Duidelijke stellingname bij de socialisten De aktie dient verder doorgezet tot de volledige heropstanding van de B.S.P. NA DE VERKIEZINGEN: Zaterdag, 13 april 1968 20e jaargang - Nr 15 E ondervoorzitter van de B.S.P., Jos Van Eyn- 1 de, heeft verleden week klare wijn geschon- JÊM ken. De partij zegt «neen» aan de P.V.V., «neen» aan een drieledige regering en «neen» aan een C.V.P.—B.S.P.-koalitie met de h. Vanden Boeynants als eerste-minister. Bovendien wijzen de Vlaamse socialisten de preten ties af van zekere «Brusselaars», wier politiek ons stilaan de keel begint uit te hangen... Men heeft Van Eynde verweten geen fluwelen hand schoenen te hebben aangetrokken, maar in de huidi ge omstandigheden had hij dan toch de verdienste van in den beginne de posities duidelijk te hebben afgebakend. Het moet nu voor elkeen klaar zijn: Ofwel gaat de vorige koalitie gewoon verder en dan kan het «pakt Vanden Boeynants-Van Audenhove» gerust opnieuw de stempel drukken op ons politiek leven, met de zegen van «La Libre Belgique», ofwel komt het tot een C.V.P.B.S.P.-regering en gaat men naar een meer travaillistisch gerichte politiek. Dit is het enig alternatief dat de socialisten in eer en geweten kunnen voorhouden. De B.S.P. heeft bij het begin van de verkiezingscam pagne aan de kiezers duidelijk gezegd waarover het ging: Er moest gekozen worden tussen «La Libre Bel gique de Papa» dat verpersoonlijkt werd door de tri colore-strikjesdragers Van Audenhove, Vanden Boey nants en Simonet of het «nieuwe België» dat geher- struktureerd dient te worden, vertrekkend van het bestaan van een Vlaamse en een Waalse gemeen schap en een Brusselse entiteit. We geloven dat de uitspraak van het kiezerskorps op dat punt niet kan worden betwist. Is niet meer dan duidelijk gebleken dat beide ge meenschappen zich willen bevestigen en zoveel mo gelijk baas in eigen huis willen zijn De winst, die door de middelpuntvliedende krachten van Volksunie en Rassemblement Wallon werd ge boekt, verraadt onmiskenbaar deze tendens. Nu ligt het voor de hand dat het niet deze extremis tische groepen zijn die een oplossing zullen vinden voor onze kommunautaire problemen eerstens zijn deze niet bij machte enig konstruktief werk te ver richten en vervolgens zijn ze zo Vlaams of Waals na tionalistisch ingesteld dat ze niet bij machte zijn de verzuchtingen van de andere bevolkingsgroep te be grijpen. De oplossing zal dus van de drie traditionele partijen moeten komen. In elk van deze partijen heeft men een eigen ziens wijze. Deze van de B.S.P. en van de P.V.V. zijn het verst van mekaar verwijderd. De B.S.P. wil een «nieuw België», de P.V.V. houdt zich angstvallig aan de een- heidstrukturen en het gecentraliseerd gezag vast, ter wijl de C.V.P. het midden houdt tussen beide, met een afgetekende neiging naar de B.S.P.-stellingen. Ook op sociaal-ekonomisch gebied staan we voor een identiek verschijnsel. De C.V.P. houdt het midden tussen de progressistische zienswijze van de B.S.P. en het «sociaal konservatisme» van de P.V.V., met een meer afgetekende voorkeur voor de socialistische stellingen, vooral in de kristen-demokratische vleu gel. Inderdaad, een aantal konservatieve krachten van de C.V.P. zijn naar de P.V.V. overgelopen, waar ze vol komen op hun plaats zijn, terwijl een aantal «recht se» elementen van de C.V.P. ook bij de Volksunie te rechtkwamen. Deze «zuivering» van de C.V.P. heeft ook haar goede kanten. Ze kan een toenadering bewerkstelligen tus sen de krachten van de arbeid. Het syndikale front tussen het A.B.V.V. en het A.C.V. zou wel eens kunnen uitgebreid worden op het poli tieke vlak. Een dergelijke toenadering wordt in socialistische middens als een «conditio sine qua non» aangevoeld voor een gebeurlijke regeringsdeelname. Als we geen nieuwe politiek kunnen brengen, die meer is gericht op het welzijn der arbeiders, dan wensen we niet mee te werken. Vandaar het «neen» tot de heer Vanden Boeynants, die misschien wel zich «po pulair» kan voordoen, maar ons inziens een zekere «tendens» vertegenwoordigt en meer bepaald deze van de «Brusselse middenstander», die te ver is ver wijderd van de Vlaamse en Waalse arbeider. P.D.B. Het zal voor de volgende keer zijn. De grote verliezers van van deze kiesstrijd zijn ze ker de liberalen of de PVV. Inderdaad, waar de voor zitter van deze partij, de h. Vanaudenhove, voorspelde dat het een alles overspoe lende blauwe golf zou wor den sprak hij zelfs niet van de PVV als sterkste partij? is het voor de PVV in Vlaanderen in het bijzonder een klinkende ne derlaag geworden en natio naal verliest de PVV zelfs een zetel. Vooral mogen wij er ons in verheugen dat de PW, niettegenstaande alle fi nanciële middelen, niette genstaande alle politieke bluf die de openbare opinie moest doen geloven dat men te doen had met een nieuwe jonge partij in plaats van de oude, versle ten, konservatieve liberalen, er niet in gelukt is maar één stapje vooruit te gera ken. Met het avontuur van de PW is bewezen dat bar- num vlak voor een verkie zing niets opbrengt. - Doch, wat waar is voor de PW is waar in 't algemeen. Men kan er niet onder uit, tijdens de weken die een verkiezing vooraf gaan, zich als partij te laten zien en horen. Dat behoort tot de psychologie van een kiesstrijd. De eigen mensen en propagandisten hebben de agitatie nodig. Ze moet evenwel enkel het uitroe pingsteken of het orgelpunt zijn van een werking die gezapig doch stelselmatig wordt gevoerd tijdens al de maanden tussen twee ver kiezingen. Men zegt dat de mensen niet gemakkelijk meer naar vergaderingen en bijeen komsten komen. Dat is waar. Doch, dat mag geen reden of geen verontschul diging zijn om niet gere geld vergaderingen en bij eenkomsten te houden. Voor ons mag een kies strijd dubbel zoveel kosten als thans. De grotere helft zou evenwel dienen besteed als kiezingen nog niet in het zicht zijn. Dat die onverhoeds kun nen komen, dat werd deze keer bewezen. En wie zegt dat het ook de volgende keer niet het geval kan zijn? Dat behoort, gezien de uitslag van 31 maart, zelfs tot de waarschijnlijk heden. KEDAKTIE EN ADMINISTRATIE ST.-1'IETERSNIEUWSTRAAT 64 GENT Tel. 25.57.95 (4 lijnen) PostchecRrekening 567.33 «Het Licht» Voor de abonnementsprijzen zie gewestelijke bladzijden. Verantw. uitgever DEKEYEN It., Koningstraat. Menen.

Voor Allen | 1968 | | pagina 1