Schitterende zege voor Zweedse socialisten Gaan wij betere tijden tegemoet oO mm zo: 20e Jaargang Nr. 38 Zaterdag, 21 september 1968 Een staaltje van tendentieuse berichtgeving Elke dag een druppel Vlam in gen haat. Meerderheid, na 36 jaar regeren, vergroot (Zie vervolg blz. 2) voor Fallen KEI'AKTIE EN ADMINISTKA l'IE S'P.-riETKKSNTEIJVVSI'UAAT 64 UENX Tel. 25 57 65 (4 lijnen) Postcheckrekenlng 567.33 «Het Licht» Voor <le abonnenientspri |/en zie gewestelijke bladzijden Verantw. uitgever DEKEYEN R., Koningstraat Menen, DE ROL VAN DE PERS a ERLEDEN week kvva- m men over de nieuwe M/' regering de eerste donderwolkjes opda gen. De socialistische minister Del- motte had aan «Le Soir», van uit een te eenzijdige Waalse bril, enkele onvoorzichtige verklaringen afgelegd die on middellijk werden gevolgd door even onvoorzichtige woorden van de CVP-minis- ter Vlerick in «Het Volk». Tijdens de ontmoeting, die partijvoorzitter Collard daar na met Eerste Minister Eys- kens had, werd de toestand spoedig opgehelderd. Het feit op zichzelf is niet eens de moeite waard om op nieuw aan te halen, ware het niet dat er wel enige lessen uit te trekken zijn. Ten eerste, dat niet-officiële verklaringen van ministers en staatssekretarissen enkel het politiek klimaat kunnen ver giftigen en dus beter niet zou den worden afgelegd. Een re gering mag niet bestaan uit een aantal individuele minis ters maar ze moet als een ploeg leren werken. Ten tweede, de pers in ons land en vooral dan de franstalige beslist niets doet om maar enigszins de betrekkingen tussen de beide taalgemeenschappen te verbe teren. Er gebeurt werkelijk niets in ons land of deze pers werpt er zich op en gaat het gebeu ren trachten te situeren in 'n kontekst van Vlaams-Waalse tegenstellingen om daarna de bevolking op dat punt te sen sibiliseren. Men zou warempel denken dat deze pers alles doet om België zo spoedig mogelijk te zien uiteenspatten! Een voorbeeld moge vol staan om aan te tonen hoe eenzelfde feit op twee manie ren wordt geïnterpreteerd naargelang men zich aan Vlaamse of aan Franstalige zijde bevindt: De minister van Openbare Werken maakte onlangs be kend dat de vraag was gere zen om te Ottignies 800 ha te onteigenen voor de overheve ling van de Franstalige sek- tie der Leuvense Universiteit. Kommentaar van het dag blad «Het Volk»: «Deze plan nen zijn zo fantastisch dat ze niet enkel in de Wetstraat iedereen zullen afschrikken wegens de astronomische fi- ïfanciële implicaties maar dat ze ook spoedig door elk rede lijk mens als onuitvoerbaar zouden worden bestempeld... en daarop rekenen de harden van de Acapsul (Franstalige Akademische Raad, n.v.d.r.) dan om hun aanwezigheid te Leuven eindeloos te bestendi gen...» Kommentaar van «Le Soir»: «Men zal Leuven-Frans de nodige kredieten weigeren om naar Ottignies over te heve len. Men verzet zich van Vlaamse zijde tegen de ont eigening van 800 ha, mis schien wel om Leuven-Frans te beletten te verhuizen en het aldus beter te versmach ten». Een beter staaltje van ten dentieuse berichtgeving en van «bourrage de cranes» kan men zich moeilijk inbeelden Het tweede facet is de haatkampagne waarmee de franstalige pers alles wat Vlaams is overlaadt. Verleden maand ging te Diksmuide de zoveelste «Ijzer bedevaart» door. Geen enkel Vlaams socialist nam daar aan deel om de goede reden dat hij zich moeilijk kan ver zoenen met het puur nationa- lichtische karakter van deze betoging. Het «AVV-VVK (Al les voor Vlaanderen - Vlaan deren voor Kristus) is geen leuze waarvoor wij ons warm kunne» maken. Er moet echter worden toe gegeven dat de feestredenaar, de heer Borguignon, bijzonder gematigd is geweest en de Vlaamse reclitseisen in een hernieuwd «België» heeft ge plaatst, waarin Vlamingen en Walen (er werd zelfs «de Ro de Haan» meegedragen!) broederlijk met mekaar zou den leven. Ook had men ge tracht de plechtigheid een in ternationaal kleurtje te geven. Dat heeft niet belet dat de Franstalige pers de volgende dag haat en verachting heeft gespuwd. «La Dernière Heure» sprak van een gedegenereerde flamingantenkermis, «Le Soir» van een para-folkloristische ceremonie, doordrenkt met een Germaans-Vlaams ro mantisme, «La Metropole» van een kwalijk riekend imperia lisme. «Le Rappel» vond het allemaal kinderachtige ro mantiek waarbij de aanwezige flaminganten heen en weer schommelen tussen aanvallen van razernij en ziekelijke on gerustheid zodat maar best een dergelijke geestesgesteld heid aan een onderzoek van de psycho-analyse zou worden onderworpen, terwijl «Le Peuple» zuchtend verklaarde: «Rien n'est change sous le ciel de Flandre». Doch als te Waterloo de Walen met napoleaanse vere ring hun gebondenheid met Frankrijk gaan bezingen, Franse uniformen aantrekken, Waalse hanen» laten wappe ren en hun valsspelende fan fare «La Marseillaise» en «Le Chant des Wallons» aanhef fen, dan is dat voor deze bla den geen romantisme, geen folklore en zeker geen zieke lijk nationalisme. De franstalige pers speelt in ons land de schandaligste rol die men zich kan indenken. Ze verkoopt elke dag haar druppel vlamingenhaat. Ze vergiftigt de publieke opinie met kleine dosissen, haast on gemerkt, maar met doeltref fendheid. Hoe lang zal ze dit gevaarlijke spel nog „verder spelen? T<«t ze genezen is van de komplexen waarmee alle «slechte verliezers» rondlo pen? Want inderdaad, daar ra ken we de kern van de zaak: de Franstalige krantenschrij vers weten dat zij niet meer zoals vroeger toonaangevend en representatief zijn voor al le Belgen. Ze beseffen dat de Vlaamse onmondigheid voor goed tot het verleden behoort en dat zij niet meer alleen het voor het zeggen hebben. Hoe moeten de Vlamingen daar tegenover reageren? Heel eenvoudig: door beslist en zeer korrekt de Vlaamse zaak te blijven verdedigen daar waar het nog nodig is. Zeker liet door eveneens haat te zaaien. Het schelden ligt niet in onze aard en wij weten wat het betekent miskend te wor den opdat wij, op onze beurt, ons aan dergelijke buitenspo righeden zouden bezondigen. PDB De overwinnaars van de dag: eerste-minister Tage Erlander en partijsekretaris Sten Andersson. (Cliché Vooruit) De Zweedse Sociaal-demo- lcratische partij, die reeds 36 jaar aan het bewind is, heeft zondag bij de algemene ver kiezingen een schitterende overwinning behaald. De nieuwe zetelverdeling in de Kamer van Volksvertegen woordigers ziet er als volgt uit: Sociaal-demokraten: (125 (winst 12) Centrum: 39 (winst 4) Konservatieven 32 (verlies 1) Liberalen: 88 (verlies 10) Kommunisten: 3 (verlies 5) Diverse (recht): 1 (ongewijzigd) Deze verdeling is nog voor enige wijziging vatbaar omdat bij het ter perse gaan de per brief uitgebrachte stemmen, die dit jaar bijzonder talrijk waren (meer dan 5 t.h.) nog niet geteld waren. De Sociaal-demokraten, die in het vorige parlement over slechts één zetel meerderheid beschikten, hebben nu een komfortabele meerderheid. Al hoopt de heer Eyskens, zoals het past voor een eerste- minister, steeds keurig ge kleed, zou hij maar heel wei nig gelijkenis vertonen met bekende koningen van de Franse Haute Couture>, ware het niet dat hij, als een Chris tian Dior, Yves St.-Laurens en konsoorten, zeer vroeg in het najaar reeds uitpakte met de vooruitzichten voor het ko mende jaar. Enkele dagen nadat de T.V. ons de laatste snufjes van de vrouwenmode voor de komen de winter en lente had voor gesteld, verscheen onze pre mier op het scherm, maar dan zonder bekoorlijke manne quins, om, met beweeglijke wenkbrauwen en pruilerige lip bekend te maken dat de Staat, om zijn gcivone uitgaven over het jaar 1969 te kunnen dra gen, over het slordig somme tje van 264.7 miljard zal moe ten beschikken, of een ver hoging van 9,9 t.h. vergeleken met de begroting 1968. 264 miljard, of 264.000 mil joen. is natuurlijk een bedrag dat tot de verbeelding spreekt. Delen wij het door 9 miljoen, het huidige bevolkingscijfer in België, dan komen wij tot het resultaat dat iedere Belg, zowel de toekomstige burger die in 1969 moet geboren wor den, als de honderdjarige die hoopt het jaar nog door ie komen, een gemiddelds tbe- lastingswaardeheeft van 29.000 F. Menige landgenoot zal het waarschijnlijk niet ge weten hebben dat hij zo duur werd geschat, doch, tussen haakjes, dit is slechts een magere troost! Het spreekt natuurlijk van zelf, en het is meer dan billijk, dat de Staat de belastingdruk niet in 9 miljoen gelijke schij ven deelt. De financiële offers, door de Staat aan de burgers gevraagd, worden in feite 'be rekend op basis van de in komsten van het gezin of de maatschappijzo zal de handlanger, hoofd van een talrijk huisgezin, kunnen vrij gesteld worden van recht streekse belastingen inzake onrechtstreekse belastingen dient hier nochtans aange stipt dat iedere Belg gelijk is voor de wet, al kan dit niet altijd als logisch beschouwd worden. Vergeleken met onze hand langer zal een kinderloos ge zin, waar bvb. man en vrouw belangrijke en goed betaalde funkties bekleden, een fideale bijdrage moeten leveren, ho ger dan het zoëven geciteerde gemiddelde per kop Nu zal niemand durven he iveren dat onze landgenoten het als hun eerste burger plicht aanzien, op spontane en openhartige wijze, tot de laatste duit van de door hen verschuldigde belastingen aan de Staatskas aan te geven en af te dragen.

Voor Allen | 1968 | | pagina 1