Na liet Vlaams "71 XT 19e jaargang Nr 42 Zaterdag 21 oktober 1967 De Vlaamse federaties van de B.S.P. stellen gedurfde, realistische oplossingen voor inzake de aanpassing van onze instellingen en de ontwikkeling van de sociaal-ekonomische struktuur van het land Zeshonderd entoesiaste so cialisten, afgevaardigd door alle Vlaamse Federaties van de B.S.P. hebben zaterdag en zondag te Klemskerke een werkelijk groots, indruk wekkend kongres gehouden. Zij hebben, in een geest van broederlijkheid van ka meraadschap, van innige samenwerking enkele bij zonder belangrijke resolu ties voorbereid, besproken en gestemd. Alle deelnemers zonder uitzondering, ver klaarden zich na afloop niet alleen maar «voldaan» over de werkzaamheden en de geest die er heerste: ieder een heeft de atmosfeer als een weldaad en een bevrij ding ondergaan, heeft er vernieuwde kracht in ge vonden voor het dagelijkse werk. Dit Kongres is niet alleen belangrijk omdat het ge houden is: het is niet min der belangrijk om wat er werd besproken en beslist, om de geest van volwassen heid, van bewustzijn van de eigen macht, om de kalme vastberadenheid, die bleek uit elke tussenkomst, om de opbouwende ideeën die werden uiteengezet. Het Kongres, een niet meer weg te denken politiek feit van grote betekenis voor het po litieke leven in ons land, was ook indrukwekkend om dat er geen kwetsend woord is geuit tegenover gelijk welke bevolkingsgroep, te gen gelijk welke streek dan ook. Weken en weken van te voren waren de uitstekende verslagen, evenals de ont- werp-resoluties besproken in de meeste partij-afdelin gen, die er dikwijls zelfs meerdere vergaderingen aan wijdden. Al de federaties hadden in moties en reso luties hun stellingen inzake de behandelde problemen vastgelegd. Die voorberei ding heeft' haAr vruchten afgeworpen: alle. deelnemers kenden de besproken mate rie, alhoewel die ver van eenvoudig was; iedere spre ker besefte dat zijn woor den weerklank zouden vin den tot ver buiten het par tijkader. De besluiten van dit kon gres, dat opgebouwd was rond het thema «De toe komst van Vlaanderen in een Nationaal en Europees Perspektiefvormen een uitzonderlijk belangrijke bijdrage in het grote debat dat momenteel plaatsgrijpt binnen elke partij en in het gehele land inzake de orga nisatie van de instellingen, en de hervormingen van de PJD.B. I sociaal-ekonomische struk tuur. Zij stellen de mens centraal, en trachten de natie aan te passen aan zijn behoeften. Deze beslui ten en resoluties die el ders in het blad verschij nen zijn gesteld in een realistische, voor iedereen duidelijke taal. Het Kongres van de Vlaamse socialisten liet op elke aanwezige de onuitwis bare indruk van een kalme, rustige demonstratie van vastberadenheid en macht, van vertrouwen in eigen kunnen, van groot gerecht vaardigd zelfbewustzijn. (ZIE VERVOLG BLZ. Vf UI ca voor allen REDAKTIE EN ADMINISTRATIE ST.-PIETERSNIEÜWSTRAAT 61 GENT Tel. 25.57.95 (4 lijnen) Postcheekrekeninj» 567.33 «Het Licht» Voor de abonnementsprijzen zie gewestelijke bladzijden. Ver. uitgever DEIiEVEN R.. Koningstraat. Menen. NA TWEEDAAGS KONGRES TE KLEMSKERKE liet voorzitterschap van het tongres werd waargenomen door kamervoorzitter ACHILLES VAN ACKER COLLARD verantwoorde decentralisatie fOOIT op z'on kongres was de toon zo be daard, zo kameraad schappelijk, zo ontspannen. Nooit ook was er zoveel aan dacht Dat schreef Manu Ruys in «De Standaard» de dag na het kongres der Vlaamse Fe deraties van de B.S.P. te Klemskerke. De resoluties werden met al gemene stemmen goedge keurd, wat aantoont dat de verzuchtingen van alle Vlaamse socialisten in dezelf de lijn liggen. Het kongres heeft zich uit gesproken voor een geregiona liseerde staat, gebaseerd op vijf ekonomische gewesten Dit was een voorstel van wij len Antoon Spinoy, wiens af wezigheid pijnlijk werd aan gevoeld maar wiens scherpe geest nog steeds het kongres heeft beïnvloed. Wat zijn nu de politieke ge volgen van dit kongres liet staat onbetwistbaar vast dat het Kongres te Klemskerke ruimere perspek- tieven heeft geopend om het «zieke België» op een gezonde basis opnieuw in te richten. Eerst en vooral moet wor den aangestipt dat «Klems kerke» een keerpunt betekent in de relaties met onze Waalse partijgenoten. Er is niets op het Kongres besloten dat tegen de belan gen der Walen zou indruisen. Integendeel! Het voorstel tot decentralisatie, zoals voorge steld door het Kongres der Vlaamse Federaties, komt in menig opzicht tegemoet aan de verzuchtingen van onze Waalse partijgenoten. Wij wachten met ongeduld hiervan de bevestiging op het kongres der Waalse socialisten te Verviers. Het is wel een feit dat de Brusselse socialisten niet over de ganse lijn zullen kunnen instemmen met de besluiten van Klemskerke. De éénparige wens om de Brusselse olievlek te beperken tot de 19 gemeen ten eri de eis tot sanktionering van elke sabotage der taalwet geving zal in vele Brusselse middens op gemengde gevoe lens worden onhaald, doch de tekortkomingen dienen in de eerste plaats bij de Brusse laars zelf gezocht, die nooit iets hebben ondernomen om de hoofdstad te maken tot een gebied waar de Vlamingen zich konden thuisvoelen. In elk geval mag men zich verwachten dat in de schoot van de B.S.P. tussen Walen en Vlamingen een grotere ééns gezindheid zal ontstaan. De B.SP. beschikt echter in ons land niet over een meer derheid, die onmiddellijk haar opvattingen in de praktijk kan omzetten. Er is dus overleg nodig bui ten de partij. ,11e en ige mogelijke ge sprekspartner in dat opzicht is de C.V.P. Inderdaad, wij denken dat in de huidige omstandigheden het onmogelijk is om met de P.V.V. overeenstemming te be reiken over een vorm van de centralisatie, omdat deze par tij volledig in de greep zit van de Brusselse Fransdolheid en omdat Omer Vanaudcnhove zich wil opwerpen als de ver sterker van het centraal ge zag op basis van een voorbij gestreefd en misplaatst pa triottisme van la Belgique a papa. De C.V.P. deelt met ons de bezorgdheid om het land uit de onbehaaglijke sfeer te hel pen waarin het sinds ettelijke jaren is verzeild en om de be trekkingen van Walen en Vla mingen te regelen op grond van wederzijds vertrouwen. Men zal natuurlijk opwer pen dat de O.V-P. achter het Plan Houben staat dat een de centralisatie naar de Provin cies beoogt. We^ geloven dat dit de dia loog niet mag in de weg staan. Het Plan Houben heeft niet overal in de C.V.P. begeeste ring verwekt, omdat het geen oplossing biedt voor de be langrijkste provincie van het land, nl. Brabant, dat precies de bron is van vele moeilijk heden. Volgens bepaalde katolieke bladen heeft het Plan Houben zelfs weinig kans te worden aanvaard. Dat is een aangelegenheid waarin de C.V.P. zelf moet beslissen, doch als ze werke lijk is begaan met de hogere belangen van het land, zal ze hierin geen hinder zien om de besprekingen te voeren op een andere basis. ANSEELE centraal planbureau

Voor Allen | 1967 | | pagina 1