De regering is onbekwaam de grondwets herziening door te voeren JU Hartig woordje van LJüDGDDD □□L1UDD [I'M! 19e Jaargang - Nr 47 Zaterdag 25 november 1967 HET accent van ons po litiek leven zal op nieuw na het ex periment van de vol machten naar het Parle ment worden geplaatst. De socialist Achiel Van Acker die opnieuw tot voor zitter van de Kamer werd herkozen heeft bij de aan vang van de parlementaire zittijd enkele problemen aangesneden, die zeer ak- tueel zijn. Onze partijgenoot bepleit te een meer rationele wer king van het Parlement, een betere wisselwerking tussen Kamer en Senaat en de mo gelijkheid in de parlemen taire kommissie personen te horen die speciaal bevoegd zijn inzake de te behande len problemen. Herwaardering van het Parlement Deze voorstellingen zijn, hoewel in zekere kringen met een zeker voorbehoud, vrij gunstig onthaald ge worden. Elkeen die het goed met onze demokratische begin selen meent, voelt dat er heel wat mank loopt met onze instellingen, omdat ze niet tijdig werden aange past aan de vereisten van een moderne samenleving. De «efficiency» is in parle mentaire kringen te veel een verwaarloosd begrip ge bleven. De eindeloze debatten worden door de doorsnee burger niet meer ernstig ge nomen, het absenteïsme wordt gehekeld en heeft meegebracht dat velen de rug hebben gekeerd naar de parlementaire werkzaamhe den ofwel er wrevelig tegen over staan. Elkeen heeft in deze om standigheden wel begrepen dat de voorstellen van Ach. Van Acker werden ingege ven door burgerzin en de zorg van een staatsman die vreest dat zijn land naar een uitzichtloze inwendige krisis gaat. Daarom dient men te er kennen dat ze op hun tijd komen. Regeling der Vlaams-Waalse verhoudingen Het komt ons nochtans voor dat de hervormingen van onze parlementaire in stellingen, in een breder kontekst geplaatst, gepaard moeten gaan met deze van de staat en de regeling der Vlaams-Waalse verhoudin gen. Ze zijn zeer nauw met mekaar verbonden en heb ben bijaldien gemeen daar ze door een grondwetsher ziening moeten worden ge regeld. Er is sprake deze herzie ning aan de agenda van de huidige parlementaire zit tijd te plaatsen. De heer Van Audenhove, voorzitter van de P.V.V. heeft zelfs enkele weken geleden verklaard bereid te zijn opnieuw met dat doel aan de Ronde Tafel te gaan zitten. De P.V.V. een geldige gesprekspartner We geloven echter niet dat zulks in de gegeven om standigheden nog tot tast bare resultaten zou kunnen leiden. Niemand zal betwisten dat sinds de vorige ronde- tafelkonferentie, die door de schuld van de P.V.V. zonder uitwerking is gebleven, er zich een evolutie heeft vol trokken ten voordele van meer regionale bevoegdhe den. Het is precies op dat punt dat de P.V.V. meer dan voordien zich van de an dere partijen verwijdert. De P.V.V. wil te allen prij- ze de politiek van het Brus sels centralisme voeren dat het belang van de hoofd stad nog wil versterken. Zo komt men tot de pa radoxale vaststelling dat de P.V.V. in januari 1965 de Ronde Tafel verliet om haar Brusselse kiezers terwille te zijn... en nu drie jaar later precies omwille van diezelf de Brusselse kiezers wil ver gaderen omdat men beseft dat de zaken een wending dreigen te nemen die men te Brussel niet wil! Het zou vanwege de an dere partijen uiterst on voorzichtig zijn op de uit nodiging van de P.V.V. in te gaan, want hierdoor zouden ze aan de heer Vanauden- hovc de kans geven met veel kabaal dc deur dicht te gooien en voor het kiezers korps zich aan te bieden als «de enige redder van Bel gië». De onmacht van de regering Om met kans van slagen de hervormingen door te voeren waaraan het land dringend behoefte heeft, dient men niet te rekenen I op de P.V.V. De te volgen weg ligt elders. (Zie vervolg laatste blz.) j lL 4 Ik ook heb in mijn leven meer dan eenmaal gestaakt. Soms voor enkele centiemen meer loon per uur. En zon der al te veel spaarcenten. Ja, soms zonder spaarcen ten. Dat was hard, zeer hard, want thuis waren vrouw en kinderen die toch moesten eten. Maar hadden we dat niet gedaan, waar zouden we dan nu staan? Maar gij staakt niet voor meer pree. Zo zegt ge toch! Voor wat gaat gij dan staken? Toch zeker niet omdat wij slechte betalers zijn? Want telkenmale wanneer wij u nodig hebben, ligt het geld onmiddellijk op tafel. Wat wij nu met fier heid zeggen, want het is vroeger zo niet geweest. Nu is er de verzekering die dat mogelijk maakt. Dus dat kan het niet zijn! Zou het kunnen zijn dat ge staakt omdat er onder uw kollega's zijn die voor de rechtbank moeten ko men omdat ze aan zekere zieken gepensioneerden, weduwen, wezen en invali den méér vroegen dan de wet toelaat? Dat zal ze ker kwaadsprekerij zijn, want wet is wet en die wet is toch een goede wet want de geringe inkomsten van die mensen beschermen hen tegen overdrijving van ze keren onder u. En als er overtreding van de wet is wordt men toch gestraft. Zo is het toch met de an dere Belgen het geval. Of is het omdat andere dokters kwijtschriften afle verden die niet deze zijn die de wet op de belastin gen voorziet? Ik kan niet geloven dat gij Belgen wilt zijn die hun belastingen niet volledig wilt betalen. Want met de belastingen worden onder andere ook de universiteiten in leven ge houden en daar zijt gij toch tot dokter gekomen! Dus... En nu is het de nieuwe vol- machtswet over de genees kunde die u woedend heeft gemaakt, zegt ge, die de kruik deed overlopen. Ik heb ze nog niet gelezen, maar men zegt dat ze niets bevat dat u verbiedt de zie ken goed te behandelen. Duizenden dokters langs de weg van twee andere syn- dikaten keurden ze goed. Mensen van de mutualitei ten vinden ze niet goed om dat ze alle machten over de uitoefening van de genees kunde in uw handen laat! Ziet ge, dokter, de men sen hebben in feite hun buik vol van uw gejammer, geprotesteer en gestaak! Waarom hebben ze daar van hun buik vol? Omdat de mensen zien en weten wat de toestand is: gij zijt een grote meneer, dank zij ons en dank zij de sociale vooruitgang. En die vooruitgang was niet het werk van uw syndikaat, maar was ons werk omdat de centen van ons kwamen en komen! Wanneer gij staakt, dan is het tegen iets. En dat iets dat zijn wij, de zieken. Dat zijn wij moe! Want wij deden niets tegen u! Wij deden alles voor u! En als beloning straft gij ons. En wij zijn onschuldig. Maar let op! Er zijn lan den waar de dokters blij zou den zijn uw vrijheid en uw bestaan te kennen! Zou het bij ons ook 20 moeten zijn opdat wij ver lost zouden zijn van uw nukken en uw onmenselijk plezier ons in de steek te laten? voor fallen KEDAltTlE EN ADMINISTRATIE ST.-PIETERSNIEUWSTRAAT G4 GENT Tel. 25.57.95 (4 lijnen) Postcliecbrekenin» 567.33 «Het Llclit« Voor de abonnementsprijzen zie gewestelijke bladzijden. Ver. uitgever DEKEYEN R.. Koningstraat. Menen.

Voor Allen | 1967 | | pagina 1