z,c UE"r_,EXef355^"'nrnA/!E ST.-..,ETEKSME.W8ÏKAAI 64 V1 CXJ 20e jaargang Nr. 37 Zaterdag, 14 september 1968 Heimwee naar f art den Boeynants en Co... 30 miljard fiskaal bedrog CfOBODA-g'H - Waarom moeten jullie Hebben wij die soms demokratie hebben Wij hebben niet voldoende rekening gehou den met de wensen van het Pakt van War schau... voor f allen I irhr lijnen) Postciieckrekening 567 33 «Het er K|. 'A R.. Koningstraat Menen. Geen cadeaus meer voor de groot-financie is nog: te vroeg: om JÊn aan de nieuwe rege- ring een diploma uit te reiken... Ze zit amper een paar maanden op de banken en dan nog in de vakantieperiode die gewoonlijk gekenmerkt wordt door politieke windstil te. Enkele initiatieven, waar onder de sociale maatregelen van Minister Major ten voor dele van de arbeiders die door fabriekssluitingen werden ge troffen en deze van Minister Breyne om de aankoop van sociale woningen te vergemak kelijken werden door de pu blieke opinie gunstig onthaald. Het effektieve politieke werk gaat nu eerst beginnen, ras daarna zal men Runnen oor delen of deze regeling het vertrouwen dat de socialisten in haar hebben gesteld, waar dig is. De afkondiging van de be- groting-in-evenwicht heeft in de pers al menig kommentaar ontlokt die uitermate reve lerend is. Men zal zich herinneren vo rig jaar dat de regering Van Den Boe.vnants - De Clercq had afgezien van een miljard bijkomende belasting op de grote vennootschappen. Volgens de Franse gezag hebbende krant «Le Monde» had de toenmalige Eerste-Mi- nister hierdoor een belangrijke toegeving gedaan aan het kie- zerskliënteel van de P.V.V. Welnu, er mag' nu al gezegd worden dat de huidige reging, met socialistische deelname, niet bereid is dergelijke cadeaus uit te delen De beslissingen van de re gering Evskens zijn wel het bewijs van een duidelijke koerswijziging. Inderdaad, door de socialis ten werden twee maatregelen geëist: de voortzetting van de progressiviteit van de inkoms tenbelasting voor de Belgen met de allergrootste inkoms ten en de toepassing van de cpdeciem op de winsten van de ondernemingen. Dit heeft natuurlijk een storm doen opgaan in de krin gen der multi-miljonairs. Alle kranten die bekend staan als de spreekbuizen van de geldmachten, slaakten on middellijk alarm! Volgens «l'Echo de la Bour se» is deze maatregel natuur lijk niet van aard om de eko- nomische expansie van het land aan te moedigen. «De heer Van Den Boey nants jammert het blad had dit goed begrepen en heeft er zorg voor gedragen te doen alsof het initiatie.' van de vorige minister van Fi nanciën de heer Dequae niet bestond...» «La Libre Belgique» is op de heer Eyskens kwaad omdat deze zich schijnt te houden «aan wat vroeger werd beslo ten». De vorige regering had volgens het blad ten minste begrepen dat ze van dit mil jard moest afzien om de eko- nomische uitbreiding niet te belemmeren. Volgens «La Dernière Ileu- re» wordt ingevolge de gulzig heid van de Rijksfinanciers onze ekonomie door een ver drinkingsdood bedreigd... Ook de voorzitter van de P.V.V. de heer Van Audenhove zelf een industrieel deed zijn steen in het zakje en noemde de maatregel «onge- ««„V -1 VP* «I V. J 1 duidelijk aldus de schoen fabrikant uit Diest dat het Kabinet Eyskens niet de fi nanciële politiek toepast van de vorige regering, wat uiterst nadelige gevolgen zal heb ben...» Het ligt dus voor de hand dat men in konservatieve mid dens treurt om het heengaan van de heer Van Den Boey nants. Het voornemen van de nieuwe regering om kracht dadig de belastingontduiking te beteugelen, die volgens het socialistische blad «Le Peuple» 30 miljard bedraagt, wordt in liberale middens eveneens be kritiseerd. Er is zelfs een oud-P.V.V.- minister van Nationale Opvoe ding en. Kuituur die zich afvraagt hoe men deze prak tijken kan tegengaan zonder een massale kapitaalvlucht uit te lokken. De heer Frans Grootjans want hij is het geeft hier mee onomwonden toe dat in derdaad dit belastingsbedrog op grote schaal bestaat, want hoe zou anders een eventuele beknotting van aard zijn om een massale vlucht van kapi taal tot gevolg te hebben? Ilij geeft echter iets erger toe, dat wij als socialisten niet genoeg kunnen onderlij nen, namelijk dat de heren, die het kapitaal in handen hebben, druk uitoefenen op de openbare macht. De bedrei ging van kapitaalvlucht is im mers een nauwelijks bedekte vorm van «chantage». Tenslotte mag men het ethisch aspekt van de zaak niet vergeten. Belastingontdui king is diefstal en ze is het niet minder omdat ze ten na dele van de gemeenschap uit valt. De Staat bestelen is geen verontschuldiging vooral niet als dit misdrijf wordt gepleegd door lieden die zicli laten doorgaan als de elite of door waardigheidsbekleders die met allerlei dekoraties zijn behan gen. Wij zouden zelfs verder kun nen gaan en zeggen: kapitaal vlucht in dergelijke voorwaar den is eveneens een misdrijf dat zou dienen bestraft eu heel hard bestraft, precies omdat het door een zogezegde «elite» wordt gepleegd. Banneer het om miljoenen gaat, mag men ons inziens zich niet beperken tot finan ciële boeten. Men moet deze heren in hun (valse) waardig heid treffen door ontzetting uit hun rechten, intrekking van alle eerbewijzen en offi ciële publikatie in het Staats blad van hun misdrijf. Om het land te besturen is er geld nodig: geld voor hel mu.We.Lilatii(i' Geld ook voeren van een soc antiek, die de gezondheid van al onze burgers op oog heeft en ten slotte eveneens voor het voe len van een ekonomische po litiek om de achtergebleven gewesten te helpen hun moei lijkheden te boven te komen. Het aandeel, dat de arbei ders en bedienden dienen te storten, wordt aan de bron af gehouden. Is het dan niet lo gisch dat de anderen hun plicht tegenover de gemeen schap ten volle vervullen? Is het niet billijk ook dat er een groter deel wordt gevraagd aan diegenen die in overvloed leven, en die, dikwijls zonder enige inspanning, hun vermo gen met miljoenen zien toe nemen? Dat is de politiek die een regering met socialistische deelname nioet voeren. Aun ons allen erop te waken dat dit zo gebeure. P.D.B. nnnnnn de progressisten Wanneer men de huidige in ternationale toestand ontleedt, staat men versteld over de werkelijke vlaag aan konser- vatisme die thans over de uni versele samenleving ivoedt. En daarbij is het op zijn zachtst gezegd betreurensicaardig te moeten vasttellen, dat de be houdsgezindheid zich niet uitsluitend meer manifesteert aan de klassieke rechterzijde, maar eveneens scherp tot uiting komt bij diegenen die ZOALS MKT KLOKJE IN MOS KOU TIK f] ZO MOST HET HIER 7IKKEW zich doorgaans als links en uiterst-links wensen te doen doorgaan. Ook daar schijnt men er thans meer op gesteld te zijn van een bereikte machtspositie met alle midde len ook de meest weerzin wekkende te behouden, dan door een konstant echt-revo lutionair streven naar verbe tering en vernieuwing (even tueel) enige persoonlijke ver worvenheden prijs te geven. Verder kunnen we niets anders dan de algemene pauselijke voorschriften vervat in *Hu- manae Vitaeals hopeloos ver ouderd, door de feiten en de praktijk als reeds lang voor bijgestreefd, bestempelen. Ja. meer nog, indien het woord van Paus Paulus utopisch geredeneerd door iedereen zou opgevolgd ivorden, dan ware t nze planeet ever 501 jaar een hel op aarde, zoniet kompleet onbewoonbaar. Bia- fra illustreert te voeten uit enkele traditionele menselijke konservatismen zoals machts wellust en dierlijke wreedheid, naast enkele politieke vaste waardenals daar zijn de UNO-onmacht en de apatie van de groten bij een zaak die niet direkt hun belangen raakt. De komende presidents verkiezingen in de U.S.A. zul len evenmin enig nieuw geluid brengen, én partijen, én kan didaten lopen daartoe al te veel op reeds lang betreden wegen. Wanneer men dat alles bekijkt, dan gaat men zich angstig afvragen ivanneer de progressisten in deze wereld nog eens hun stem zullen la ten horen. En ice zouden zeggen: niet alleen op het woord komt het aan...

Voor Allen | 1968 | | pagina 1