B.S-P ZONDER OOGKLEPPEN, VOOROORDELEN OF TABOES Sluit aan bij de CXJ 20e jargang Nr. 38 Zaterdag. 7 september 1968 Natuurlijk hebben we iets bereikt, Iwan enkele tijd geleden was die Dubecck nog een verrader en nu hebben we er weer een socialistisch held van gemaakt... Voor de verdediging van de verworven rechten en expansie van nog grotere volkswelvaartijvert mee: MN PM voor 'allen DE ZWARTE WEKEN 20DRA bepaalde groot machten in het bezit kwamen van wapens waarmee ze praktisch gans de wereld konden ver nietigen, hadden de staatslie den moeten beseffen dat en kel een georganiseerde vrede de mensheid van de kollektie- ve- zelfmoord nog redden kan. Het organiseren van deze vrede schijnt evenwel voor de grootmachten een te zware opgave te zijn. De Verenigde Naties, waar in elkeen na de tweede we reldoorlog zoveel hoop had ge steld, zijn er niet in gelukt een dusdanig internationaal prestige te verwerven dat ze bij machte zijn om de orde te handhaven en met gezag op te treden waar het nodig is. Spijtig genoeg hebben de grote naties, die als overwin naar uit de oorlog zijn getre den, Rusland cn Amerika, niet toegelaten dat de lino werke lijk beslissingsmacht verwierf. Ze wilden zelf het roer in handen houden, doch vermits ze mekaar wantrouwden is een nieuwe bewapeningswedloop begonnen om de eerste te zijn met het vervaardigen van steeds doelmatiger en grotere moordtuigen. Thans tracht men een der de wereldoorlog te vermijden door een soort «evenwicht van de schrik» te bewerkstelligen. Men rekent erop dat de angst voor de genadeloze repliek el ke agressor de lust ontneemt om het eerst aan te vallen. Daarmee is echter niet alle gevaar geweken want een technische fout, een ongeval, een verkeerd begrepen op dracht kunnen het helse ap paraat in werking stellen dat ons allen in de ondergang zou meesleuren. AMERIKA EN RUSLAND ZETTEN DE KLOK ACHTERUIT Het feit dat er geen oorlog is betekent nog niet dat er vrede heerst. De ideologische tegenstellin gen en de kloof tussen de rij ke en arme landen geven nog steeds aanleiding tot wat men lokale konfliktenis gaan noemen, die evenwel niet minder bloedig en wreed zijn. Wat in Vietnam en Biafra gebeurt is zo ontzettend on menselijk dat men haast alle geloof in een betere mensheid zou verliezen. Ook 't internationaal nieuws van de voorbije weken is ze ker niet van aard om een op timisme te wettigen. De ijzeren greep van Mos kou op Tsjechoslovakije en de overige satellietlanden doen ons terugdenken aan een te rugkeer van de Stalinistische periode waarin alle menselij ke waarden werden genegeerd. De Verenigde Staten, nog steeds gewikkeld in een af schuwelijke oorlog in het Ver- 1IEDAKTIE EN ADMINISTRATIE ST.-FIETEKSNIEUHSTRAAT 61 UEXT Tel. 25 57 95 (4 lijnen) l'ostcheekrekening 567.33 «liet Licht» Voor de abonnementsprijzen zie gewestelijke bladzijden Verantw uitgever DEKEYEN R„ Koningstraat Menen. re Oosten hebben dringend be hoefte aan een nieuwe poli tiek. Een moedig man, die een einde zou stellen aan de Viet namese eskalatie, werd even wel bij de Amerikaanse voor verkiezingen voor het presi dentschap niet aangeduid. Te genover mekaar staan twee ri valen, die in onverzettelijkheid en konservatisme mekaar waard zijn. Met Humphrey kiezen de Amerikanen voor de voortzetting van Johnsons oor logspolitiek in Vietnam. Met Nixon kiezen ze wellicht nog voor een sterieler anti-koni- munisme dat de hoop op een vreedzame oplossing nog ver wijdert. HET DEMOKRATISCII SOCIALISME, DE ENIGE UITWEG Moeten we dan alle hoop op een georganiseerde vrede la ten varen? Hoegenaamd niet. Alleen moet elkeen beseffen dat, om deze ooit tc bereiken, een aantal voorwaarden die nen vervuld. De kloof tussen de wereld van overvloed en de wereld van armoede moet worden overbrugd. Tussen het onmenselijke kapitalisme en het even onmenselijke kom- munisme dient een derde weg te worden gekozen en deze weg kan enkel deze van het demokratisch socialisme zijn. De Europese Socialisten be zitten het geestelijk vermogen om Oost en West te verzoe nen, doch hun stem mist de draagkracht om met gezag te worden aanvaard. Daarom is het nodig dat aan het Socia lisme buiten de grenzen op nieuw wordt gebouwd en dat de Internationale aan invloed wint. Geen enkele beweging ver enigt in zich zo goed de voor waarden, die een oplossing bieden voor 'n duurzame vre de. Wij huldigen een politieke vrijheid die aan ieder mens de nodige rechten geeft vrije meningsuiting, politieke in spraak, godsdienstvrijheid het recht op informatie, onder wijs, kuituur, enz. We zijn voorstander van een ekonomische demokratie die de produktie in dienst stelt van de mens en die de tegenstellingen tussen rijk en arm opheft. Wij willen een internationa lisme dat alle buitensporighe den van het nationalisme en het racisme afwijst. Het internationaal demokra tisch socialisme moet in gans Europa doordringen en als voorbeeld inspirerend werken op de grote massa's der wer kende bevolking, die thans nog gewrongen zit in twee tegen gestelde systemen. Uit de zwarte weken die voorbij zijn, moeten we be paalde lessen trekken. Ze mo gen ons niet op de weg van het fatalisme of het pessimis me leiden. Integendeel, ze moeten ons dichter doen aan leunen bij de socialistische idee, die thans meer dan ooit een noodzaak wordt voor het vestigen van de vrede. P.D.B. 0 Bij vele ouders van school gaande kinderen moet bij de aanvang van ieder schooljaar de vraag rijzen «Wat laat ik mijn kinderen volgen: Zeden leer of Godsdienst?» Meteen volgt dan een ande de vraag: «Wat gebeurt er in de lessen van Zedenleer?» Er wordt gesproken over alles wat 't kind kan interes seren. Uw kinderen krijgen zo een uitgebreide belangstelling en een open geest die ten goede komt aan de resultaten in andere lessen. De kinderen mogen in de les van zedenleer voortdurend vrij spreken. Ze leren op die manier hun gedachten uit drukken in een klare taal. Het belangrijkste deel van de lessen wordt besteed aan de vorming van het karakter van het kind, niet door pre ken en dreigen, maar door een begrijpende houding van de leraar of lerares, die klaar staat om op alle vragen te antwoorden en voorlichting te geven. Zedenleer maakt jonge men sen zonder ooglappen, voor oordalen of taboe's, die weten Iioe te leven in de wereld van vandaag en van morgen. Bij de eerste inschrijving van een kind is het gezins hoofd, de voogd of de persoon aan wiens hoede het kind is toevertrouwd, ertoe gehouden voor dit kind, bij getekende verklaring, te kiezen tussen de kursus in écn van de diverse erkende godsdiensten of de kursus in de niet-konfessione- ie zedenleer. In gelijk welk studiejaar mag uw kind zedenleer begin ner volgen de keuze moet echter gebeuren vóór 1 okto ber. Vraag de school een keuze formulier kies daarop NIET- KONFESSIONELE ZEDEN LEER. Het is in het voordeel van uw kinderen.

Voor Allen | 1968 | | pagina 1