Onderzoek van de partij- en regeringsproblemen op de Algemene Raad van de B.S.P. CXJ DE KEULENEIR, SCHROYENS, VAN HOEYLANDT EN VAN WINGHE. NIEUWE VLAAMSE LEDEN VAN HET BUREAU 20e jaargang - nr. 28 Zaterdag, 13 juli 1968 En nu de participatie, Pompidou 600 mil joen verlies op onze goudreserve, 40.000 traangasgranaten, 120.000 overuren voor de C.R.S. en een reis naar Baden-Baden. Verdeel dat eens netjes onder alles werk nemers... (Zie vervolg blz. 2) voorhallen GENTKII^efK-'5A57qIw/n?ATxE STD-P»ET™SNIELWSTKAAT M i inht *5 lijnen) Postcheckrekening 567.33 «Het Licht» Voor de abonnementsprijzen zie envesteli ikp hn<bii<i n Verantw. uitgever DEKEYEN II. Komngitrfat Men^ bladz,Jden. De algemene Raad van de B.S.P. vergaderde verleden za terdag onder voorzitterschap van Edm. Leburton in het Huis van de Mutualiteit te Brussel. Op de agenda staat de vervanging van de bureau leden die minister werden. Het betreft: Walen: Merlot, Cools, Na- mèche, Terwagen en Delmot- te. Vlamingen: Anseele, Breyne Major, Vranckx. Brussel: Fayat. Namens het bureau deelt E. Leburton mee dat een modus Vivendi tot stand is gekomen, wat Brussel betreft. Tijdens de overgangsperiode zal Fayat niet vervangen wor den. Voor het behoud van het evenwicht, zal bij de stem mingen in het bureau een Franstalige Brusselaar zich onthouden. Aangezien er meer kandida ten zijn dan te vervangen le den. wordt de vergadering ge schorst om de federaties in te stellen te beraadsla gen. Bij de hervatting worden tot leden van het bureau ver kozen Walen: BAILLY. BONZY, CLOSE, HU- REZ en LECLERK. Vlamingen: DE KEULENEIR, SCHROYENS VAN HOEYLAERT en VAN WINGHE. COLLARD Partijvoorzitter Collard brengt verslag uit over de politiek van de B.S.P. Hij rechtvaar digt eerst de deelneming aan de regering. De revolutionaire verovering van het bewind schijnt uit gesloten. De recente gebeur tenissen in Frankrijk hebben de linkerzijde niet aan de macht gebracht. Wij moeten er dus naar streven een parlementaire meerderheid te verwerven. In afwachting is een koalitie-re- gering de enige mogelijkheid voor de B.S.P. om het land te besturen. Wij zullen de socialistische ministers aanmoedigen, steu nen en stimuleren. Wij zullen ook kameraad schappelijk de problemen met hen bespreken. De nieuwe statuten, goedge keurd door het kongres, moe ten nu hun praktische uit werking krijgen in het dage lijks leven van de partij. Misschien zullen na een proef periode aanpassingen nodig blijken. In afwachting, moe ten wij de nieuwe statuten loyaal toepassen. De vervanging van de mi nisters in het partijbureau is ook een nieuwigheid. Er is geen sprake van een «ijzeren gordijn» tussen de socialis tische ministers en het bureau. Het bureau zal zich van zijn kant in volle onafhankelijk heid kunnen bezighouden met de specifieke partij problemen. De personeelsbezetting van het Bureau zal worden aange vuld. Vooraan zetelen daarin ook twee afgevaardigden van de jeugdbeweging. In septem ber zal Collard een verslag maken over de toepassing van de nieuwe partijstatuten. Bij zonder belangrijk is de inte gratie van de jeugd in de so cialistische beweging. Zij moet medezeggenschap krijgen. Dat veronderstelt een verjonging van onze kaders op alle ge bied in de gemeente- en pro vincieraden, in het parlement. Wij hebben ons uitgespro ken voor een tweeledige rege ring. Daar blijven wij bij. Ik heb voorgesteld de gemeen schapsproblemen toe te ver trouwen aan een parlemen taire kommissie, waarin alle partijen zetelen. Maar dat werd niet aangenomen. Het is jammer, want zo hadden wij heel wat moeilijkheden kunnen voorkomen, zegt Col lard. Op een bepaald ogenblik zal de regering op basis van haar programma moeten nagaan of zij voor de uitvoering ervan kan steunen op een meerder heid die ruimer is dan de C.V.P.-B.S.P.-meerderheid. Wij zullen in het Bureau het voor stel van de h. Vanaudenhove aandachtig onderzoeken, be sluit Collard. (Applaus). J.J. MERLOT Vice-eerste-minister Merlot brengt verslag uit over de po litiek van de regering. Aan ieder zijn verantwoordelijk heid, zegt Merlot. De minis ters voeren het regeringspro gramma uit; de partij kontro- leert. Het is nog te vroeg om het regeringsbeleid te beoor delen. Wij kunnen toch al wets ontwerpen aankondigen voor de belastingvrijstelling van de pensioenen en de aanpassing van de vrijgestelde minima. Bij de hervatting van de parlementaire werkzaamheden zal de regering een waaier van voorstellen doen. Merlot rekent af met de be schuldigingen van de M.P.W. (Mouvement Populaire Wal- lon). Koninklijke besluiten zijn in voorbereiding inzake werkloosheid en sluitingen van ondernemingen. De vergoedingen worden verhoogd en de reglemente- DE HANDEN UIT DE MOUWEN Ii ERLEDEN week op de Al- I gemene Raad van de BSP, heeft senator Jef Ramae- ckers pgt. J.J. Merlot heel vriendelijk om wat uitleg gevraagd. De Vice-Premier, die even eens is gelast met het depar tement van Ekonomische Za ken had, handelend over de «achter geraakte gebieden» weer eens gezinspeeld op de «Prioriteit voor Wallonië». Onze vriend Ramaeckers heeft zeer kalm laten verstaan dat alle misdeelde gewesten dienen geholpen, ook deze die niet achteruit konden gera ken, eenvoudig omdat ze nooit vooruit zijn gekomen. Aan deze stelling valt niet te tor nen. Wil men een billijke verdeling van de staatssubsi- diën dan hoeft men deze te bepalen op grond van objek- tieve criteria: zoals het aan tal werklozen, het aantal be schikbare arbeidskrachten (de verdoken werkloosheid!), het aantal pendelarbeiders, het welvaartspeil, de Ionen, enz. Deze criteria hebben niets te zien met de taalgrens of de kommunautaire gemeen schappen. Het zou even ver keerd en misplaatst zijn prio riteit voor Vlaanderen te eisen! Maar elkeen zal begrij pen dat in de huidige om standigheden het zeker niet overbodig is met nadruk te zeggen dat er in Vlaanderen heel wat gewesten zijn die dringend behoefte hebben aan nijverheidsinplanting. Het volstaat in sommige ar rondissementen het aantal ar beiders te tellen die meer dan 14 uren per dag van huis weg zijn en dikwijls een ganse week! om te beseffen hoe gevaarlijk het zou zijn te denken dat Vlaanderen alleen behoefte heeft aan «kulturele autonomie»... De zeer gevatte tussenkomst van Jef Ramaeckers is een bewijs dat deze regering naar haar daden zal worden beoor deeld. De vriendelijke wenk van een Vlaams socialist aan het adres van de Waalse so cialist Merlot is zeer beteke nisvol. Wij verwachten van onze vrienden in de regering niet alleen dat ze hard en de gelijk werken, doch ook dat ze gans het land en niet uit sluitend hun streek vertegen woordigen,en dat ze als socia listen meer bepaald erop moeten waken dat voor de ar beiders deze regering een goe de zaak wordt. De arbeiders moeten het verschil kunnen zien tussen deze regering en die van de heer Van den Boeynants! Daarom moet men in de partij kritisch toezien, zonder daarbij de geleverde prestaties te verminderen. Dit is een kwestie van public-relations. In het verleden hebben de socialisten twee fouten be gaan toen ze aan de regering deelnamen. Enerzijds hebben ze niet al tijd aan het publiek duidelijk voorgesteld dat er een wezen lijk verschil bestaat tussen een partijprogramma (dat en kel uitvoerbaar is met een volstrekte meerderheid) en een regeringsprogramma, dat gebaseerd is op een kompro- mis met een andere partij. Anderzijds hebben ze steeds in onvoldoende mate aange toond wat het socialistisch aandeel in de regering is. We moeten in de toekomst vermijden dat er daaromtrent verwarring bij de arbeiders ontstaat. Als Minister Major een reeks maatregelen doorvoert om de sociale gevolgen van fabriekssluitingen tegen te gaan door voortaan de getrof fen arbeiders te vergoeden op basis van de EGKS tussen komsten, dan moeten we aan tonen dat het precies om die hervormingen gaat die het ABVV voorstelde. Als onze vriend Gust Brey ne zijn huisvestings- en ge zinspolitiek toelicht, dan moe ten wij niet aarzelen de so cialistische kenmerken hier van aan te wijzen en te zeg gen dat de socialisten nog verder zouden gaan op de weg naar een sociaal gezins beleid indien ze daartoe de gelegenheid zouden hebben. Hetzelfde geldt voor Louis Na- mèche op het gebied van de volksgezondheid. Deze Ministers hebben in het parlement reeds bewezen dat ze op de hoogte zijn van hun taak. Wij moeten hen onze aan moedigingen niet sparen, evenmin als onze kritiek zo deze noodzakelijk mocht blij ken. PDB ringen versoepeld. Als minis ter van Ekonomische Zaken heb ik het verzoek bevestigd, gericht aan de E.E.G., voor een studie van de ekonomi sche toestand in Wallonië, zegt Merlot. «Wij hebben alleen beloofd wat wij kunnen doen, en wij zullen doen wat wij beloofd hebben», besluit Merlot. (Ap plaus). RAMAEKERS Ramaeckers (Mechelen) stelt een paar preciese vragen aan vice-premier Merlot. De departementen voor streekekonomie en voor kul turele autonomie zijn in han den van de C.V.P.-ministers, voor wat Vlaanderen betreft. Het is verkeerd te beweren dat voor de Vlaamse socialis ten de ekonomische vraag stukken minder belangrijk zouden zijn dan de kulturele autonomie. Maar is die auto nomie verwezenlijkbaar zon der herziening van de grond wet? Is het voldoende dat de politieke wil voor die hervor ming bestaat, zoals Merlot zei, om ook de middelen en wegen voor de realisatie te vinden? In de Kamer sprak Merlot van voorrang aan de «achter- geraakte» gewesten. Dat stelt ons niet gerust. Vlaanderen telt niet veel «achteropge- raakte» gewesten, omdat heel wat streken industrieel nooit ontwikkeld waren en dus niet achterop konden geraken. De snellere ontwikkeling in Vlaanderen in de laatste ja ren wekt het valse beeld dat daar de vraagstukken opge lost zouden zijn. Maar in Vlaanderen wordt nog altijd 10 t.h. minder verdiend dan in Wallonië en 41 t.h. minder dan in Brussel. Ons welvaart- peil heeft een achterstand van 25 t.h. Wallonië. Inzake de toekomstige ar- beidsoverschotten is de toe stand nog ernstiger. Volger» V

Voor Allen | 1968 | | pagina 1