EEN MAATSCHAPPIJ IN BETWISTING „REVOLUTIE 15 HET BUITENGEWONE DAT DAGELIJKS GEMEENGOED WORDT" CM 20e jaargang - nr 23 Positief element (Zie vervolg blz. 2) Zaterdag, 8 juni 1968 naar ten nlaiN tllM Het lijkt ons overbodig nog maals te herinneren aan de omstandigheden, die de rege- ringskrisis hebben veroor zaakt, noch aan deze die, na de ongewone verkiezingsuit slagen het vormen van een re gering hebben vertraagd. Sommige politieke persona liteiten hebben, zoals men weet, hun steentje bijgedragen om de taak van de formalige formateur, onze partijgenoot Leo COLLARD, te doen mis lukken en om een C.V.P.-B.S.P. koalitie tegen te werken. Nadat de nieuwe formateur VANDEN BOEYNANTS had getracht de onderhandelingen in een bepaalde richting te sturen, met het oog op het vormen van een tripartite, kreoe hij eindelijk van zijn partij vrienden dé opdracht niet de B.S.P. te onderhande len. Men zou natuurlijk kunnen opwerpen dat bepaalde moei lijkheden in de P.V.V.-rangen hebben meegespeeld bij het verkiezen, door de C.V.P., van de B.S.P. als gesprekspartner. De B.S.P. had, derhalve ernsti ge bezwaren kunnen maken tegen dergelijk politiek oppor tunisme. Doch iedereen is er zich van bewust geworden dat het aanslepen van de krisis het land voor zeer ernstige problemen zou plaatsen. Daar om heeft de B.S.P. aanvaard, om samen met de C.V.P. diep gaande besprekingen aan te vatten, om te trachten een koalitie-regering tot stand te brengen. Als positief element dient onderstreept te worden dat de beide partijen het er over eens zijn dat de aanpak van de tal rijke problemen, die sedert ja ren op een oplossing wachten, niet meer mag uitgesteld wor den. Het moge hier volstaan even te wijzen op de vergis sing, die door de laatste rege ring begaan werd, van de taai en kommunautaire vraagstuk ken onaangeroerd te laten. Dit had voor gevolg dat, bij me nige kiezer, een gevoel van bitterheid ontstond en dat de kleine partijen, na een diep gaande bewerking van het kiezerskorps, een elektoraal sukses boekten. Het zou der halve fout zijn in dezelfde vergissingen te hervallen. De tijd is nu voor de partij en aangebroken om het aan de kiezers duidelijk te maken dat zij de wil en de macht bezit ten om, op sociaal, ekonomisch en kommunautair vlak gepas- IA REDAKTIE EN ADMINISTRATIE ST.-E1ETERSNIEUWSTRAAT 64 GENT Tel. 15.57.95 (4 lijnen) Postcheekrekenlng 567.33 «Het Licht» Voor de abonnementsprijzen zie gewestelijke bladzijden. Verantw. uitgever DEKEYEN R., Koningstraat. Menen. De regeringskrisis in ons land en de moeizame bespre kingen tussen B.S.P. en C.V.P. om er een einde aan te stel len, mogen onze ogen niet doen sluiten voor de bewegin gen die in Frankrijk het re gime van de Gaulle aan het wankelen hebben gebracht en die in andere landen van Eu ropa, de kommunistische in begrepen, hun terugslag heb ben. Deze bewegingen gaan voor al uit van de jongeren stu denten, die mistevreden zijn over de onderwijsstrukturen en jonge arbeiders die tegen de toestanden in hun onder neming in opstand komen. De akties reiken evenwel verder dan het eeuwige konflikt tus sen generaties. De aanvallen worden niet gericht tegen de ouderen, maar wel tegen het «establishment», tegen de zo geheten «gevestigde orde». Ze hebben dus een maatschappe lijk karakter. De bestaande strukturen worden betwist in de universiteiten en in de we reld erbuiten. Dit geldt ook voor de kommunistische lan den waar men ageert tegen de «rode bourgeoisie» die het ge wone volk uitsluit van hun de- mokratische rechten. Het zou verkeerd zijn in de ze vorm van betwisting louter de negatieve aspekten te wil len zien, t.t.z. de uitspattingen van een losbandige jeugd die geen gezag meer erkent en niets meer ontziet. Als er soms overdreven wordt, dan gebeurt dit meestal door de traditio nele meelopers of door zekere beroeps-herrieschoppers die de «gelegenheid» te baat nemen. De studentenleiders zelf be wegen zich doorgaans op een hoger peil, wat nog niet bete kent dat ze de provokaties vermijden. Hun aktie is er doelbewust op gericht de be zadigde burgers te schokken en hen diets te maken dat de maatschappij waarin zij zich thuisvoelen op de jongeren niet dezelfde aantrekkings kracht uitoefent. We moeten ons evenwel be wust zijn van het feit dat de ze opstanden een etische ach tergrond vertonen. Het leid motief dat telkenmale weer op de voorgrond treedt wijst op een diepe verzuchting bij de jongeren om op alle gele deren, meer demokratie te zien tot stand komen, dus niet alleen in de universiteiten maar ook in de gehele samen leving. Diegenen die een zeker reformisme voorstaan moeten dus beseffen dat het niet zal volstaan de studenten dichter bij het beheer en de program- ï.a's van hun instellingen te betrekken om hen aldus enigs zins tegemoet te komen. Dit zal weinig baten omdat de studenten heel goed inzien dat ook dan de universiteit nog niet zal gedemokratiseerd zijn omdat ze, enerzijds nog altijd niet zal openstaan voor de jongeren uit alle sociale lagen van de bevolking en ander zijds omdat ze nog steeds zal worden beïnvloed door de heersende klasse, t.t.z. door diegenen die het geld of de macht in handen hebben. Een werkelijke demokra- tische universiteit is volgens de rebellerende studentenlei ders enkel mogelijk in een maatschappelijk bestel, waar in de demokratie overal kon- sekwent doorgevoerd wordt zo wel op het sociaal-ekonomi- sche als op het politieke vlak. In Duitsland wordt o.a. het aksent gelegd op de politieke faktoren door de aanvallen te richten op de gemonopoliseer de pers, die de berichtgeving en dus ook de opinievorming in handen heeft. In Frankrijk wordt veeleer naar solidariteit gestreefd met de arbeiders die de fabrieken bezetten en eko- nomische demokratie en meer sociale rechtvaardigheid eisen. In de kommunistische landen wordt van leer getrokken te gen de nieuwe klasse van par- tijfunktionarissen die alle macht naar zich toe hebben gehaald. Wie oog heeft voor de maat schappelijke toestanden, kan zich bij deze manifestaties niet onbetuigd laten. Voor onze Westeuropese sa menleving is alvast één vast stelling te doen met massa- konsumptie en sociaal pater nalisme kan men de latente, doch meer konfliktuele toe standen niet verdoezelen. Vroeg of laat komt het toch tot uitbarstingen van mis noegdheid, die de gevestigde orde in het gedrang brengen en de tekortkomingen van het neo-kapitalisme in het licht stellen. De socialistische partijen, of ze al dan niet regeringsver antwoordelijkheid nemen, mo gen voor deze toestand ge plaatst, hun traditionele en ideologische taak niet verloo chenen. Ze moeten de kata lysators worden van deze los gekomen krachten. Dit bete kent niets meer of niets min der dan dat ze aan de kant moeten staan van diegenen die de huidige maatschappe lijke vormen betwisten De humanisering van de in dustriële bedrijvigheid is im mers één van de oogmerken van het socialisme. De ekono- misclie demokratie is nog steeds een onvervuld punt op ons programma. Onze strijd voor meer de mokratie heeft niet opgehou den zodra we «het algemeen stemrecht» veroverden. Het al gemeen stemrecht is een mid del om meer demokratie te verwezenlijken, maar er zijn hinderpalen die ons van ons doel verwijderd houden omdat de stemmen wel demokratisch worden uitgebracht, doch de opinies niet demokratisch wor den gevormd. De pers is en blijft in de handen van de geldmachten, die ook in be paalde politieke partijen het klimaat bepalen. Voor deze realiteiten mogen we de ogen niet sluiten. De socialistische partijen hebben tot taak de ganse bevolking meer vrijheid en meer demo kratie te brengen. Dit is heel wat meer dan een betrekkelijke welstand. Ze moeten niet al leen zorgen dat de arbeiders «iets hebben», maar ook dat ze «iets zijn», d.w.z. iets bete kenen. Daartoe is het nodig dat de werknemers bij de or ganisatie van hun werk wor den betrokken, dat ze mede zeggenschap krijgen en dat ze worden bevrijd van alle vrees, die hen tot dusver in een min derwaardige positie heeft ge houden: de vrees voor werk loosheid en de onzekerheid voor de dag van morgen. P.D.B.

Voor Allen | 1968 | | pagina 1