De dronkemanseenheid van de P.V.V. 20e jaargang - nr 22 Zaterdag, 1 juni 1968 De P.V.V. ligt ziek te bed Moedige oplossingen noodzakelijk Met Pinksteren treftKen M M van onze vakantiecentral voor I- allen Een stille revolutie KEOAKTIh AD.MIMSTIiAT't ST.-l'lb'Tti(SMElWSTHA.iT 64 1.EN1 Tel. i5.57.95 (4 lijnen) l"ostche> krekenlng 567.33 «Het Licht* looi de abonnement -prijzen 'ie gewestelijke bladzijden reraiitw uifgettr DEKEYEN li Koningstraat Menen. jj^^E besprekingen tussen de C.V.P. en de B.S.P. kregen in het be gin van deze week vastere vorm. Was dit te wijten aan het feit dat de P.V.V. er niet in geslaagd is haar eenheid te herstellen In elk geval diegenen, die in de C.V.P. het hardst hebben geroepen om een samengaan met de libera len, verklaren thans dat de P.V.V. meer dan ooit tevoren een „zand bank'7 is gebleken, waarop men niet bouwen ken. Zelfs „La Libre Belgique" klaagt stenen uit de grond omdat de P.V.V. nog steeds ziek te bed ligt... Het kongres van de P.V.V. heeft inderdaad een „schijn-eenheid" ge bracht, waaraan niemand het waagt zich vast te houden. Zelfs het liberale blad „Le Ma- tin" spreekt van „het kongres van de malaise" met aan de ene kant de heren Grootjans en Vanderpoor- ten en aan de andere kant de heren De Muyter en Rispoulos wier stand punten onverzoenlijk zijn. Het liberaal Vlaams verbond noemt het zo met lof overgoten en bewierrookte „compromis de Liège" van de P.V.V. voorbijgestreefd. De Vlacmse liberalen te Brussel hebben eindelijk gezien hoe fransdol de meerderheid van hun Federutie is. Ze hebben zich laten inspireren door de „Rode leeuwen" van Gel ders en Fayat en willen zich nu voor „blauwe leeuwen" laten door gaan. We geloven niet dat ze deze naam verdienen. Beter ware het te spreken van de blauwe monsters van Lochness, die beestjes waarvan men om de vijf jaar vertelt dat ze hun kop boven water hebben ge stoken maar waaraan in feite geen zinnig mens gelooft. Zoals de toestand nu is, lijkt de P.V.V. minder dan ooit in aanmer king te komen voor de regerings vorming. Anderzijds heeft de christelijke vakbondsleider August Cool een lans gebroken voor een C.V.P.- B.S.P.-regering. Wat mogelijk is op het syndikale vlak nl. een frontvor ming tussen christelijke en socialis tische arbeiders, zou ook op het politieke vlak mogelijk moeten zijn. Maakt deze coalitie dus de beste kans Afwachten is de boodschap Welke regering er ook gevormd worde, deze mag zich verwachten aan ernstige moeilijkheden indien ze van in den beginne moedige op lossingen voorstelt. Jos Van Eynde heeft gewag ge maakt van „een stille revolutie" die zich bij de onderhandelingen dient te voltrekken. De ondervoorzitter van de B.S.P. weet goed wat hij zegt. Voortgaan de wat in Frankrijk en elders ge beurt kan men zich aan ernstige troebelen verwachten indien de sfeer van onbehagen niet wordt weggenomen die op de studenten en arbeiders weegt. De explosies van misnoegdheid zijn tegen de gevestigde orde ge richt. Ze zijn in wezen anti-kapita listisch, maar daarom nog niet so cialistisch. De studenten eisen meer demo- kratie in het onderwijs, en de ar beiders meer medezeggenschap in de fabrieken. Hoewel dit vanuit so cialistisch oogpunt positief kan worden benaderd, is het geenszins uitgemaakt dat deze bewegingen zullen leiden tot het instellen van een socialistische orde. Gans de aan gang zijnde kracht proef kan uitdraaien op een ver sterken van het recktionair gezag, t.t.z. op een nieuwe vorm van fascisme. Het is daarom nodig dat de so cialistische partijen in West-Europa zich klaar moeten houden om de „revolte" tot een goed einde te brengen. We mogen natuurlijk de span ningen van Frankrijk niet projek- teren op onze binnenlandse toe standen. Deze hebben hun eigen karakter, alleen reeds door de specifieke toe standen in verband met de commu nautaire gemeenscheppen. De kwestie „Leuven" heeft ech ter bewezen hoe explosief deze zijn. Het is niet uitgesloten dat een gevecht in de straat zou uitmonden in een broedertwist die niet zozeer een anti-kapitalistisch dan wel een nationalistisch karakter zou dragen. Daarom is het beter „een stille revolutie door te voeren. Het moet dan evenwel een echte „revolutie" zijn, die diep ingrijpt in de bestaande sociale en ekono- mische strukturen zoniet wordt gans het opzet teniet gedaan en zouden de onstuimige krachten zich tegen ons kunnen keren. De socialisten staan voor een gewichtige beslissing die bepalend is voor de toekomst van de bewe ging. cr worden gcKozen in zeer moeilijke omstandigheden. Bij deze keuze doen we best ons te laten leiden door ons socialistisch geweten. P. D. B. Wat is me dat Ik heb nu toch al water in mijn wijn gedaan... Herinnert u zich nog met welke superieure houding de P.V.V. r.an het volk verkondig de dat zij de énige partij was zonder innerlijke problemen. Zij, de P.V.V., was de een heidspartij. Zij, de P.V.V., was de juiste weergave van wat de Belgische bevolking wilde. Het ging zelfs zover dat M. Van- audenhove, de voorzitter van de P.V.V., de sterke man die België nodig had, zijn beruch te slogan lanceerde: «Mijn partij is mijn land!» Alle an dere partijen waren volgens de P.V.V. verdeeld, verscheurd! Het waren verouderde partij en, zonder eenheid en bijge volg zonder kracht. De P.V.V. ging een twintigtal zetels winnen, wat slechts een stap zou zijn naar de volstrekte meerderheid En toen kwa men de verkiezingen. Inplaats van te winnen, verloor de P.V.V. En de poppen gingen aan het dansen. De Vlamingen trokken naar Knokke en gingen er hun gal uitspuwen over de Franskil jons, de" Brusselse leiding van de P.V.V. De Vlaamse P.V.V.'ers wil den het einde van de almacht van het Hymans Instituut, m.a.w. wensten zij niet ver der de opgeblazen wartaal van de blauwe Mao ofte Francis Deweert nog te slik ken. Zij zouden hun eigen weg gaan. Maar ja, Mr. Van- audenhove kon nog hopen, hij beter dan wie ook wist dat die hoog van de toren blazen de Vlaamse P.V.V.'ers vlug te rug brave schapen worden als men ervoor zorgt dat bijvoor beeld hun voorzitter, M. Po- ma, toch aan een senators zetel geraakt Daarbij wist M. Vanauden- hove dat, zo hij het met VdB aan boord kon leggen om te rug aan ministerportefeuilles te geraken, het eigenbelang het terug vlug zou halen op de Vlaamse principes. Doch ook die hoop viel aan scherven, toen plots de waar achtige Brusselse P.V.V.-fede- ratie aan het muiten sloeg. Ook daar brak 't los en trok ken de Vlaamse P.V.V.'ers er uit, genoeg getart door de P.V.V.-franskiljons. Ze trok ken naar Vilvoorde...!!! Waar was de oude eenheid nu gebleven De leider zou de zaak re gelen. M. Vanaudenhove zou zijn troepenterug in handen nemen. Niet naar de Heysel, waar alles zo gemakkelijk ging, maar naar de Magdale- nazaal te Brussel. Hij, de lei der, zou de eenheid herstel len. Zo gebeurde het. En voor wie M. Vanaudenhove nog steeds wil geloven, is de een heid in de P.V.V. dan ook hersteld. Dat Waalse en Vlaamse P.V.V.'ers zich de bitterste verwijten naar 't hoofd slin gerden, dat Brusselse P.V.V.- ers dreigden voor de laatste maal gesproken te hebben op een kongres van die partij, dat tientallen Vlamingen met aan het hoofd de Vlaamse P.V.V.-ministers tegenstemden dat belet M. Vanaudenhove niet voor de TV te verklaren dat de P.V.V.-éénheid hersteld is. Voor ons niet gelaten. Eén zaak staat vast. De P.V.V. is hopeloos verdeeld, niet over taal- en gemeen schapsvraagstukken alleen, maar ook over de te volgen politieke lijn. De waarheid haalt het voor de zoveelste maal op de woordenkramerij en de barnumreklame. Voor de P.V.V. is nu reeds de tijd van de afrekening aangebro ken

Voor Allen | 1968 | | pagina 1