Waar bevinden zich de taairacisten WAT NUi Nieuwe tijden - Nieuwe oplossingen door de macht van de B.S. CM Zaterdag, 20 april 1968 20e jaargang - Nr. 16 De houding van de Vlaamse socialisten Wie heeft zich opgesloten in de ééntaligheid (zie verder laatste blz.) (zie verder laatste blz.) VERSTERK DE B.S.P. WERF NIEUWE LEZERS VOOR DE SOCIALISTISCHE PERS GEEF BLIJK VAN DE SOCIALISTISCHE LEVENSKRACHT DOOR MEE TE MARCHEREN IN ONZE EERSTE MEIBETOGINGEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE ST.-PIETERSNIEUWSTRAAT 64 GENT Tel. 25.57.95 (4 lijnen) Posteheekrekening 567.33 «Het Licht» Voor <le abonnementsprijzen zie gewestelijke bladzijden. Verantw. uitgever DEKEl'EN R., Koningstraat. Menen. A LBERT HOUSIAUX, /S politiek direkteur van Le Petiple heeft op 12 april een artikel gewijd aan de taairacisten en hun «beestige teorieën» (in de letterlijke zin van het woord) die erin bestaan de kinderen op te sluiten in het taairegi me van hun vader...» Onze partijgenoot maakte de vergelijking tussen deze teorieën en deze van Hitler in verband met de joden en sleurde er zelfs de moord op Martin Luther King bij te pas... Onnodig te zeggen dat deze taairacisten Vlamingen wa ren... Natuurlijk richt pgt Hou- siaux zijn giftige pijlen op de Volksunie-aanhangers en an dere Vlaams-nationalisten. Wij hebben dus als socialis ten geen reden om ons ge raakt te voelen. Doch we zou den zeker -.villen zijn of Albert Housiaux zijn Vlaamse partij genoten ook niet als dusdanig beschouwt. We moeten daar om in het licht van de door ons ingenomen posities de vraag stellen. De Vlaamse socialisten heb ben op hun kongres te Klems- kerke de naleving geëist van de taalwetten van 19G3 en hebben zelfs gevraagd dat elke sabotage ervan zou wor den beteugeld. Dit betekent dat we ons aan het principe houden dat elk kind liet recht heeft onderwijs te genieten in de taal die thuis wordt gesproken en dat dit kind tegen andersluidende opvattingen moet worden be schermd, vanwaar deze ook komen De zienswijze ligt volledig in de lijn van de partij. In derdaad op 18 september 1953 heeft de Algemene naad van de B.S.P. volgende resolutie aanvaard «In de Brusselse agglome ratie, worden de leerlin gen die onderworpen zijn aan de leerplicht verdeeld over de Franse of Neder landse klassen volgens de taal die door het kind ge woonlijk gesproken wordt; die verdeling geschiedt onder het toezicht van de schoolinspektie». «La liberté du père de fa milie» het stokpaardje van de francophone Brusselaars wordt door de Vlaamse socialisten op grond van deze zienswijze re soluut afgewezen omdat ze niets anders is dan een be dekte poging tot verfransing. De Brusselse socialisten van de lijst Fayat - Gelders heb ben in een manifest deze zienswijze beaamd. Er is meer: het 5 Novem- berkomitee heeft verleden week volgeLde duidelijke ver klaring afgelegd «In zijn pedagogisch belang hoort het «Vlaams kind» te Brussel in Nederlandstalige opvoedingsinstellingen thuis (vanaf de peuterleeftijd). Dit is een absolute voorwaarde 5 de volwaardige aanwezig heid van beide landskullurcn in de hoofdstedelijke agglo meratie». Dit manifest werd door vele Vlaamse Socialisten mede on dertekend Nathalis De Bock, Walter Debroek. Fernand De Wit (voor de Jongsocialisten), Betty Frantzen, Alois Gerbo, Max Lamberty, Achilles Mus- sche, Gerard Schmook, Gerard Walschap, De vraag kan hard klinken, doch ze moet ons van het hart is de politieke direkteur van «Le Peuple» van oordeel dat ook deze mensen taaira cisten zijn wier teorieën deze van Hitier benaderen? Pgt Housiaux zou ons daar een duidelijk antwoord moe ten op geven. Trouwens het zou wel eens de moeite lonen de kwestie in een breder kontekst te plaatsen en te bepalen wat met taalracisme wordt be doeld. Ons inziens is taalracisme in feite niets anders dan het opschroeven van de eigen taal door het geringschatten van de andere talen. Een volgende fase is het taalimperialisme, t.t.z. de eigen taal aan ande ren willen opdringen. Het ligt voor de hand dat mensen die doorgaans meer dere talen kennen het best gevrijwaard blijven van deze kwalen. Ze hebben een brede re kijk op de zaken en voelen zich niet gefrusteerd of ge traumatiseerd wanneer men in hun bijzijn een taal spreekt die niet de hunne is. Als men dit fenomeen op de Belgische gemeenschap toe past dan moet men wel zeggen dat de taairacisten doorgaans niet aan Vlaamse kant zitten. Het korte en brutale «je ne comprends pas, parlez frangais s.v.p.» krijgt men altijd van een kant te horen. Het misprijzen voor het Ne derlands is in de hoofdstad een bekend verschijnsel en de francophone gesprekspartner zal aldaar geen gelegenheid laten voorbijgaan om te wij zen op de universaliteit en su prematie van het Frans. De Vlaming daarentegen (hij moge nog Daels heten) zal zich doorgaans goed uitdruk ken in de taal van Voltaire en in vele gevallen daarbij nog het Engels en liet Duits machtig zijn. Het staat vast dat om het even welke regering als eerste taak zal moeten hebben zo spoedig mogelijk te trachten de taalproblemen en de vraagstukken in verband met de nieuwe strukturen van België een oplossing te geven. Men zal aan de bevolking zeer duidelijk moeten zeggen, wat men wil en hoe men het wil. Bij dat alles is het toch ook voor iedereen zeer duidelijk dat er zich in ons land ern stige ekonomische en finan ciële problemen stellen, die niet met lapmiddelen of tijde lijke oplossingen kunnen aan gepakt worden, maar dat ook op die beide gebieden gron dige wijzigingen moeten wor den doorgevoerd, met andere en nieuwe middelen. Bij het zoeken naar een op lossing voor de regeringskrisis, zijn er een aantal basisvast stellingen die men niet kan en niet mag uit de weg gaan. Het moet nu wel voor ieder een duidelijk zijn dat er in derdaad in België, zoals wij socialisten het hebben vast gesteld in onze overeenkomst Klemskerke-Verviers, drie ge meenschappen bestaan: een Waalse, een Vlaamse en een Brusselse. De erkenning van dit feit moet omgezet worden in de nieuwe politieke struk turen van ons land en moet ook onder ogen genomen wor den bij het voorstellen van oplossingen voor onze finan ciële en ekonomische proble men. Dit moet en dit mag geen stap zijn in de richting van één of andere vorm van federalisme. Want. of men het wil of niet, Vlamingen, Walen on Brusselaars zijn «veroordeeld» om samen te leven. Hun fi nanciële. ekonomische en so ciale afhankelijkheid van el kaar is zo groot, dat een uit elkaar gaan slechts tot een katastroof kan leiden. Een nationale politiek blijft een noodzakelijkheid, des te meer omdat België een klein land is. dat zich geleidelijk moet integreren in de Euro pese strukturen die in opbouw zijn. Eten nationale politiek vormt geen tegenstelling met de erkenning van de drie ge meenschappen. een dergelijke politiek moet die gemeen schappen eerbiedigen en hen de kans geven op een maxi mum aan eigen beheer, aan eigen beslissingsrecht betref fende hun eigen vraagstuk ken. Men moet bij dat alles zoe ken naar een «gemeenschap pelijke deler» voor al de voor gestelde programma's, wij me nen niet dat men hierbij moet rekening houden met bepaal de extremistische stellingen. Hierbij komt een essentieel punt op het voorplan, dat trouwens gemeenschappelijk is aan alle partijprogramma's, namelijk het streekbeleid, de

Voor Allen | 1968 | | pagina 1