DE KORTZICHTIGEN UIT DE HOOFDSTAD Ji Door socialisme een verzekerd levensbesiaan CXJ Zaterdag, 20 juli 1968 20e jaargang nr. 29 Schending van het bestand Gemeenschappelijk front met de konservatieven VJXB. BEHEERDER VAN DE SABENA Hnn enig doel De Vlamingen verfransen é2?% Het eerste oogmerk van de socialisten is de sluiting van de bedrijven tegen te gaan. Doch indien een bedrijf toch gesloten" wordt dan moet onmiddellijke hulp geboden worden. voor allen Met het oog op een regeling van de moeilijkheden in de Brusselse B.S.P.-federatie had Leo Collard op de algemene raad voorgesteld een bestand van drie maanden te aanvaar den. Dit voorstel werd niet ver der besproken, zodat mocht verondersteld worden dat de betrokkenen er stilzwijgend mee instemden. Zo dachten althans vele partijgenoten, vervuld met goede trouw. Ze vergisten zich deerlijk want amper twee dagen later werd dit bestand al geschon den! Het blad «Le Soir» dat zeer nauw in verbinding staat met de Simonet-federatie ontving van deze laatste een reeks inlichtingen die niets minder dan een aanval inhiel den op de Vlaamse socialisten. De francaphone Brusselse socialisten wilden nog eens speciaal onderlijnen dat ze noch van hun verbintenissen ten overstaan van het kiezers korps noch van de voorrech ten die de partijstatuten aan de federaties verlenen, zouden afwijken... Maar kom, dat zou wellicht een detail geweest zijn waar aan men zich niet te veel zou hebben gestoord... ware het ergste niet gevolgd: Op 11 juli dag zorgvuldig uitgekozen om de Vlamingen te tergen werd het beruch te manifest «Simonet - Per- soons - F.D.F.» gepubliceerd. Als socialisten hebben we een dubbele reden om kracht dadig tegen dergelijke publi- katie te protesteren. Eerstens, omdat opnieuw het door Leo Collard voorgestelde bestand werd geschonden en tweedens omdat de franco phone Brusselse socialisten weer een stap dichter hebben gezet naar het gemeenschap pelijke front met de meest konservatieve politiekers uit ons land, zoals de katolieke Persoons, de liberalen Demuy- ter, Mundeleer, Risopoulos, Snijers d'Attenhove en de F.D.F.'ers Outers, Lagasse, enz. Een dergelijk gemeenschap pelijk front betekent een ware Hoeveel bedroeg het tekort in de Staatskas ook weer, toen de h. Vanden Boeynants ontslag nam doodsteek voor het socialisme in het Brusselse, dat reeds een hele tijd aan 't verwateren was. Inderdaad, de onderteke naars hebben wellicht onbe wust het politieke leven in de hoofdstad verplaatst op een vlak dat niets meer met de arbeidersbelangen te zien heeft Men zal gemakkelijk begrij pen waarom. Het beruchte manifest wordt niet onderschreven door alle Brusselse parlementsleden. Geen enkele Vlaming, die naam waardig, zal het willen ondertekenen, geen enkele franstalige van de lijst Van den Boeynants evenmin. En kele liberalen, onder «rs lei ding van minister Van Offe- len, weigerden het eveneens te doen en dit um aan «ge hechtheid aan de eenheid van het land en de rol van Brus sel als de hoofdstad» uiting te geven. Ook sommige kom- munisten zouden er niets voor voelen het initiatief van Si monet, Persoons en Co te vol gen. Men voelt reeds onmiddel lijk dat het politieke leven te Brussel zich voortaan zal toe spitsen in twee kampen: zij die de volledige verfransing willen van de hoofdstad en zij die voorstander zijn van de dialoog tussen Nederlands- en Franssprekenden onder een of andere vorm. Rond deze tema's zal men een klasseverzoening trachten te bewerkstelligen. Bij de ge meenteverkiezingen zal het van geen belang meer zijn of men socialist of liberaal is; men zal kiezen tussen fana- tiek-francophoon, gematigd francophoon of Vlaamsgezind. Dat is dan ook de reden waarom kranten, zoals «Le Soir» en «L'Echo de la Bour se» dit manifest met entoe- siasme hebben begroet. Zo de publikatie van dit manifest ons als socialisten verontrust, is het omdat onze partijgenoten zich hebben la ten vangen aan het spel van de F.D.F. en daarbij nog uit blinken als de meest onver- zoenlijken. Als Vlamingen vinden we, tesamen met Lode Craeybeckx, dit dokument als een kaak slag aan voor ons ganse volk. Niet dat het veel nieuws zou brengen. Wij kennen reeds lang de stellingen van de franstalige Brusselaars. Want of ze nu over «la liberté du père de familie» spreken of over het doorbreken van de «carcan» of over gelijk wat: het komt steeds op hetzelfde neer: Ze willen de Vlamingen in de hoofdstad verfransen. «La francisation est irrever sible» heeft Simonet gezegd en hij wil er zelf voor- zorgen dat hij gelijk krijgt! REDAKTIE EN ADMINISTRATIE ST.-ElETfcRSNIEUWSTRAAT 64 GENT Tel. 'J5.57.95 (4 lijnen) Postcheckrekenlng 567.33 «Het Licht» Voor de abonnementsprijzen ïle gewestelijke bladzijden. Verantw. uitgerer DEKEYEN R„ Koningstraat Menen. En voor wie het niet mocht geloven, zullen we even Victor Larock citeren, die handelend over «la liberté du père de fa milie» met een ongelooflijke naïviteit in «Le Peuple» van 17 juni 1968 heeft toegegeven waarom het gaat: «Voor wie wordt de vrijheid van de huisvader geëist? Voor de francophonen? Neen. Allen zullen zij hun kinderen stu ren naar de scholen waar de onderwijstaal het Frans is. Er is enkel een kwestie voor de Vlaamse familievaders. Indien zij het goed vinden dat hun kinderen hun studies in het Frans doen, dan moet dit vol gen hun wens en zonder enige moeilijkheid mogelijk zijn Dat is de eis.» Volgens partijgenoot V. La- rock zou omwille van deze waarheid op alle affichen, in in alle geschriften, in alle spreekbeurten de formule «li berté du père de familie» moe ten aangevuld worden met het kleine woordje «flamand». En hij besluit: «Wrat is er trouwens meer eerbaar vanwege de franstali ge Brusselaars dan te wen sen dat vele jonge Vlamingen onderwezen worden in het Frans? Niets zal hen van meer nut kunnen zijn...» Wij hebben altijd geweten wat hun bedoeling was en hebben ons nooit laten van gen aan de uitleg van een Cudcll als zou het enkel om een principe gaan... Wat Victor Larock vertelt is inderdaad datgene wat de franstalige Brusselaars eisen. Alleen beseffen zij niet dat ZIJ zich niet hoeven te stel len in de plaats van de Vla mingen zelf. Als de Vlamin gen te Brussel «la liberté du père de familie» willen, dan zouden ze deze toch zelf wel eisen! Daarvoor hebben ze de hulp van de francophonen niet nodig! (Dat druist trou wens in tegen alle opvattin gen inzake kulturele autono mie.) De waarheid is dat precies de Vlamingen dit NIET willen. Ze wensen Nederlands onder wijs voor hun kinderen in Vlaamse scholen waar ze te gelijkertijd degelijk het Frans als tweede taal kunnen leren. Maar de Brusselse gemeen tescholen hebben nooit vol doende scholen willen bouwen voor de Nederlandstaligen (en zeker niet in het kleuteron derwijs) zodat deze in feite nooit hebben kunnen kiezen. Eigenaardige opvatting om «la liberté du père de famil ie» te huldigen! Onze vriend Frans Gelders heeft in een toespraak te Leu ven gezegd dat er voor de Vlaamse socialisten te Brus sel geen weg terug is. Hij heeft gelijk. Geen Vlaming mag nog vertrouwen hebben in de federatie Simonet, die uitmunt door haar haat te genover de Vlamingen. Daarom moeten we zonder enig voorbehoud de «Rode Leeuwen» steunen in hun po ging om het socialisme in de hoofdstad te redden. En wordt het niet tijd dat men in de partij er eens zou aan denken om Simonet en konsorten openlijk af te keu ren voor de schade die ze aan onze beweging berokkenen? pjD.a

Voor Allen | 1968 | | pagina 1