VOOR WANNEER DEFINITIEVE VREDE? ALGEMENE B.S.P.-RAAD SPRAK ZICH UIT: Geen deelname aan driepartijenregering -m 20e Jaargang - Nr 20 Zaterdag, 18 mei 1968 Waarom ons ««een» tot de tri partite? Het plan «J DB» een grove marchandage PJ).B. I m 7 'S De Algemene Raad van de B.S.P. is verleden zaterdag bijeengekomen onder voorzitter schap van Victor Larock. Volgende resolutie werd met 386 stemmen eenparig aangenomen, op uitzondering van 22 onthoudingen van de leden van de Brus selse federatie. (Verv. laatste blz.) KEDAKTIE EN ADMINISTRATIE ST.-flETfcRSNIEUWSTRAAT 64 GENT Tel. 15.57.95 (4 lijnen) Postcheckrekening 567.33 «Het Licht» Voor de abonnementsprijzen -if gewestelijke bladzijden. Verantw. uitgever DEKEYEN R.. Koningstraat Menen. Vlaamse en Waalse socialisten eensgezind OP de Algemene Raad van de B.S.P. heeft Leo Collard in één zin de gevoelens van alle werkelijke socialisten vertolkt «Wij kunnen de ziel van de Partij niet verkopen voor enkele ministerportefeuilles De B.S.P. zou er inderdaad verkeerd aan doen de tricolore- reserveofficier en een aantal verburgerlijkte Brusselaars, die meer belang aan «Le Soir» hechten dan aan hun eigen socialis tische pers, te volgen in hun pogingen om ook de «Brussels- gezinde» en konservatieve P.V.V. in een «tripartite» te betrek ken. Wanneer Jos Van Eynde gezegd heeft dat de tripartite het kwakzalversmiddel is waarnaar mensen met zwakke overtuiging en falende energie willen grijpen, dan bedoelde hij waarschijn lijk deze Brusselaars, wier «modern socialisme» spijtig genoeg niets anders blijkt te zijn dan een neo-socialisme dat de hui dige kapitalistische strukturen als dusdanig aanvaardt. De Vlaamse Socialisten te Brussel van de groep elfhebben nu een reden te meer om zich van de Franstalige Brusselse Federatie te distantiëren. De Algemene Raad van de B.S.P. heeft met haar neen tot de tripartite duidelijk willen te kennen geven dat ze wenst af te rekenen met de politiek van de vorige regering op financieel, sociaal en ekonomisch gebied. De regering Vanden Boeynants heeft een zware erfenis nage laten een begrotingstekort van 5 miljard voor 1968 en wellicht 10 miljard voor 1969 (ondanks de liberale bluf), de sociale pauze, meer dan 100.000 werklozen, waarvan er 23.000 zijn van minder dan 25 jaar wier aantal is verdubbeld sedert juni 1967. Het zou onjuist zijn te beweren dat deze jongeren ongeschool den zijn: ongeveer de helft onder hen heeft technisch onder wijs gevolgd. We mogen dus aannemen dat tienduizenden jon gens en meisjes met een diploma op zak werkloos zijn. Indien de Socialisten in de regering treden, kan en mag het niet zijn om dezelfde politiek te voeren als de ploeg Vanden Boeynants - De Clercq. Onze sociale en ekonomische politiek is niet deze van de P.V.V. Ze is ook deze niet van sommige konservatieve C.V.P.'ers. Wij vrezen de regeringsdeelname niet, op voorwaarde dat we in staat worden gesteld een politiek te voeren die in de lijn ligt van onze socialistische visie op de maatschappij. Wij vrezen evenmin de oppositie omdat deze heel goed ons 1 in staat zal stellen onze aanvallen te richten op «de gevestigde orde». In gans West-Europa staan de jongeren en de studenten op tegen het establishment, ze eisen meer demokratie op alle gelederen in de universiteit, in het bedrijfsleven, in de wereld van de informatie. Er worden gemeenschappelijke fronten ge vormd tussen studenten, de arbeiders en de syndikale organi saties. Deze beweging is niet alleen anti-kapitalistisch, maar ze heeft onmiskenbaar een socialistisch karakter. Als tegen de voorrechten en de geldmachten storm wordt gelopen moeten de socialisten in de eerste rij staan en deze rol kunnen ze heel goed vervullen wanneer ze niet bij de regeringsdeelname wor den betrokken. Dit belet niet dat de Socialisten altijd bereid blijven samen met de kristen-demokraten de regeringsverantwoordelijkheid op te nesnen. Alles hangt af van wat de C.V.P. ons op sociaal en ekonomisch gebied te bieden heeft. Wat thans in het ontwerp van de for mateur wordt vooropgesteld is alleszins ontoereikend. Het «Plan Vanden Boeynants» hoe konkreet het ook is kan evenmin door de Vlamingen worden aanvaard. Het geeft de indruk van een gedurfde marchandage, van een koop «en gros» die te laten of te nemen is en waarbij begrippen zoals rechtvaardigheid en de menselijke waarden niet aan bod komen. In diezelfde termen mogen we zeggen dat de Vlamingen de nog niet zo duidelijke overheveling van «Leuven-Frans» naar Wal lonië heel duur moeten betalen.... Sommige katolieke bladen zoals «De Standaard» willen dat niet zien en staan klaar om de Vlaamse zaak te verraden. Ze zijn i eerst konservatief en pas daarna Vlaamsgezind. Ons goed, maar dat ze dan weten dat de Vlaamse Socialisten hoegenaamd geen lust hebben om het Plan Vanden Boeynants 1 toe te juichen en dat we desnoods zonder hen de Vlaamse i rechten zullen verdedigen. w ?- cl 'i De Amerikaanse en Noordvietnamese afgevaardigden, op het punt hun plaats in te ne men rond de konferentietafel. (Cliché Vooruit) Na meer dan een maand over en weer gepraat te heb ben en een groot aantal hoofdsteden voorgesteld te hebben, kwamen Washington en Hanoi eindelijk tot een ak koord over de stad waar ze voorafgaandelijk vredeson derhandelingen zullen voeren. De keuze viel op Parijs en op een internationaal paleis een oud hotel, waar tijdens 1940-'44 de Gestapo gevestigd was. Het ligt op een paar mi nuten van de Triomfboog (Are de Triomphe), dus in het hartje van Parijs. De onder handelingen werden op 10 de zer of een paar dagen later begonnen. President Johnson zei dat de onderhandelingen moeilijk zullen zijn en lang zullen du ren. Wij geloven het ook. Onder de waarnemers is er niemand die gelooft dat men nog dit jaar het vuur zal sta ken. Sommigen zeggen vol gend jaar, maar de meesten denken dat de vrede er niet zal komen voor 1970! Wij melden terloops dat de oorlog in Korea begon in juni 1950, vredesonderhandelingen werden aangevat ni juli 1951. Ze werden geschorst in augus tus, hernomen in oktober en kwamen tot een resultaat in juli 1953. Intussen werd er steeds hef tig gevochten en vielen er vele doden. Wij vrezen dat dit ook deze maal zo zal gaan. De ge beurtenissen van de jongste dagen te Saigon schijnen het te bewijzen. Na het verslag van Leo Collard, voorzitter van de BSP over de politieke toe stand te hebben gehoord, keurt de Algemene Raad de stellingen goed die hij in zijn hoedanigheid van formateur heeft aangenomen en die het Partijbureau bestendig en eenparig heeft bevestigd. De Algemene Raad maakt de volgenderwijze geformu leerde beslissingen dd. 9 mei van het Partijbureau tot de zijne. Het Bureau beseft dat het noodzakelijk is dringend een einde te stellen aan de re- geringskrisis, die meer dan drie maanden geleden werd geopend door de interpellatie van CVP-volksvertegenwoor- diger Verroken, inzake de overheveling van de Frans talige afdeling der katolieke universiteit van Leuven, en door het ontslag van het CVP-PW-kabinet Vanden Boeynants, ingevolge het uit eenspatten van zijn meerder heid en van de Kristelijke Volkspartij zelf. Elke dubbelzinnigheid wil lende vermijden, stelt het eensgezind Bureau er prijs op te onderstrepen: 1. De BSP zal niet deelnemen aan een driepartijen regering. 2. Zij blijft bereid om waar achtige onderhandelingen aan te vatten met het oog op de samenstelling van een BSP-CVP-kabinet. 3. Zij zal slechts aan be sprekingen deelnemen in dien deze de vorming van dergelijke tweepartijen- koalitie beogen, met een programma dat zal toe laten België te herstruk- tureren door middel van ruime en doeltreffende hervormingen, waarvan de basis is gelegen in de er kenning en de organisatie van gemeenschappen, die in welbepaalde domeinen

Voor Allen | 1968 | | pagina 1