Rouw om familie Hiiysmans in de socialistische wereld De demokratisering van het onderwijs Sclidapiïciï ztief de sltidenï&it»... Zaterdag 2 maart 1968 20e jaargang - Nr. 9 De «revolte» tol een goeil einde brengen Waarom beroep op de socialisten voor UI 0 1 allen REDAKT1E EN ADMINISTRATIE ST.-PIETERSNIEUWSTRAAT 64 GENT TeL 25.57.95 (4 lijnen) Postcbeckrekenlng 567.33 «Hel Licht* Voor de abonnementsprijzen zie gewestelijke bladzijden Ver. altgever DEK EVEN lt-, Koningstraat. Menen. Zondagochtend te 0 u 30 hield het hart van Camillc Huysmans op te slaan. Op 26 mei e.k. zou hij 97 geworden zijn. Tot voor een week leek hij nog onverwoestbaar; voor en kele weken nog ging hij naar studentenbetogingen kijken; hij maakte er tot voor een vijftal dagen een erezaak van, zieke familieleden te gaan opzoeken. In 1965 was hij gedeeltelijk van de socialistische beweging vervreemd, toen een beperkte kring van vleiers en slechte raadgevers van zijn leeftijd en de daaraan verbonden be perkingen misbruik maakte. Hoezeer men dit in de B.S.P. ook betreurde, heeft men steeds vermeden enige wrok te koesteren. Men wilde de driekwart eeuw van grote diensten en verdienste niet vergeten op grond van de misleide koppigheid van een 94-jarige. De goede betrekkingen wer den trouwens in de loop van vorig jaar reeds hersteld, na dat Huysmans, uit eigen ini tiatief, een bezoek had ge- bacht in het Stuivenberggast- huis, aan de pas geopereerde B.S.P.-arrondissementsvoor- zitter en nationale ondervoor zitter Jos Van Eynde. Bij verschillende bezoeken was nadien gebleken dat de hoogbejaarde Camille geen groter verlangen kende dan, indien hij zou overlijden, wat hij echter pas na zijn eeuw jaar verwachtte, door zijn oude strijdmakkers ten grave te worden geleid. In de afgelopen weken had hij bovendien hardnekkig ge weigerd enig gebaar te stel len dat in de komende ver- kiezingskampagne schade zou kunnen berokkenen aan de B.S.P. Te Antwerpen waar hij de grote bewerker en jarenlang burgemeester geweest was van de socialistische-christen de- mokratische koalitie, werd ook reeds beskoten in mei de «Prijs Camille Huysmans» van de Stichting die zijn naam draagt opnieuw uit te reiken. Het Uitvoerend Bestuur van zijn arrondissementsfederatie werd vrijdagavond, nadat J. Van Eynde zich andermaal aan het ziekbed van Camille had begeven, op de hoogte gesteld van zijn toestand en besloot eenstemmig hem de socialistische uitvaart te be zorgen die bij zijn groot ver leden paste en die donder dag onder een grote voïkstoe- loop plaatsgreep. De naam en de faam van Camille Huysmans waren universeel bekend en in elk werelddeel, elk land, waren er mensen die een warme her innering bewaarden aan zijn spottende monkeling, aan zijn scherp woord, dat zoveel te- de; heid en medeleven voor alle verworpenen en verne derden nooit geheel kon ver helen. Camille had een geleerde kunnen worden, of een schrij ver; hij had zich als gevierde en geëerde wijze op de sere ne hoogten van de weten schap kunnen terugtrekken, maar zijn temperament heeft hij nooit kunnen verlooche nen. In zijn jeugd verkoos hij de strijdvaardige politieke jour nalistiek boven het rustiger beroep van leraar. Daarna zou hij nooit meer het politiek strijdperk verla ten en in woord en geschrift heeft hii ononderbroken de onrechtvaardigheid, de dom heid en holheid van hst maatschappelijk systeem ge hekeld. Zijn hart ging naar de ver drukten en hoe kon het bij gevolg dan anders dat hij het vertrapte Joodse volk een bij zondere genegenheid toedroeg en dat hij de ontwikkeling van de staat Israël met passie volgde De politikus Camille Huys mans behoorde reeds enkele jaren tot de geschiedenis en zelfs tot de legende. Allen ir de wereld die naar rechtvaardigheid dorsten, de ganse Belgische socialistische beweging, hebben een grote figuur verloren. Gans de socialistische ge meenschap en alle rechtge aarde mensen rouwen diep om zijn heengaan. Camille Huysmans naar een portret door baron Opsomer E schreven in dit blad verleden week dat uit de huidige krisis zich 'n hergroepering van de politieke krachten kon aftekenen. De plaats die de jongeren daarbij kunnen innemen, is ons inziens zeker niet gering. Er is immers op dit ogenblik bij de studerende jeugd een geestesstroming aan gang, waarvan het revolutio naire karakter niet langer kan ontkend worden. Als de regering V.d. Boey- nants roemloos aan haar einde is gekomen, dan is dit niet zo zeer het gevolg van het parle mentair initiatief van een Ver roken, maar wel van de stu- dentenakties die onafgebroken gans het land in beroering hebben gebracht. Het zijn de jongeren geweest en dit verdient wel vermel ding die zich hebben verzet tegen tie trés grand Bruxelles de l'avènirwaarvan men in de konservatieve kringen van de hoofdstad al geruim.e tijd droomt en waarvan de uitbrei ding van de franstalige sektie der Leuvense universiteit een onderdeel is. De strijd rondom Leuven had meer dan een Vlaams karak ter. Het was een sociale en de- mokratische strijd. Hij is even wel nog niet gewonnen en de studentenleiders rekenen op de hulp van de socialistische arbeidersbeweging om deze re volutie tot een goed einde te brengen. De jongste weken hebben verschillende kontaktvcrgade- ringen plaats gehad tussen vooruitstrevende studerende jongeren en de socialistische beweging. In het Volkshuis te Kessei-Lo sprak studentenlei der Paul Goossens voor de Cen trale voor Arbeidersopvoeding. In het B.S.P.-gebouw te Brus sel organiseerden de studenten en de direktie van de Arbei dershogeschool een breed ge sprek tussen verantivoordelij- ken van de arbeidersbeweging, professoren en studenten van het niet-universitair hoger on derwijs en deze van de Univer siteiten van Gent en Leuven. Dat deze vergadering door de B.S.P. met sympatic werd be groet, werd aangetoond door de aaniuezigheid van voorzitter Leo Collard, tijdens de ope ningstoespraak van Georges Gogne. adjunkt. nationaal se- kretaris van het A.B.V.V. Tenslotte deden de Jong socialisten op 24 februari een beroep op alle vooruitstreven de studentenverenigingen om samen in een gemeenschappe lijke aktie te strijden voor de demokratisering van het on derwijs en de aftakeling van het kapitalistische stelsel. Hieruit blijkt niet alleen dat de studenten de hand hebben uitgestoken naar de georgani seerde arbeiders, doch ook dat vele socialisten bereid zijn sa men met de jongeren, stude renden en niet-studerenden, de strijd aan te binden voor een aantal objektieven die in de lijn liggen van onze socia listische visie op de maat schappij. Nog heel wat misverstanden dienen uit de weg geruimd. De leiders van de vooruitstreven de studentenverenigingen en deze van de arbeidersbeweging moeten mekaar nog beter le ren kennen. Daarom dienen deze kontakten verder te wor den aangemoedigd. Het zal velen paradoxaal toeschijnen dat studenten van de katolieke univei i'teit zich tot de socialistische arbeiders v:enden. Dit is het resultaat van maandenlange diskussies in eigen midden. Vertrekkend van hun eigen situatie te Leu ven zijn de Vlaamse studenten tot het inzicht gekomen dat de oorzaken van hun achteruit- stelling dienden gezocht in het kapitalistisch stelsel dat in ons land beheerst wordt door een Franstalige elitevan de hoofdstad. Ze hebben de bin ding van de Haute Finance met de universiteit ontdekt en daaruit het zeer ondemokra- tisch karakter van de instel ling kunnen afleiden. Dit heeft hen een beter in zicht gebracht over de struk- tuur van ons onderwijs en over de wijze ivaarop de mogelijk heden van begaafde jongeren uit de arbeidersklasse worden afgeremd. Deze ontdekkingen heb ben hun oriëntatie bepaald... Men beioeert dat deze jon geren behept zijn met natio nalistische gevoelens. Dit is volledig verkeerd. Het is wel een feit dat de Volksunie tracht haar invloed bij de Leuvense studenten te doen gelden en dat velen een tijd lang hebben geluisterd naar de ordeivoorden van deze par tij. De ongelukkige en nationa listisch getinte slogan Walen buitenis een uitvindsel van de Volksunie geweest. Maar het pleit in het voor deel van de studentenleiders als Paul Goossens, P. Van den Berghe en anderen, dat ze zich niet hebben laten op sleeptouw nemen voor de beperkte doel einden die de Volksunie zich stelt en dat ze het Walen buitenresoluut hebben ver vangen door het bourgeois buiten Wat men ook bewere, de Vlaamse jongeren willen zich niet in een getto laten opslui ten. Ze hebben, als Vlaming, behoefte aan groter ruimten. Ze verstikken misschien in het Belgique de Papa dat hen stiefmoederlijk behandelt, maar in het Europa van mor gen voelen ze zich zeer goed. op hun plaats. Vergeten we niet dai het de socialist August Vermeylcn is geweest die hen deze weg heeft gewezen Vlaming zijn om Europeeër te icorden Nu het eerste ijs is gebroken moeten we verder gaan om een geest van vertrouwen te schep pen tussen vooruitstrevende studenten en socialistische a. beiders. De strijd voor de demokrati sering van het onderwijs die ons nauw aan het hart ligt is inderdaad niets anders dan een facet van onze strijd tegen de klassemaatschappij De begoede klasse heeft nog steeds een dubbele greep op het onderwijs ze belet' niet alleen een ruime doorstroming van begaafde jongeren en houdt niet alleen een diskrimi- natie in stand ten opzichte van het hoger niet-universitair on derwijs, doch ze wil eveneens de hand houden op de geesten, der jongeren die enkel de i ive- tenschapmogen slikken die hen wordt opgelepeld. Het is tegen deze verstikken de atmosfeer, tegen dit bour- rage de crane dat de jonge ren revolteren. PDB

Voor Allen | 1968 | | pagina 1