De Vrijheid van Gedachte -■ IS DE VRIJHEID VAN ARBEID VOOR GEPENSIONEERDEN THANS GERECHTVAARDIGD VakaaiieidulCz CXI 20e Jaargang Nr. 32 Zaterdag, 10 augustus 1968 Tsjeclioslovakije anno 1958 Ook in het Vaticaan stond de tijd niet stil voor allen REDAKTIE EN ADMINISTRATIE ST.- I'lETbRSMEUWSTRAAT 64Ï «ENT Tel. J5.57.95 <4 lijnen) Hostcliei krekening 567.33 «liet] l.lcht* V'oor de abonnementsprijzen -Ie gewestelijke bladzijden Vernntw ultgeter DEKEYEN R.. Koningstraat Menen. OP 't internationale forum hebben twee gebeurte nissen de jongste weken heel wat stof doen op waaien: de poging van Mopkou om opnieuw het Tsjechische volk aan zijn wil te onder werpen en de afkondiging van de encykliek «Humanae Vitae» door paus Paulus VI. Tussen beide gebeurtenissen bestaat er uiteraard geen ver band, tenzij dat door de re- akties, die ze hebben uitgelokt zowel in het ene als in ,het andere geval, bewezen werd dat de menselijke geest zich moei lijk aan banden laat leggen, daar waar de volkeren een hoge graad van ontwikkeling hebben bereikt. In onze westerse samen leving neemt men niet meer klakkeloos aan wat van boven af wordt opgelegd. Wel kan men met geweld het volk tijde lijk het zwijgen opleggen, maar zodra het de kans geboden krijgt, zal het opnieuw spreken en een grotere meningsuiting eisen. In de periode die we thans meemaken, waarin alle «ge vestigde waarden» worden be twist of alleszins een flinke denk krijgen, komt deze vast stelling zeer goed tot zijn recht. I)c tijd is voorbij dat alle ge lovigen gehoorzaam het hoofd bogen als de stem van het Vatikaan had geklonken en dat alle kommunisten van hemd verwisselden als ze daar toe van Moskou het bevel ge kregen hadden... Men kan zich nauwelijks voorstellen welke weg op tien jaar tijd werd afgelegd In 1958 was Tsjeclioslovakije nog het land van de Stalinis- tische praktijken. Het hele j jaar kwamen berichten binnen over arrestaties van en proces sen tegen «volksvijanden», «schadelijke elementen» en «koelakken». Op het elfde partijkongres dat op 18-21 juni 1958 plaats vond, werd besloten inten siever te strijden tegen de bourgeois-ideologieën. Premier V. Sikory die vijf jaar later wegens enorme tekortkomin gen aan de dijk werd gezet richtte in dit kongres een aan val op Joegoslavië en het revi sionisme, dat hij in onverzoen - lijke tegenspraak achtte met het marxisme-leninisme en dat een dolksteek had toegebracht aan de eenheid in het socialis tische kamp, onder de leiding van de Sovjetunie... Wat is er vandaag, tien jaar later, van deze «waarheden» nog overgebleven Thans ver klaart partijleider Alexander Dubcek dat het socialisme de- mokratisch moet zijn en het 'volk zelfstandig over de beste weg naar de opbouw van het socialisme moet beslissen en geen terugkeer kan toestaan naar de oude situatie, waar niemand vrij kon ademen. En, voor de eerste maal in de geschiedenis, werd dit nieuw geluid beaamd... door de Bel- güsche kommunisten Tien jaar geleden trad de ongenaakbare paus Pius XII nog heel streng op tegen het samen opvoeden van meisjes en jongens. De Kongregatie der Religieusen kondigde in 1958 af, dat in het algemeen de co-edukatie op katholieke scholen moest vermeden wor den. Sport en gymnastiek mochten door jongens en meis jes niet samen worden be oefend. Ze zouden ook via af zonderlijke deuren de school moeten betreden of verlaten. Verder dienden jongens en meisjes afzonderlijk les te krijgen in biologie en psycho logie. Dat alles werd aldus ge publiceerd in de «Acta Aposto- licae Sedis», het officieel or gaan van het Vatikaan. Vandaag is, naar aanleiding van de jongste encykliek waar in het gebruik van de anti- conceptionele pil wordt ver boden, heel wat deining ont staan in de katholieke wereld en wordt overal tegen de pau selijke zienswijze geprotes teerd. In «De Nieuwe» een blad dat door de Vlaamse Jezuïeten werd gesticht, doch zich sinds 1964 onafhankelijk noemt wordt vastgesteld dat dit ver bod gelukkig niet verantwoor delijk zal zijn voor al te veel familiale drama's en persoon lijk leed, omdat... er niet zoveel katholieken meer zijn die zich door encyklieken en andere Vatikaanse uitspraken laten leiden wanneer die betrekking hebben op de sexualiteit. Aan de gelovigen wordt veeleer de raad gegeven, te luisteren naar de stem van het geweten Wij hebben met deze voor beelden willen aantonen hoe vlug de toestanden en opvat tingen in deze wereld ver anderen. De «waarheden» die de kerkelijke en wereldlijke ge zagdragers ons vandaag voor houden, zullen niet meer de waarheden van morgen zijn. Bertold Brecht had gelijk toen hij eens, ten behoeve van de machtspotentaten, ironisch deed opmerken dat de mens slechts één fout heeft: hij denkt In het licht van nieuwe ge gevens dienen steeds opnieuw de toestanden onderzocht te worden en moeten op tijd en stond alle doctrines worden aangepast. Wie dit verzuimt, loopt gevaar onherroepelijk te worden voorbijgestreefd (I'.D.B.) Kd. Nathalis De Bock publi ceerde een artikel in De Wer ker» nr. 18 van 4 mei 1968. We dachten er lang over na, vooraleer er op te antwoorden, maar het is onze plicht, ook de andere klok te laten horen. In de huidige regeling zijn 90 uren arbeid per maand of 3.600 F per maand bijverdienste toe gelaten en kunnen de perken van 90 uur en van 3.600 F per maand verminderd worden, in geval van ekonomische en sociale nood wendigheden. In het artikel van kd. De Bock staat: «In de huidige regeling, die er in bestaat slechts toe te laten dat het pensioen gekumu- leerd wordt met 60 uren arbeid per maand (90 uren in geval van behoorlijk vastgestelde ekonomi sche en sociale noodzakelijk heid...). Om alle misverstand te ver mijden, leggen wij er de nadruk op dat er dus, voor het ogenblik, wel degelijk 90 uren mag wor den gewerkt. Maar het gaat ons feitelijk over de princiepskwestie «volle dige vrijheid of niet voor de ge pensioneerden». In al de vergaderingen van so cial. gepensioneerden, aangeslo ten bij de N.F.S.G., is het krach tig antwoord «NEEN. WIJ HEB BEN LANG GENOEG GE WERKT!» Als er een vergelijking wordt gemaakt met de openbare dien sten, dan dient deze klaar en duidelijk te worden gemaakt. Tamelijk veel gepensioneerden var de openbare diensten zijn VOOR de leeftijd van 65 jaar in pensioen. Dat is een belangrijke faktor! Wanneer gepensioneerden on der elkaar spreken, dan denken ze niet zozeer aan hun leeftijd, ze vormen een groep door het feit dat zij gepensioneerd zijn. Het zou zeker nuttig zijn om met kennis van zaken te kunnen spreken, en over een statistiek te beschikken waarop voor die ge pensioneerden van de openbare diensten die nog werken, niet al leen de leeftijd staat vermeld, maar ook de datum van hun op- pensioenstelling en de datum waarop ze als gepensioneerden zijn gaan werken. Gepensioneerden van de open bare diensten, die voor hun 65 jaar op pensioen gaan, denken: «Ik ben wel gepensioneerd, maar nog geen 65 jaar, zoals de an deren, dus kan ik gerust nog wat werken. Als ik 65 ben, zal ik wel zien.» Men beweert dat er vandaag zoveel jongeren die uit de school komen met een diploma, geen werk vinden, Als men aan iedereen de vol ledige vrijheid geeft, zal het er niet op verbeteren. Maar dat is niet onze grootste bekommernis. Wij zijn ervan overtuigd dat de meeste gepensioneerden van 65 jaar, d e nog werken, dit doen omdat ze over onvoldoende in komsten als gepensioneerden be schikken. Wij zouden ettelijke voorbeel den, met naam en adres erbij, kunnen verstrekken van gepen sioneerden die links en rechts karweitjes opknappen, omdat ze eenvoudigweg met hun pensioen niet kunnen leven. Het komt er dus in de eerste plaats op aan, aan AL de ge pensioneerden een pensioen te verzekeren dat huil in staat stelt de standing die zij tijdens hun beroepsloopbaan kenden te be houden. Als men de volledige vrijheid van arbeid gaat doorvoeren voor de gepensioneerden, zullen ook de verhogingen van de pensioe nen worden tegengehouden. Wij kennen verschillende ge pensioneerden die zeggen: «Ik kom toe met mijn pensioen!», maar wij weten ook dat die ge pensioneerden bijverdiensten hebben en zij denken bij zich zelf: «de anderen moeten maar even slim zijn als ik en ook wat bijverdienen». Maar bij die anderen zijn er veel die niet alleen niet m»er kunnen, omdat ze afgewerkt zijn, maar ook niet de gelegenheid hebben om «wat bij te verdie nen». «Gelijkheid voor iedereen» zou er ook kunnen in bestaan dat de gepensioneerden van de openba re sektor hun pensioen zouden krijgen onder dezelfde voorwaar den als deze uit de privé sek tor, t.t.z. dat zij ook slechts 90 uur zouden mogen werken. Maar dat is een andere zaak! Wij zijn er zelf geen voorstan der van! Geef eerst de arbeider uit de privé sektor dezelfde pensioen- voorwaarden als deze van de openbare sektor, maar dan niet alleen wat vrijheid van werken betreft, maar eerst en vooral wat de financiële kant betreft. We zijn ervan overtuigd dat, indien men de volledige arbeids- vrijheid toestaat, dit niet alleen invloed zal hebben op de ver hoging van de pensioenen, de eisen van zekere kategorie van arbeiders inzake pensioenverho gingen gaan zeer zwak worden, maar dat het ook het gevaar in houdt dat de pensioenleeftijd naar omhoog gaat. Er zijn trouwens al afwijkin gen in die zin die niet alleen moeten gestopt worden maar ze ker bij deze uitzonderingen MOE TEN beperkt blijven. Dan is er ook het probleem van een gerichte tijdsbesteding voor de bejaarden. Er werden tot nu toe geen initiatieven geno men, buiten privé-Initiatieven, om de vrije tijd van de bejaar den te organseren. Wij, als Nationale Federatie van Socialistische Gepensioneer den, doen een poging in die zin. Maar niet alleen zijn onze fi nanciële middelen onvoldoende, de steun van overheidswege is nihil. Wanneer wij zien welke orga nisatie ter beschikking van de jeugd wordt gesteld, dan vra gen wij ons af of er toch ook niet eens aan de bejaarden kan worden gedacht. Sommige van de initiatieven inzake vrije tijd voor de jeugd en volwassenen genomen door de openbare diensten kunnen zeker uitgebreid worden tot de bejaar den. Wij denken aan teater, film, foto, boetseren, schilderen, teke nen. allerlei kunst- en andere ambachten, enz. enz... Onze konklusie kan kort zijn: 1. eerst en vooral een pensioen dat toelaat de gekende stan ding te behouden; 2. een goed georganiseerde vrije tijdsbesteding; 3. alle mogelijke waarborgen in zake gezondheid en geneeskun dige kontrole en dan vrijheid tot arbeiden. Dan zullen wij tenminste zeker zijn dat diegenen die verder ar beiden het zullen doen uit vrije wil en niet noodgedwongen! André Verhellen, Nat. sekretaris van de Fed. van Social. Gepensioneerden.

Voor Allen | 1968 | | pagina 1