Door verkiezingen naar een Hergroepering van politieke krachten Hef algemeen belang van de gemeenschap is ons doel Zaterdag 24 februari 1968 20e jaargang - Nr. 8 is volstrekt niet M4l uitgesloten dat de huidige regerings- krisis in ons land kan leiden naar een her groepering van de politieke krachten. De 3.V.P. schijnt als een heidspartij te worden afge schreven. De Waalse vleugel dreigt een nieuwe politieke formatie op te richten ten zij hun Vlaamse broeders het «flamingantisme» zou den afzweren; de Brusselse C.V.P.'ers willen zich niet langer met de Verrokens en Cie laten identificeren en geven hun kopman Vanden Boeynants de raad desnoods bij de komende verkiezingen met een afzonderlijke lijst op te komen; de Vlaamse C.V.P.'ers tenslotte zijn ver plicht het been stijf te hou den en tot geen enkele re gering toe te treden indien deze het principe van de overheveling van «Leuven- Frans» naar Wallonië niet in haar programma heeft geschreven. Doen ze dat toch dan lopen ze gevaar in Vlaanderen onder de voeten te worden gelopen. De informateur, de heer P.W. Segers zocht naar het «nieuwe feit» dat niet alleen moest toelaten de «zaak Leuven» tussen Waal se en Vlaamse C.V.P.'ers te regelen, maar ook dat de zegen van de heer Van Au- denhove, schoonmoeder van de regering, moest kunnen wegdragen. Op zijn leeftijd naar een naald in een hooimijt speu ren was warempel zeker een onbegonnen werk. Hij is hierin gefaald en we gaan dus naar nieuwe verkiezin gen. De P.V.V. in het spoor van het Rexisme De neo-liberale P.V.V., na bijna twee jaar een onbe trouwbaar regeringspartner te zijn geweest, aast reeds als een gier op de overblijf selen van de C.V.P., vooral in de konservatieve en fran cophone kringen. De P.V.V. is er inderdaad alleen op uit om verkiezingssuksessen te boeken. Daarvoor verloo chent ze zonder verpinken elk gegeven woord. Daar voor wil ze «geen nieuwe belastingen» schreeuwen en tegelijkertijd in de zakken tasten van de arbeidende bevolking... De onoprechtheid van de P.V.V. herinnert aan deze van het vooroorlogse «rexis me» waarmee ze best kan vergeleken worden. De PVV geeft zich uit als de partij «die België wil redden», ter wijl ze ir feite bezig is het land op de rand van de to tale ontreddering te bren gen om daarna des te beter een reaktionair en totalitair regime te kunnen instellen waarvan zelfs de would-be diktator -1 gekend is. Dit is niet zo maar een beschuldiging, want wie ogen heeft kan de feiten zien. De Vlaams-Waalse tegen stellingen zijn sedert 1965 in zeer sterke mate toege nomen omdat onze Waalse landgenoten de bescher mende maatregelen tegen de minorisatie niet kregen, die in de besluiten van de Ronde-tafelkonferentie wa ren vervat. Er was op dat ogenblik een nieuw «verge lijk der Belgen» klaar, doch het is de P.V.V. geweest die op het laatste ogenblik de ze regeling verhinderd heeft. De heer Vanaudenhove en Cie verlieten de konferentie en maakten aldus een twee derden meerderheid onmo gelijk die nodig is voor de grondwetsherziening. Men kan zich afvragen waarom? Bij de vorming van de regering Vanden Boey nants - De Clercq eiste de P.V.V. een «trêve linguisti- que» t.t.z. een periode tij dens dewelke alle taai-twis ten zouden worden «bevro ren» in een ijskast, waar van men op voorhand wist dat ze stuk was. De P.V.V. wilde eenvoudig de problemen laten rotten om er daarna verkiezings- munt uit te slaan. Ze acht thans dit ogenblik gekomen en Vanaudenhove en Cie maken zich klaar ons onder de wapperende tricolore en een zinderende Braban- ?onnegans de Vlaamse gemeenschap in de luren te leggen. De taalaangelegen- heden zouden, volgens deze heren, door volmachten moeten worden geregeld, d.w.z. dat, zonder openbaar debat, in een beperkte kring beslissingen zouden worden getroffen die van aard kun nen zijn België teniet te doen. Wat de P.V.V. met deze «volmachten» wil be reiken valt gemakkelijk te raden. Ze wil haar com promis de Liègeaan het land opdringen terugkeer van de Voerstreek naar Luik, herinvoering van de franstalige transmutatie klassen in Vlaanderen, het Franstalig onderwijs voor Vlaamse kinderen te Brus sel, binnen de drie jaar uit breiding van de Brusselse olievlek, enz. Om de schijn te verwek ken dat de demokratische regels toch zouden worden geëerbiedigd stelt de P.V.V. voor een volksraadpleging te houden over bepaalde kwesties. Oj het eerste ge zicht kan zo'n raadpleging sympatiek lijken, doch bij nader onderzoek blijkt hoe weinig betrouwbaar zo'n (Vervolg laatste blz.) Op het ogenblik dat wij onze bijdrage inleveren, is nog geen beslissing geval len in verband met de kri- sistoestand, ontstaan uit de machteloosheid, de besluite loosheid en de onenigheid van de C.V.P.-P.V.V.-rege- ring. Het is voor iedereen dui delijk geworden, dat de voornaamste verantwoorde lijkheid berust bij de C.V.P., die bij haar liberale partner geen hulp heeft gevonden om de tweedracht in de C.V.P. te overbruggen. Leu ven Vlaams is maar een onderuee' geworden in de politieke krisis, die na de straataktie van de Vlaamse katolieke professoren en studenten uitgebroken is in de schoot van de C.V.P. De heer Vanden Boey nants, die geen tijd en geen verlangen had om het Par lement in kennis te stellen van zijn voorstellen, heeft na de val van de regering wel de gelegenheid gezocht om een plan bekend te ma ken ter financiering van de kosten die de inrichting van een franstalige campus ten zuiden van de taalgrens zou meebrengen. Bij de bespreking van de begroting 1968 kon geen honderd miljoen gevonden worden voor de oorlogs slachtoffers, de invaliden, krijgsgevangenen, gedepor teerden. Nu kan er ineens 7 mil jard fr. voorbehouden wor den als eerste schijf voor de katolieke universiteit. Oud-eerste-minister Theo Lefèvre verklaarde dat een basis van overeenkomst voor de geleidelijk overhe veling voorhanden is. Ten slotte kwam de heer Eyskens, ten overstaan van een kongres van de kriste- lijke arbeiders, met een 12 puntenplan voor de dag. Maar tijdens de studenten stakingen te Leuven zwegen deze heren in alle talen. Geen enkele C.V.P.-man- dataris, geen enkele Vlaam se C.V.P.-minister heeft de moed opgebracht om aan de studenten te zeggen a. de taalregeling zal ook op de katolieke universiteit toegepast worden b.hoe deze beslissing zal worden toegepast, met welke geldmiddelen ze zal verwezenlijkt worden en Ingevolge welk tijdsche ma. Zij zouden verplicht zijn geweest 1.de onverklaarbare hou ding van de bisschoppen aan te vechten 2. uit te loggen waarom juist alleen te Leuven nog Franstalig onderwijs ge geven wordt, in tegenstel ling met het rijksonder wijs, waar de Franstalige afdelingen bijvoorbeeld van de Rijkshandelshoge school opgeheven werden. De C.V.P. heeft het land in het slop gebracht. Aan haar te zorgen dat de moeilijkhe den opgelost worden. De P.V.V. die wist dat op sociaal, ekonomisch en fi nancieel terrein de toestand niet rooskleurig is, zoals be kend is gemaakt door de fameuze bijeenkomst van Knokke, al trachten munt te slaan uit deze krisis en fCVP-PS&h In uw plaats zou ik die autonome Vlaamse voorwielen en Waalse achterwielen toch liever in dezelfde richting laten draaien... de politieke aandacht aflei den naar Leuven om dan verder over de slechte eko- nomische toestand niet te moeten spreken. Onze houding is klaar. Als P.V.V. en C.V.P. niet ak koord komen, dan gaan wij naar de stembus. Voor de ekonomische expansie, voor de kwestie Leuven is ons socialistisch standpunt klaar en duidelij k geformuleerd in onze geschriften, op het kongres van Gent, in de re solutie van de Kamerfrak- tie en ook op onze Algeme ne Raad. Een gezonde sociaal-eko- nomische en financiële toe stand van het land is nood zakelijk ter vrijwaring van het welvaartspeil en voor de verhoging van 's lands in komen, de enige voorwaar de om de kosten van de universitaire expansie (Leu ven inbegrepen) en het we tenschappelijk onderzoek te kunnen dragen. Zo nodig zullen daarvoor de ekono mische strukturen van het land grondig moeten gewij zigd worden, met de passen de socialiseringsvormen voor basisnij verheden. Leuven is een kleine scha kel in het geheel van 's lands problemen. Een sterke socialistische bewe ging zal het hare bijdragen tot een oplossing die de Vlaamse gemeenschap enkel kan ten goede komen. voor allen UCDAKTIK EN ADMINISTRATIE ST.-PIETERSNIEinVSTRAAT 64 GENT Tel. 25.51.95 14 lijnen) Postcbeckrekening 567.33 «Het Licht» Voor de abonnementsprijzen zie gewestelijke bladzijden Ver. uitgever DEK EYEN B.. Koningstraat Menen.

Voor Allen | 1968 | | pagina 1