Hef passief van de regering Vanden Boeynants Declercq HET VRAAGSTUK BRUSSEL a 19e jaargang - Nr 44 Zaterdag 4 november 1967 De voorzitter van de BSP, Leo Collard, leverde in de vervroegde zitting van de Kamer het bewijs dat er juist geteld voor zowat 7 miljard 988 miljoen frank nieuwe belastingen werden ingevoerd. Dat is dan het resultaat van een politiek die door de PVV gevoerd werd onder het motto: «Geen nieuwe belastingen!» Men kan er nog bijvoegen dat intussen de PVV ook haar beloften vergat inzake de belasting op de samen voeging der inkomsten van man en vrouw! Nog een andere luchtbal lon werd doorgeprikt, na melijk deze van het begro tingsevenwicht. Dit even wicht bestond voor de be groting van het jaar 1966. Daaraan heeft deze CVP- PVV-regering geen enkele verdienste, want deze be groting werd opgemaakt door de regering Harmel- Spinoy. De heren Vanden Boey nants en Declercq komen nu, inzake de begroting voor het jaar 1968, voor ra dio en TV hun spelletje herhalen dat gespeeld werd voor de begroting van 1967. Ook die begroting was in evenwicht, echter slechts voor korte tijd, want plot seling werd door diezelfde heren vastgesteld dat er zo wat 5 tot 10 miljard frank tekort zou zijn. Bij dat alles bereikt de openbare schuld rekordcij- fers. Men kan zich nog de vraag stellen waar de be perkingen gebleven zijn die door die heren bestendig werden aangekondigd, wan neer men vaststelt dat zij in 1968 zowat 40 miljard frank meer gaan uitgeven. Wat de levensduurte be treft, kregen wij op onze TV-schermen een nummer tje van M. Van Offelen, de PVV-minister van Ekono- mische Zaken. Volgens hem gaat alles goed, de levens duurte stijgt, maar niet zo erg. Deze minister wist te ver tellen dat de prijzen van een aantal produkten «ge blokkeerd» werden. Welnu, er werd juist niets «geblok keerd» en zo bijvoorbeeld het vlees dat tot deze pro dukten behoorde, bleef voortdurend in prijs stij gen. Meer nog, de regering- zelf heeft de levensduurte in de hand gewerkt, de regering zelf verhoogde de prijzen van de sociale abon nementen, van post, tele graaf, telefoon. De PVV beloofde tijdens de verkiezingen op de grootst mogelijke aanplak- brieven dat zij een eind zou stellen aan de stijging van de levensduurte. Intus sen is een PVV'er verant woordelijk voor de politiek van de prijzen; welnu het resultaat is duidelijk: de levensduurte steeg meer dan ooit. Wat nu met de ekonomi- sche toestand van ons land? In zijn tussenkomst in de Kamer heeft onze voorzitter Leo Collard de toestand op dat plan in eenvoudige taal maar klaar geschetst. Hij zei: Ik stel vast dat wanneer de ekonomische toestand goed is, het aantal werk- lozen vermindert en dat i het de private onderne- mingen goed gaat.» Na deze vaststelling ging Leo Collard verder: In één jaar is het aantal werklozen gestegen met 30.000 eenheden. Voor de eerste maal sinds de gro- te vooroorlogse krisis worden de jonge arbeiders door de werkloosheid ge- troffen. Dat is een zeer ernstige aanduiding. Ik stel vast», zei Collard, dat er 105.000 werklozen zijn en dat er in de laat- ste maanden 210 onder- nemingen failliet zijn ge- gaan!» Ziezo, het is duidelijk, de tee barometers voor onze ekonomie, werkloosheid en toestand van de onderne mingen, duiden beiden een ongunstige situatie aan. De beoordeling van deze CVP-regering kan dan ook worden samengevat in één zinsnede: ongunstig over gans de lijn! De sociale achtergrond van onze eisen Geen uitbreiding van van «de olievlek (Vervolg laatste bladz.) voor allen EH REDAKTIE EN ADMINISTRATIE ST.-PIETERSNIEUWSTRAAT 61 GENT Tel. 25.57.95 (1 lijnen) Postelieckreltenin» 567.83 sliet Licht» Voor de abonnementsprijzen zie gewestelijke bladzijden. Ver. uitgever DEKEYEN R., Koningstraat. Menen. I Vlaams socialistisch k o n g r e s heeft te fBj2. Klemskerke stelling genomen tegenover het probleem van de hoofd stad. De verslaggevej Mare Galle had aan de hand van over tuigend feitenmateriaal aangetoond hoe de Vlaming te Brussel wordt achteruitgesteld en in welke mate de gemeen tebesturen er de taalwetten overtreden. Wat Mare Galle naar voor bracht wisten we reeds lang of konden we alleszins ver moeden. Het is de toestand die de Vlaming in de hoofdstad dagelijks ondervindt. De besluiten van het kon- gres liggen diensvolgens in de lijn van datgene wat in de brede kringen der Vlaamse opinie wordt aangenomen. We hebben deze niet geno men ONDANKS we socialisten zijn. maar precies OMDAT we socialisten zijn. Dat is voor ons zeer belang rijk en dat moeten onze franssprekende vrienden trachten te begrijpen. Wij hebben steeds als het om taaiaangelegenheden ging, de sociale ondergrond ervan beklemtoond. Mare Galle heeft in zijn verslag wel degelijk aange toond dat hij pleitte voor de belangen van «de kleine man» zoals wijlen Herman Vos steeds heeft voorgehouden. Inderdaad, wanneer er een wanverhouding bestaat in de struktuur van het gemeente lijk personeel der negentien gemeenten der Brusselse ag glomeratie, denvijze dat de hogere posten voor 88,7% aan franssprekenden worden toe vertrouwd en slechts 11,3% aan nederlandstaligen, terwijl dit voor het vierde niveau (het werkliedenpersoneel) 54.7 voor de franstaligen en 45,3 voor de nederlandstaligen be draagt, dan ligt het voor de hand dat in hoofdstad het vlaams nog steeds wordt aan gezien als de taal van de huis- vuilophaler. Als Marc Galle in zijn ver slag verwijst naar het feit dat de Kommissies van Openbare Onderstand in de negentien gemeenten 206 franssprekende dokters in dienst hebben en geen enkele nederlandsspre- kende, dan heeft hij in de eerste plaats geüacht aan de kleine man, die als hij in de hoofdstad ziek wordt dikwijls niet behoorlijk verzorgd kan worden omdat hij (maar) een Vlaming is Deze toestanden, precies zo als deze die op gebied van het onderwijs bestaan, treffen ons niet alleen als Vlamingen, maar ook als socialisten. Wij hebben dus een dubbele reden om ze niet te aanvaarden. Als we de zaken zo zien, dan hebben onze taai-eisen enkel een beperkt karakter. Wij wil len geen «Brussel Vlaams» of geen voorrang voor het Neder lands in de hoofdstad. Wij willen enkel gelijke rechten, niets minder of niets meer. Wij hebben evenwel moeten ervaren dat men in de hoofd stad ons deze gelijkgerechtig- heid niet wil geven, dat men het verfansingsapparaat on gestoord wil laten verder wer ken en dat men er zelfs niet voor terugdeinst de taalwetten te saboteren of plechtig aan gegane verbintenissen eenvou dig ie verloochenen. Dat was zo voor de wetten van 1932 en dat is zo voor de ze van 1963. De ervaring heeft ons geleerd dat we van de ge zagdragers uit het Brusselse zelf geen oplossing moeten verwachten. Dat is van in vloed geweest om te eisen dat de wetgever aan de Neder landstaligen in de hoofdstad een gelijkgerechtigde behan deling zou waarborgen en elke sabotage op de taalwetgeving zou sanctioneren. Ook eisten we dat de agglo meratie beperkt blijft tot de 19 gemeenten. Waarom deze beperking? Eenvoudig omdat elkeen ak koord gaat dat men in ons land naar een decentralisatie moet gaan. Het centraal gezag en het kapitalistisch beheer hebben van Brussel een wa terhoofd gemaakt, dat alle krachten naar zich toetrok en dit dikwijls ten koste van de gewestelijke welvaart. Thans moet men zich richten naar een meer regionaal beleid, dat heel wat energieverspilling uitsluit en dat het voor Vla mingen en Walen moet moge lijk maken, meer dan tevoren, zichzelf te zijn. Als Vlamingen hebben we een tweede reden om te wen sen dat het «tweetalig gebied» rond de hoofdstad geen uit breiding neemt. Niet omdat we tegen de tweetaligheid zouden zijn, maar omdat we bij ondervinding weten dat deze tweetaligheid enkel een draagretien is om de verdere verfransing te bewerkstelli gen en ze tenslotte uitmond* op een francofone ééntalig heid.

Voor Allen | 1967 | | pagina 1