De decentralisatie nog niet voor morgen J Volledige tewerkstelling opnieuw in het gedrang Cs! Zaterdag 20 januari 1968 20e jaargang - Nr 3 SE ministers zijn op Hertoginnedal bijeen gekomen om te spre ken over de decentra lisatie. Als men aan het op timisme van de heer Van den Boeynants geloof zou hechten dan zouden de li berale en C.V.P.-ministers het voor 90 t.h. eens zijn nopens de te nemen maat regelen... en dit dan nog wel op grond van de besluiten van de Rondetafelkonferen- tie die de liberalen destijds met veel tam-tam hadden verlaten. Maar blijkbaar is men zelfs in de C.V.P. hierover sceptisch want in zekere kringen vraagt men zich af of de loodjes van de overige 10 t.h. niet het zwaarst zul len wegen. Men vroeg aan de eerste- minister wat de socialisten nu zouden doen en de heer Van den Boeynants ant woordde dat de B.S.P. het akkoord r.iet had opgezegd en dat hij tot dusver ver onderstelt dat deze partij gebonden is door wat des tijds werd overeengekomen. Een overbodig dialoog «Le Rappel», een katoliek blad uit Charleroi, was de eerste krant om dat te be amen: «De B.S.P. is lange tijd een loyaal partner ge weest en we hopen dat ze het nog is» schreef deze krant «Wij weigeren, van onze kant, te geloven dat de B.S.P. aan haar gegeven woord zou tekort komen. In dien ze deze fout zou begaan zou dat niet alleen nadelig zijn voor haar reputatie, maar ook voor de toekom stige regeringscoalities. Er zou op ons politiek leven een hypoteek wegen die niet gemakkelijk zou weggewerkt worden...» Ziedaar een soort van liefdesverklaring, waarover we ons bezorgd moeten ma ken! Onmiddellijk werd hierop gereplikeerd door de ver zuurde «La Libre Belgique»: «De socialisten loyale part ners? Dan kent «Le Rappel» de socialisten slecht: ze zul len hun woorden eten en te allen prijs het spel van -de oppositie spelen, ...maar de socialisten zijn verdeeld en men kan nooit weten...» Tot daar dat overbodig dialoog! Een ernstig mens zou er bij wanhopen... Tweedracht in de C.V.P. In elk geval, iemand die niet beter weet zou nu gaan denken dat men in de ran gen van de meerderheid het roerend eens is over de vor men die de decentralisatie moet aannemen en dat men alleen maar op de socialis ten hoeft te wachten om alles in kannen en kruiken te gieten. Vanden Boeynants zou zich gelukkig mogen achten indien dat waar was, maar als hij deze week de Vlaam se katolieke dagbladen heeft opengeslagen, dan zal hij tot zijn schrik wel vastge steld hebben dat zijn volge lingen aan het muiten zijn gegaan en dat in de schoot van de C.V.P. kloven zijn ontstaan die niet gauw te overbruggen zullen zijn. Tussen de regering en de partij is er verdeeldheid: de schuchtere administratieve decentralisatie waarover men in Hertoginnedal ak koord kwam is al moeten aangevuld worden door het C.V.P.-wetsvoorstel «ter her verdeling van de politieke macht», waarin een vorm van decentralisatie naar de bestaande provincies wordt voorzien. De C.V.P. wil dus verder gaan dan de rege ring... en men zou dus de vraag kunnen stellen of ook de C.V.P. wel trouw blijft aan de besluiten van de Rondetafelkonferentie? Er is meer: Op de partij raad van de C.V.P. vonden de meeste afgevaardigden zelfs dit ontwerp te mini maal en wil men naar een inter-provinciaal systeem gaan en naar een decentra lisatie die als een aanloop kan worden opgevat van de vorming van twee volksge meenschappen met eigen struktuur.' Er wordt gewe zen naar de voorstellen van de C.V.P.-jongeren die als nieuwe generatie aantreden en die, verre van extreme denkbeelden te koesteren, zeer levendig de gevoelens van de brede massa vertol ken. Er is dus wel een kloof tussen de officiële partij leiding en de basis in de C.V.P. Tussen de Vlaamse vleu gel en de Walen botert het in deze partij al evenmin. De h. Parisis, voorzitter van de Waalse vleugel, heeft een waar offensief ontke tend tegen de overheveling van de Franstalige afdeling der Leuvense universiteit naar Wallonië. De Walen willen wel over het probleem spreken op voorwaarde dat er niets ver anderd. «La Libre Belgique» heeft er uitdagend aan toe gevoegd: «Leuven-Frans is en blijft in Leuven!» In «De Standaard» vindt men dat een onverkwikke lijke chantage van een meer dan één derde minderheid die haar wil tot wet wil ma ken. Van Haverbeke in «De Nieuwe Gids» is van mening dat de leiders van de Vlaam se en Waalse C.V.P.-vleugels meningen verkondigen die diametraal tegenover elkaar staan en vraagt zich af wat de eenheid in de C.V.P. dan nog betekent: «Heeft men het recht niet,» aldus Van Haver beke, «de vraag te stel len of in die omstandig heden de C.V.P. nog be staat en of die partij nog in stand moet wor den gehouden.» Inderdaad, in deze aange legenheid waarin de kato lieke waarden ter sprake komen kan men vaststellen dat de Vlaamse C.V.P'ers meer begrip vinden bij de socialisten dan bij hun eigen Brusselse en Waalse partijgenoten! (Zie vervolg laatste blz.) JOHNSONS DOLLAR-EMBARGO Terug naar de States, Jane de dollars zijn op... Het slechte weder plaat ste de werkloosheid weer in het middelpunt van de ge sprekken. Deze tijd van het jaar zien we normaal een aangroei van de ingeschre ven werklozen en op de bu relen van de werklozenkas van de vakbond, hebben de bedienden hun handen vol met het vervullen van alle passende formaliteiten. Een van onze vrienden doet ons opmerken dat hij verbaasd is over het opmer kelijk groot aantal jonge werklozen. Dit is dan natuurlijk een verschijnsel dat wel onze aandacht moet opeisen.. Een opiniepeiling in een van de grootste landen van de Gemeenschappelijke Markt heeft zopas bewezen dat de ganse bevolking zeer bekommerd is om het zwar te spook van de werkloos heid. Een van de eerste punten die de overgrote meerder heid van de uitgebrachte opinies naar voren bracht, was de wens tot het volle dig verdwijnen van de werk loosheid. Het is inderdaad één van onze grootste plagen welke enkel kan opgevangen wor den door een politiek van volledige tewerkstelling en uitoefening van het grote principe dat wij al jaren lang verdedigen, nl. het recht op arbeid voor ieder die werken kan. De vergoedingen voor de werkloosheid helpen natuur lij k de getroffen gezinnen. Voor een paar weken is de ze vergoeding nog aange past geworden aan de stij gende levensduurte. Maar het neemt niet weg dat in ons land nog hon derdduizend gezinnen als enige nieuwjaarsgift hun werklozenvergoeding ont vingen. Onze bekommernis gaat nu naar de konjunktuur- schommelingen in 1968. De rationalisatie van de werk- metoden en de automatie brengen mee dat meer voort gebracht wordt met minder arbeidskracht. Deze besparing aan werk kracht, gevoegd bij de toe voer van jonge technisch gevormde arbeidskrachten, noodzaken de nijverheid en de openbare besturen nieu we vormen van produktie, van tewerkstelling of van verhoging en afzet van pro- dukten te zoeken. Het is hier dat de rol van de regering meer en meer op de voorgrond treedt. De Amerikaanse maatre gelen zullen die taak niet vergemakkelijken. Maar dit wil niet zeggen dat er geen mogelijkheden overblijven. De aanvoer van de eigen Amerikaanse financiële mid delen bij de nieuwe inves teringen blijken thans niet zo bijzonder groot te zijn. De regering geeft toe dat in België zelf voldoende geldmiddelen in de nijver heid en het bankwezen aan wezig zijn. Rekent men daarbij de massa in het bui tenland geplaatste gelden, dan is de financiële kant geen beletsel voor de nieu we noodzakelijke investe ringen. Blijft dan alleen de stu wende kracht, het markton derzoek, de buitenlandse handel, de uitbreiding van onze afzetgebieden, de ver hoging van het verbruik, enz. Het is aan de manier waarop deze taak zal aan gevat worden, dat wij de regering zullen kunnen be oordelen. Hetgeen wij in de laatste 18 maand hebben kunnen vaststellen geeft ons echter weinig hoop voor het voe ren van die politiek, die ons land een volledige tewerk stelling moet bezorgen. Met demagogie en met fi nanciële kunstgrepen kan men geen land als het onze blijven besturen. voor Ui allen RED.AKT1E EN ADMINISTRATIE ST-PIETERSNIEOWSTRAAT 61 GENT Tel. 25.57.95 (4 lijnen) Postcheckrekentng 567.33 «Het Licht» Voor de abonnementsprijzen zie gewestelijke bladzijden. Ver. uitgever DEKEYEN R„ Koningstraat. Menen.

Voor Allen | 1968 | | pagina 1