Socialistische vooruitgang in Vlaanderen I A D 0 GROOT VERLIES VOOR DE C.V.P. P.V.V. halt toegeroepen Voor B.S.P.minder zetels voor de Kamer, maar zelelwinsl voor de Senaat ONTGOOCHELING VOOIi DE P.V.V. O nier In slechte schoenen 20e jaargang - Nr 14 Zaterdag, 6 apri! 1968 De verkiezingen hebben ons geen stap dichter bij de oplossing der communautaire vraagstukken ge bracht. De extremisten hebben een vooruitgang geboekt zowel in Vlaanderen als in Wallonië. Radicalisering van de standpunten Men zou hieruit kunnen besluiten dat de stand punten werden geradikaliseerd en dat de kloof van onbegrip nog breder is geworden. De C.V.P. is de grote verslagene. In beide landsge deelten ging deze partij merkelijk achteruit. De Waalse P.S.C.'ers die gehoopt hadden dat aan dc Vlaamse vleugel een duchtige afstraffing zou worden gegeven, hebben zelf een harde deuk gekregen. De verzoening tussen deze partijen is hierdoor ze ker niet vergemakkelijkt. De P.V.V. ging achteruit in Vlaanderen en boekte lichte stemmenwinst in Wallonië. In het totaal boek te deze partij een verlies van 40.000 stemmen. Van een nieuwe sprong vooruit was hoegenaamd geen sprake ondanks de 90 miljoen die deze partij aan propaganda heeft vergooid. Dat is een goed teken, omdat dit aantoont dat de Belgische kiezer zo maar niet te kopen is voor grof geld. Ook de kommunisten verloren stemmen en beteke nen evenmin als vroeger iets in het politieke leven. Er zit toekomst in de B.S.P. Dc socialisten boekten stemmenwinst in Vlaande ren, die zich spijtig genoeg niet in zetelwinst omzet te in de Kamer, doch wel in de Senaat en de Provin cieraden. De Waalse socialisten verloren 3 zetels en de Brus selse federatie 2 zetels in de Kamer. Zeer harde klappen kregen de francofone Brusselse socialisten, die nog altijd niet begrepen hebben hoe weinig lo nend het is de fransdolle extremisten van dc P.V.V.'ers en de F.D.F. achterna te hollen. De lijst Fayat-Gelders der Vlaamse socialisten boekte daarentegen een merkwaardig resultaat: twee volksvertegenwoordigers en één senator. Voor de B.S.P. was het over het algemeen geen slechte zaak, alhoewel dc winst van de Vlaamse so cialisten ons inziens groter had kunnen zijn en het licht verlies in Wallonië te vermijden was. Hiervoor had de partij het verjongingsproces, dat midden in de kiesstrijd werd ingezet, reeds enkele jaren vroeger moeten doorvoeren. Het is opmerkelijk dat de B.S.P. de beste resulta ten heeft geboekt daar waar jonge kandidaten op de lijsten voorkwamen. Dat is alleszins te onthouden. In Wallonië, waar de kaders enigszins verouderd zijn, is de toestand minder gunstig. De B.S.P. moet hier konsekwent op de ingeslagen weg verder gaan en maatregelen treffen om de jon geren in de partij een ruimer aandeel te geven. Ook dient de partij nog een inspanning te leveren om een zeker anti-klerikalisme af te leggen. Som mige kameraden hebben In verband met de kwestie «Leuven» zich niet kunnen weerhouden enkele uit vallen te doen tegen het katoliek vrij onderwijs, wat niet vanaard is om het vertrouwen van de kristelijkc kiezers, die de zaak van het socialisme genegen zijn, te winnen. Het zou dan ook bepaald nodig zijn dat we over onze verhouding tot de gelovigen principieel stelling nemen in een nieuwe beginselverklaring en dat we door daden aantonen dat we het eerlijk menen met de «doorbraak-gedachte». In elk geval heeft de socialistische vooruitgang in laanderen aangetoond dat er toekomst zit in onze beweging. Ik verpersoonlijk de nationale eenheid, op enkele miljoe nen werknemers en evenveel Vlamingen na... (Zie vervolg laatste blz.) Collard eerst taalgeschillen oplossen Leo Collard. voorzitter /an de B.S.P., verklaarde dat de resultaten in zekere mate heb ben aangetoond wat thans de plicht van de partijen moet zijn die de verantwoordelijk heid voor de leiding van het land op zich zullen moeten ne men. Of men wil of niet, voeg de hij er in dit verband aan toe, zullen de drie grote par tijen ik zeg niet die drie partijen gezamenlijk hun positie ten opzichte van de te vervullen plichten moeten be palen. Zij zijn genoopt snel tot een overeenkomst te geraken over het plan tot uitschake ling van de problematiek der taalgeschillen, want anders gaan we van de ene verkie zingsstrijd naar de andere. B.S.P.-bur eau bedankt de militanten Het BSP-bureau kwam bij een onder voorzitterschap van Collard. Het besprak de verkie zingsuitslagen. Het Bureau stelde met vol doening vast, dat de ESP over het algemeen genomen volko men haar stellingen heeft ge handhaafd en dat zij ze zelfs heeft verbeterd in tal van plaatsen. Collard dankte bij die gele genheid de militanten van de partij en der Gemeenschap pelijke Aktie, die zich geen in spanningen spaarden. Hij her innerde er tevens aan, dat de verkiezingspropaganda van de partij stoelde op de organisa tie van een globale oplossing voor de gemeenschapsproble- men en de taalvraag-stukken. en op het akkoord van Klems- kerke en Verviers, dat een pro gramma voorstelde tot hervor ming van de Belgische ekono- mische en institutionele struk- turen teneinde de expansie en de sociale vooruitgang te be vorderen. Hij beklemtoonde ook dat een groot gedeelte van het kiezerskorps dit om schreef. De B.S.P. bevestigt haar wil de oplossing van de ernstige en dringende problemen, die zich in het land stellen, in die richting na te streven. Het Bureau begroet met vreugde de beslissing met be trekking tot de stopzetting van de bombardementen op Noord- Vietnam. Het wenst, dat de vredesonderhandelingen on verwijld zullen begonnen wor den en dat de Vietnamese be- (Vervolg blz. 12) allen REDAKTIE EX ADMINISTRATIE ST.-1'IETERSXIEUWSTRAAT 64 GENT Tel. 23.57.95 (4 lijnen) Postcheckrekening 567.33 «Het. Licht» Voor tie abonnementsprijzen zie gewestelijke bladzijden Yerantvv. uitgever DEKEYEN R„ Koningstraat, Menen i

Voor Allen | 1968 | | pagina 1