Het probleem van de inplanting van de Franstalige afdeling Leuven, in Wallonië, mag ons het tewerkstellings beleid niet doen vergeten Zaterdag 3 februari 1968 20e jaargang - Nr 5 Leuven eerbied voor mekaars kultuurgebied De ekonomische vraagstukken blijven onopgelost co voor allen RED AK TIE EN ADMINISTRATIE ST-PIETERSMEUWSTRAAT 64 GENT TeL 25.57.95 (4 lijnen) Postcheckrekenlng 5G7.33 «Het Licht» Voor de abonnementsprijzen zie gewestelijke bladzijden. Ver. uitgever DEKEYEN O., Koningstraat, Menen. EEN REGERING DIE IN GEBREKE BLIJFT Er zijn twee problemen die op dit ogenblik de pu blieke opinie bezighouden de ekonomische achteruit gang en de kwestie Leu ven Het meest belangrijk is natuurlijk de ekonomische toestand omdat het lot van vele duizenden arbeiders er van afhangt. Het kan dan ook para doxaal lijken dat de kwes tie «Leuven» meer beroe ring verwekt en inkt doet vloeien dan de sanering van ons bedrijfsleven. Dat be wijst dat we niet alleen door materiële maar ook door geestelijke drijfveren wor den beroerd. Natuurlijk spe len de pers, de radio en de T.V. hierin een grote rol omdat ze de mensen gemak kelijk in de een of andere richting kunnen stuwen. Men moet rekening houden met de moderne mogelijk heden tot beïnvloeding. Voor de socialisten komt het erop aan klaar te zien en om het in beeldspraak uit te drukken zowel aan dacht te besteden aan de honger van de maagals aan de gerechtigheid die door het hart wordt ge vraagd. De solidariteit onder de arbeiders Eerst en vooral moeten we ons solidair betonen met de arbeiders die door de eko- J nomische teruggang werden getroffen. Deze solidariteit heeft voorrang. In een land waar tienduizenden arbei- 1 ders zonder enig uitzicht op straat staan, kan men niet onverschillig toezien zonder in opstand te komen. Daar om dienen onze vertegen woordigers eerst hun stem te verheffen om deze sociale noden aan te klagen en de verantwoordelijkheden hier van te bepalen. Dit wil nochtans niet zeg gen dat we niet mede moe ten ijveren om een oplos sing te geven aan de kwes tie Leuven dat een pro bleem van gerechtigheid is. In ons land moeten Wa len en Vlamingen leren le ven in een geest van gelijk waardigheid en van eerbied voor mekaars kulturele in tegriteit. Men kan geen faciliteiten of uitzonderingen in één gebied aanvaarden zonder dat daarvoor in het andere I gebied het equivalent be staat. Wie zulks toch zou eisen schendt het gebied van de andere. Dat is precies wat te Leu ven gebeurt. Er bestaat geen universiteit in het nedcr- lands in Wallonië waarom zou er een franstalige moe ten zijn in een Vlaamse stad De ervaring heeft ons ge leerd dat deze instelling een apparaat van verfransing is en dat diegenen die voor het behoud van «Leuven- Frans pleiten, dit niet doen omwille van de uni versiteit, doch omwille van de verfransing. Ziedaar de reden waarom we niet onverschillig kun nen blijven en de socialis ten zich niet onbetuigd mo gen laten in deze aangele genheid De regering blijft in ge breke. Ze is zowel onbe kwaam het probleem Leu ven op te lossen als af doende maatregelen te ne men die een verbetering van de ekonomische toestand moeten bewerkstelligen. De ministers hebben te Knokke tijdens het weekend over deze toestand gehan deld doch de zaken werden niet grondig aangepakt. De liberale ministers heb ben van hun baas, Omer Vanaudenhove, opdracht ge- Onze regering is vandaag gekonfronteerd met heel wat vraagstukken die samenhan gen met het algemeen te voeren conj unctuurbeleid. Het jammerlijke is dat van een geprogrammeerd beleid geen spoor te bemerken valt, zodat zelfs trouwe aanhan gers van de huidige rege- ringsformule zich beginnen te beklagen. Het grote ken merk van de ekonomische evolutie in 1967 was de be langrijke aangroei van de volledige werklozen. Hierbij moet nogmaals aangestipt worden dat vooral de jongere leeftijdsklassen getroffen worden. Wij moeten, om het pro- duktievermogen van de nij verheid te versterken, de aangroei van de buitenland se afzet bevorderen en het binnenlands verbruik doen toenemen. Voor de afzet in het bui tenland bestaan wellicht kansen in de landen van het oostelijk blok, waarheen wij slechts voor 2 t.h. uit voeren. Voor het binnenlands ver bruik speelt de koopkracht een voorname rol. Koop kracht betekent een loon- en prijsbeleid voeren. Indien een heropleving van de in dustriële bedrijvigheid in '03 kan verwacht worden, hoe traag ook de feiten dit ko men bevestigen, zal de re gering verplicht zijn de koopkracht van de loonin- komens aanzienlijk en nu direkt te verhogen. Een tewerkstellingsbeleid kan door de vermindering van de werkloosheid het vo lume van de koopkracht verhogen. Het is dus uitein delijk op dit terrein dat de regering moet maatregelen nemen. Wij vernemen dat de kre dieten voor de sociale wo ningbouw met één miljard zullen verhogen. Het was meer dan tijd. Maar wij vernemen tevens dat de regering zal beslissen kregen om ten alle prijze het begrotingsevenwicht- op-papierte handhaven, om dit als verkiezingspam flet te kunnen gebruiken. Minister Urbain, die een plan had opgesteld voor streekontwikkeling, heeft dat opnieuw in zijn boeken tas mogen steken Offi cieel zegt men omdat het te technisch was, offici eus» laat men doorscheme ren dat deze minister enkel oog had voor de Waalse no den en van de Vlaamse werklozen niets afwist. Het enige wat uit de bus kwam was een nieuwe le ning om o.a. de woningbouw te stimuleren. Waarom zo weinig Wel omdat op ekonomisch ge bied de regering de gevan gene is van de P.V.V., die op haar beurt afhangt van de Groot-Finaneie. Er mag dus niets worden ondernomen wat de finan ciële groepen zou mishagen. Voor sommige van deze he ren is de werkloosheid im mers geen kwaalIntegen deel, ze is een nuttig ele ment op de arbeidsmarkt, zo ze de wet van vraag en aanbod tot hun profijt kan beïnvloeden. Deze liberale teorie wordt anno 1968 nog in bedekte termen gehul digd in sommige konserva- tieve bladen Het is tegen deze geest, die nog aanwezig is in de P.V.V. en ook in niet gerin ge mate in de C.V.P., dat we ons met verenigde krach ten moeten verzetten. P.D.B. om nieuwe gevechtsvliegtui gen te kopen voor zo wat 7 miljard frank en dat kom- pensatie gezocht wordt voor meer werk in andere sekto ren. Het is hier dat wij niet meer kunnen akkoord gaan. Terwijl een noodzakelijke politiek van gezondheidsin stellingen en van huisves ting niet kan gevolgd wor den bij gebrek aan geld, vindt de regering miljarden voor bewapening en wellicht morgen voor de katolieke universiteit. Onze houding is klaar en duidelijk. Een politiek van welzijn, van arbeidsver- schaffing, van hoge koop kracht, van realisaties, van openbaar nut, enz., primeert boven al het andere. De kerk heeft te Leuven verplichtingen tegenover da Vlaamse studenten. Maar de regering heeft verplichtin gen tegenover de ganse be volking. Dat zullen wij so cialisten ook niet vergeten.

Voor Allen | 1968 | | pagina 1