Pest Voor de SOCIALISTEN LEOCOLLARD: "Wij leggen het aksent op de sociale problemen DE LAANDEREN Stemmen voor onder nummer 20e jaargang - Nr. 11 Zaterdag, 16 maart 1968 Een partij van konservatieven De Vlaamshatende P.V.V. (Zie vervolg laatste blz.) erkieziiigsprogramnia B.S.P. vastgelegd door de Algemene Raad (Zie vervolg laatste blz.) ^5 voor UJ 0 1 alen KEDAKTIE EN ADMINISTRATIE ST.-PIETERSNIEL'WSTRAAT 01 GENT Tel. 25.57.95 (4 lijnen) Postcheckrekentng 567.33 «Het Licht* Voor de abonnementsprijzen zie gewestelijke bladzijden Ver. uitgever DEKEYEN R... Koningstraat. Menen. V e P.V.V. hoopt versterkt uït de verkiezingen te komen, niet omdat ze in de regering Van Den JW Boeynants zo'n goed werk heeft geleverd, maar wel omdat ze het maximum profijt wil trekken uit de uiteengevallen C.V.P. De P.V.V.-voorzitter Omer Vanaudenhove steekt zijn bedoelingen niet onder stoelen of banken Zijn uiteinde lijk doel is en dat heeft hij nog verleden week voor de radio herhaald dat in ons land twee grote politieke formaties zouden worden gevormd langs de ene kant een socialistische partij, steunend op een «travaillistische politiek», langs de andere kant een konservatieve partij, die de beginselen van de liberale ekonomie huldigt. De heer Vanaudenhove, die een grootmeester is in de demagogie, weet dat hij deze doelstelling enkel op lange termijn kan nastreven. Daarom heeft hij geweigerd zijn aanvallen te richten op de- persoon van Oud-Premier Van Den Boeynants. «Wij kunnen deze man nog nodig hebben» zei hij, wal meteen aantoont dat men er in de P.V.V. aan denkt opnieuw met een gehergroepeerde maar niettemin ver zwakte C.V.P. een coalitie aan te gaan. lts P.V.V. weet heel goed uit welke middens nog stemmen te halen zijn, namelijk in de konservatieve kringen van de katholieke burgerij en in de Vlaamshaten- de kringen van de hoofdstad en Wallonië. Het programma van de P.V.V. houdt daarmee reke ning en is als het ware in deze funktie opgesteld. Eerst en vooral is het konservatief. De P.V.V. geeft grif toe dat ze zich wenst te distanciëren van «het tra- vaillisme van de socialisten en de christen-demokratcn». Het feit dat deze laatsten met name worden genoemd is reeds een aanduiding dat de P.V.V. ALLE ARBEIDERS heeft afgeschreven en dat ze zich vooral lot de burgerij, de middenstand, de ondernemers en de hogere funktiona- rissen wenst te richten. Het voorstel om de sociale lasten van alle onderne mingen te verminderen is in dat opzicht duidelijk genoeg. Een ander bewijs van het konservatief karakter van het P.V.V.-programma is het feit dat het ultra reaction- naire dagblad «La Libre Belgique» over het algemeen er zijn instemming kan mee betuigen, met uitzondering van de enkele sociale punten die er in opgenomen zijn doch waarin trouwens niemand gelooft. «Elke boekhouder schrijft La Libre Belgique vraagt zich af hoe de uitgaven die uit de verwezenlijking' van het P.V.V,-programma zouden voortspruiten kun nen verzoend worden met de financiële gezondmaking?» De sociale pariteit die aan de zelfstandigen wordt beloofd en een pensioen dat gelijk is aan dat van de loontrekkenden, tegelijkertijd met de vermindering van de sociale lasten voor de kleine ondernemingen, gelijken wel on electorale goocheltoeren. Men andere woorden het sociale programma van de P.V.V. is bluf, waarin men beter niet gelooft. Daarom kan «La Libre Belgique» (de spreekbuis van de Haute-Finan- ce) aan de Vlamingen toch de raad geven voor de P.V.V. te stemmen omdat in het Vlaamse landsgedeelte geen andere partij reactionair genoeg is om het vertrouwen van deze krant te kiiigen. De P.V.V. biedt voor «La Libre Belgique» een ander voordeel Ze is onder het mom van patriottisme anti- vlaamsgezind. Inderdaad een oogslag op het P.V.V.-programma zou voor elke rechtgeaarde Vlaming moeten volstaan om zich af te keren van de partij van meneer Vanaudenhove. De herziening van de taalwetgeving van 1963, die door alle Vlamingenhaters van de hoofdstad wordt geëist staat op het programma van de P.V.V., «La Liberté du Père de Familie», het middel bij uitstek voor verdere verfransing eveneens. Alle beschikkingen uit «Le compromis de Liège (over heveling van de Voerstreek naar Luik, uitbreiding' van de Brusselse olievlek) zijn in het P.V.V.-programma over genomen». Ook inzake de overheveling van de Franstalige sektie der Leuvense Universiteit naar Wallonië kiezen de P.V.V.'ers de zijde van de Franstaligen. Men heeft in Vlaanderen overschot gelijk te spreken van de P(«3t) V(oor) V(laanderen). O UW TOEKOMST De Algemene Raad heeft maandag jl. het Verkiezingspro gramma goedgekeurd dat uitvoe rig behandeld werd in de soc. dagbladpers. Leo Collard legde onder meer volgende verklaring af: «Wij leggen het aksent op de sociale problemen. Wij beant woorden op de eerste plaats de volkse belangen. Wij zijn trou- trouwens uit het volk gegroeid. De vooruitgang van de maat schappij is aan ons te danken. Maar wij hebben het maximum nog niet bereikt. 700.000 mensen verdienen nog geen 8.000 F in de maand. Er zijn nu 200.000 werk lozen, 650.000 gepensioneerden. Praktisch zijn er 2 miljoen men sen in ons land die thans de welvaartstaat nog niet kennen. De rijkdom en de winsten moe ten dus herverdeeld worden. Een nieuw België zullen wij niet ver wezenlijken zonder die mensen te helpen. Maar geen sociale voor uitgang zonder ekonomische». Door plaatsgebrek beperken we ons tot de publikatie van het so ciaal programma van de BSP. PENSIOENEN EN SOCIALE UITKERINGEN Waarborging van behoorlijke levensvoorwaarden niet alleen aan de gepensioneerden, maar ook aan de gebrekkigen, verminkten, Invaliden, slachtoffers van ar beidsongevallen gehandikapten van alle aard, alsook aan de oorlogsslachtoffers. Wat de gepensioneerden betreft, willen we tijdens de komende zittingsduur van het Parlement: aan de gepensioneerde werk lieden, bedienden, mijnwerkers, zeelieden, zelfstandigen en vrij willig verzekerden een verhoging van 25 t.h. van het gewaarborgd minimum verzekeren. aan de gepensioneerde werk lieden, bedienden, mijnwerkers, en zeelieden een pensioen waar borgen ten minste gelijk aan 75 t.h. van hun gemiddeld loon, aangepast aan de bestaande toe standen en voor hun weduwen 50 t.h. al de pensioenen geregeld aanpassen in verhouding tot de groeiende rijkdom van het land. het indexcijfer toepassen op de belastingsschalen. voor de weduwen, het be drag van het toegestane samen gevoegde bedrag van het overle vingspensioen en het rustpen sioen aanmerkelijk verhogen. in geval van vervroegd pen sioen een kleinere vermindering toepassen. vakantiegeld van 500 F op 2.000 F brengen. - overeenstemmende verbete ringen inzake oorlogspensioenen en sociale zekerheid Overzee toe passen. Wat het personeel in overheidsdienst betreft, dient hun de perekwatie te worden gewaar borgd. Voor de rechthebbenden op uit keringen voor beroepsziekten wensen wij: de herziening van art. 70 par. 1, der wet van 24 december 1963 ten bate van de slachtoffers die vielen onder de toepassing van een invaliditeitsstelsel op 31 december 1963.

Voor Allen | 1968 | | pagina 1