SLUIT AAN BIJ DE B.S.P. Verhoging werklozenuifkering wordt betaald door werknemers z Zaterdag 10 februari 1968 20e jaargang - Nr 6 Het vraagstuk der Waals-Vlaamse verhoudingen De uitdaging te Brussel i !a En wat nu VAN WAAR DE GELDEN MOETEN KOMEN W voor allen Regerings- krisis KEDAKT1E EN ADMINISTRATIE ST.-PIETERSN1EITWSTRAAT 64 GENT Tel. 25.57.95 (4 lijnen) Postcbeckrekenlng 567.33 «Het Licht» Voor de abonnementsprijzen zie gewestelijke bladzijden, ver. ultgerer DEKEVEN R.. Koningstraat. Menen SE bisschoppen hebben het verlossend woord niet gesproken. Ze zijn zo verdeeld als de C.V.P. Monseigneur De Smedt heeft de moed gehad openlijk zijn vergissing toe te geven en zich achter de gerecht vaardigde zaak van «Leuven- Vlaams» te scharen. De ande re Vlaamse bisschoppen zijn schoorvoetend gevolgd. Meteen is het voor elkeen duidelijk geworden dat de verantwoordelijkheid werd overgeheveld naar het poli tieke vlak. Op het ogenblik dat dit ar tikel ter perse gaat vernemen we dat de regering Vanden Boeynants ontslag heeft geno men omdat de Vlaamse C.V.P. en ook de Vlaamse ministers de voorstellen van de regering als onvoldoende beschouwen. Hiermee is de regering die zich had aangekondigd als de ze van de niéuwe stijl roem loos aan haar einde gekomen. Thans staat het vast dat de overheveling van «Leuven- Frans» een uitgemaakte zaak is. Vroeg of laat moet dit ge beuren, daar valt niet aan te ontkomen en een nieuwe re gering zal hiermee rekening moeten houden. Het zal niet zonder moeite geweest zijn dat de Vlaamse gemeenschap een oplossing heeft kunnen bereiken. Nooit is de tegenstand zo hard geweest in de franco phone middens van de bour geoisie, die een machtige pers te harer beschikking heeft. De Vlamingen moeten ge beurlijk zelfs niet van een «overwinning» gewagen want is het tenslotte niet bedenke lijk dat men zoveel krachten moet verspillen aan een nor male zaak waarover elkeen in ons land zou moeten akkoord gaan? Als men een toestand nor maliseert, als men scheve za ken rechtzet, is er dan reden voor de enen om te jubelen en de anderen om te jamme ren? Uit gans het «vraagstuk Leuven hebben we één be sluit te trekken het samen leven van Vlamingen en Wa len in de unitaire staat wordt elke dag moeilijker; er zullen andere meer diepgaande her vormingen nodig zijn om het land voor een erge innerlijke krisis te behoeden. Onze Waalse partijgenoten hebben gelijk als ze zeggen dat «Leuven» slechts een on derdeel is van het veel groter vraagstuk der kommunautai- re betrekkingen. De Vlaams-Waalse verhou dingen zijn op verre na niet geregeld en er mag terecht gevreesd worden dat ze nog lang het politiek klimaat in ons land zullen vergiftigen. Onze Waalse landgenoten wensen bepaalde maatregelen getroffen te zien die hun vrees voor minorisatie zouden wegnemen. Ze wachten nog steeds hierop, nog steeds zoals zuster Anna. Maar kan men deze be schikkingen vastleggen als niet tegelijkertijd het pro bleem «Brussel» een oplossing krijgt, waar de Vlamingen nog steeds eisende partij zijn? Terwijl er zoveel rumoer over Leuven is ontstaan, heb ben de Brusselse gemeentebe sturen een agglomeratieraad opgericht die zich weliswaar met technische problemen be zighoudt, maar die in de hui dige omstandigheden voor de «Vlaamse zaak»te Brussel een gevaar kan betekenen. De Brusselse mandatarissen hebben trouwens hun mening niet onder stoelen 0f banken gestoken: ze willen zich te weer stellen tegen de Vlaamse aanspraken. Het wetsvoorstel van de so cialist Machtens, de strakkere houding van de francophone C.V.P. in de hoofdstad, de fransdolle voorstellen van de liberaal De Muyter om in Brussel een overkoepelend an- ti;Vlaams front op te richten, wijzen er op dat men in de hoofdstad bezig is de Vlamin gen uit te dagen. En we spreken dan nog niet van de verachting en haat waarmee de Brusselse bladen «Le Soir» en «La Libre Bel- gique» dagelijks de Vlamin gen en hun taal beladen. De franstalige Brusselaars scharen zich unaniem achter een programma dat in grote lijnen als volgt kan worden samengevat uitbreiding van de agglomeratie, faciliteiten in n*euwe randgemeenten, vjjheid van de huisvader om zijn kinderen niet in de moe dertaal onderwijs te laten volgen. Gans dit programma heeft slechts één doel de verfran sende invloed te Brussel be stendigen. Zolang dit taalimperialisme voortduurt zal hef niet mo gelijk zijn dat Walen en Vla mingen in België op een ge zonde basis met mekaar kun nen leven. •*- -• ,v..- r*:; af** In onze moderne samenleving is het ondenkbaar dat de klok nog zou kunnen achteruitgezet worden naar de sombere tijden van vroeger. Op voorwaarde nochtans dat wij waakzaam, solidair en één blijven in de aktie. Daarom, versterk onze rangen In sommige middens trach,- men het ai' te schilderen ais zouden de socialisten op hete kolen zitten om opnieuw in de regering te treden. We geloven dat dc socialis ten hun tijd moeten nemen om na te gaan in welke mate het gistingsproces «Leuven» zich voltrekt en een nieuwe richting kan betekenen voor de Kriste n-demokratische krachten in Vlaanderen. In «Vooruit» schreef Walter Debrock verleden week dat er iets fundamenteel nieuw is te bespeuren in deze strijd waar van het sociaal karakter niet meer kan worden ontkend. «De evolutie van de zaak Leuven» schreef onze vriend «opent perspektieven die enkele jaren geleden nog on denkbaar waren. Hoe het verder zal groeien zal mede bepaald worden door het in halen van de georganiseerde socialistische beweging op de aan gang zijnde mutatie. In tussen zijn de kansen daartoe uitstekend als ze goed ge bruikt worden». Walter Debrock heeft gelijk. Het meest hartverheffende feit in gans dit gebeuren is ons inziens het pamflet dat de Vlaamse studenten aan de Waalse en Vlaamse arbeiders hebben overhandigd en waar in werd gewezen op het feit dat de studenten weten dat kinderen der arbeiders weinig kans hebben in de Universi teit te geraken omdat te Leu ven en te Brussel de univer siteit voorbehouden is aan de bourgeoisie en de rijken. Dat is een nieuw geluid dat wellicht een nieuwe lente aan meldt. Waarom zouden we niet ge loven in de oprechtheid van deze jongeren? De ideeën evolueren veel vlugger dan men soms wil be seffen. De huidige regerings- krisis kan misschien de krachten losmaken die altijd te schroomvallig tot uiting zijn gekomen er. die zich tot dus ver niet hebben kunnen be vrijden van het stiefmoeder schap van de konservatieve middens. Laat ons afwachten en het beste hopen. P.D.B. Van bij de invoering van de maatschappelijke zekerheid werden de fondsen voor de betaling der werklozenuitke- ringen bijeengebracht als volgt arbeiders 1 der bezoldigingen patroons 1 der bezoldigingen staat 2 der bezoldigingen Totaal 4 der bezoldigingen Die fondsen zouden in staat zijn het hoofd te bieden aan een werkloosheid van 8 of voor circa 170.000 werklozen het ganse jaar door. De laatste jaren stort de Staat zijn aandeel van 2 niet meer Dat wordt ieder jaar geregeld door langs de begrotingswet af te wijken van de eigenlijke wet die de Staat verplicht 2 te beta len. DE VERHOGING VOOR 19G7 Men had nu mogen ver wachten dat bij het toestaan van een verhoging de Staat die last op zich zou genomen hebben indien dat kon wor den gedaan met zijn storting van 2 Dat gebeurde zo steeds als er socialisten in de regering waren. Nu is dat anders. De verhoging van 1967 die 800 miljoen kostte, werd be taald met de gelden der werk nemers. door het plafond tot waarop de stortingen gebeur den. te verhogen. Het waren dus de werkne mers die, in de plaats van de Staat, de verhoging moesten betalen. DE VERHOGING VOOR 1968 Ingevolge de verhoging der pensioenen moest men ook de werklozen verhogen. Dat werd gedaan met in gang van 1 januari 1968. De kosten van die verhoging worden geraamd op 820 a 830 miljoen per jaar. De Staat zou die last op zich hebben moeten nemen, want nog altijd betaalt hij zijn 2 niet volledig. Maar de regering heeft er anders over beslist Weer zullen het de werkne mers zijn die de fondsen zul len moeten bijeenbrengen om hun werkloze kameraden bij te springen. Hoe zal dat gebeuren? Door de bijdragen te verho gen als volgt 0,20 meer ten laste van de arbeiders; 0,20 meer ten laste van de patroons. Een arbeider die 10.000 F per maand verdient zal per maand 20 F meer moeten be talen dan vroeger, zijn pa troon evenveel. De opbrengst is 40 F per maand of 480 F per jaar. Gij ziet dat het gemakke lijk is zich op de borst te slaan en uit te roepen dat dank zij de regering de werk lozen niet worden vergeten... en de centen te vragen aan de anderen... en zelf zijn plicht niet te vervullen.

Voor Allen | 1968 | | pagina 1