Vrije meningsuiting in gevaar bij een Zaterdag 9 december 1967 19e jaaigang - Nr 49 Geen ekonomisch federalisme i voor allen REDAKT1E EN ADMINISTRATIE ST.-PIETERSMEUWSTUAAT 6! GENT Tel. 25.57.95 (4 lijnen) Postclicekrckcnlng 507.33 «Het Licht» Voor (le abonnementsprijzen zie gewestelijke bladzijden. Ver. uitgever DEKEYEN R., Koningstraat, Menen. £R werd van verschillende zijden kommentaar geleverd op het kongres van de Waalse socialisten te Ver- viers. Er valt inderdaad heel wat aan tt merken op de houding van on ze Waalse partijgenoten, die bui ten het waalse feit zich niet schijnen te bekommeren om wat elders in het land gebeurt. Men zou er nochtans verkeerd aan doen de positieve waarden van dit kongres niet vooraf te belichten. Verviers heeft de eenheid in de socialistische rangen in Wallonië verstevigd Syndikalisten en politieke man datarissen gaan éénsgezind akkoord over een plan dat de ge zondmaking van de Waalse eko- nomie beoogt. Dat is een positief resultaat. Verder dient men te onderstrepen dal zoals de Vlaamse socialisten, onze Waalse partijgenoten naar een meer regionaal gerichte po litiek streven, zij het dan op een andere basis dan wij deze zien. Het komt er nu op aan een ge meenschappelijke deler te vinden. Op hun kongres te Klemskerke ging de aandacht van de Vlaamse socialisten naar een nationale op lossing. Ze zagen het heil in een afbakening van vijf ekonomische gewesten: twee voor Wallonië, twee in het Vlaamse land en de 19 gemeenten van Brussel-hoofd stad. Te Verviers daarentegen had men enkel oog voor Wallonië en hield men geen rekening met de overige landsgedeelten. Dit kan als een uiting van egocentrisme worden uitgelegd, maar men kan ook zeggen dat zulks het goed recht van de Walen is, vermits een nationaal kongres van de BSP alleen bij machte is om een vaste lijn te bepalen. Over de vorm waarin onze Waalse vrienden hun verzuchtin gen hebben gepresenteerd valt echter een woordje te zeggen. liet socialistisch blad «Lc Peu- plc» schreef weliswaar dat het Waals kongres de Vlaamse en Brusselse socialisten de geprivile gieerde gesprekspartners be schouwt, maar niettemin moet men aannemen dat onze Waalse partijgenoten bij monde van Slerlot een waar ultimatum aan ons adres hebben gestuurd. Wij zouden inderdaad eens wil len weten waaruit ons voorrecht bestaat als bij voorbaat wordt gezegd dat op het Waals kongres een minimuprogramma werd uit gewerkt waaraan niet te tornen valt en dat bindend is voor alle Waalse militanten en mandata rissen? Wij hebben dikwijls op onze nationale kongressen moeten be leven dat men de kranten open vouwde als een Vlaams spreker hét woord voerde en dat de voorzitter hamer en gezag moest aanwenden om de persoonlijke gesprekken wat in te dijken. Dat men ons niet altijd goed begrijpt tot daartoe, doch dat men ons tracht volledig over het hoofd te zien en het daarbij afschildert als zouden wij nog geprivilegieerd zijn, dat gaat werkelijk de perken te buiten. Wij staan tegenover de vaste Wil van de Waalse socialisten om voor gans Wallonië organen op te richten die de ekonomische her opbloei van Wallonië kunnen ver zekeren. Men gewaagt van een federalisme dat zijn naam niet noemen durft. Er wordt nochtans nergens in de resoluties een ekonomisch fe deralisme geëist. Trouwens verschillende sprekers en wel de meest realistische, heb ben beklemtoond dat Wallonië moet kunnen rekenen op de na tionale solidariteit. Maar wordt precies hierdoor niet de indruk gewekt dat men in Wallonië wil beschikken over ap paraten die bestendig de Staat onder druk zullen zetten en elke regering willen kelderen die geen voorrang geeft aan de Waalse eisen? Het is werkelijk blijk Teven van weinig realisme om te denken dat maar één enkele Vlaming zulks zou kunnen aanvaarden. Wij willen wel België redden door het zoeken naar een pas sende herstrukturering van onze instellingen, maar het moet onze vrienden duidelijk zijn: niet te allen prijze en zeker niet door het toegeven aan chantage of te aan vaarden dat de achtergebleven gebieden in het Vlaamse lands gedeelte zouden worden verwaar loosd. De Vlaamse socialisten hebben steeds verklaard geen federalisme voor te staan omdat we menen dat dit geen oplossing brengt voor onze ekonomische problemen en zeker niet voor deze van de Walen. Maar onze Waalse partijge noten moeten nu eenmaal weten dat de Vlaamse socialisten niet bevreesd zijn van het federalisme. Zij moeten weten dat wij zuivere toestanden verkiezen boven een België dat zou leven bij de gena de van de Vlaamse toegevend heid. Vervolgens is er een tweede punt dat onze partijgenoten niet mogen vergeten. Wij kennen de problemen in Wallonië en zijn bereid op een eerlijke basis mede te zoeken naar de middelen die een oplossing kunnen brengen, maar dan is het ook nodig dat de Walen ONZE problemen begrij pen. De Vlaming in de hoofdstad wordt bestendig achteruit gesteld en aan dit probleem moet drin gend een nationale oplossing ge geven worden. Zijn de Walen bereid op dit terrein aan onze gerechtvaardig de verzuchtingen tegemoet te ko men? Op het Kongres hebben ze zich angstvallig onthouden hierom trent stelling te nemen ondanks het feit dat Guy Cudell uit naam van de Franstalige BSP'ers uit de hoofdstad (waar was deze be slissing genomen?) heeft gepoogd de Waalse mandatarissen voor zijn onwaardig wetsvoorstel te winnen. Niettegenstaande deze onthou ding heeft partijgenoot Merlot na het kongres een verklaring afge legd die ons niet kan bevredigen en die we ook niet kunnen aan vaarden. Als men uitbreiding wil geven aan de 19 gemeenten van de Brusselse agglomeratie dan moet men niet rekenen op de Vlaamse socialisten om zelfs maar dit voor stel in overweging te nemen. Daar geldt ons conditio sine qua non. Ten slotte nog één overwe ging: de voorzitter van het kon gres verklaarde dat ze de «extre misten van het mogelijke» waren. Politiek is inderdaad de kunst der mogelijkheden kennen, doch men moet daarbij de zorg dragen de eigen mogelijkheden niet te over schatten. Onze Waalse vrienden hebben bij het voeren van hun politiek teveel het «klerikale en reaktio- naire» Vlaanderen tegenover het «socialistische Wallonië» uitge speeld. Dat is gezichtsbedrog en dat stemt niet meer overeen met de politieke werkelijkheid. Het ene, noch het andere is waar. Bovendien ligt de politiek van de mogelijkheden niet in de afzondering waarin onze vrienden zich dreigen te plaatsen. Wij geloven nog altijd - on danks het kongres van Verviers - dat een vergelijk tussen Vlamin gen en Walen mogelijk is, mits een dosis goede wil voorhanden is, om tesamen naar een realis tisch vergelijk te zoeken. P.D.B. llll ÜÉS ÖlS 7 In het muandagnummer van Vooruitverscheen een artikel van Oscar Desivaef onder de titel Wordt de persvrijheid een klassevoorrecht?waarvan wij hieronder een uittreksel publi ceren en waarin gewezen wordt op het groot gevaar van de monopolisering van de pers door de financieel machtigen, bladen, die het kwart van de Hollandse krantenlezers bestrij ken - de groep van «De Tele graaf» en die van «De Nieuwe Rotterdamse Courant» (NCR) - tot een «rechtse machtskoncen- t ratte» waren overgegaan. Deze samenwerking tussen de liberale Nederlandse Dagblad Unie en het rechtse Telegraaf- konzern is een gebeurtenis van het grootste gewicht, die wordt meegedeeld op hetzelfde moment dat ook nieuwe koncentraties in de kapitalistische bedrijfswereld bij onze Benelux-genoten tot stand komen. Men kan zich afvragen of deze koncentraties verband houden, direkt of indirekt, met de samen stelling van de «kranten - N.V. Unitel», zoals het «Telegraaf - NRC» - kozern werd geheten. Dit laatste «bestrijkt het kwart van de krantenlezers» in Holland, schreven wij. Inderdaad, het kan rekenen op een oplage van een klein miljoen eksemplaren - pre cies 926.000 - «Het Nieuws van de Dag», «Het Algemeen Dagblad», «Het Algemeen Handelsblad» en «Het Vaderland» inbegrepen. In de jongste weken, hebben zich in de Hollandse perswereld verschillend gebeurtenissen voor gedaan, die de aandacht van on ze openbare mening en vooral van de arbeiderswereld, verdienen. De eerste van deze gebeurtenissen was het jongste kongres van de Partij van de Arbeid, waar werd besloten dat «Het Vrije Volk» voortaan niet meer zal worden beschouwd als de officiële spreek buis van deze partij. Ons Hollands zusterblad blijft nochtans een «demokratisch-so- cialistisch dagblad», zoals blijkt uit zijn ondertitel die daarom trent aan duidelijkheid niets te wensen overlaat. Onze lezers we ten trouwens reeds wat de bete kenis van het besluit van het Hollands socialistisch kongres is. Laten wij daarbij herinneren aan het feit dat «De Arbeiders pers», uitgeefster van «Het Vrije Volk», een naamloze vennoot schap (NW) is, dus geen koöpe- ratie zoals de uitgeverijen van onze Belgische socialistische dag bladen. Haar voornaamste aan deelhouders zijn de vakverenigin gen en «De Algemene Verzeke ringscentrale», die als de verze keringsmaatschappij van de ar beidersbeweging dient beschouwd. De hoofdredakteur van «H.V.V.» - thans dr. Th. W. van Veen - zal voortaan door de beheerders van «De Arbeiderspers - N.V.», worden aangesteld, en niet meer, zoals totnogtoe, door het partij- kongres. Van Veen wenst, dank zij bedoelde hervormingen, bij te dragen tot de verspreiding van de krant onder een ruimer deel van het Nederlands lezerspubliek. «De krant moet zich thans zelf ver kopen», luidde een ondertitel in het verslag van het Hollands par- tljkongres. Het spreekt vanzelf dat het verloop van het nieuwe eksperi- ment van «HVV» ook voor ons het volgen waard zal zijn. Do mochtskoncentratie van rechts Tweede gebeurtenis in de Hol landse perswereld: enkele dagen na het socialistisch kongres, ver schenen de Hollandse kranten met het sensationeel bericht dat twee machtige groepen van dag- De koncentratie wordt voortgeret Uit de berichtgeving van «Het Vrije Volk» vernemen wij, dat in de loop van de jongste tien jaar, 650 Hollandse industriële bedrij ven aktief betrokken werden bij fusies of koncentraties onder een of andere vormOok in de zoge naamd neo-kapitalistische maat schappij wordt de koncentratie van de bedrijven dus voortgezet. Karl Marx blijkt dan toch niet te hebben gefaald bij het voor zien van een ekonomisch ver schijnsel, dat wij thans beleven en dat nog steeds uitbreiding neemt. Trouwens, het aantal kon centraties en fusies in het be drijfsleven is vooral in de jongste tijd toegenomen bij onze noor delijke taalgenoten. Dr. M. Weinglas, hoofd van de ekonomische afdeling van het Unileverbedrijf, deelde mee dat het einde van deze ontwikkeling nog niet in zicht Is. Hij heeft daaromtrent duidelijke verklarin gen afgelegd tijdens de jongste «efficiëncydagen» van het «Ne derlandse Instituut voor Effi ciency», een woord dat wij kun nen vertalen door «kapitalistische doelmatigheid», althans in het huidig bedrijfsleven. Ook in de Europese Gemeenschap De h. Weinglas stak zijn op vatting daaromtrent niet onder stoelen of banken. Uit zijn ver klaringen, als uit deze van menig kapitalistisch bedrijfsleider, valt af te leiden dat de kapitalistische bedrijven druk voortgaan met zich in te werken in de organen die uit en naast de ontwikkeling van de Europese Ekonomische Gemeenschap (EEG) groeien. Hij zei onder meer dat inter nationale fusies het afdoende antwoord moeten zijn op de «uit daging» van de grote EEG-markt en, anderdeels, op de in bepaal de sektoren toenemende Ameri kaanse konkurrentie, «waarover men zich binnen de EEG vaak te veel beklaagt, zonder tijdig tot afdoende aktie over te gaan». Het valt te wensen dat derge lijke taal, langs vakverenigings zijde, niet in dovemansoren zal vallen. Dood van een vrijheid Onze Franse kollega Jacques Kayser, /ie enkele jaren geleden overleed, schreef in 1955 een boek dat ophef maakte in het wereldje van de journalisten. «Mort d'une liberté» (Dood van een Vrijheid); was de titel van dat werkje. Jacques Kayser is een voorloper gebleken. Hij had voorspeld, dat de monopolisering van de pers door de financieel machtigen de minder begoede volksgroepen in de onmogelijkheid zou stellen van de persvrijheid gebruik te maken, vooral nu in de kapitalistische wereld fortuinen worden verslon den door het moderne dagblad bedrijf, dat stukken van mensen vergt. Wat er ook van zij, de demo- kratie valt of staat met de pers vrijheid, met de mogelijkheid om de ideeën en meningen van een ieder langs de weg van de druk pers te verspreiden. Dit levensprobleem voor de de- mokratie zou ernstig onder ogen dienen genomen, niet slechta door de arbeidersbewegingen, maar ook door de journalisten, die er in de eerste plaats bij be trokken zijn en voor taak heb ben de verschillende volksgroepen in- en voor te lichten.

Voor Allen | 1967 | | pagina 1