AMERIKAANSE INVESTERINGEN Problemen van Universitair onderwijs en Wetenschappelijk onderwijs onderzocht op studiedag van de Vlaamse Socialisten te Gent Ef~ jfl?U IIHK1U IFMMiHiWIVl 20e jaargang - nr 2 Zaterdag 13 januari 1968 Plannen voor regionale reconversie in het gedrang? Een Europese politiek noodzakelijk Wacht ons de A m erikan i sering (Zie vervolg blz 12) voor allen KEDAKTIE EN ADMINISTRATIE ST.-PIETERSNIEDWSTRAAT 64 GENT Tel. 25.57.95 (4 lijnen) Postchecürekening 567.33 «Het Licht» Voor de abonnementsprijzen zie gewestelijke bladzijden Ver. uitgever DEKEÏEN R.. Koningstraat. Menen- gW É/VNUIT zijn ranch in Texas heeft President Johnson op nieuw jaarsdag een reeks maatregelen afgekondigd met het oog op het herstel van de Amerikaanse betalingsbalans die in 1967 voor 3,5 a 4 mil jard dollar deficitair was. De Amerikaanse President wil, om het eigen budget te saneren, de afvloei van dol lars naar het buitenland af remmen, o.a. door beperkin gen op te leggen aan de Ame rikaanse toeristen en door de investeringen van Amerikaan se firma's in het buitenland in te dijken. Dat in de landen van West- Europa men ongerust is over deze maatregelen is begrijpe lijk als men weet dat verle den jaar de Verenigde Staten meer dan 4 miljard dollar in de landen van de Gemeen schappelijke Markt hebben ge ïnvesteerd. Vandaar het feit dat onderstaatssekretaris Kat- zenbach vliegensvlug naar een aantal Europese hoofdsteden is gevlogen. Dat zal wel niet alleen geweest zijn om de Nato-partners in te lichten over de draagwijdte van de getroffen maatregelen, maar eerder om de steun van deze landen te bekomen om het plan «Johnson» tot aanzuive ring van de betalingsbalans te doen gelukken. Ook in ons land is men on gerust dat de Amerikaanse in vesteringen zouden worden stopgezet, zelfs in de kringen waar men geen kans laat voorbijgaan om de Amerika nen op elk gebied te hekelen. Het blad «La Wallonië», de spreekbuis van de Luikse fe deralisten, begon de eerste dag al te jammeren dat de regering nu wel kompensatie zou geven aan het Vlaamse landsgedeelte «dat toch door de Amerikaanse investeerders al zo rijkelijk werd bedacht», waardoor de rekonversie in Wallonië weer eens zou wor den uitgesteld... om de andere dag de vrees uit te spreken dat de Amerikaanse firma's, die van plan waren zich te Luik te gaan vestigen, nu wel Antwerpen zouden verkiezen Bij zulke onzin kan men niets anders dan schouderop halen en denken dat men te doen heeft met onverbeterlij ke Vlaminghaters. Het gevaar zit elders. In- stee van zich door eng-regio- nalistische bekommernissen te laten leiden,, zouden we beter de kwestie in Europees ver band bekijken. Het zou verkeerd zijn in dien de regering aan de Ame rikanen vele toegevingen zou doen om de aangekondigde maatregelen enigszins te mil deren, hetzij door zekere kom- pensaties te voorzien, hetzij door nieuwe faciliteiten te verstrekken die een goedkope re inplanting van Amerikaan se fabrieken mogelijk maken. Het wordt tijd dat een Euro pese politiek wordt gevoerd en Sat de landen van de Gemeen schappelijke Markt ophouden met mekaar in konkurrerende verhouding te staan en in dat opzicht aan opbod doen. Wellicht bieden de tijdelij ke moeilijkheden waarmee de Amerikanen af te rekenen hebben aan de «zes» de gele genheid om. zoals dat is ge beurd bij de onderhandelin gen over de Kennedy-round, een gemeenschappelijke hou ding aan te nemen tegenover de Amerikaanse investerings politiek. De Amerikaanse investerin gen in de zes bedragen reeds 14 miljard dollar en de jong ste jaren is Europa een wer kelijk Far West geworden voor de Amerikaanse inves teerders. De Amerikanen kon- troleren 15 t.h. van de ver- bruiksgoederen zoals radio's en T.V. toestellen en bandop nemers op de Europese markt, 50 t.h. van de semi-konduk- teurs, 80 t.h. van de ordina- tors, 95 t.h. van het ballis tisch materiaal. Amerikaanse firma's slorpen Europese ondernemingen op en zijn ons de baas inzake techniek en op gebied van bedrijfsbeleid eni marktonder zoek. Het is niet zozeer het Ame rikaans kapitaal dat hierbij een belangrijke rol speelt, want eens ingeplant, bedrui pen deze bedrijven zichzelf door het systeem van auto- financiering, doch de grote faktor is de technische voor sprong en de geschooldheid die ze op de Europeanen heb ben. In zijn boek «Le Défi amé- ricain» heeft Jean-Jacques Servan-Schreiber op deze ge varen gewezen. Wij kunnen in Europa de deuren niet sluiten voor de Amerikaanse firma's omdat zulks ons binnen enkele ja ren tot een graad van onder ontwikkeling zou leiden, maar we kunnen ook niet blijven toezien hoe de Amerikanen onze markt veroveren zonder lat we ons verroeren. De industrie in Europa is versnipperd en verdedigt zich slecht. Onze «investeringen in de geesten» zijn ten achter omdat ons onderwijs niet vol doende openstaat voor de bre dere lagen van de bevolking en we onvoldoende kredieten voor het wetenschappelijk vorsingswerk voorzien. Het gevaar voor amerikani sering is niet denkbeeldig want samen met de ekono- mische overmacht zullen we «the american way of life» op gedrongen krijgen, de Ameri- De Vlaamse Socialisten zijn voor stander 1. van de overheveling van Leuven Frans naar Wallonië en van de verdubbeling van de Brusselse uni versiteit, wat echter geen enkel na deel mag opleveren voor de eks- pansie van de Rijksuniversitaire instellingen 2. van een rijksfinanciële kontrole op de Vrije Universiteiten 3. van een grotere financiële autono mie van de Rijksuniversiteiten 4. van de volledige demokratit ering van het universitair onderwijs met het doel alle begaafde jongeren hun kans te geven, onafhankelijk van de financiële mogelijkheden van hun gezin 5. van de volledige uitbouw van de bestaande universitaire centra w.o. Antwerpen. De Vlaamse Socialisten zullen zich verzetten tegen een nieuwe spreiding van de kandida turen. Dit is verleden zaterdag tijdens de debatten die de ongeveer 150 afge vaardigden van de Vlaamse B.S.P.- federaties in het Feestlokaal te Gent hebben gevoerd, op een studiedag die was gewijd aan de universitaire poli tiek en aan het wetenschappelijk onderzoek. In de sektie-vergadering die zich met dit laatste probleem be zighield, werden vooral de manklo- pende organisaties en het gebrek aan middelen aan de kaak gesteld. Tevens wordt ook aandacht besteed aan het statuut van de vorsers een akuut vraagstuk, nu de regering met de besluitwetten maatregelen heeft voorzien die de loopbaan van vele vorsers in gevaar brengt en waardoor anderen met afdanking worden bedreigd. Een belangrijk punt waarover al len het eens waren, was dat er in ons land dringend een Oktrooiraad moet worden opgericht. De besluiten over de behandelde problemen zullen in detail uitge werkt en voorgelegd worden aan hot Bureau van de Partij.

Voor Allen | 1968 | | pagina 1