De socialisten hebben geen lessen in Vlaamsgezindheid nodig Algemene raad B.S.P. onderzocht hel probleem op basis verslag Cudell KONGRES ZAL LATER BESLISSEN o*: 19e Jaargang - Nr 46 Zaterdag 18 november 1967 Het gaat ons allen aan Onse taak als socialisten Wie heeft de Vlaming achterintgesteld (Zie vervolg laatste blz.) Het verslag van Cudell Het leger kost 22 miljard Massaleger onnodig Leger van specialisten Het debat Partijkon gres zal beslissen (Zie vervolg laatste blzj U4 UI U voor i allen iijUdK iBBJlsSuitiuvi H v'lVJH.KI 4rfiwSi|[| ii» UJ|II|/[IKH| JllIUIjjawS tiizfuclsiujutduaoaï (on «man WH EC'iOC *u|ua>|aj<(.iai(jjso,| - (ujiiIii H go gj. tj,| - lvao tB i vvaX8iiiaiESM:iisi.i- ts hij isuiimiv vi ihmvikij» EDEKT 5 november schreef het socialisti- a. sche blad «Vooruit» heeft de Vlaamse be weging een nieuw aanschijn gekregen. Over een minimum programma zijn alle Vlamin gen het eens. De tienduizen den Vlamingen die opmar cheerden hebben op het fransdollc front een verras sende indruk gelaten. Zoveel ee gezindheid bij de Vla mingen hadden de Franstaii- gen ncoit verwacht. l)e ondervoorzitter van de B.S.F., Jos Van Eynde, wiens praktische bezwaren tegen deze manifestatie hem samen met vele andere BSP-manda- ta rissen hebben belet mede op te stappen, heeft zich nochtans in gunstige zin uit gelaten over de doeleinden ervan die we even in herinne ring willen brengen: volledige overheveling van Leuven-Frans naar Wallo nië en autonomie voor Leu ven Nederlands; volwaardige verdubbeling van de Brusselse Universi- teit; gewaarborgde toepassing van de taalwetten; geen verdere uitbreiding van de Bru: else olievlek, die dient beperkt tot de 19 gemeenten, ter beveili ging van Vlaams Brabant uitbouw van een volledig Nederlandstalig onderwijs- net te Brussel; speciaal statuut voor de hoofdstad Brussel. «Voor het groot deel van hetgeen werd vooropgezet, zij het niet in alle nuances» schreef J. Van Eynde «wil len de Vlaamse socialisten zich inzetten, waarschijnlijk met meer oprechtheid, recht lijnigheid en volharding dan menige 5-novembermanifes- tant. Daaraan hoeft Vlaan deren niet te twijfelen en de rest van het land, Bru: i ei in begrepen, evenmin.» Er mag dus worden gezegd en dat zal niemand ons ten kwade duiden dat thans gebleken is dat het Vlaams bewustzijn zich heeft geuit op grond van een konkreet programma, dat als richtlijn kan dienen voor de verdere kulturele ontwikkeling van het Vlaamse volk. Als socialisten zullen wij van onze kant het aksent blij ven leggen op de sociale en ekonomisohe noden in Vlaan deren. Wij staan zoals vroeger aan de zijde van de werkforenzen, die in eigen streek geen arbeid vinden, aan de zijde van de werklozen, aan deze van de jongeren in Vlaanderen die alle levenskansen niet gebo den krijgen omdat liogcie studies voor allen die begaafd zijn nog niet in iedevs bereik liggen. Niemand zal ons kunnen verhinderen dat wij bij het voeren van onze Vlaamse strijd in de eerste plaats aan de sociaal-misdeelden denben en in dit opzicht als socialis ten een specifieke rol te ver vullen hebben. Wij hebben trouwens in Vlaamsgezindheid van nie mand lessen te krijgen! Voor- ai niet van diegenen die ons verwijten dat de BSP niet in grote getale aanwezig wfj» op 5 november. Hoe staat liet niet de Vlaamsgezindheid in de ande re partijen? De CVP heeft met de liberalen een taaibe stand aangegaan! Dit brengt mee dat zolang de huidige regering aan het bewind blijft de ongunstige toestanden voor de Vlamingen te Brussel zullen blijven voortduren. Dragen de Vlaamse C.V.P.- mandatarissen niet mede de schuld voor deze stand var, zaken? Dekken zij niet mede de ekonomische politiek van minister Van Offeien, die vol gens de CVP-bladen «Het Volk» en «De Standaard» an- ti-vlaams is gericht? Hebben ze door de volmaoliten te stemmen de werkforenzen die in meerderheid Vlamin gen zijn de nieuwe lasten der abon nemen ts verhogingen niet opgelegd? Wij hebben nog minder les sen te krijgen van de PVV, die door de Konde-tafelkonferen- tie te verlaten bij de fransta- lige burgerij te Brussel ver- kiezingssuksessen heeft willen boeken. Deze partij heeft het «Compromis de Liège» afge sloten dat voor de Vlamingen een kaakslag betekent. Thans wil de PVV haar anti-vlaam- se politiek voortzetten door middel van volmachten, d.w.z. zonder dat het parlement zich over taalaangelegenheden zou mogen uitspreken... In de PVV is de toestand zo erg dat haar voorzitter, Omer Vanaudenhove, open lijk verklaard heeft geen uit staans te hebben met het «Vlaams liberaal Verbond» en dat liij zowaar de Vlaamse PVV-mandatarissen verbod heeft opgelegd mede op te stappen in de 5-novemberbr- toging. wat door het reaktio- naire blad «La Libre Belgi- que» natuurlijk werd toege juicht. Over het verleden van de katoliekc en liberale burgerij zullen wij maar best zwijgen. Als Vlaanderen werd bena deeld dan is het door de schuld van de katolicke en li berale gezagsdragers, die hon derd jaar lang de Vlamingen hebben onderdrukt. Nog minder van de Volksu nie, die zich als de kampioen van de Vlaamsgezindheid wil doen doorgaan, wensen we lessen te ontvangen. De voor gangers van deze partij heb ben bereikt dat tweemaal «de Vlaamse zaak» voor twintig jaar werd achteruitgesteld. Door beroep te doen op de Duitse bezetter tijdens de twee wereldoorlogen, door «verraad» en al het verwerpe lijke dat er bij te pas kwam, hebben de Vlaams-nationalis- tische partijen aan Vlaande ren de slechtste dienst bewc,- zen. Al of niet vrijwilligersleger? De algemene raad van de B.S.P. vergaderde maandag on der voorzitterschap van pgt. La- mers in het Huis van de Mutua liteiten te Brussel om het pro bleem van de legerstruktuur in België te bespreken. Pgt. Cudell, verslaggever, leidt het debat in Hij licht het ver slag toe van de militaire kom missie van de partij. De Algeme ne. Baad moet niet noodzakelijk dadelijk tot een beslissing komen Het is mogelijk dat de afgevaar digden na de bespreking 't raad zaam achten opnieuw overleg te plegen met hun federaties. De kongressen van de B.S.P. hebben zich al uitgesproken over de eer ste vraag «Is er nog een leger nodig Onze partij sprak zich uit voor een verdediging ingeschakeld in een gemeenschappelijk veilig heidssysteem. Verder mogen wij er ons niet toe beperken alleen de militaire kredieten goed te kernen. Wij moeten een demokratisch leger eisen. Wij moeten eisen dat de strijdkrachten doeltreffend geor ganiseerd zouden zijn en de kos ten van de defensie moeten bin nen redelijke grenzen blijven. Welnu, zegt spreker. onze strijdkrachten beantwoorden aan geen enkele van die kriteria. Het leger 105.000 manschappen kost veel geld 22 miljard. De luchtmacht alleen telt al 20.000 manschappen de zeemacht 5.000 manschappen. De landmacht telt meer dan 80.000 manschappen. Dit leger met uitzondering van de lucht en zeemacht is niet rationeel. De huidige toestand kan niet blijven voortduren. Er zijn ook te veel hogere offi cieren. 80.000 manschappen slor pen meer dan de helft van de be groting op. De legerinspektie is veel te uitgebreid. In de Krijgs school zijn er 500 leerlingen en 510 leerkrachten. Die verhouding van één op één is overdreven. In het Klein Kasteeltje zijn er 48 geneesheren. Bij de C.V.P. en de P.V.V. spreekt men over besnoeiingen. Dat men maar met het leger be gint. Een goede politiek inzake landsverdediging is in feite waard om gevolgd te worden. De vraag is moet men de dienstplicht blijven behouden of tot een leger komen van vrijwilligers Spreker bewijst vervolgens dat een leger met miliciens overbodig is geworden. Een massaleger is niet meer nodig. In tijd van oor log moet men over talrijke kleine groepen beschikken met een ster ke bewapening. De luchtmacht en ook gedeel telijk de zeemacht zijn volledig uitgesloten voor de gewone solda ten. Men zegt soms dat de dienst plicht algemeen is. Maar deze al gemeenheid wordt bestendig' in gekrompen. Meer en meer wordt de dienstplicht selektief. De meerderheid van de socia listische groep stelt dan ook voor over te gaan tot. een vrijwilligers leger op korte en middelmatige termijn, dat wil zeggen 2, 5, 10 jaar voor jongelingen van 18 tot 23 jaar. Cudell haalt aan dat een derge lijk leger ook minder zal kosten, maar 11.000 nieuwe vrijwilligers zullen moeten aangeworven wor den over een periode van 5 jaar Geleidelijk zal men de dienst plicht kunnen afschaffen. Ten slotte zal men over een leger be schikken van 60.000 man, met vrijwilligers aangeworven op kor te, middelmatige of lange ter mijn. Per jaar zullen er slechts 4.130 vrijwilligers moeten aange worpen worden tussen de 18 en 23 jaar. Dat is nog niet één pro cent van de 500.000 beschikbare jongens, zelfs de 6.330 vrijwilli gers tijdens de overgangsperiode zullen gemakkelijk gekruteerd kunnen worden. Sommigen vrezen dat het vrij willigersleger een «pretoriaanse waohts. zou kunnen worden die de demokratie bedreigt. De werk groep heeft het argument niet in aanmerking genomen. Er zijn nu al 62 t.h. vrijwilliger# in het le ger. Vanaf wanneer wordt de procentage een gevaar 1 Het militair personeel zou zich ook bij een vakbond mogen aan sluiten, zoals in West-Duitsland. Alle diktatoriale landen hebben een militie-leger, maar Engeland en Canada, waar de demokratie het minst bedreigd is, hebben een vrijwilligersleger. Wij moeten ze kere risiko's durven nemen. Een leger van gewone soldaten wordt verslagen door specialisten. Ook in Vietnam stelt men eenzelfde verschijnsel vast. De Vietkong is een leger van specialisten. Het geen in Vietnam gebeurt ver sterkt onze tesis. Wij kijken dik wijls naar Engeland. Welnu, dit leger is samengesteld uit vrijwil ligers. Wij moeten aan onze jeugd durven zeggen: een jaar meer op school en een jaar min der in het leger. Dit brengt de oplossing (toejuichingen i Men hoort als eerste spreker André Cools (Luik)Hij meent dat de stelling van Cudell zeer gevaarlijk is. In 1960 spraken wij ons reeds uit tegen een beroeps leger. Met de formule die de B.S.P.- werkgroep nu voorstelt voor een vrijwilligersleger loopt men voor uit op de beslissing die de partij in 1968 zal moeten nemen t.o.v. van de vernieuwing van het NATO-verdrag. Een vrijwilligersleger uitgerust met klassieke en konventionele wapens is voorbijgestreefd en zou zonder nut zijn. Tot besluit stelt, Cools voor dat België dlrekte bilaterale onder handelingen met een land van het oostelijk blok zou aanvatten voor de beperking van de bewa pening, zo bijv. Hongarije of Tsjeehoslovakije. Geldhof (Antwerpen) spreekt zich uit tegen een leger van huurlingen. Het zal meer kosten dan een militieleger. Wij zijn vanzelfsprekend voor de beperkte ontwapening, in af- GUY CUDELL wachting van de algemene en ge- kontroleerde ontwapening, enz. Bij de ordemotie stelt Radoux voor dat de Algemene Raad geen beslissing zou nemen. Na nieuw overleg met de federaties en een nieuwe vergadering van de Alge mene Raad zou een partijkongres zich met kennis van zaken uit spreken over de militaire vraag stukken. Het voorstel van Radoux wordt aangenomen. Flamme (Soignies» verklaart voorstander te zijn van een uit vrijwilligers en dienstplichtigen bestaand leger. Matliilde Schroyens kant zich eveneens tegen een beroepsleger. De aanwerving van huurlingen mag niet gepaard gaan met de aanwerving van avonturiers. Wij moeten streven naar een andere vorm van dienstplicht. Waarom de jeugd niet oproepen voor bepaalde vormen van dienst betoon Vele ouden van dagen zijn aan hun lot overgelaten. Kan de jeugd niet opgeroepen worden voor edele idealen, zoals zij deed voor de honger in de wereld en zoals zij zou moeten doen voor de vrede Dergelijke idealen zullen ons steeds blijven begeesteren. Daarop wordt de ochtendzitting opgeheven.

Voor Allen | 1967 | | pagina 1