Na de beslissing van het Nationaal Kongres B.S.P. over het ontwerp - regeringsprogramma ss£ sïïïsït ass- sf CM 20e jaargang - nr 24 Zaterdag, 15 juni 1968 voor fallen Inde regering OP het ogenblik dat dit artikel ter perse gaat heeft het Kongres van de B.S.P. beslist op grond van het akkoord dat met de CVP tot stand kwam, aan de regering deel te nemen. Het is dus niet uitgesloten dat wanneer deze regels verschijnen de regering gevormd is. Wij hebben reeds enkele weken geleden geschreven dat dit voor onze partij een heel moeilijke beslissing zal betekenen. De harde en moeizame besprekingen op het kongres hebben dit bewaarheid. De stemming, 712 voor, 303 tegen en 18 onthoudingen, onthult dat men in socialistische middens verre van eensgezind is over de te volgen weg. Men moet in alle objektivi- teit wel vaststellen dat in het huidig politiek klimaat de regeringsdeelname niet lonend is en het gevaar niet denkbeeldig dat men onze partij zou vereenzel vigen met «de gevestigde orde» waartegen de jonge ren storm lopen. Langs de andere kant mag men ook niet vergeten dat ons land politiek ziek is, en wij de plicht hebben tot de gezondmaking bij te dragen. Een regeringskrisis die sedert 7 februari aansleept is immers niet van aard om het vertrouwen in de zogenaamde «tra ditionele» partijen te verstevigen. Ook uit die hoek loert een zekere bedreiging. De verkiezingen van 31 maart die winst opleverden aan de extremisten in beide kampen hebben de za ken zeker niet vergemakkelijkt. Daarbij voegt zich nog het feit dat de drie traditionele partijen inner lijk verdeeld staan over een aantal kommunautaire vraagstukken, zoals de Voerstreek en Brussel. Tenslotte hebben de socialisten door resoluut (en zeer terecht!) te weigeren samen met de konserva- tieve P.V.V. in een regering te zetelen zelf een be paalde keuze aangeduid. Ofwel moest de C.V.P. met de P.V.V. regeren, wat evenwel gezien de innerlijke krisis van deze partij ondoenbaar bleek, ofwel moest een C.V.P.B.S.P.-koalitie tot stand komen. Men heeft deze laatste weg gekozen, zonder veel en- toesiasme, uit noodzaak en in het besef dat men naar een «kompromis» moest gaan dat uiteraard niemand voor honderd procent kan bevredigen... De B.S.P. diende haar verantwoordelijkheid te nemen. Ze heeft dit gedaan. In het akkoord dat beide partij en tot stand brachten, vindt elkeen goede, minder goede en ook slechte punten. Noch Vlamingen, noch Walen, noch de Brusselaars kunnen triomferen, doch allen zullen hun instemming kunnen betuigen met zekere aspekten van het akkoord. Er zijn geen overwinnaars en ook geen verslagenen. Het is wel opnieuw gebleken dat de Vlamingen de meeste toegevingen hebben gedaan... en dat deson danks sommige Walen en de Franstalige Brusselaars de grote ontevredenen zijn. Men moet hieruit be paalde lessen trekken. We geloven dat in deze om standigheden voor de Vlamingen meer dan ooit waakzaamheid geboden is. Veel zal natuurlijk afhangen van de uitwerking van het akkoord. Dit geldt ook voor de sociale en ekonomische politiek. Men bewerkstelligt geen volle werkgelegenheid met enkele zinnen in een regeringsprogramma. Of deze er komt hangt af van de wijze waarop men de za ken aanpakt. Het kongres van de B.S.P. heeft soeverein een be slissing genomen. De toekomst zal uitwijzen of het de goede is. In elk geval hebben alle socialisten de taak aan de uitvoering ervan mee te werken, niet uit kadaver discipline, maar wel omdat ze in alle omstandigheden de arbeiders moeten dienen. Deze taak kunnen ze zeer goed vervullen als onze mensen in de regerig zijn, en mede de hefbomen in handen houden. P.D.B. Verleden dinsdag wijdde kd. Jos Van Eynde, onder voorzitter B.S.P., enkele over wegingen aan het ontwerp-ak- koord B.S.P.-C.V.P., dat woens dag ter goedkeuring werd voorgelegd op het nationaal Kongres B.S.P., nadat dit ont werp - regeringsprogramma in extenso, verscheen in de soc. dagbladpers. Welke ook de beslissing ge weest is op ons Nationaal Kon gres, het kommentaar over dit ontwerp - regeringsprogram ma blijft nog steeds gelden en kan als leidraad dienen voor de uitvoeringsbesluiten die na derhand zullen genomen wor den. Hieronder vindt de lezer les) enkele pasages uit dit artikel, dat verscheen onder de hoof- ding Vóór de beslissing In de B.S.P. hebben de par tijleiding en het kollege van onderhandelaars met open kaart gespeeld. Méér mag men niet eisen, in de moeilijke om standigheden die het land doormaakt. Meteen ligt nu de beslissing, voor wat de socialisten betreft, bij de federaties en het natio naal kongres. Tijdens de voorlichtingsver gadering van zaterdag, waar een schitterende Pierson <tcum lauden het Ten tweede gaat het om een akkoord voor een legislatuur die normaal 48 maanden duurt. Alles wat in het dokument werd vermeld zal dan ook niet in de eerste weken in de voor lezing van de regeringsverkla ring kunnen verwezenlijkt worden. Er is een timingte voorzien, Die zal van menige faktor afhangen of erdoor be- invloed worden, o.a. van de houding van de oppositie. Voor bepaalde verwezenlijking is trouwens enkel de richting of het kader aangegeven en loopt de tijd van realisatie allicht over méér dan één enkeie wet gevende periode. Ten derde zal, na de onder handelaars en de partij instanties, het Parlement aan het woord komen, waarin de koalitiepartijen, samen met anderen, zitting hebben. Het was niet de taak van de on derhandelaars met artikels en paragrafen alle wetsvoorstellen klaar te maken, die nodig zul len blijken voor de uitvoering van de diverse maatregelen die in het ontwerv-akkoord worden aangekondigd. De mi nisters, zodra zij er zijnen de kamerleden en senatoren zul- examen j-g yjgg- [flt) -h n 11 d toen hem tientallen vragen werden gesteld over nagenoeg al de onderdelen, viel het op dat sommigen een verkeerde mening hebben over wat een ontwerp van akkoord voor de vorming van een regerings meerderheid behoort te zijn. Ten eerste zijn er vele zaken die in zulk akkoord moeten voorkomen (en die er ook in staan)doch er blijven er niet temin ook vele die niet wer den behandeld. De onderhan delaars konden geen encyclo pedie schrijven over alles wat in de eerstkomende vier jaar te verwachten is, op allerlei gebied ,en nog veel minder over wat onverioacht uit de hoek kan komen. 1/1 r- kend moeten vullen met al wat nodig is om bedoelingen in werkelijkheid om te zetten... Ten vierde heeft het geheel meer belang dan de onder delen. Zoals in ieder kompro mis zal men in het huidige langs B.S.P.-zijde een aantal redenen tot ontevredenheid vinden, omdat niet alles werd bereikt wat was verwacht of verhoopt. Doch hetzelfde geldt voor de C.V.P. En dan spreken wij nog niet van de redenen tot spijt in tegenovergestelde richting die Vlamingen, Walen en Brusselaars kunnen vinden in de hoofdstukken die hen aangaan. Het is overal moeilijk alle man tevreden te stellen, doch m België nog wat moeilijker dan elders. Men zal nochtans moeten toegeven dat een poging wad gedaan om een verstarring te doorbreken die door de 'kie zers werd afgekeurd en die trouwens voor het land nood lottig dreigt te worden. Vanzelfsprekend beweren de extremisten reeds dat men te schuchter is opgetreden, ter wijl de konservatieven al ram pen voorspellen omdat men in hun ogen te ver is gegaan. Dat men zich in twee grote partijen, die ondanks hun te genslagen van de jongste ja ren nog altijd de ruggegraat van België uitmaken, niet late afschrikken door veel lawaai dat in de eerstkomende dagen zal worden gemaakt door i oor standers van dodelijke opera ties of even woordend immo bilisme. Veel van wat uit die hoek zal gezegd en geschreven worden zou geen uur kunnen weerstaan aan een konfronta- tie met de werkelijke toestand en met de politieke mogelijk heden van 1968... Beslist de B.S.P. tot d-ël- -feer* uiterste moeten inspannen om er een succes van te maken. Wijst zij de deelname van de hand, dan zal zij daarvoor bij de openbare opinie duidelijke en overtuigende argumenten moeten toeten te doen gelden en ook alle middelen moeten beramen om het hoofd te bie den aan ALLE eventualiteiten die uit haar weigering kunnen voortspruiten. Onnodig te zeggen dat het zelfde geldt voor de C.V.P. Doch dat is niet onze zaak, doch die van haar leiders, van wie sommigen, na de huidige krisis te hebben veroorzaakt, dubbel waakzaam moeten blij ven om er geen supplemen taire en allicht rampspoedigs aan toe te voegen. Links John Kennedy die op 23 november 1BK3 te Dallas werd vermoodt rechts zijn broer Robert, dl» door sluipmoordenaar Slrhan werd geveld.

Voor Allen | 1968 | | pagina 1