DE AFZONDERING VAN MOSKOU Zaterdag, 31 augustus 1968 20e jaargang Nr. 35 Waaraan maakte Tsjechoslovakije zich schuldig 'Yaar het voorbeeld von Budapest 1956 Zie vervolg blz. 12 door Leo Collard KEUAKTIE EN ADMINISTRATIE ST.-i'IETERSNIEUWSTRAAT 64 GENT Tel. 15 57 95 (4 lijnen) Postcheekrekenlng 567.33 .liet 1 uiit,, Voor fle abonnementsprijzen zie gewestelijke bladzijden Verantw. uitgever DEKEYEN R., Koningstraat Menen. DE VRIJHEIDSDRANG VAN HET TSJECHOSLOVAAKSE VOLK E gebeurtenissen in ff Tsjechoslovakije heb- I ben ons met ontzet- ting vervuld. Een klein land, dat op me nig gebied de vergelijking met bet onze kan doorstaan, werd door vreemde strijdkrachten overrompeld. Rusland, Oost-Duitsland, Hongarije, Polen en Bulgarije hebben zich schuldig gemaakt aan een agressie, waarvoor geen woorden te vinden zijn om ze te betitelen. Diegenen die dachten flat Stalin dood was, hebben zich Dat er iets veranderd was in het kommunistische kamp in liet voordeel van de vrede, was slechts oogverblinding. Moskou heeft het bewijs ge leverd nog even onbetrouw baar en wreed te zijn als ten tijde van de «koude oorlog». Hoe kan men anders uitleg gen dat nog geen maand gele den de vijf landen, die thans Tsjechoslovakije gewapender hand zijn binnengevallen te Bratislava met de Tsjechische kameraden «in de geest van de bestaande tradities, in een efeer van volledige openhar- besproken voor het versterken en ontwikkelen van de broe derlijke samenwerking der so cialistische staten»? (wiji ci teren de termen van de offi ciële verklaring!) Welk geloof kan men, mi de ze voorwaarden, nog h®®kten aan het gegeven woord van de Kommunisten als men va stelt dat tussen «kameraden» 7,e er niet voor terugdeinzen de meest sinistere komedie spelen W'at is nu de misdaad van Tsjechoslovakije geweest om op zulke brutale wijze door de andere broeders te worden be- 1,aDe«misdaad» bestond erin het regime dat sinds 1948 het Tsiechoslovaakse volk in een periode van «Nacht und Ne- bel» had gestort, wat mense- lijker cn wat vrijer te maken. Het volk was de kommunis tische diktatuur beu. De Tsje- choslovaakse natie was zo als het «manifest der 2000 woorden» zegt «weggezakt jn een moeras dat haar gees telijke gezondheid en karakter b lüt1 naam van het proleta riaat werden duizenden mis daden gepleegd, werden on- schuldigen gedood en andeien, die het waagden de stem te verheffen, in de gevangenis sen opgesloten. Het bureau cartisch partijapparaat legde overal zijn wil op en een nieu we klasse van profiteurs had de vroegere uitbuiters vervan- oen. Dit regime wilde het Tsje- choslovaakse volk veranderen cn in het begin van het jaar was men tegen alle verwach tingen in erin gelukt een stap vooruit te zetten naar de de- mokratisering. Met de val van Novotny en de opgang van partijleider Dubcek kwam een nieuw ge luid aan bod dat overal in het lang begeestering wekte. «De mensen moeten, moge lijkheid hebben zelf na te denken en hun mening tot uiting te brengen» verklaarde de nieuwe partijleider die over al voor een dynamisch socialis tisch beleid pleitte dat door gans het volk zou worden ge- ruggesteund. Bedachtzaam en voorzichtig en in overeenstem ming met wat ze «de beginse len van de socialistische ethiek» noemde, zocht de nieu we leiding de weg op te gaan van een socialistische demo- kratie, met vrijheid van druk pers, het recht op kritiek en vrije meningsuiting, het recht Jonge Tsjechische betogers protestcrem tegen de een" Sovjetpantserwagen. Warscliaupaktlanden in Tsjechoslovakije. Op 8 (Klichee Vooruit.) - rl- op vrije vergadering; kortom Dubcek wou een socialisme scheppen dat zijn menselijk karakter niet had verloren. De ekonomisehe fouten van het oude stelsel, dat al te veel gericht was op de zwaarindus- trie, dienden te worden ver meden, een intensiever handel met de hoog geïndustriali seerde landen uit West-Euro pa zou worden tot stand ge bracht en de betrekkingen met de Comeconlanden zouden dienen te gebeuren op een voor Tsjechoslovakije renda bele basis. Dat is blijkbaar te veel ge weest naar de zin van de lei ders van het Kremlin, die sa men met een Ulbricht, een Ka- dar en een Gomoelka vreesden dat dit voorbeeld aanstekelijk zou werken en dat het demo- kratiseringsproces navolging zou vinden in andere lan den waar het kommunistisch staatsapparaat nog steeds met ijzeren vuist regeert. Daarom werd het mechanis me, dat reeds in Boedapest I <>50 had gefunktioneerd, in wérKing geSteiu t cui u- - ter, verdachtmakingen en zin spelingen over een zogezegde kontra-revolutie die zich aan kondigde... A an buitenaf en opper- tm ft vlakkig bekeken, kan de r Russische militaire in- terventie in Tsjechslo- vakije een bewijs van macht schijnen. In werkelijk heid is zij precies het tegen overgestelde. Men kan van daag nog niet voorzien wan neer of op welke wijze zij zich tegen Moskou zal keren. Doch het is zeker dat zij belang rijke gevolgen zal hebben in de schoot van de kommunis tische wereld. Ongetwijfeld was het voor Rusland moeilijk zo dicht bij West-Europa vrijheid te ver lenen aan een satelliet met dergelijke belangrijke ligging Deze overweging van zuiver militaire aard volstaat ecliler niet om de Russische beslis sing te verklaren, terwijl bo vendien niets toelaat te bewe ren dat de Tsjechslovaakse leiders zich klaar maakten om naar het westelijk kamp over te gaan (heeft Tito dit ge daan?). Waarom hebben de meesters van het Kremlin ge wacht, gepraat en schijnen zij te aarzelen? Beslist niet uit vrees voor vergeldingsmaat regelen. In dit opzicht kon het enige gevaar slechts van de Verenigde Staten komen. En het leed geen twijfel dat dezen niet zouden bewegen en dat de reaktie van de «vrije wereld» zich zou beperken tot plato nische protesten. Ook Dubcek en zijn medewerkers koester den hieromtrent voorzeker niet de geringste illusie. De waarheid is. dat de pe- beurtenisen van Praag slecn.s een op vele andere volgende episode uitmaken van de evo lutie die zich sedert verschei dene jaren meer. en meer in de kommunistische wereld voltrekt. De tijd waarin Mos kou het enige en onbetwist bare centrum van deze wereld vormde, is voorbij en zal niet meer terugkeren. Er zijn er nu meerdere. Eensdeels wordt de figuur van Lenin nog enkel aange wend om te worden gesteld tegenover deze van de hui dige leiders, die als «Deviatio- nisten» worden aangeklaagd. Het is achter het beeld van Mao, van Castro en van Gue vara dat de kommunisten van Azië Afrika en Latijns-Ame rika zich meer en meer groe peren, terwijl de aanhangers van de uiterst links.? protest beweging in het westen het zelfde doen. Anderdeels zijn Rusland en zijn Europese satellieten in een periode van mutatie ge raakt, die onvermijdelijk werd gemaakt door een nog trage doch niet meer te stuiten evo lutie naar een ekonomie waar. in de verbruiksnoodwendig- heden een steeds toenemend belang innemen. Dit moet on vermijdelijk wijzigingen mee- brengen, niet alleen van de produktiestrukturen, met de maatschappelijke gevolgen die daaruit voortvloeien, maar ook van de levensvoorwaar den, de individuele bekom mernissen, de denkwijzen en de politieke opvattingen. Het is niet zozeer de kommunis tische idee die thans wordt betwist, dan wel de wijze waarop zij wordt toegepast. Het is niet te geloven dat de meesters van het Kremlin dit alles niet zouden weten. Doch het schijnt voor de hand te liggen dat zij niet allen op dezelfde wijze reageren. Er zijn onder hen konservatie- ven, zoals overal elders. Het zijn dezen die het uiteindelijk hebben gehaald. Zij konden zich niet neer leggen bij een loswerking van Tsjechoslovakije die onbere kenbare gevolgen kon hebben voor het Sovjet-blok, zoals zij voortgaan dit op te vatten en zoals zij het wensen te bewa ren. Zij hebben het willen handhaven in de genadeloze monolitische strakheid waarin zij de enige waarborg van zijn voortbestaan zien. Op korte termijn en tech nisch, als men zich zo mag uitdrukken, is de operatie ge slaagd. Doch zoals in alle ope raties moet men rekening houden met de gevolgen. Want men kan niet altijd alle problemen met tanks oplos- S611 Hoelang zal het nog moge lijk zijn met geweld een geheel samen te houden dat in de jongste tien jaren steeds in 'oppervlakte verminderde en in de diepte door middelpuntvlie dende stromingen wordt be werkt? De konservatieven, die voor alsnog in het Kremlin triom feren, moesten een keuze doen; ofwel een «kommunisme op zijn Russisch» binnen zijn strategische grenzen, ofwel een uitstraling van het kom munisme naar buiten, als in ternationale leer. De keuze gebeurde uiteindelijk in natio nalistische richting. Zij is erg en ongetwijfeld van historisch belang. Zij kan inderdaad een nieu we etappe betekenen in de kettingreaktie van ontbinding en aftakeling. Deze keer langs de zijde van de laatste ge trouwen buiten het blok. de westerse kommunisten. ue huidige meesters van de Sov jet-Unie hebben aldus het risico genomen hm ideolo gische afzondering te ver scherpen. Wat gaan de kommunis tische partijen van West- Europa doen? Uit hun eerste reakties blijkt dat zij bevreesd zijn op hun beurt afgezonderd en verdeeld te geraken. Zullen degenen die Dubcek goedkeu ren, goedgekeurd en begroet hebben, die zich uitspraken voor het recht op zelfbestem ming en de vrije keuze van de «socialistische weg» thans lo gisch met zichzelf blijven? Zij hebben in ieder. moeten vaststellen dat hun mening te Moskou niet het minste gewicht meer heeft, m de veronderstelling dat zij cue ooit had. En dat het Kremlin aan zijn gelovigen nie„s an ders meer heeft te bieden dan onvoorwaardelijke onderwer ping aan een machtspolitiek iii de meest zuivere koloniali stische stijl. Uit deze vaststelling zullen vroeg of laat herzieningen van standpunten moeten komen die men vol belangstelling zal moeten volgen, want zij zullen van aard zijn om heel wat dingen te veranderen.

Voor Allen | 1968 | | pagina 1