleid moesten be trokken worden. Het is hier niet de plaats om verder in detail in te gaan op dit voorstel. Het lijkt ons ech ter de goede basis te zijn waarop een Vlaams Socia listisch Kongres zijn stand punt zou kunnen bepalen. Belangrijk zal ook zijn op dit Kongres er de na druk op te leggen, dat in Vlaanderen de ekonomische achterstand op verre na nog niet is opgehaald. Door wat er in Vlaande ren sinds de recessie van 1958 op ekonomisch plan is gebeurd, laten sommigen zich wel eens misleiden. Het is een feit dat het ekono misch groeiritme in Vlaan deren sneller was dan het gemiddelde voor gans Bel gië. Maar het is ook waar, dat wij van veel verder kwamen, zodat nu nog onze achterstand niet is opge haald. De achterstand van de Vlaamse gewesten komt nog steeds op alle gebieden tot uitingwij hebben nog steeds het laagste produk- tiepeilbij ons vindt men nog steeds de laagste inko mens en onze lonen zijn gemiddeld nog steeds 10 procent lager dan in Wal lonië van de vier Vlaamse provincies zijn er drie waar de belastingaangiften lager zijn dan de «armste» Waal se provincie. De verdere industrialisa tie van Vlaanderen blijft een eerste taak en het in dustrialisatieproces dat aan gevat werd, mag niet wor den afgeremd. Wij zijn in Vlaanderen nog steeds ver verwijderd van ons socialistisch objek- tief nummer één, namelijk de volledige tewerkstelling. Volgens de gemaakte stu dies bestaat de noodzake lijkheid in Vlaanderen, elk jaar te zorgen voor onge veer 20.000 nieuwe werkge legenheden. Er moeten dringende maatregelen getroffen wor den voor sommige Vlaamse gewesten waar wij nog steeds de laagste inkomsten van het land aantreffen. Deze korte opsomming wijst er duidelijk op, dat Vlaanderen ook op het eko nomisch plan nog steeds mede-eisende partij in htt Belgisch staatsbestel is. UJ voor allen REDAKTIE EN ADMINISTRATIE ST.-PIETF.RSMEUWSTRAAT 64 GENT Tel. 25.51.95 (4 lijnen) Postcheckrekcnln» 661.33 «Het Licht» Voor de abonnementsprijzen zie eeweslelljke bladzijden. Ver. uitgever DEKEYEN R.. Koningstraat. Menen. «schamend kluchtspel SE regering Van den Bocynants valt van de ene moeilijkheid in de andere. Het feit dat ze al deze strubbelingen overleeft getuigt niet van haar sterkte. Integendeel, het is het bewijs hoe zwak ze is De schrik voor de verkiezingen doet haar namelijk teruggrijpen naar halfslachtige kompromissen, die tenslotte de problemen enkel uit stellen. Intussen wordt het land in een sfeer van onbehagen gehuld, die wel eens zou kunnen eindigen in een ge vaarlijke uitbarsting van misnoegdheid. Regeren is in een land als het onze moeilijk. Daar van moet elkeen zich rekenschap geven. Ons politiek leven wordt nu eenmaal door een aantal «gevoelsele menten» beheerst, die de politieke oplossingen niet gemakkelijk maken. Een eerste noodzaak is dat de ploeg, die-de regering vormt, weet wat ze wil en er derwijze naar handelt. Gezien geen enkele partij in ons land over de vol strekte meerderheid beschikt is men noodgedwongen wel verplicht tot een koalitie over te gaai*. Twee partijen moeten dus overeenkomen over sa menstelling en programma. Dat precies is de knoop van de moeilijkheden. Menige koalitie is reeds gestruikeld omdat van in den beginne er geen overeenstemming bestond over be paalde vraagstukken. Voor wat de huidige regering betreft, die natuurlijk aan deze regel niet ontsnapt, voegt zich hierbij een bijkomende hinderpaal het wantrouwen. Het is een publiek geheim dat tussen beide regerings partners de CVP en de PVV geen vertrouwen heerst. Beide partijen trachten mekaar af te vangen als twee rivalen die naar de gunst van eenzelfde meisje din gen. Ze bekladden en trachten elk op hun manier in het gevlei te komen van de publieke opinie. De jongste weken hebben we weer enkele staaltjes gekregen van deze mentaliteit. Een ervan is het fameuze wetsontwerp De Paepe in zake pensioenen. Midden de syndikale verkiezingen die voor het A.C.V. dreigden te mislopen kondigde de CVP- minister De Paepe aan dat de arbeiderspensioenen van 1 januari 1968 af van 51.200 F op 58.000 F zouden gebracht worden. Dit gebeurde zeer vlug zonder goed te weten waar men met de hervorming van het pensioenstelsel naartoe ging of zonder dat de financiële middelen werden aangeduid, die hiervoor nodig waren. Toen achteraf bleek dat de opgespaarde gelden van de bedienden gingen aangesproken worden verwekte dit heel wat deining. Normaal had men zich mogen verwachten dat de P.V.V. deze maatregel zou goedkeuren. Niets daar van Want de P.V.V. telt onder haar kiezers een niet gering aantal bedienden die misnoegd zijn over de in zichten van Minister De Paepe. A A

Voor Allen | 1967 | | pagina 1