Bilan van hetgeen zij beloofde en ervan terecht bracht NA DE VAL VAN DE REGERING V.D.B.-DE CLERCQ Zaterdag 17 februari 1968 20e jaargang Nr 7 „L« Belgique d Papa heeft afgedaan... De Vlaamse jongeren sluiten zich niet op in een nationalisme sjgf MOET I 'BPAMRêN Voor meer demokratie en sociale gerechtigheid ff at zij beloofde Wat zij ervan terecht bracht (Zie vervolg blz. 2) CÜ allen REDAKT1E EN ADMINISTRATIE ST-PIETERSNIEHVSTKAAT 64 GENT 'fel. 25.57.Ü5 (4 |l|nen) Postcheekrckening 567.33 «Het Licht» Voor (Ie abonnementsprijzen zie gewestelijke bladzijden Ver. uitgever BEKEVEN R.. Koningstraat. Menen MET NIEUWE II EEG IE heeft er de schijn Ir van dat de regerings- krisis nog lange tijd zal aanslepen. Het is zelfs niet uitgesloten dat we naar nieuwe verkiezin gen gaan. De regering Van den Boey- narits is gestruikeld over een punt waarin gans de proble matiek van de Waals-VIaamse verhoudingen zich had ge- kristaliseerd. Het is ook de eerste maal dat een studen- tenaktie geleid heeft tot de ral van een regering. Het Franse blad «Le Monde» verwonderde zich over het feit dat de koning dit ontslag had aanvaard. Dit illustreert zeer goed hoe weinig men in Franstalige middens afweet ran de Vlaamse geaardheid. Wellicht kennen ze ons ge duld, maar niet onze beslist heid wanneer dit geduld ten ïinde is. Als de Vlaamse stu- lenten eerst «Suenens bui ten en daarna Van den Boeynants ontslag hebben geroepen, zouden ze immers niet aarzelen om «troons afstand» te eisen, indien zou blijken dat de vorst zijn ogen sluit voor hun verzuchtingen. Tïe fiing heeft geoordeeld best de dynastie niet in het gedrang te brengen. Hoewel ons land voor be langrijker problemen staat, is de kwestie «Leuven» een test geworden voor het voortbe staan van het unitaire België. De uittredende Premier heeft bij wijze van afscheid de vraag gesteld Wensen de Belgen nog met mekaar te leven Het antwoord op deze per tinente vraag zal moeten ge geven worden door de aantre dende generatie. De jongeren kunnen ons zeggen in welke voorwaarden België nog een kans heeft om te overleven. -Men zou er verkeerd aan doen hun gevoelens over het hoofd te zien of hun opstandigheid niet te willen begrijpen. Men spreekt de jongste tijd veel van een krisis van het ge zag. Is de geestestoestand van de jongeren dan werkelijk zo ongezond? De katoliekc jeugd betwist het onfeilbaar oordeel van de geestelijke overheid in wereldlijke aangelegenheden; doch. hebben ze geen gelijk als ze ondervinden hoever sommige van deze grijze emi nenties verwijderd zijn van de nieuwe generatie, die naar frisse lucht hapt De jongeren keren zich af van bepaalde politieke leiders. Maar hebben deze «oude He ien» zich niet opgesloten in hun konfonnisme en hun vooroordelen Voelen deze leiders nog voldoende de pols slagen de noden van het volk? Elke politieke partij faalt indien ze niet beseft dat «La Belgique a Papa» heeft afge daan. We moeten een nieuw België bouwen waarin de Vlaamse en Waalse gemeen schappen gelijke rechten en plichten hebben volgens de formule die we hier vroeger meermaals vooropstelden Zo weinig mogelijk separatisme cn zoveel mogelijk autonomie. Vooral op het kulturele vlak moet deze formule konse- kwent worden doorgetrokken omdat we politiek en ekono- misch naar een grotere Euro pese ruimte evolueren. De ideeën van de Vlaamse jongeren hieromtrent zijn ver verwijderd van het nationalis me en het taalracisme dat men hen aanwrijft. De Vlaam se jeugd sluit zich niet op in een getto. De studenten spre ken zeer goed Frans, terwijl de eigenwijze franstalige pro minenten die hun deze ver wijten toesturen, doorgaans geen gebenedijd woord kennen in enige andere taal... Zijn het soms de franstaligen niet die zich afzonderen en wegens hun taalimperialismc zelf de supra-nationale instellingen tegenhouden? (Nog niet lan ger dan een paar weken kon men in het blad «Le Monde» l£w r ^32 IMEChEièa) I AARrSBISPd MECHElEf AECHÉVÊO MALiaJeC Mgr. De Smedt heeft gesproken... lezen, dat de toetreding van Groot-Brittannië een gevaar zou betekenen voor het Frans in de gemeenschap...) Het zijn de Belgische fran- cofonen die taal voorrechten in het Vlaams eisen, dewelke ze aan de Vlamingen in Wal lonië weigeren Men zou zich afvragen aan welke kant zich dan de nationalisten en de taairacisten bevinden De harde waarheid luidt dat de jonge Vlamingen de voog dij van de franstaligen harts tochtelijk beu worden. Wil of kan men dat niet begrijpen Bijna alle Vlaamse onder wijzers, professoren, politieke leiders, staan achter de stu denten en spreken zich uit voor de overheveling van Leuven-Frans maar in de Franstalige middens doet men alsof de Vlaamse intellektue- len onbekwaam zijn over de gegrondheid hiervan te oorde len. Dat is toch meer dan grotesk Er roert entwat bij de jon geren, niet alleen op het ge bied van de Vlaamse bewust wording, maar ook op sociaal en ekonomisch gebied. De studenten protesteren niet alleen tegen de franstali ge parasiterende bourgeoisie in de Vlaamse stad Leuven, doch ook tegen de fabrieks- sluitingen waarvan de arbei ders het slachtoffer worden. Ze dalen af tot in de fabrie ken in Vlaanderen en in Wal lonië om de arbeiders de hand te reiken en hen te vragen samen te strijden tegen een maatschappij vol onrecht. De studenten van de kato- lieke universiteit zoeken kon- lakt met het A.B.V.V. en ver gaderen met de jonge socialis ten en svndikalisten in onze Volkshuizen. Wie deze jongeren kent, weet dat ze het eerlijk menen. Hoe zullen de traditionele partijen de schokken opvan gen die zich door deze opgang zijnde mutaties zullen voor doen We geloven dat de Belgische Socialistische Partij, indien haar leiders klaar zien er goed voorstaat. De B.S.P. is de enige natio nale partij die niet hopeloos verdeeld is over de kwestie «Leuven». De Vlaamse socia listen wensen de overheveling van de Franstalige sektie naar Wallonië en de Waalse socia listen zien er geen bezwaar in. Met het oog op de toekomst heeft de socialistische partij struktuurhervormingen op het oog die aan beide kanten wan de taalgrens bevrediging moe ten geven. Ze biedt tevens het sociaal klimaat van waaruii de verdere aanvallen op het kapitalistische stelsel kunnen worden geleid. De socialisten hebben dus alle troeven in nanden. De B.S.P. is volop bezig zich te verjongen en meer plaats voor te behouden aan de jeugd in haar rangen. Dit is zeer veiheugend. De Jeugd is de toekomst en de toekomst moet immers het socialisme zijn. P.D.B. Men kan best de kritiek op deze regering als volgt samen vatten De gedane beloften werden niet gehouden. Haar ekonomische politiek bracht geen oplossing voor de ge stelde problemen. Wat zij op sociaal gebied met de éne hand gaf, nam zij met de andere hand terug. Problemen die een oplossing dienden te krijgen, werden voort durend uitgesteld. 1. Wat de gedane beloften be treft moet men er aan her inneren dat de huidige meerderheid haar bestaan vooral dankt aan de verkie zingsslogan: «Geen nieuwe belastingen!» Dit geldt voor in elijk voor de P.V.V. 2. In het «blauwe boekje» van Mijnbeer Vanaudenhoven,, dat uitgegeven werd tijdens de laatste verkiezingen, was de P.V.v/. zeer ongerust over de stijging van de openbare schuld. 3. De regering deed de belofte de belasting op goederen van dagelijks verbruik met één miljard frank te verminde ren. 4. De C.V.P.-P.V.V. zou belang rijke kredieten ter beschik king stellen voor de woning bouw. 5. De Eerstc-Minister zei ons, dat er zou gezorgd worden voor een «gedisciplineerde evolutie» van de prijzen. 1 Welnu, in één jaar tijds heeft deze regering de be lastingdruk verhoogd met S miljard frank. 2. Het behaalde resultaatde regering heeft het klaarge speeld tijdens de eerste 11 maanden van 19G6 de open bare schuld te doen stijgen met 19,5 miljard frank en in 1967 met 24,9 miljard frank. Onze openbare schuld bereikt een hoogterekord. 3. Het werd nooit een werke lijkheid. 4. Maar in juli van vorig jaar werden 700 miljoen frank die voorzien waren ge schrapt. 5. De prijzen bleven stijgen en het is haast onmogelijk ver- bruikseoederen aan te ha'an waarvan de prijs aan de verbruiker niet gestegen is. Wat meer is, de stijging van de lonen en wedden werd afgeremd, met het gevolg dat er een groot verlies aan koopkracht is. Tot daar voor de belangrijkste niet gehouden beloften. De gevoerde ekonomische politiek werd een mislukking. Deze regering schermde zeer graag met cijfers en statistieken. Ze voorzag een gemiddelde van 105.000 werklozen in 1968. Wij stellen vast dat het aantal volledig en gedeeltelijk werklozen niet onder de 200.000 daalt. Intussen volgen de sluitingen van bedrijven en de faillissemen ten elkaar op. De regering keek toe, wachtte af cn improviseerde. Bij afwezigheid van verantwoorde plannen was zij genoopt, bij elke alarmstoot, maatregelen te improviseren, die elke ernstige uitwerkingskracht misten. Haar liberaal-konservatieve opvattingen beletten deze regering trouwens een ander standpunt in le nemen. De gevoerde sociale politiek: «Geeft met de éne hand en neemt terug met de andere». Het is een feit, de pensioenen werden verhoogd. Na de triomfantelijke kommuniqués hierover zijn er nu al heel wat gepensioneerden die een grote ontgoocheling opliepen, na melijk het groot aantal onder hen die van deze verhoging wei nig of niets genieten. Zo bijvoorbeeld de vrij-verzekerden en de 400.000 gepensioneerden met een onvolledige loopbaan. Bij deze operatie werden de zaken zo geregeld dat de Staat tot in 1972 zowat 8 miljard frank zal uitsparen, vermits de gelden voor de pensioenverhogingen gehaald werden uit de kas voor bediendenpensioenen. De regering kondigde de verhoging aan van de werkloosheids vergoedingen. Terzelfdertijd verhoogde men hiervoor de bijdra gen van patroons en arbeiders. Deze laatste alleen zullen hier voor allen samen zowat 400 miljoen frank meer beta'en. De bijdragen door ons allen te betalen voor de maatschappelij ke zekerheid werden meermaals «aangepast», terwijl men an derzijds meerdere voordelen heeft verminderd of afgeschaft Deze regering vluchtte voor haar verantwoordelijkheid. Zo is het, dat vraagstukken waarvoor een oplossing diend#

Voor Allen | 1968 | | pagina 1