K 9 4 CM Ij? Zaterdag, 27 april 1968 20e jaargang - Nr. 17 V voor allen REDAKTIE EN ADMINISTRATIE ST.-ElETfcRSNIEUWSTKAAT 64 GENT Tel. 25.57.95 (4 lijnen) Postcheckrekening 567.33 «Het l icht» Voor de abonnementsprijzen zie gewestelijke bladzijden. Verantw. uitgever DEIvEYEN R„ Koningstraat. Menen. Toekomend jaar zal het precies tachtig jaar geleden zijn dat de Socialistische interna tionale opnieuw werd opgericht. Op dit kongres, dat te Parijs plaats had, was veel verwarring en werd heel wat gepraat, doch één voorstel kende alleszins een daad werkelijke uitwerking: dit van de Franse mijnwerkersafgevaardigde Lavigny en Dor- moy om 1 mei 1890 als internationale dag uit te roepen in het teken van de achturen. „Er zal op een vaste datum", zo luidde de resolutie, „een grote internationale manifestatie ingericht worden, zodanig dat in alle landen en alle steden tegelijk op dezelfde overeengekomen dag de ar beiders aan de openbare besturen de eis stellen om wettelijk de arbeidsdag tot acht uren te verminderen... Gezien de American Federation of Labor reeds besloten had op 1 mei 1889 een der gelijke manifestatie in te richten werd deze datum aanvaard. 1 mei als Feest van de Arbeid was geboren! Het kongres had evenwel eraan toegevoegd dat deze dag niet alleen in het teken hoef de te staan van de vermindering van de ar beidstijd, maar ook van de andere beslis singen die door de Internationale zouden getroffen worden. Zo kwam in 1893 te Zurich een tweede mo tief op de voorgrond: de strijd voor de vrede. Officieel werd medegedeeld „De betoging van Eerste mei voor de acht- urendag moet tegelijk in elk land de vas te wil der arbeiders bevestigen om door sociale hervormingen een einde te stellen aan de klasseverschillen en hare wil in de internationale vrede uitdrukken." Als we even naar de oorsprong van de 1 mei betogingen teruggrijpen is het slechts met één bedoeling aan te tonen dat dit verle den nog aktueel is. Inderdaad, is de strijd voor de achturendag niet volop in een nieuw stadium getreden In 1921 veroverden de arbeiders in ons land de 6 x 8 uren. Later kwamen de Engelse week en de vijfdagenweek van 9 uren per dag, wat onmiskenbaar een merkelijke ver betering betekende, maar dit belette niet dat van de achturendag werd afgeweken, wat ongunstig was voor de gezondheid van de arbeiders. inderdaad, datgene wat in 1890 door de In ternationale met aandrang werd geëist, bleek later uit medisch oogpunt de ideale formule te zijn: een arbeidsdag die niet lan ger dan acht uren bedraagt In een tijd dat de produktie steeds wordt opgevoerd, dat aan de lopende band wordt gepresteerd en in volle continus, moet de verovering van de 5 x 8 uren per week voor de arbeidersbeweging een nieuw doelwit vormen. 1968 is precies het jaar waarin deze eis opnieuw op de voorgrond kan wor den gebracht gezien het interprofessioneel akkoord met de patroons vervalt en opnieuw een vermindering van de arbeidsduur mo gelijk wordt. Het tweede doel van de 1 mei-betogingen is insgelijks nog geldend. Is de strijd voor de vrede niet de hoogste verzuchting van de socialistische arbeiders gebleven? Zonder de vrede heeft immers geen enkele sociale verwezenlijking zin. Alles wat de ar beiders hebben kunnen bereiken en dit is heel veel dreigt te worden teniet gedaan indien het ooit tot een gewapend konflikt zou komen. Daarom dienen onze 1 mei-betogingen steeds in het teken te staan van de vrede en de internationale samenwerking onder alle volkeren. Op 1 mei 1968 zal opnieuw worden betoogd! zoals de eerste socialisten het deden Voor de Vrede en de achturendag En diegenen die beweren dat 1 mei tot het verleden behoort, vergissen zich 1 mei is nog altijd aktueel P. D. B.

Voor Allen | 1968 | | pagina 1