Herdenking van de Wapenstilstand 11 november 1967 ENLIST NOW! FAKKELLOOP Het is lang geledenmaar de les mag niet vergeten tvorden ca 19e Jaargang - Nr 45 Zaterdag 11 november 1967 £R haperen twee dingen ernstig in ons land 1. Het ontbreekt ons eigen kapitaal, aan durf en initiatief. 2. Er schort heel wat aan de politiek van de regering, die vooral in de persoon van de minister van Ekonomi- sche Zaken al te sterk li beraal gekleurd blijft. Het ekonomisch beleid van de regering geeft te veel toe aan de kant vanwaar de grootste druk komt zonder klaar overzicht van de no den der verschillende ge westen en hun onderling verband. Bovenstaande vaststellingen komen niet van ons. Ze zijn van de hand van de h. Van Cauwelaert, editorialist van het katolieke dagblad «Het Volk» die deze beschouwin gen gaf naar aanleiding van het jongste A.C.V.-kongres. Als we ze voor onze reke ning nemen, zal men ons dus bezwaarlijk kunnen be schuldigen het ekonomisch en regeringsbeleid te kriti- keren omdat de socialisten niet in de regering zitten... Trouwens, op het A.C.V.- kongres zijn hardere woor den gevallen aan het adres van de huidige bewinds- ploeg. Het falend kapitalisme De vaststellingen van Van Cauwelaert zijn pertinent en verdienen wel enige overweging omdat ze het uitgangspunt vormen voor nieuwe problemen. Als het de Belgische ka pitalisten aan durf en ini- tiatief ontbreekt, wat dient er dan gedaan om daaraan verandering te brengen? Moet men oogluikend toe zien hoe bedrijven stagne ren en hun deuren sluiten? Moet men zich beperken hier en daar wat sporadisch hulp te bieden of maatrege len te nemen die niet meer of minder dan een pleister op een houten been zijn? Of dient er een reële en planmatige ekonomische politiek gevoerd, waarbij niet alleen het patronaat, maar ook de overheid en de werknemersorganisaties daadwerkelijk worden be trokken? Er bestaan in ons land verschillende organismen ter bevordering van de eko nomische expansie en ter verbetering van ons be drijfsleven, doch de vraag dient gesteld of al deze in stellingen wel de rol heb ben kunnen spelen die men ervan verwachtte. Wat baat het adviezen te formuleren als ze van geen invloed zijn en men elders beslissingen neemt die op een volledige miskenning uitlopen van wat deze adviezen inhouden en uit het oogpunt van al gemeen welzijn vereist zou zijn? Het nationaal komitee van het A.B V.V. heeft verleden week nogmaals uiteengezet welke richting volgens on ze opvattingen aan de eko- nomie dient gegeven en welke rol de instellingen zoals het nationaal komitee voor Ekonomische Expansie hierbij moet spelen. Er heerst bezorgdheid daaromtrent in de arbei derskringen, niet alleen in de socialistische middens, maar ook in deze van de kristen-demokraten. Doch men kan zich afvra gen of men in de kringen van deze Iaatsten de moed zal vinden om de politieke gevolgtrekkingen uit deze toestanden te trekken en de maatregelen te eisen die zeer dringend moeten ge nomen worden. De liberale invloed op de regering Men voelt trouwens goed van welke kant de tegen stand komt. Trouwens als de heer Van Cauwelaert mi nister Van Offelen de schuld geeft dat er heel wat schort aan de politiek van de re gering, dan bevestigt hij slechts datgene wat we reeds bij de vorming van dit ka binet konden voorzien. Wij hebben toen reeds gezegd dat deze regering onder de druk stond van bepaalde kringen die anti-travaillis- tisch en anti-Vlaams zijn ingesteld. Is het nodig te onderlij nen dat deze kringen inder daad het meest invloed doen gelden? Zo beloofde o.a. de eerste-minister maatregelen te nemen die een tijdig in grijpen mogelijk moeten maken in bedrijven die door sluiting worden bedreigd. Waarom komen deze er niet? Eenvoudig omdat ze niet worden gewild door de liberale partners in de re gering, die hierin een aan slag zien op het beheer van de vrije onderneming. De arbeiders mogen immers, volgens deze heren, in deze (Zie vervolg laatste blz.) Toen onmiddellijk na de oorlog 1914-1918 het stoffe lijk overschot van de On bekende Soldaat overge bracht was van het slag veld te Verdun naar de Triomfboog te Parijs, stelde de Franse schrijver Gabriël Boissy voor aan de voet van het graf een vuur aan te steken en de vlam eeuwig durend te onderhouden. Niet alleen in Frankrijk werd de idee aangenomen, België volgde het voorbeeld en ook te Brussel brandt een vlam symbool van de herinnering en van de hul de aan de doden van de twee oorlogen op het graf van de voet van de Kongreskolom. In 1928 besloot de Natio nale Strijdersbond op aan dringen van de gewezen di- rekteur van het blad «Jour nal des Combattants», J.L. Martin, de Wapenstilstand van 1918 jaarlijks te her denken door het organise ren van een Fakkelloop die een kollektief huldebetoon zou worden van de overle venden aan hun wapen broeders die het leven lie ten op de slagvelden. Op de uiterste punten van onze landsgrenzen worden fakkels aangestoken die, van dorp tot dorp, van stad tot stad, van de ene afdeling van de N.S.B. naar de an dere gedragen worden en in een konvergerende mars naar Brussel overgebracht, waar zij op 11 november bij het vallen van de avond ge doofd worden voor de Ge wijde Zerk. Op dit ogenblik komen zelfs fakkels uit Pa rijs, Le Havre, Luxemburg, Londen, Nijmegen en Wash ington. Deze vlammen, bewaakt en gedragen door de man nen van de IJzer en van de Leie, getuigen er voor dat de herinnering aan de twee grote oorlogsrampen leven dig is gebleven in het hart van de generaties die ze in een zelfde geest van broe derschap hebben ondergaan. Zij willen het zuiver ideaal van vrede en samenhorig heid konkretiseren die de oud-strijders door iedereen wensen gedeeld te zien. In Vlaanderen, in Wallonië en buiten onze grenzen, gedra gen door mensen die in hun diepste wezen vrienden zijn willen deze fakkels de hoop symboliseren die leeft in de harten van alle mensen ter wereld en die de waanzin van de broedermoord voor eeuwig uit de wereld wil bannen. Op 11 november 1967 zul len de mannen van 1914- 1918 schouder aan schouder met deze van 1940-1945 voor de drieênvij ftigste maal ge tuigen dat zij het offer van hun kameraden niet verge ten hebben. Laten wij sa men met de oud-strijders, een gedachte van dank baarheid wijden aan hen die hun leven hebben gege ven omdat wij van een be ter en waardiger bestaan zouden kunnen genieten. 'Good Bye. my lad. to do with you - voor allen ECONOMISCHE REDAKT1E EN ADMINISTRATIE ST.-PIETERSNIEUWSTRAAT 64 GENT Tel. 25.57.95 (4 lijnen) Postcbcckrekening 567.33 «Het Licht» Voor de abonnementsprijzen zie gewestelijke bladzijden. Ver. uitgever DEKEYEN R., Koningstraat. Menen. VRAAGSTUKKEN De romantische aanmoediging van de veteraan tot de jonge vrijwilliger „Goede dag, mijn knaap, ik zou al leen gewenst hebben dat ik jong genoeg was om met U mee te gaan" gevolgd door de slogan LIJF NU IN Helaas, velen zijn vertrokken met een bloem in de geweerloop, doch weinig keerden terug r*\

Voor Allen | 1967 | | pagina 1