Oe jongeren tegenover het kapitalistisch beheer Verantwoordelijkheid ten opzichte wan de zieke 1 HOE HET PW-PROGRAMMA WORDT UITGEVOERD! 19e jaargang - Nr 48 Zaterdag 2 december 1967 Zover hebben zij het nog niet gebracht De jongeren werkloosheid Dokters zijn universitai- ren, dus te beschouwen als «intellectuelen» die zich met geestelijke arbeid bezighou den. Dat betekent niet dat ze allemaal «intelligent» zijn, vlug van begrip of daarvan blijk geven. Sedert hun achttiende jaar hebben zij recht op een bepaald onderdeel van een gebied van kennis of tech niek toegelegd met min of meer sukses, al naar gelang de verstandelijke vermogens van de student. Nadien bekwamen de art- sen die hun beroep graag uitoefenen zich voortdurend en hebben weinig tijd om zich buiten hun werk en studie, met sociale of ande re vraagstukken bezig te houden. De overgrote meerderheid van de geneesheren hebben er dan ook niet het minste benul van, hoe een wet ge maakt wordt of wat de pro gramma's van de onder scheidene partijen bevatten. Door die onwetendheid op alle gebied dat niets met het menselijk lichaam te maken heeft, worden zij de prooi van politieke avontu riers of loze politici die hen weten te paaien, vooral met beloften op fiskaal gebied en op het stuk van de «vrij heid» in de zin van laten begaan; net zoals vroeger de middenstanders-winke liers een Degrelle volgden zonder nadenken. De zoveelste dokterssta king was weer een bewijs van die bekrompenheid van geest, die verrast bij univer- sitairen. Zij zouden in de eerste plaats moeten den ken aan hun verantwoorde lijkheid ten opzichte vaa met de dood strijdende pa tiënten. Doch zover hebben zij het nog niet gebracht. DE BEGROTING IS WEER EENS IN EVENWICHT voor l allen REDAKTIE EN ADMINISTRATIE ST.-PIETERSNIEDWSTRAAT 64 GENT Tel. 25.57.95 (4 lijnen) Postcheckrekening 567.33 «net Licht» voor de abonnementsprijzen zie gewestelijke bladzijden Ver. uitgever DEKEYEN R„ Koningstraat. Menen. De regering neemt haar verantwoordelijkheden (de h. Vanden Boeynants) En U, dokter Vandepleister, U staakt toch niet aNZE vriend Walter De- brock heeft in «Vooruit» van 21 november zeer sprekende cijfers ver strekt in verband met de ont wikkeling van onze schoolbe volking. Er is een snelle een zeer duidelijke tendens waar te ne men in de richting van een stijgend schoolbezoek in alle leeftijdsgroepen. Binnen enkele jaren zal de overgrote meerderheid van de jeugd tot 18 jaar op school blijven en wellicht de helft van de jongeren tot 19 jaar. Men kan zich zeer goed in denken dat zulks op het ge bied van de vorming en van de geestelijke bagage een ge weldig grote invloed zal heb ben. Onze vriend Debrock richt in dat verband een waarschu wing tot de gezagdragers: «Deze jongeren zullen boter bi de vis willen. De tijd zal voor bij zijn dat men hen zaken kon doen geloven omdat men hev.eerde of voorgaf het beter te weten». Er zal zich een andere gees tesgesteldheid manifesteren en onze vriend gaf ons daarvan een treffend voorbeeld: vroe ger was het normaal dat de Vlamingen moesten reageren tegen abnormale toestanden. Morgen zal de opgroeiende Vlaamse jeugd het abnormaal vinden tegen zulke toestanden te moeten reageren. Ondanks het feit dat onze jongeren langer naar school gaan moeten we vaststellen dat ze nog steeds vlugger en in sterkere mate door de werk loosheid worden getroffen. En kele cijfers mogen volstaan: het aantal werkzoekenden in de maand september steeg van 1964 tot 1967 met 64 Voor de 21-jarigen bedroeg deze verhoging 220 (van 5.196 tot 16.613). Het aantal volledig werklo zen onder de jongeren is in dezelfde periode van 1.450 tot 7.223 gestegen, dat is 5 maal hoger. Waar in 1964 de jongeren slechts 2,8 van het totaal aantal werklozen bedroeg is dit nu opgelopen lot 8,3%. Er zijn in Vlaanderen in 1967 precies 5.764 jonge werk zoekenden meer dan in 1964. In Wallonië was dit iets min der en ln Brussel au m in 'c in Als we de zienswijze van Waiter Debrock even willen projekteren op deze situatie, zouden we kunnen besluiten: de Vlaamse arbeiders vonden het normaal dat ze geregeld door werkloosheid werden ge troffen. Ze morden wel wat, doch ondergingen lijdzaam deze abnormale toestand. De jonge afgestudeerden van mor gen zullen het abnormaal vin den dat, ondanks al hun in spanningen, ze als onbruik baar naar het stempellokaal worden gestuurd. Een maat schappij die hen geen werk verzekert zal in hun ogen geen genade vinden, precies omdat zij door hun studies weten dat deze maatschappij op een an dere basis kan worden inge richt. Ze zullen beter de tekortko mingen van het kapitalistisch beheer kennen, de mogelijkhe den en de voorbeelden uit an dere landen. Zouden ze geen gelijk heb- be zich te verzetten tegen een maatschappij die hen gebruikt wanneer de winstoogmerken het vereisen en hen terzijde laat staan in het andere ge val Wij hebben reeds vroeger gewezen op een zekere evolutie die zich in de wereld van de •rtgM aan het voltrekkeu is. van De ondernemers hel al leenrecht om alles te beslissen. Voor de jongeren zal deze nieuwe zienswijze niet meer dan logisch en normaal voor komen. Diegenen die zich heb ben vastgeklampt aan de ge vestigde opvattingen over eko- nomie en staatsstruktuur, zul len tot hun grote ontzetting moeten toezien dat het ver geefse moeite is geweest. Er zijn grote wijzigingen op til in de geesten en harten der aankomende jeugd en als so cialisten moeten we aan de spits van deze beweging staan. P.D.B. Ziehier eens te meer een staal tje van de wijze ivaarop de PVV tracht de kiezers in het ootje te nemen. De PVV beloofde 'n grote kuis te houden in C.e parastatale in stellingen. Deze organismen wa ren te talrijk, zij kostten te veel geld, er was te veel personeel te werkgesteld, velen waren volgens de PVV nutteloos. Het eerste organisme dat vol gens de PVV voor afschaffing in aanmerking kwam, was het Di- rektorium voor de Kolennijver- heid (zie het blauw boekje van Omer Van Audenhove! Met de volmachten heeft de PVV nu zijn kiesbeloften gehou- den. Eerste vaststelling: aan net Direktorium voor de Kolennij- verheid icerd niet geraakt. Im mers, de liberale minister van Ekonomische Zaken moet er be stendig beroep op doen om zijn zaken te regelen. Wat er dan wel gebeurde was, dat hij het Direkt rium, dat door de PVV ging afgeschaft worden twee liberale benoemingen wer den gedaan. En wat voor benoe mingen! Er werd een liberaal aangesteld als lid van het Direk torium beginwedde ongeveer 700.000 fr per jaar, en een libe raal als direkteur met een begin wedde van ongeveer 500 oOO fr. U hebt begrepen dat de PVV er nu niet meer aan denkt dit organisme te doen verdwijnen! Zijn er dan geen instellingen die afgeschaft werden? Toch wel! Zo bijvoorbeeld het Repatriëringscentrum, maar alle personeelsleden worden door de Staat overgenomen. Ook de dienst voor onderlinge hulpverlening maar 't personeel gaat naar het Bestuur der Registratie en Do meinen met mogelijkheid tot be noeming in de Rijksbesturen. Het verheugt ons vanzelfspre kend dat al dat personeel niet gebroodroofd werd door de PVV. Maar wij willen hier het spel letje van de PVV ontmaskeren. Eens te meer ivordt er zand in de ogen gestrooid. Inderdaad, het gaat om dien sten van zeer kleine omvang, en anderzijds, vermits het personeel in dienst gehouden wordt, is er van besparing geen sprake. Maar intussen zal dit toelaten aan Mr. Van Audenhove van de PVV te gaan verkondigen dat, dank zij de volmachten, de kies beloften van zijn partij verwe zenlijkt worden. Ziet ge, madammeke, juist gewogen

Voor Allen | 1967 | | pagina 1