WEKEN II Verbetering van de bestaanszekerheid der gepensioneerden Er dient verder gestreden voor een pensioen gelijk aan 75% van het loon. Om dit te bereiken: sluit aan, versterk de machl van de B.S.P. 20e jaargang - Nr 21 Zaterdag, 25 mei 1968 Wacht Van den Boeynants op de P.V.V. Geen travaillistische ploeg En de Vlaamse eisen Met de B.S.P. naar een verzekerd bestaan VVV voor i/j co allen REDAKTIE EN ADMINISTRATIE ST.-ri ETERS NIEUWST KA AT 64 GENT Tel. 15.57.95 (4 lijnen) Postcheckrekenlng 567.33 «Het Ulcht» Voor de abonnement-prijzen zie gewestelijke bladzijden. Eerantw uitgever DEKEYEN l{. Koningstraat Menen. E C.V.P. heeft besloten met de B.S.P. onderhan delingen aan te vatten; ze zijn in het begin van deze week begonnen. Het feit dat men zeven we ken heeft gewacht om daar mee een aanvang te nemen is alvast niet van aard om het vertrouwen tussen beide partijen te versterken. Ook het feit dat de forma teur Vanden Boeynants heet werpt een schaduw op de hele zaak. Het is immers gekend dat de voorliefde van de forma teur naar de partij van de heer Vanaudenhove gaat. De P.V.V. maakt evenwel zo'n in nerlijke krisis mee dat ze voorlopig niet in staat is sa men met de C.V.P. een meer derheid op te brengen. Inderdaad, met een opstan dige Brusselse federatie is de P.V.V. niet «regeringsklaar». Zal haar voorzitter, die een kampioen van de volmachten is, er in slagen de partijdisci pline te herstellen? Dat blijft een vraagteken. In elk geval heeft de P.V.V. tijd nodig om van de wonden te genezen die ze op het kongres van het Liberaal Vlaams Verbond en in de schoot van haar Brus selse federatie heeft opgelo pen. Dat weet de heer Vanden Boeynants ook en dit doet meteen de vraag rijzen of hij zich thans niet tot de B.S.P. richt om de P.V.V. tijd te geven om dan op een goed gekozen ogenblik de on derhandelingen met de B.S.P. te laten mislukken? Onze onderhandelaars zullen spoedig ondervinden of het menens is in de C.V.P. Is het niet noodlottig voor allen die het travaillisme voorstaan dat de C.V.P. men sen zoals Harmei en Vanden Boeynants naar voor schuift om met de B.S.P. te onder handelen, terwijl een Segers en een Lefèvre niet aan bod konen? De verklaring van minister De Saegher tijdens het laatste weekend te Brugge laat om trent de kansen van het tra vaillisme niet de minste twij fel: een C.V.P.-B.S.P.-koalitie kan volgens hem geen travail listische ploeg vormen. Dat wisten we wel, doch het feit dat er de nadruk werd op gelegd bewijst hoe weinig men in bepaalde C.V.P.-krin- gen geneigd is die weg op te gaan. Ook de onvoorwaardelijke steun die aan de heer Van den Boeynants door gans de C.V.P. wordt toegezegd, zal in de B.S.P. heel wat begeeste ring zo hiervan sprake kon zijn hebben gedempt. Voor ons is en blijft VDB een zeker politiek merk... We zouden niet beter vra gen dan ons in de bedoelin gen van de formateur te ver gissen en in hem een loyale gesprekspartner te vinden die de besprekingen tot een goed einde brengt. Het land heeft immers be hoefte aan een sterke rege ringsploeg, die van aanpakken weet om de financieel scheef gegroeide situatie weer recht te trekken, om een ekonomi- sche heropleving te bewerk stelligen en opnieuw een so ciale politiek te voeren ten bate van de arbeiders en de bedienden. Is de C.V.P. met als eer ste man Paul Vanden Boey nants bereid in deze zin de socialistische voorstellen te volgen? Als dit artikel verschijnt zal wellicht het antwoord op deze vraag al gekend zijn. Er is nog een ander aspekt dat ons verontrust: Het plan Vanden Boeynants bevat een aantal voorstellen die voor de Vlamingen onaanvaardbaar zijn! Hoe kan men van de terug keer van de Voerstreek naar Luik spreken zonder dat op nieuw de kwestie Komen- Moeskroen ten berde wordt gebracht? (Men mag niet vergeten dat men in deze Westvlaamse gewesten de dui zenden Vlamingen van de hun toegezegde taaifaciliteiten wil beroven.) Kan men aanvaarden dat inzake «Leuven» geen duide lijke beslissing wordt geno men, terwijl in het kader van de kulturele autonomie toch alleen de Vlamingen te be slissen hebben over het uni versitair onderwijs in Vlaan deren? Waarom «la liberté du père de familie» te Brussel wan neer geen enkel franstalig kind in de hoofdstad verplicht wordt in het Nederlands te studeren en alle Vlaamse po litieke en kulturele groepen zich aan de huidige wetgeving houden waar de nadruk wordt gelegd op het recht van het kind in zijn eigen taal onder wijs te genieten? Waarom na 1975 uitbreiding van de Brusselse olievlek, met taaifaciliteiten voor de frans- sprekend^n in Vlaamse gewes ten, terwijl op het grondge bied van de huidige 19 ge meenten de taalwetgeving openlijk wordt gesaboteerd? Waarom opnieuw Vlaamse ge meenten verfransen terwijl men weet dat geen Waalse gemeente ten zuiden van Brussel haar Vlaamse inwo ners taaifaciliteiten wil ver lenen? We vragen ons af hoe in de Vlaamse C.V.P. dat allemaal kan verteerd worden. De Vlaamse socialisten kun nen dat niet. Ze zijn wel be reid naar aanvaardbare op lossingen te streven, maar de stem van de reden en het ge zond verstand moet worden gehoord. De Vlaamse socialisten zou den er verkeerd aan doen de C.V.P. op dit gevaarlijk pad te volgen. P.D.B. Uit de nota's die Leo Collord als formateur heeft overhandigd aan de h. Houben, voorzitter van de C.V.P. Voorstellen inzake loon- en weddelrekkenden. - Eerste fase: Vanaf 1969 verdubbeling van het verlofgeld. Op 1.1.1969: verhoging met 10 t.h. van de pen sioenen gebaseerd op een loopbaan van voor 1955. Aanpassing (perekwatie) volgens de de gressieve schaal van 1955 C10 t.h.) tot het jaar voor de in aanmerking genomen wedde voor de berekening van de pensioenen. Toelage ten gunste van het pensioenstelsel der loon- en weddestrekkenden als vergoeding voor het ontbreken van een bijdrage vanwege de werklozen. Onmiddellijke oprichting van een werkgroep be last met het opstellen der technische maatre- delen die er moeten toe strekken de automa tische perekwatie der uitgekeerde pensioenen en de herwaardering van de in aanmerking geno men wedden bij de berekening van de nieuwa pensioenen te verzekeren en dit met het oog op de uitkering van een pensioen gelijk aan 75 t.h. van het loon, doel dat in de loop van de legislatuur moet bereikt worden. In de loop van een tweede fase, zou het verlof- geld op 2.000 F gebracht worden; het gewaarborgd minimum zou vermeerderd worden, zodat een ver hoging van 25 t.h. in de loop van de legislatuur zou bereikt worden. Andere kategorieën van gepensioneerden: zelf standigen - vrij verzekerden. Verhoging der pensioenen met 10 t.h. op 1.1.1959. Oprichting van een werkgroep belast met het opstellen van een stelsel vergelijkbaar met dat van de loon- en weddetrekkende voor wat het deel van de 75 t.h. betreft.

Voor Allen | 1968 | | pagina 1