li Onbegrijpelijk politiek gescharrel WAT DE B.S.P. NASTREEFT De B.5.P. moei hierin een leidinggevende rol spelen, rowel in de oppositie als in tijden van regeringsdeelname. Vergroot de uitstralingskracht van de socialistische bewe ging door aan te sluiten bij de .6.S.P. eg (Socicïle is een vciih elke efesgf 20e jaargang - Nr 19 Zaterdag, 11 mei 1968 De vlucht van tie «Vlaams ge zintien» voort allen KEDAKTIE EN ADMINISTRATIE ST.-t*lETfcRSNIEUWSTKAAT 64 GENT Tel. 15.57.95 (4 lijnen) .NrstchecUrekentng 567.33 «Het Licht, Voor de abonnementsprijzen •rif gewestelijke bladzijden. Verantw. uitgever DEKEYEN It.. Koningstraat Menen. ✓■"Ik ARTIJVOORZITTER Leo Collard heeft in het begin ÉJ van deze week de koning verzocht van zijn op- dracht te worden ontlast. De B.S.P. is er dus niet in gelukt een regering te vormen met dc C.V.P. Dit was trouwens de ENIGE bedoe ling. Er was van in den beginne onomwonden gezegd dat de socialisten, onder geen enkel voorwendsel, samen met de P.V.V. wenste te regeren. Elkeen wist dus bij voorbaat dat ook een drieledige re gering niet tot de mogelijkheden behoorde. Dat was klaar en duidelijk. Wij hebben als socialisten onze redenen om aldus te handelen de P.V.V. is een konservatieve partij die in dienst staat van de geldmachten. Er is geen politiek van sociale en ekonomische heropleving mee te voeren. Wij hebben ook als Vlamingen onze reden om de P.V.V. af te wijzen deze partij is het toonbeeld van al wat in dit land vlaamshatend is. Wij schuwen de P.V.V. als de pest. Dat moet duidelijk doordringen tot allen die het aanbelangt. Ook de heer Vanden Boeynants, die intussen met een nieuwe opdracht werd belast, moet zich hiervan terdege bewust zijn. Wendt hij zich tot de B.S.P. om de mogelijk heden van een «tripartite» te onderzoeken, dan zal hij van een kale reis terugkomen. Wil hij tegen alle verwachtingen in een C.V.P.B.S.P.-koalitie, dan zal hij moeten weten dat al een eerlijk gemeende poging in die zin werd onder nomen, welke helaas is gestrand op de procedure-knepen ».tn zijn par tij. Bovendien zal hij moeten beseffen dut wij zijn persoon met een zekere politiek vereenzelvigen welke niet de onze is. De stand van zaken is er niet beter op geworden en de partners evenmin. Men heeft in ons land een goede kans gemist om uit het slop te geraken. De C.V.P. is verantwoordelijk voor deze mislukking. Wat zijn de beweegredenen geweest in de C.V.P. om al dus te handelen? Was het omdat een socialist het initia tief in handen had van de regeringsvorming? Was het omdat de man in kwestie een Waal was? Zoveel vragen waarop het antwoord verschuldigd blijft. Nochtans had een C.V.P.B.S.P.-koalitie goede perspek- tieven kunnen bieden. Een regeling der kommunautaire problemen, vertrek kend van het bestaan en de gelijkberechtiging van twee gemeenschappen, zoals de socialisten ze voorstelt, zou im mers een harde klap zijn geweest voor het «Brussels esta blishment». Voor sommigen is hun «Vlaamsgezindheid» slechts ver haal en bovendien nog synoniem van behoudsgezindheid. Bladen zoals «De Standaard», die gewoonlijk aan opbod doen inzake flamingantisme, hebben zich de jongste we ken plotseling ontpopt als de vurige verdetligers van de P.V.V. (precies op dezelfde wijze als «La Libre Belgique»! Ze hadden tot nog toe de P.V.V. met zijn «compromis de Liège» afgeschilderd als de P(est) V(oor) V(laanderen), als de spreekbuis van de Brusselse francofonie, als de ver dedigster van de volksvreemde bourgeoisie in Vlaanderen. Plots al meteens wordt in dezelfde bladen beroep ge daan op de P.V.V. om mede de «kommunautaire proble men» te regelen en ontdekt men staatsmanszin bij een Omer Vanaudenhove... Begrijpe wie kan! De enige logische uitleg die men aan deze zonderlinge houding kan geven is de volgende: men heeft in C.V.P.- kringen te allen koste het tot stand komen van een «tra- vaillistisch gezinde» regering willen vermijden. De konservatieve krachten in de C.V.P. hebben hun in vloed doen gelden en haalden weer de bovenhand. De aan duiding van de heer Vanden Boeynants is meer dan bete kenisvol. Men wenst in deze kringen opnieuw een C.V.P.P.V.V.- legering, met alle nefaste gevolgen vandien voor de «Vlaamse zaak», maar met nog erger gevolgen voor de werklozen en de sociaal-verzekerden. Het is nog niet duidelijk hoe deze ploeg zal standhou den of op welke basis ze ook maar zou kunnen vertrekken. Als ze bekwaam was om de krisis op te lossen dan hadden geen nieuwe verkiezingen nodig geweest. Met al deze zonderlinge maneuvers en tijdverlies staan we weer een stap dichter bij de gevaarlijke toestand die men de krisis van het regime noemt. Er zijn geen groter blinden dan degenen die niet willen zien. PiD.B. Dc sociale vooruitgang is een werk van elke dag. Ze bestaat erin alle bevol kingslagen deel te laten hebben in een verhoogde algemene welvaart, die voortvloeit uit de ekonomische expansie. Het behoort tot de traditie en de roeping van de Belgische Socialistische Par tij her materieel en moreel peil te verbeteren van allen, die leven van hun arbeid loon- en weddetrekkenden, kaderpersoneel, zelfstandigen, personeel in openbare dienst. Zo ook verdienen de gepensioneerden, gehandikapten, invaliden, werklozen, weduwen en zieken een bijzondere bescherming. Voor hen dient een waar achtige programmatie voor de verbetering van hun bestaanszekerheid en welzijn te worden verwezenlijkt. Het gezin is een instelling, waarvan het bestaan ten grondslag ligt aan onze maatschappij. De volledige ontplooiing ervan moet verzekerd worden.

Voor Allen | 1968 | | pagina 1