m B.S.P.-Kongres herstelt eenheid op vooravond van verkiezingen Het failliet van de regering Van den Boeynants- De Clercq GEESTDRIFTIG, VERZOENEND 2£ voor Werk en Welvaart. Geli jkheid van WALEN en VLAMINGEN in een VERNIEUWD DELG IE Zaterdag, 23 maart '68 20e jaargang - nr. 12 Een tegen de arbeiders Geen enkele belofte werd ingelost I an kwaad naar erger ONDER NUMMER Statutenwijzigingen, voorgesteld door kom missie van 18 en gemengde kommissie der jeugd-partij, evenals akkoord Klemskerke - Verviers vrijwel eenparig goedgekeurd Kongres bracht lange ovatie aan bewerker der eenheid voorzitter Leo Collard voor i allen EN ADMINISTRATIE ST.-PIETEKSMEl'IVSTRAAT 64 25.57.95 (4 lijnen) roslcheckrekenin» 567 33 «liet Licht. voor de abonnementsprijzen zie gewestelijke bladzijden Ver. uitgever DEKEYEN R.. Koningstraat. Menen. In tie konservatieve bladen heeft men bittere tranen ge weend omdat de regering Van den Boeynants ont het hoekje is gegaan. Men ging liet haast voor stellen alsof deze regering prachtig werk had geleverd en nog heel wat voor de boeg had. De zaak «Leuven» was een onbeduidende struikelsteen waarover de C.V.P.-P.V.V.- koalitie in volle bloei is ge strand Zo wil men het ons al thans doen geloven in de bour- geoispers die gesteund wordt door de okkulte financiële machten die in ons land aan de touwtjes trekken. Het is te schoon om waar te zijn De waarheid heeft evenwel haar rechten en deze verplicht oris er aan te herinneren hoe deze ongeluksregering is tot stand gekomen en op welke onbehendige wijze ze geduren de twee jaar het land bestuurd heeft. De regering Vanden Boey- nants-De Clercq heeft in duis tere omstandigheden 't levens licht gezien. Tussen de voor zitter van de C.V.P. (de latere eerste-minister) en deze van de P.V.V. werden bepaalde af spraken gemaakt, waarvan we wel nooit de bijzonderheden zullen kennen, doch waarvan de algemene lijn in één enkele term kan worden samengevat: liet anti-travaillisme. De h. Vanden Boeynants, die een kapitaalkrachtig mid denstander is en de li. Van Audenhove, die als industrieel Seen al te sociale reputatie heeft, hebben geleidelijk een politiek willen voeren van de «sociale pauze» om deze daar na om te zetten in de politiek van sociale afbraak. De «nieuwe stijl» waarmee ze uitpakten, betekende niets anders dan bluf. De oorsprong van deze «stijl» was in feite te zoeken in het fameuze blauwe boekje dat de P.V.V. tijdens de verkiezingsstrijd van 1965 had uitgegeven. Herinnert men zich nog de beloften van de P.V.V. «Geen nieuwe belastingen 1 Gezondmaking der finan ciën Budgettair evenwicht, bezuiuigingen, enz.» Wat is hiervan in huis ge komen Het volstaat even het geheu gen op te frissen van de heren die deze slogans lanceerden. De nieuwe belastingen be gonnen van 1 januari 1987 af al zwaar door te wegen: tol op de waterwegen, verhogingen op de spoortarieven, diverse verhogingen ten laste van ric automobilisten, verhogingen cp de telefoontarieven, en dan moest de beruchte volmach- tenwet 356 nog worden x"- slemd, met de opeenvolgrJpe treinen: nieuwe belastingen op tabak, alkoliol en zogezegde luxe-artikelen, waaronder toi- letprodukten, nieuwe verhogin gen op de spoorwegen en ander gemeenschappelijk vervoer. Resultaat Tien miljard bij komende fiskale en prefiskale lasten «Gezondmaking der finan ciën betoogde de P.V.V. in haar blauw boekje. Nooit is de openbare schuld zó zwaar geweest en zó snel ge stegen: 45 miljard in twee jaar tijd is wel het rekord geweest dat ooit werd geboekt Zojuist werd nog bekend ge maakt dat tijdens de vorige maand de openbare schuld met 5,4 miljard is gestegen en dat voor de eerste twee maanden van 1968 de stijging der schuld 10,2 miljard bedraagt tegen 7,4 miljard in de overeenstem mende periode van 1967. Het gaat dus van kwaad naar erger «Het begrotingsevenwicht diende te allen prijze te wor den hersteld verklaarde de P.V.V. toen de regering startte. Reeds in oktober 1966, tij dens de bespreking van de budgetten in de Kamer, bewees onze betreurde vriend Antooii Spinoy dat de budgetten van deze regering maar enkel or PAPIER in evenwicht waren omdat op verschillende posten veel te weinig werd voorzien. Later is gebleken hoe zeer onze vriend de waarheid sprak. Intussen stegen de levens- koeten voortdurend zonder dat de regering iets ondernam om de prijsstijgingen te remmen... Intussen sloten steeds meer fabrieken hun poorten zonder dat de regering de hieruit voortvloeiende werkloosheid trachtte op te vangen. 'Aan de stempellokalen ver schenen weer de lange slierten arbeiders, wier diensten men niet meer nodig had... In plaats van in te grijpen, maakten ile ministers van de «nieuwe stijl» regelmatig ruzie onder elkaar. De christen-ilemokraten, il'e hun steun aan de regering Vanilen Boeynants hadden ge geven, wisten zeer goed wat er scheelde, doch durfden niet de waarheid zeggen. Emiel Van Cauwelaert schreef in «Het Volk»: «Er schort heel wat aan de politiek van de regering, die vooral in de persoon van de minister van Ekonomische Zaken al te sterk liberaal gekleurd blijft.» Inderdaad, de christen syndi- kalisten wisten dat een ver keerde politiek werd geveerd, dat de regering de lasten dooi de arbeiders liet betalen, doch de grote vennootschappen een cadeau deed door af te zien van 1 miljard bijkomende be lasting. Het Franse blad «Le Monde» schreef hierover: «Giteindelijk heeft de lieer Vanden Boeynants een be langrijke toegeving gedaan aan het kiezerskliëntele van de P.V.V.» De minister van Financiën was immers de h. Ilenrion, van de Société Générale Volksmisleiding, verlooche ning der kiesbeloften, finan cieel en ekonomisch failliet, partijdige benoemingen, dat alles heeft deze regering op haar aktief. De ploeg Vanden Boeynants was tegen de arbeiders gericht en ilat moeten deze laatsten nu maar eens op 31 maait gedenken. (F.D.B.) De BSP heeft op zaterdag 16 maart jl. in de Magdaienazaal te Brussel een kongres gehouden, waarop statutenwijzigingen be sproken werden in verband met de verhouding tussen de ge meenschappen en de verhouding Party-jeugd. Het kongres. dat liet besluit is van een zeer lange voorbereidingsperiode geken merkt door grote spanningen en moeilijkheden heeft, vijftien dagen voor de verkiezingen, het beeld geschonken van een zeer grote eensgezindheid en een dracht in de Belgische Socialis tische Partij. Alhoewel het zich als moeilijk aankondigde is het uitgegroeid tot 'n demonstratie ve gebeurtenis, waaruit blijkt dat in de BSP eensgezinde stand punten ingenomen worden, zo wel door de Vlaamse, Waalse als Brusselse socialisten. Hef kon gres. dat alle voorgestelde statu tenwijzigingen vrijwel eenparig aanvaardde (bij één verslag werd één onthouding uitge bracht). eindigde inderdaad in een zeer geestdriftige stemming. Ongetwijfeld is een zeer grote stap gezet op de weg naar de eenheid, die sedert 1901 soms zeer wankel was geworden. Het kongres van 16 maart jl. moet dan ook als een belangrijke his torische gebeurtenis beschouwd worden. Het kongres werd beheerst door een geest van verzoening en alle redenaars in totaal acht tien, waarvan drie 'n boodschap brachten van de drie andere tak ken der Gemeenschappelijke Ak- tie hebben in vaak bewogen bewoordingen uiting gegeven aan hun vreugde over de eensgezind heid en eendracht. Aan Leo Col lard, die door ondervoorzitter Jos Van Eynde als bewerker van die eenheid werd gehuldigd, werd een minutenlange staande ovatie gebracht, die de BSP-voorzitter beantwoordde met het V-teken. Leo Collard heeft overigens 'n briljante en lange rede gehouden om de bespreking in te leiden. Nadat hij de moeilijkheden ge durende de lange voorbereidings periode had uiteengezet, waar door dit kongres werd ingeleid, handelde hij verder over de ver- kiezingsaktie van de PVV. «Het Is duidelijker nog dan In 1965, verklaarde hij, dat de PW de verzamelpartij van de konser- vatieven en reaktionairen wil zijn. Thans is alle dubbelzinnig heid verdwenen de h. Van- audenhove toont zichzelf zoals hij is. De PVV heeft thans on omwonden de strijd tegen het travaillisme aangebonden het front van al diegenen die met werken hun brood moeten ver dienen. Welnu, zei de BSP-voor zitter, het is duidelijk dat er in ons land slechts plaats is voor twee partijen: de konservatieve en reaktionaire PW van de h. Vanaudenhove en een travaillis- tische, die de belangen van de werkende mens en van de mis- deelden in onze maatschappij zal verdedigen, en waarvan de BSP. mits zij zich moderniseert, de kern zal worden.» De geest van verzoening, die op het kongres heerste, mag nochtans niet doen veronderstel len dat de gemeenschapsproble men niet ter sprake kwamen. BSP-ondervoorzitter Van Eynde bepaalde in een krachtige rede de grenzen die de Vlamingen stellen in taaiaangelegenheden. Het kongres werd ten slotte ook nog toegesproken door een syndikaal afgevaardigde van Co- ckerill-Ougrée, die in de beide landstalen een boodschap voorla» uit naam van tienduizenden ar beiders. die in de BSP hun vol ledig vertrouwen stellen. HIJ werd onthaald op een lange ova tie.

Voor Allen | 1968 | | pagina 1